MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pejzaż bardzo realistyczny. Z przymrużeniem oka

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 30 listopada 2010, 18:14
Aktualizacja: Czwartek, 30 grudnia 2010, 10:44
Autor: TEJO
Fot. TEJO
– Bogumiła, Bogu miła, światu miła – tak zaczyna się wiersz, który o Bogumile Twardowskiej–Rogacewicz napisał Kazimierz Pichlak. Okazją do wręczenia dzieła wraz dedykacją umieszczoną z tyłu obrazu prezentu z Nepalu był dzisiejszy wernisaż nietypowych dla tej malarki obrazów przedstawiających krajobraz górski.

Znana z umiłowania abstrakcji i miłości do kolorów jeleniogórska malarka zaprezentowała tym razem zestaw dzieł „bardzo realistycznych”: osobliwych górskich krajobrazów. Gdy spojrzeć na nie i zmrużyć powieki, stają się niemal fotograficznym zapisem chwil niezwykłych, które malarka dostrzegła, między innymi, w Karkonoszach, ale nie tylko. Obrazy zadziwiają szczegółem, którego – tak naprawdę – nie ma. Bo po chwili orientujemy się, że to po prostu jedna z plamek jaśniejszej lub ciemniejszej farby.

Bogumiła Twardowska-Rogacewicz zbudowała oszałamiające wprost nastroje właściwe górom groźnym, ale i w tej grozie fascynującym. Miękkie światło świtu lub zachodu słońca dodaje tym niezwykłym przedstawieniom blasku nadrealności, kontestowanej tymczasem tytułem wystawy: „Pejzaż bardzo realistyczny”. To rzeczywiście realizm, ale nie taki zwyczajny, do którego przywykli miłośnicy tego rodzaju malarstwa pejzażowego. To realizm uduchowiony, smakowity i zarazem wciągający, bo na płótna można patrzeć i patrzeć. Nie nudzą się.

Autorka wystawy podkreśliła, że ten obrazy to jej „druga twarz”, a cały zestaw powstał jako rodzaj prezentu na okrągłe urodziny artystki, która już od pół wieku peregrynuje po świecie. Urodziła się we Wrocławiu, a od roku 1994 mieszka i tworzy w Jeleniej Górze. – Jest jeleniogórzanką z wyboru – dodała Kamila Wilk, gospodyni Galerii Małych Form Książnicy Karkonoskiej.

Na wieść o urodzinach Honorata Magdeczko-Capote, aktorka Teatru Maska, zaintonowała gromkie „Sto lat!”. Bogumile Twardowskiej-Rogacewicz, której towarzyszył małżonek Krzysztof (aktor Teatru Maska) gratulowało wiele osób. Wśród nich był Kazimierz Pichlak, doktor medycyny oraz poeta i fotografik. Sprezentował - wraz z małżonką - artystce obraz „Krąg życia” pochodzący z Nepalu, a na drugiej stronie napisał dedykację oraz wiersz, którego początek znajdziecie Państwo w pierwszym zdaniu artykułu. – Spokojnych sto lat, a potem już będzie tylko lepiej – życzył malarce doktor poeta.

Najnowszą ekspozycję Bogumiły Twardowskiej-Rogacewicz można podziwiać do 15 stycznia przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Współpraca KPN z Muzeum Śląskim

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Energetyczny prolog!

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 30-11-2010 19:19
Pejzaże bardzo plastyczne! Są tak w swej wymowie "realistyczne", że uważam ten cykl Bogusi za najpiękniejszy z Jej twórczości! Widać że kocha Ona góry, grę świateł na stokach i wśród mgieł! A raj nepalski Kazimierz Pichlak wręczył bohaterce wernisażu wraz ze swą żoną Marcysią (znaczy się Marcysi nie dawał, tylko z nią dawał!;-)!
~uczestnik 30-11-2010 19:23
cd z 19:19! Dlaczego mimo zalogowania to nie wyświetla się kto wpisuje, tylko wylogowuje nadawcę! Kazimierz Piotrowski? A wernisaż Bogusi wspaniały Jej twórczością!!!
~syn 30-11-2010 22:53
co nieco zobaczyłem przez internet, bardzo mi się podoba ale priorytetem jest teraz zobaczyć co tam mama stworzyła w rzeczywistości pozdrawiam serdecznie :)
~kolejarz 1-12-2010 7:25
ciekawe że pichlak gra takiego wrażliwego poete i fotogarafa, a dla chorego w szpitalu miejsca nie ma i nic nie da się zrobić, trzeba czekać - oczywiscie dopoki wszyscy dobrze wiedzą co ... koszmar !
~Luiza 1-12-2010 20:21
Bogusiu, jesteś genialna!!!!
~fan 3-12-2010 19:36
Gdzie nie kliknę wyskakuje Zawiła, mam nadzieję, że już skończy się to prześladowanie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Ślubowały pierwszaki

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Wybory: Zwycięstwo PiS

Spór o edukację seksualną

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
364
Tak
55%
Nie
37%
Nie wiem
7%