MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Paul von Hindenburg, Jelenia Góra i Cieplice

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 2 marca 2020, 12:04
Aktualizacja: Wtorek, 3 marca 2020, 15:06
Autor: Stanisław Firszt
Marszałek Hindenburg/fot. Internet
Fot. Archiwum S. Firszta
Paul Ludwig von Hindenburg urodził się 2 października 1847 w Poznaniu, w Wielkopolsce, która wówczas była Wielkim Księstwem Poznańskim i wchodziła w skład Królestwa Pruskiego. Jako młody chłopak pobierał naukę, m.in. w szkole kadetów w Legnickim Polu koło Legnicy. Tam zapewne poznał przebieg najważniejszego wydarzenia, które miało miejsce w tamtej okolicy, tj. średniowiecznej bitwy z Mongołami, 9 kwietnia 1241 roku. Hindenburg musiał znać ten fragment dziejów Polski, której wówczas od ponad pół wieku nie było już na mapie Europy. Musiał mieć kontakt z językiem polskim, bowiem w Poznańskiem, mimo germanizacji, przeważał cały czas żywioł polski.

Kadet Hindenburg wiedział, że w bitwie pod Legnicą oprócz rycerzy polskich z Małopolski, Wielkopolski i Śląska, brali też udział niemieccy rycerze i panowie ziemscy. Byli to przeważnie rycerze na usługach księcia oraz bracia - rycerze zakonni joannici, templariusze i krzyżacy, którzy za dobra ziemskie otrzymane na ziemiach rządzonych przez Piastów Śląskich byli zobligowani stanąć zbrojnie w obronie ziem całego księstwa. Szczególną opieką otaczał ich Henryk I Brodaty, mąż św. Jadwigi (to za jego namową Konrad Mazowiecki sprowadził Krzyżaków do Polski), ojciec Henryka II Pobożnego. Na wezwanie młodego księcia przybyli zgodnie ze swoim ślubowaniem, przede wszystkim, aby bronić chrześcijaństwa. Zakonnicy byli lojalni w stosunku do książąt polskich, dlatego ramię w ramię stanęli z Polakami do krwawej bitwy z najeźdźcami. Według późniejszych kronik i legend zginęli wszyscy, umożliwiając wycofanie się pozostałych wojsk Henryka II Pobożnego do Legnicy. To poświęcenie rycerzy niemieckich uważane było za akt najwyższego heroizmu, który ocalił Europę. Nie mówiono, że ocaliło to resztki wojsk od pogromu. Jako poźniejszy oficer, Hindenburg cały czas musiał też mieć do czynienia z pruskimi żołnierzami polskiego pochodzenia.

Hindenburg po szkole służył w jednostce wojskowej w Głogowie, gdzie mieszkała jego rodzina, przy ul. Kościelnej 70. Kiedy wybuchła I wojna światowa Hindenburg trafił na front wschodni w stopniu generała, pod dowództwo marszałka Ludendorfa. Już w pierwszych miesiącach wojny, 30 sierpnia 1914 roku odniósł spektakularne zwycięstwo nad armiami rosyjskimi pod Tannenbergiem (obecnie: Stębarkiem, który leży w pobliżu Grunwaldu). Propaganda niemiecka okrzyknęła go dowódcą, który zmył hańbę bitwy pod Grunwaldem z 15 lipca 1410 roku. W tej pierwszej sprzed 500 lat, przeciwko niemieckim rycerzom zakonnym i ich gościom wystąpili rycerze polscy i litewscy (w skład wojsk litewskich wchodzili Rusini) oraz pułki ruskie, m.in. smoleńskie i nowogrodzkie, czyli przeważnie Słowianie. Rycerze niemieccy ponieśli sromotną klęskę, a Hindenburg, po setkach lat, miał zmazać tę hańbę pokonując w tym samym miejscu Rosjan (Słowian).

