MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

PEC już w rękach prywatnych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 25 sierpnia 2010, 16:24
Aktualizacja: Czwartek, 26 sierpnia 2010, 8:30
Autor: Angela
Fot. Urząd Miasta Jelenia Góra
Wczoraj w samo południe w sali jeleniogórskiego ratusza Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A. z Opola podpisała umowę z władzami miasta na kupno 21.918 udziałów Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jeleniej Górze. Kwota, jaką zapłaciła firma za 85 procent udziałów przedsiębiorstwa to ponad 42 mln zł.

Przedmiotem sprzedaży było 21.918 udziałów Miasta Jelenia Góra w kapitale zakładowym spółki o wartości nominalnej tysiąc złotych każdy. Po negocjacjach Energetyka Cieplna Opolszczyzny z Opola za jeden udział zapłaciła 1920 zł.

- Nabywca zobowiązał się do kontynuacji rozpoczętego zadania inwestycyjnego pn. „Likwidacja wysokoemisyjnego źródła ciepła z systemu ciepłowniczego w Jeleniej Górze” o wartości około 20 mln zł, dofinansowanego ze środków unijnych. Zadeklarował również realizację programu inwestycyjnego w wysokości 15 mln zł w okresie do 5 lat. Interesy pracowników zostały natomiast zabezpieczone w wynegocjowanym ze związkami zawodowymi pakiecie socjalnym – mówi Jerzy Zębik z Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Do 25 maja br. przedsiębiorcy mogli składać wstępne oferty, po których otrzymali prawo do przeprowadzenia badań firmy. Po badaniach byli zobowiązani do złożenia ofert wiążących.
Wybrany oferent rozmawiał też z reprezentacją załogi w sprawie pakietu socjalnego.

Przedmiotem negocjacji z miastem były natomiast: liczba i cena nabywanych udziałów oraz sposób zapłaty. Pod uwagę wzięty został również proponowany przez nowego właściciela program rozwoju spółki, obejmujący: zobowiązania inwestycyjne, w tym zobowiązanie do podwyższenia, kapitału zakładowego, zobowiązania w zakresie ochrony środowiska oraz zasady współpracy z urzędem miasta w Jeleniej Górze i inne.

Więcej szczegółów na temat prywatyzacji jeleniogórskiego PEC- u przeczytacie Państwo w najbliższym wydaniu Tygodnika Jelonka.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Będzie bezpieczniej

