MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Patriotyzm, wolność, niepodległość. Słowa wyśpiewane w MDK “Jelonek”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 10 marca 2012, 13:03
Aktualizacja: Niedziela, 11 marca 2012, 7:55
Autor: RED
Fot. RED
Młodzi mieszkańcy miasta i byłego województwa jeleniogórskiego, którzy – wykorzystując wokalne talenty – pragnęli jednocześnie wyrazić śpiewem swoje patriotyczne uczucia, wzięli dziś udział w eliminacjach regionalnych VI edycji konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej rozegranych w Młodzieżowym Domu Kultury “Jelonek” w Jeleniej Górze.

Wydawać by się mogło, że w dobie zacierania wartości i pojęcia patriotyzmu, melodie i słowa wyrażające w treści miłość do ojczyzny, wypadają z mody. Nic bardziej błędnego, o czym można było przekonać się dziś w MDK “Jelonek” słuchając prezentacji przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Ci pod kierunkiem swoich nauczycieli muzyki zaprezentowali patriotyczne brzmienia z młodzieńczą werwą i siłą wyrazu.

Do MDK “Jelonek” zjechali wykonawcy z terenu całego byłego województwa jeleniogórskiego. Na marginesie, to jedna z ostatnich imprez, która przyciąga do Jeleniej Góry młodzież z Bolesławca, Zgorzelca, Pieńska i innych miejscowości, które ze stolicą Karkonoszy straciły więzi administracyjne wskutek reformy w 1999 roku. – Konkurs jest pomysłem dolnośląskiej kurator oświaty Beaty Pawłowicz. Organizujemy go już po raz szósty i zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem. Co roku są grupy, które nigdy wcześniej nie brały udziału w takich zmaganiach – powiedziała Danuta Sitek, dyrektor MDK.

Wykonawcy wybrali wiele rozmaitych utworów, których wspólnym mianownikiem był szeroko pojęty patriotyzm. Były więc pieśni tradycyjne, choćby “O mój rozmarynie” w wykonaniu zespołu Rozśpiewane Nutki z Opolna Zdroju, songi z czasów PRL – “Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka, tę pieśń zaśpiewała Wiktoria Łakomiec z Kowar.

Oklaskiwano także uczennice Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze: Paulinę Bocian, która wybrała pieśń Jacka Kaczmarskiego “Ballada Wrześniowa”, Gabrielę Gostkowską, która brawurowo zaśpiewała “Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, oraz Teresę Wiącek za czułe i śmiałe wykonanie piosenki “Nasza Ojczyzna”. Aplauz wzbudził występ Marysi Garkavets ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Jeleniej Górze, która bardzo przekonująco zaśpiewała utwór do muzyki i słów Marka Grechuty “Wolność”. Zaprezentowały się także wokalistki z Piechowic, którym akompaniował Wojciech Zarówny: Natalia Lis (“Gloria victis” Rynkowskiego), oraz Angelika Soliło.

Wystąpiły także zespoły. Po raz pierwszy na konkursie gościła grupa “Five Star” z Sadów Górnych koło Bolkowa. Harcerską “Balladę rajdową” zaśpiewały druhny z zespołu wokalnego działającego w Gimnazjum w Sosnówce. Utwór “Nasza ojczyzna” zabrzmiał po raz kolejny w wykonaniu “Trójkowiczów”, zespołu z Kowar. Grupa wokalna “My” z Łomnicy wyśpiewała swój patriotyzm w piosence “Kocham Cię, Polsko”. Do klimatów patriotycznej nostalgii nawiązała z kolei Barbara Łazurkiewicz (SP Łomnica), która – przy akompaniamencie Agaty Kraińskiej – przypomniała znany utwór “Deszcz jesienny deszcz”.

Wśród innych wykonawców na estradzie MDK mieli możliwość występu: zespół wokalny “Sordino” i Krystian Porabik z Bogatyni, Zespół wokalny z Opolna Zdrój, Aleksandra Olejarz i Oliwia Mączka z Działoszyna. Do Jeleniej Góry przyjechali także liczna reprezentacja Bolesławca, a także uczniowie z Pieńska oraz Nowogrodźca.

Kto wygra? – Na tym etapie konkursu nie będzie zwycięzców. W niedzielę podamy wyniki, czyli dwudziestu wykonawców, którzy wywalczyli udział w koncercie galowym. Ten odbędzie się w poniedziałek, 19 marca, w sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury w Jeleniej Górze o godz. 11 – zapowiada Danuta Sitek. Wszystkich oceniali jurorzy pod przewodnictwem Agnieszki Marszałek. O rezultatach dzisiejszych zmagań poinformujemy jutro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Wsparcie dla dzieci i młodzieży  