Dla potrzeb propagandowych, z wiedzą lub bez wiedzy Hindenburga, zrobiono z niego bohatera narodowego. W listopadzie 1914 roku mianowano go feldmarszałkiem.

Legenda Hindenburga nasiliła się w 1915 roku. To wówczas śląskie miasto, Zabrze, nazwano Hindenburgiem. W całym Cesarstwie Niemieckim wydano tysiące pocztówek z portretami feldmarszałka. Stawiano na jego cześć pomniki i kamienie pamiątkowe, sadzano drzewa. Takie właśnie, w styczniu 1915 roku posadzono w Parku Norweskim w Cieplicach (stoi ono do dzisiaj), a obok ustawiono stosowny głaz (niedawno minęła 105 rocznica tego wydarzenia). W sklepikach można było kupić małe popiersia feldmarszałka wykonane z ceramiki (takie znaleziono podczas prac ziemnych w Jeleniej Górze). Także z Cieplic pochodzi uszkodzony kubek z popiersiem Paula von Hindenburga, w otoczeniu cesarkich flag.

W oddziałach pruskich, także dowodzonych przez Hindenburga było tysiące żołnierzy pochodzenia polskiego. Dowodem na to jest kwatera wojskowa z I wojny światowej, na Cmentarzu Parafialnym w Cieplicach (żołnierze zmarli podczas leczenia w Uzdrowisku). Na większości nagrobków są polskie nazwiska.

Przegrana wojna i koniec II Rzeszy Niemieckiej i cesarstwa w 1918 roku nie oznaczał końca popularności Hindenburga. To on, pruski feldmarszałek, stał się symbolem niedawnej wielkości Niemiec upokorzonych przez zwycięzców. Nie dziwi więc fakt, że to Paula von Hindenburga w 1925 roku wybrano na prezydenta Republiki Weimarskiej. W dowód wdzięczności podarowano mu pałacyk w Ogrodzieńcu koło Kwidzynia. Hindenburg cieszył się ogromną popularnością wśród Niemców. Był zwycięzcą spod Tannenberga, nigdy nie pokonanym wodzem. W latach 30.XX wieku, Cirllo dell'Antonio, w Cieplicach wykonał, m.in.plakietkę z jego podobizną. Dumny feldmarszałek cesarski i prezydent Republiki Weimarskiej nigdy nie sprzyjał kapralowi i socjaliście, Hitlerowi. Po wyborach i zwycięstwie Hitlera, w 1933 roku, osiemdziesięciosześcioletni Hindenburg wycofał się z aktywnej polityki. Hitler na jego legendzie zaczął budować swoją "tysiącletnią" III Rzeszę. Robił to także po śmierci feldmarszałka (2 sierpnia 1934 r.).

Największy transatlantyk, sterowiec niemiecki nazwano "Hindenburg". Niestety uległ on wypadkowi w Nowym Jorku, w maju 1937 roku. Od tego też roku, do początku II wojny światowej, III Rzesza wprowadziła do obiegu srebrne 2- i 5-markowe monety z podobizną Hindenburga. Do dzisiaj te monety są w posiadaniu wielu ciepliczan. Można je kupić, np. na giełdzie w Jeleniej Górze za kilkadziesiąt złotych.

Po śmierci Hindenburga, Hitler zbudował mu mauzoleum w pobliżu Olsztyna. Tę ogromną budowlę Niemcy wysadzili w powietrze w końcu II wojny światowej, a trumnę z ciałem Hindenburga wywieźli na Zachód. Najciekawsze jest to, że główny niemiecki bohater I wojny światowej, właściwie całe życie spędził na terenie ziem polskich (Wielkopolska, Śląsk, Pomorze Wschodnie; Warmia i Mazury).

Twoja reakcja na artykuł?

22
65%
Cieszy
0
0%
Hahaha
5
15%
Nudzi
2
6%
Smuci
2
6%
Złości
3
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Koniec tramwajów w Jeleniej Górze?

