MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Pawilon Norweski odzyska dawny blask

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 17 lutego 2017, 12:01
Aktualizacja: Sobota, 18 lutego 2017, 8:08
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Trwają prace mające na celu przywrócenie dawnej funkcji Pawilonu Norweskiego w jeleniogórskich Cieplicach. Nowi właściciele chcą odtworzyć jak najwięcej zabytkowych elementów tego miejsca, w tym wnętrze i klimat, jaki panował tu na początku XX wieku (żyrandole, które były ozdobą sali restauracyjnej oraz kominek, a także letni taras).

Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze przypominał na naszych łamach, że restauracja funkcjonowała tu do lat 50. XX wieku (po wojnie nazywała się „Parkowa”). Pod koniec lat 50. obiekt popadł w ruinę, a miejscowe dzieci nazywały go „straszydełkiem”. Pawilon Norweski został wpisany do rejestru zabytków dopiero 15 września 1990 roku. Do roku 2013 był siedzibą Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, które przeprowadziło się do zespołu pocysterskiego.

- Pawilon Norweski wzniesiono na szerokim kamiennym tarasie. Założono go na planie dwóch przenikających się prostokątów. Cokół mieszczący sutereny, wykonany został z nieobrobionych kamiennych ciosów. Powyżej budynek zbudowano z drewnianych belek układanych równolegle i łączonych przyściennymi drewnianymi słupkami. Zachodnia część budynku była parterowa, a wschodnia była dwukondygnacyjna. Tutaj, w części wschodniej, na wysokości pierwszego piętra obiegają odkryte krużganki z drewnianą balustradą oraz w górze półkoliste pseudoarkady wsparte na drewnianych filarach. Wykroje okien pawilonu są bardzo zróżnicowane: prostokątne, kwadratowe i zwieńczone półkoliście. W niektórych oknach były witraże. Wejście główne do budynku znajdujące się w południowo-wschodnim narożniku i poprzedzone jest wysokimi, kamiennymi schodami i kamienno-drewnianą balustradą. (…) We wnętrzu obiektu do dzisiaj znajdują się drewniane belkowe stropy, ściany z drewnianych belek, stolarka drzwiowa i okienna. (…) Pierwotnie w Pawilonie Norweskim mieściły się: duża restauracja, klub, pokoje gościnne, sala gier i prywatny pokój właściciela – dodał S. Firszt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Krakowska w budowie

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~0217 17-02-2017 12:15
"Pawilon Norweski wzniesiono na szerokim kamiennym tarasie" prawie sto lat temu, od siebie dodam że blisko rzeki, gdzie raz na kilka lat wspomniana rzeka ma podniesiony stan poziomu wody. I w takim miejscu, tyle lat temu zrobiono coś co służy do dnia dzisiejszego bez potrzeby poprawy umocnień tarasu. Gdyby tak nasi drogowcy budowali solidnie chodniki to mielibyśmy powód do zadowolenia. A tak mamy to co mamy. Dwa, trzy lata chodnik a potem to już namiastka chodnika. Jednak Polak nie potrafi.
~ciepliczanin1234 17-02-2017 13:01
Mam nadzieje że Pan Tadeusz zrobi z tego cudo.
kazimierzp 17-02-2017 18:46
Prace remontowe, osuszanie, odgrzybianie tego pawilonu za czasów muzealnych przeprowadził pan Andrzej Paczos poprzedni dyrektor tej placówki.
~Cieplik2 17-02-2017 19:43
A jak z dojazdem,bo dziś nikt piechotą nie chce iść.
~yhhmmm 18-02-2017 8:50
To trzeba bedzie zacząć !!!teraz ludzie juz zapomnieli ze maja tez nogi, jakie to irytujące.
~iras 18-02-2017 13:28
Dokladnie do czego służą nogi? Bardziej było ładnie jak był bardzie ciemny niz teraz. Dobrze ze ktoś dba o budynek. jako restauracja zaszkodzi knajpie poniżej.Kajaki przywrócić.
~Jak był ciemny? 19-02-2017 15:01
Jak był ciemny to nic nie było zdobień widać PRL zadbał by olejna farba drzewo pomalować i obić wszystko boazeria .... rozumiem ze każdy ma prawo do swojej opinii ale to jakaś masakra jak był czarny jak smoła

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Popłynęli dla dzieci  

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%