To jest antywitacz

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Dorian 10-03-2012 15:29
Uj, to teraz podpadli na całego... Co jak co, ale patriotyzm to u PO nie przejdzie...
~ 10-03-2012 15:39
no właśnie byłego województwa JG a może by tak odzyskać stary podział
~FINIS 10-03-2012 16:04
Kiedy zaczyna się sezon polowania na jelenie(jelonki)? Nagonka już była-zwierz wylazł z lasu -pal !!! Kto będzie taki odważny , żeby zakryć własną piersią to piękne zwierzę , które nie przynosi zysków więc pójdzie na rzeź , a na to miejsce wstawi się dojną i spolegliwą krowę.
~Kto to? 10-03-2012 17:19
Marcin complex i Mirosława wild? Jeśli nie wiecie sprawdźcie na oficjalnej stronie miasta w wersji anglojęzycznej.
~Michi 10-03-2012 18:43
To piękne,ze Młodym chce się śpiewać. I to, że potrafią , też jest warte uwagi. Niemniej jednak -jak sądzę- należałoby wskazać im inny problem. Otóż tą niepodległość budujemy już ponad 20 lat. Z tego budowania wychodzi nam -jak zwykle- (...). Polska międzywojenna, Państwo powstałe z niczego - potrafiła postawić się sowietom i krwią wywalczyć niepodległość. My "walczymy" sami ze sobą i po ponad 20-u latach budowania wolnej Polski nie potrafimy określić kształtu Państwowości. Wieczne swary, kłótnie, p...ny Smoleńsk i jajka z suszu rybnego, sól drogowa i przewały ministrów , pękające autostrady i d.pa Dody -To nas najbardziej absorbuje. A gdzie PYTANIE o to, w JAKIM kraju chcielibyśmy żyć?
~Michi 10-03-2012 18:46
"Śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak ... "
~... 10-03-2012 21:03
Tylko się cieszyć, że młodzież z różnych placówek oświatowych miast i wsi tak ładnie śpiewa i to patriotyczne pieśni. Które z nich nauczyły się śpiewać w MDK Jelonek?
~ 10-03-2012 21:38
oj jej szkoda tyko, że nie było Pni Reni Kryńskiej ,zawsze nas wspierała na duchu, ale podobno chora jest ,szkoda .
~do Finis 10-03-2012 21:49
jesteś cudny ....no własnie ...co sobotę wielkie ogólnopolskie imprezy w MDK zlecone przez Kuratorium i inne oświatowe placówki : wiem ,bo moje dziecko bierze w nich udział rok rocznie ! i ten ktoś ( prezydent-pożal się Boże 0 chciał zniszczyć MDK? jedyna ostoje normalności ? wykwalifikowanych ludzi? nie godzę się na to !
~4 10-03-2012 22:25
no i proszę !jak się chce to można? Jelonek promuje się jak nic ! Pan Prezydent kazali.. no to proszę
Bluszcz 10-03-2012 22:50
Przeczytałem bardzo uważnie wszystkie wpisy i cholera nie jestem w stanie zrozumieć co mają wspólnego te wszystkie szwindle z solą suszem jajkowym i inne tego typu historie z patriotyzmem. Dla mnie patriotyzm to miłość do tej ziemi pachnącej jeszcze potem moich rodziców, do tych naszych gór za oknem, do dziedzictwa piastowskiego. Dla mnie patriotyzm to miłość do języka i dbałość o jego kształt i formę i wreszcie to miłość do ludzi w mundurach bo przecież oni noszą nasze polskie godło na mundurach. Trzeba dbać o naszą historię a te pieśni wyśpiewane w Jelonku są jej częścią. troszczyć sie o cmentarze bo przecież to nasze korzenie i wreszcie nauczyć sie tolerancji w stosunku do innych współobywateli. Razem tworzymy Ten Kraj i razem jesteśmy ze niego odpowiedzialni.
Piipi Jelonkowa 10-03-2012 23:18
..do - [~Finis ] .. a Ciebie ? .. to powinien Amor dopasc ze swoja strzala ! ~Wtedy .. zaczniesz pisac grzeczne e-mails do .. wybranej/go
~do Bluszcz 10-03-2012 23:31
Popieram i czuję to samo....nie mam wpływu,że tyłek dody może i jest na topie ,ale mam wpływ na swoje podwórko, na dziecko.Zacznijmy zmieniać Polskę zmieniając ,pielęgnując te wartości o których mowa w Twoim komentarzu!
~ZoSsIa 10-03-2012 23:31
Jestem ciekawa - kto przejdzie ;)) Zobaczymy jutro ;P
~123 11-03-2012 5:15
POZNAMY KTO W TYM KRAJU JEST PATRIOTA PO WYWIESZONEJ FLADZE NA POSESJI, JUZ 3 MAJA!!!
~Do 123 11-03-2012 18:26
Poznamy, po wywieszonej fladze z czarną wstążką już 10 kwietnia, w drugą rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. Pierwszym, który powinien ją wywiesić, jest niejaki Michi, specjalista od "p...nego Smoleńska". W ramach przeprosin za zwykłe chamstwo i pisanie bzdur.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Doczekają się ronda

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%