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Komentarze (46) Dodaj komentarz

~marek kanarek 2-03-2020 14:02
Znowu historia dla wolksdojczów tfuu! Jelonka rzygam waszymi upodobaniami! Normalnego Polaka to nie interesuje, zapamiętajcie to sobie i zwolnijcie tego firszta z redakcji w końcu, niech wyjedzie do swoim i tam przedstawia swoje wypociny!
~Michrou 2-03-2020 15:27
do: ~marek kanarek (14:02)
Sugerujesz, że "normalny Polak" to zacofany wsiok, który zieje nienawiścią do innych narodów? Ma również tak wąskie horyzonty, że jest tylko ograniczony do historii swojego kawałka ziemi i nic więcej? Przykre, że tak podsumowujesz Polaków. Może i tak wygląda spora część rodaków, ale przeraża mnie myśl, że jest to tutaj normą.
~marek kanarek 2-03-2020 15:49
do: ~Michrou (15:27)
Skoro się z tym utożsamiasz i tak to odbierasz to twoja sprawa..... Polacy dobrze znają historię tych ziem i nie trzeba im tego co róż przypominać!!!- przeciw temu protestuje, a każdy i tak zrozumie po swojemu. Czy na Ukrainie albo Białorusi piszę się o Polakach z przed 100 laty związanych z obecnie ich ziemiami?? Jak kogoś to interesuje to się z tym zapozna i tyle. Dzisiaj jest dzisiaj, a najwięcej nienawiści to powstaje właśnie przez takie działania jak te kretyńskie artykuły. Jedź na Ukrainę i opowiadaj o Polakach i przynależności tych ziem, powiedz ukraińcom że Lwów był zawsze Polski - to wrócisz z widłami w plecach. Rozumiesz o czym pisze?
~Michrou 2-03-2020 21:27
do: ~marek kanarek (15:49)
Jeżeli takie artykuły wzbudzają nienawiść to coś jest nie tak. Porównania do Białorusi i Ukrainy są na poziomie "a u was murzynów biją". To że ludy zza Bugu mają nacjonalistyczne ograniczenia, to nie znaczy, że my też powinniśmy je mieć. Myślę, że powinniśmy przyrównywać się do zachodu, a nie wschodu. Ja z artykuł przeczytałem z ciekawością i nie wywołał we mnie negatywnych emocji, można się czegoś dowiedzieć o ludziach którzy budowali te ziemie. Z chęcią przeczytam następne artykuły o poprzednich gospodarzach ziem odzyskanych.
~marek kanarek 2-03-2020 21:45
do: ~Michrou (21:27)
".....o ludziach którzy budowali te ziemie....." Haha, chyba zagrabili, te ziemie zanim były niemieckie, ZAWSZE były w rękach Słowian, polecam najpierw się dokształcić a potem wypowiadać. A Polska nie należy ani do wschodu ani do zachodu, ale jak już do bliżej nam do wschodu bo jesteśmy Słowianami, a Słowianie zostali zniszczeni własnie przez zachód i religie chrześcijańską!
~BRZECHOTNIK 2-03-2020 23:01
do: ~Michrou (21:27)
A ty co...? Główny Ideolog Euro, reprezentant poprawności politycznej i... przewodnik historyczny po jelonkach? Reprezentant TU i TERAZ - to straszne ubóstwo genetyczne.
~Hose 2-03-2020 19:28
do: ~marek kanarek (14:02)
Znowu niemiec, szkoda czytania.
~,,, 3-03-2020 14:49
do: ~marek kanarek (14:02)
Dla ciebie palancie pisowski historia zaczęła się w 2015 roku, nic dziwnego, potrafisz liczyć tylko do 10
~marek kanarek 4-03-2020 8:37
do: ~,,, (14:49)