Nowa rada ds. osób niepełnosprawnych

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~ 25-08-2010 18:02
Chyba podobnie jak z wodą będziemy liderem wysokości opłat za ciepło.
~miejscowy 25-08-2010 18:15
Jaka to prywatyzacja ? Przecież ECO z Opola to żadna prywtna firma. Ten wielki twór grzewczy działa w zchodniej i połudnowo zchodniej Polsce. Teraz i w Jeleniej Górze. Moloch ten mający wyłcznośc będzie dyktował swoje ceny już bez żdnej konkurencji od innych. Z autopsji widomo że ceny te są paskarskie. Władze pozbyły się kłopotu z utrzymaniem firmy na rzecz i szkodę mieszkańców. Niedługo wybory. Proszę o tym pamiętać.
~x 25-08-2010 20:04
no to będziemy mieli wyższe ceny za ciepło bo jak zwykle nasz rząd woli sięgać po forse do kieszeni obywateli zamiast dobrze zarządzać swoimi by z ich zysków czerpać pieniądze zamiast je nam z kieszeni wydzierać, po co lepiej wszystko sprzedać i skupić sie tylko na okradaniu narodu
~abce 25-08-2010 20:08
Uwaga! zaczeło się! malkontenci i dzieci neo w natarciu
Piipi Jelonkowa 25-08-2010 20:33
~Hi, ..*Mężczyzni jak z ..reklamy krawatów ! (..patrz.zdj.nr.2,3 )
~Any 25-08-2010 20:42
Czy należy szukać szczegółów różniących zdjęcie drugie i trzecie? To taka zabawa dla dzieci?
~obserwer 25-08-2010 20:47
Piekna fotka jak Pan obrebalski sprzedaje mieszkancow i skazuje ich na gigantyczne zwyszki za energie cieplna dopuszczajac prywatna firme ktorej zapewnil monopol .Ciekawe jakie gratyfikacje otrzymaja nasi rajcy za ta prywatyzacje . Napewno 50 000 mieszkancow bo tylu jest skazanych na PEC zapamieta to panie mysle ze BYLY PREZYDENCIE
~zła 25-08-2010 21:00
byłam w Sanoku, Przemyślu i spodziewałam się że zobaczę biedę, bród niby Polskę B. A tam miasta perełki. Czyściutkie, zadbane i tanie dla mieszkańców. Trzeba z tego miasta złodzieji spadać.
ebee 25-08-2010 21:06
Podziwiam szczerze płaczków- miłośników wszystkiego , co państwowe. Życie dowodzi, że jednak te prywatne podmioty potrafią lepiej gospodarzyć. Przykładów jest wiele. Karkonoskie Centrum Medyczne, PM- Poland, 100 % serwisów samochodowych, lokalni developerzy... No , a państwowe gospodarstwa to: Szpital jeleniogórski, oba ZGL-le, MPGK, MZK...Taka Polska PAŃSTWOWA- NIEUDOLNA wam się marzy ? Wasze prawo, ale ja w tym przypadku popieram Obrębalskiego.EBEE
~BC 25-08-2010 21:25
Super! Panie Prezydencie - PLUS za odważną decyzję! Uznanie dla negocjatorów, bo cena jest bardzo korzystna. A narzekacze wkrótce przekonają się, że ceny ciepła będą normalne.
~były jg 25-08-2010 22:15
Będzie zimno i drogo jak u mnie!
~lellum 25-08-2010 23:17
i tak zwalą wszystko na Putina i Miedwiediewa
~Obywatel 26-08-2010 7:54
widać że p. A. Latuszkowi i jego świcie nie jest do śmiechu bo już nie są szefami wszystkich szefów tylko zwykłymi podwładnymi których można usunąć gdy nie spełniają powierzonych im oczekiwań. Nie będzie już przyjeżdżania do pracy kiedy się chce i bycia w niej ile się chce.
~uaz 26-08-2010 8:41
Rozjaśniając w główkach maluczkich nie mających zielonego pojęcia o sytuacji: Miasto nigdy nie utrzymywało PEC'u, tak jak to robiło z MZK. Taryfę za ciepło (cennik PEC'u) zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki na podstawie kosztów działania firmy, bez znaczenia na formę własności, więc podwyżek ciepła nie będzie. Co do pakietu socjalnego to załoga ma zdecydowanie negatywną opinię o swoich negocjatorach, którzy zapomnieli, że związkowiec jest przedstawicielem pracowników, a nie marionetką pracodawcy.
~ 26-08-2010 9:09
Nie wiem dokładnie jaki jest ten pakiet ,ale słyszałem wczoraj dokładnie od jednego z przedstawicieli EKO że firma ta może w danej chwili zwolnić pracownika.Bo to nie jest tak ,że nie mogą.Ludzie należący do związków obudzcie się ze snu !!! Że te niby 29 miesięcy jest pewne.Należy tylko podziękować panom związkowcą za wywalczenie tak kożystnego pakietu.
~do uaz 26-08-2010 9:09
nie masz podstawowej wiedzy o URE i tworzeniu taryf, więc się nie wymądrzaj! Nikłą wiedzę masz również o kosztach działania firm! Co do związkowca - jaką marionetkę sobie pracownicy wybrali taki mają teraz pakiet!
~brun 26-08-2010 10:27
Nawet w superkapitalistycznych USA miasta i gminy mają własność komunalną, w tym i ciepłownie. Szkoda, że nie kupiła naszego PEC jakaś firma komunalna lub państwowa np. z Hiszpanii. A co mi tam, lubię Hiszpanów. Mogę więc przyczyniać się do zamożności którejś z ich gmin.
~uaz 26-08-2010 12:28
Do anonima: Nie muszę mieć wiedzy o URE, wystarczy mi znajomość samej procedury zatwierdzania taryfy. Jeżeli uważasz, że wygląda to inaczej, to nie masz pojęcia o czym piszesz.
dolnoślązak 26-08-2010 19:52
A ten urzędnik-związkowy negocjator, zwany "marionetką pracodawcy" to kto to taki i z jakiego związku? Jeżeli z "SOLIDARNOŚCI" to napewno wynegocjował osobiście dla siebie niezły etacik z doskonałym pakiecikiem kochani robole z PEC-u.
~Jurand Habe 29-08-2010 11:10
Wzsystko niby cacy , ale jakie sa tego kulisy -spółka ktora zaplaciła taka kwote za udziały w PEC-u bedzie zamierzala jak najszybciej wyciagnąc ta forsę i jeszcze zarobic czyli oskubać mieszkańcow ktorzy bedą przymuszeni do bulenia tyle na ile wystawia im rachunki .Nie będzie to miało nic wspólnego w demokracja , ani z własna wola mieszkańca czy wspólnoty gdyby chcieli sie odłączyc od drogiego ciepla spółki i załozyli wlasne nowoczesne piece dwufinkcyjne w swoich mieszkaniach.Zapewne prezydent jako wykrzywiony ekonomista i zwolennik gospodarki nakazowej bedzie naganiaczem klijentow -mieszkańców dla spółki PEC a w zamian zasiądą kolesie w radzie nadzorczej za pobory sciagniete w formie oplat za cieelo od mieszkańcow.Swoje ssawki do pieniażkow tez przyłącza trutnie związkowcy, bo zawyżane wartościowo inwestycje PEC-u i naciągane faktury ,koszty dyrekcji , szkoleń w ośrodkach wykwintnych, samochody słuzbowe musza odbić sie w cenie .To sie nazywa wolnośc dzialania i socjalistyc
~wolfmann 31-08-2010 20:57
do Jurand Habe: Widać, że jesteś wybitnym znawcą... niestety nie branży ciepłowniczej i realiów tej spółki. Zastanów się zanim rzucisz pomysł postawienia dwufunkcyjnych piecyków w miejsce systemu ciepłowniczego. Energetyka cieplna to taki monopol jak warzywniak na rynku. Jak komuś jest źle, że ma ciepło i ciepłą wodę bez żadnych problemów, bez kupowania opału, bez wynoszenia popiołu z pieca, ciągłego zastanawia się, czy gaz się ulatnia, czy się nie zaczadzi w łazience, to niech się odłącza i walczy na własny rachunek. Nikt nikogo nie trzyma na siłę... A swoją drogą, Angela kto Ci napisał ten artykuł? :) Chyba nie młode wilki z pec'u? Przecież ty nie odróżniasz kotła od miernika :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Nowy wóz dla strażaków

Zajęcia dla małych i dużych w JCK – ruszyły zapisy

Uwaga – pojedziemy inaczej

Jesienna wymiana ciuchów w "Muflonie"

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
337
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%