Następny głąb co nie umie czytać ze zrozumieniem? Gdzie wy się chowaliście w chlewie? tylko chrumkanie świń znacie, pomioty szatańskie!
~ 2-03-2020 14:29
Kanarek jaki z ciebie pustak i zapewne wyklęty. Ten artykuł to prawdziwa historia. Czyta się z przyjemnością. Cztm mniej pisiorów na tym forum tym lepiej.
~marek kanarek 2-03-2020 14:43
do: ~ (14:29)
Widać po twojej wypowiedzi kim jesteś czerwona k....o! Wy tłuki tylko widzicie albo pisiorów albo peowców ! Żal mi ciebie umysłowy patałachu - historia?? czyja może twoja ale nie moja! Dla ciebie to zapewne żołnierze AK też są mordercami co?? Ludzki odpadzie!
~Anonim+ 2-03-2020 15:07
do: ~marek kanarek (14:43)
Prawdziwy Polak wypowiedział się "czystą" polszczyzną! Tyle w Tobie IQ, co tych kilka "grubych" słów!
~Rtv 2-03-2020 16:13
do: ~marek kanarek (14:43)
Niebywałe jaki podły nieludzki komentarz.
~BRZECHOTNIK 2-03-2020 22:54
do: ~ (14:29)
Ty lepiej się nie chwal, że nie masz pisiora... Tym bardziej nie jesteś orzecznikiem co jest prawdziwą historią, a co nie. Każdą historię można przedstawić w sposób tendencyjny i... wtedy mamy do czynienia z manipulacją.
~Człowiek koń 2-03-2020 14:59
Ciekawe co jelonka napisze za 100 lat o jeleniogorskich wataszkach takich jak Kusiak, Zawiła, Obrębalski no i nasz aktualny głównodowodzący Jurek Łużniak!! Juz się nie mogę doczekać!!!
~creative commons 2-03-2020 15:20
proszę mi wytłumaczyć podpisy pod zdjęciami.... fot. internet/fot. archiwum S. Firszta. Czy cały internet to jego archwum? Napiszcie po prostu, że rżnie zdjęcia z internetu, ignorując prawa autorskie. Kiedy ktoś w końcu weźmie się za to?!
~Hist 2-03-2020 15:30
Sprytnie pominięto tu fakty z życiorysu ,że nienawidził Polaków.No ale kto czytał dokładnie jego biografię ten wie co to za osobnik.
~Polak 2-03-2020 19:18
do: ~Hist (15:30)
Dokladnie, historie trzeba znac bo inaczej to sie ja powtorzy !! Chyba nie chcemy tego, co?
~Michrou 2-03-2020 21:36
do: ~Hist (15:30)
A Ty na jego miejscu byś kochał Polaków? Spójrz obiektywnie odrzucając przez chwilę swoje przynależności do grup etnicznych. Może to będzie dla niektórych niepojmowalne, ale ja myślę, że jak najbardziej jego nienawiść w stosunku do Polaków jest uzasadniona z perspektywy miejsca i czasów w których żył.
~marek kanarek 2-03-2020 22:07
do: ~Michrou (21:36)
A za co niby ten niemiec miałby nienawidzić Polaków?! Czy my ich napadliśmy? czy my ich chcieliśmy zgładzić swoją ekspansją terytorialną? Z tego co mi wiadomo to zawsze niemcy mieli takie zapędy i nadal mają prowadząc swoją politykę! Niemcy nienawidzą Polaków tylko za to że są Polakami, mają wbite to swych skundlonych łbów słynne "nach osten" jeszcze od czasów bismarka, a hitler dodał im swoją wyższą rase nadludzi! W porównaniu z nami Polakami, to są umysłowi jaskiniowcy i genetyczni kundle, (poznaj ich dna, ich halpogrupę, to będziesz wiedzieć kim jest niemiec!) dlatego tak nas nienawidzą! Sam hitler był pod wrażeniem inteligencji i zaradności Polaków - nienawidzią nas za to i wile innych rzeczy rozumiesz? Do słabego czy do silniejszego od siebie będziesz miał więcej agresji i złości?? Dlatego jak widzę Polaków co z zachwytem patrzą na ten zbrodniczy niemiecki naród, (czy zgniły zachód) i wychwalą pod niebiosa ich niby "zaradność", pracują za ojro to nóż mi się kieszeni otwiera, nie wiem czy robią to nieświadomie czy są już wypruci z Słowiańskiej krwi!
~BRZECHOTNIK 2-03-2020 22:49
do: ~Michrou (21:36)
Nie racjonalizuj i nie usprawiedliwiaj. Nie dawaj tak żałosnego świadectwa o sobie. Na NIENAWIŚĆ nigdy nie ma miejsca!!! To stan dla chorych umysłów i różnej maści d...ntów. Zrozumiałeś?!
~ 3-03-2020 7:43
do: ~Hist (15:30)
Tobie Hindenburg pomylił się z Bisamrkiem!
~Daj pan spokój 3-03-2020 10:38
do: ~ (7:43)
Z nikim się dzieciaku nie pomylił.To Hindenburg powiedział że nigy się nie pogodzi z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
~marek kanarek 2-03-2020 15:36
Nikt mi nie będzie mówił jak mam się wypowiadać! Wkur....ją mnie po prostu te zamieszczane niemieckie wypociny przez jelonkę i tyle! Jeśli kogoś interesuje historia niemiecka to może sobie ją czytać, nikt nikomu nie broni, książek jest mnóstwo. Powtarzam: takie nachalne ciągłe wstawianie tych szwabskich historii normalnego Polaka nie interesują! A kopiowanie bez zezwolenia zdjęć jest KARALNE szanowna redakcjo!!!!! - Będę pierwszy który zgłosi to do prokuratury! A hejterów mam w du..pie.
~Htr 2-03-2020 16:18
do: ~marek kanarek (15:36)
Weź prysznic wypij herbatę i idź się dotlen.A jak Ci się nie podobają artykuły to zrób sobie wypad......👍😄
~DarioX 2-03-2020 21:02
do: ~marek kanarek (15:36)
Jeśli cię to nie interesuje, to po kiego diabła w ogóle wchodzisz na tę stronę i to czytasz?
~marek kanarek 2-03-2020 22:27
do: ~DarioX (21:02)
Interesuje mnie w takim stopniu, że będę głośno wyrażał swój sprzeciw przeciwko takim praktykom, aby z zachwytem autora opowiadać o postaciach które miały realny wpływ i udział na OKUPACJĘ mojego kraju! Zrozumiałeś już? Będę głośno się wyrażał kiedy widzę z lewej strony niespełnione marzenia o przestrzeni życiowej zakompleksionych niemców, a z prawej rozszczeniowych tatarskich pastuchów (ukraińców) z pomocą "polskich" władz czy ludzi mediów publicznych!
~Grzesiek_5 2-03-2020 16:08
Jak Pan Firszt pisze takie rzeczy to niech jeszcze napisze, że jego bohater Paul von Hindenburg, to człowiek, który zapowiedział po 1918 roku, że nigdy nie pogodzi się z niepodległością Polski. I tyle w temacie.
komentarz usunięty
~xd 2-03-2020 23:04
odpowiedź na usunięty komentarz
a marekkanarek to krypto gej
~Oko 2-03-2020 16:19
No i co w tym dziwnego?
~ 2-03-2020 16:31
Opisane tu tereny były i całe szczęście są polskie.Pamiętajmy o plemionach Słowian,( Bobrzanie,Łużyczanie,Lubuszanie i pozostałe plemiona słowiańskie)Te ziemie były i są polskie,a że mieszkał tu Niemiec Czech i inny obcokrajowiec nie świadczy czyją są własnością.Ziemie te wróciły do prawdziwych właścicieli,którzy mieszkali od wieków.
~marek kanarek 2-03-2020 16:55
do: ~ (16:31)
Zgadza się. Chciałbym to zobaczyć jak Niemcy tak piszą o prawowitych i rdzennych mieszkańcach tych ziem od tysiącleci czyli o nas, Słowianach, Polakach. Dodam jeszcze że nasze ziemie sięgają granicy na Łabie, wystarczy poszperać w historii i oczom naszym ukażą się pięknie zachowane mapy z Polskimi nazwami wszystkich miejscowości z całego terenu wschodnich Niemiec. A teraz jakiś Firszt (niemieckie nazwisko nawet ma) będzie mi udzielał lekcji historii! Paszoł won do swoich!
~` 2-03-2020 18:59
Czlowiek ktory dopuscil hitlera do totalnej wladzy. Tfu go tu pokazywac.
~ 3-03-2020 7:47
do: ~` (18:59)
Co za indolencja, Hindenburg bardzo długo blokował nominację Hitlera na kanclerza. Zrobił to dopiero kiedy był zmuszony sytuacją i nie był w stanie go blokować. Hindenburg zawsze uważał Hitlera za parweniusza!Takiego jak ci co piszą głupoty na Jelonce.
~hm 26-03-2020 17:43
do: ~ (7:47)
Tak blokował że zrobił go kanclerzem i to wtedy gdy poparcie dla NSDAP zaczęło spadać a kasa partyjna świeciła pustkami. Wystarczyłoby poczekać aż by padli. W ramach blokowania namaścił go na prezydenta na swoje miejsce co pozwoliło Hitlerowi przejąć pełnię władzy.
~hm 2-03-2020 21:19
To w sumie co wspólnego z Cieplicami miał Hindenburg?
~marek kanarek 2-03-2020 22:15
do: ~hm (21:19)
To że okupował te ziemie, Polskie ziemie.
~BRZECHOTNIK 2-03-2020 21:52
"Najciekawsze jest to, że główny niemiecki bohater I wojny światowej, właściwie całe życie spędził na terenie ziem polskich (Wielkopolska, Śląsk, Pomorze Wschodnie; Warmia i Mazury)." Najciekawsze jest to, co chce nam zasugerować autor artykułu, nie wspominając o tym, że tereny te należały do Polski przed ROZBIORAMI naszego kraju.To doskonale tłumaczy, dlaczego Hindenburg całe życie spędził na terenie ziem polskich - reprezentował kraj zaborców i tyle.
~ 3-03-2020 7:49
marek kanarek i Człowiek Koń to chyba ta sama osoba - Hubert Papaj.
~do ~hm 3-03-2020 9:14
Właściwie to nic ! Ale fajne no nie!
~ 3-03-2020 16:50
Artykuł zawiera błędy Ludendorf nie był feldmarszałkiem tylko generałem i szefem sztabu Hindenburga w bitwie pod Tannenbergiem i Hindenburg nie był jego podwładnym -autor tekstu niedouczony
~mmmmm 3-03-2020 18:35
Jelonka nie rób z siebie ka...li ten Prusak to od zawsze był Polakożerca a wy bedzieci mu stawiali pomniki wstyt sprzedawczyki
~Z Gruszkowa 3-03-2020 21:54
Zapoznając się z tymi komentarzami słychać wykształcenie ...
~hm 21-03-2020 17:50
Nie wiem jaki jest sens upamiętniania niemieckiego marszałka i późniejszego prezydenta który utorował drogę Hitlerowi do władzy?
~mmmmm 23-03-2020 13:59
przestancie zachowywać sie jak volksdojcze wy JELONKA promujecie Prusaka który zawsze byl wrogi Polakom jak wiemy Prusactwo było najgorsze
~do rozpuku 31-03-2020 10:47
Antypolskie bydle !!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Cieplice w Polsce

Kaflowe drzewo marzeń

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
827
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%