MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Patriotyzm i niepodległość oczami przedszkolaków

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 10 listopada 2010, 9:03
Aktualizacja: 9:07
Autor: Angela
Fot. Jakub Binkowski
Czasami dzieci o rozumieją o wiele więcej niż się wydaje dorosłym – pokazał to I Przegląd Patriotyczny Przedszkoli, w który zaangażowały się wszystkie jeleniogórskie placówki miejskie. Wczoraj piosenkami, wierszami i inscenizacjami maluchy przypomniały dorosłym znaczenie słów „patriotyzm”, „Polak”, „niepodległość” czy „wolność”.

Pomysłodawczynią Przeglądu Patriotycznego Przedszkoli była Monika Sołek, dyrektor Przedszkola nr 11 w Jeleniej Górze wraz ze swoimi nauczycielami. Współorganizatorami spotkania był natomiast Zespół Szkół Przyrodniczo – Żywieniowych w Sobieszowie, który udostępnił salę kominkową, dzięki której atmosfera spotkania była jeszcze bardziej podniosła. Uczniowie ZSPŻ natomiast przygotowali dla maluchów i gości przepyszny poczęstunek - pyszne ciasta i kolorowe kanapki z fantazją.

– Spotkanie nie miało charakteru konkursu, ale przeglądu, prezentacji umiejętności dzieci. W ten sposób chcieliśmy przekazać szerszemu gronu to, czego uczymy dzieci w przedszkolach. To u nas czasami po raz pierwszy słyszą, co to jest patriotyzm, że są Polakami, a Polska to ich ojczyzna. Podczas spotkania dzieci niejednokrotnie pokazały, jak bardzo to rozumieją. Spotkanie było niezwykle podniosłe i wzruszające. My dorośli czasami zapominamy, że z dziećmi należy rozmawiać o wszystkim, nawet o rzeczach poważnych. Dzieci rozumieją je na swój sposób i od najmłodszych lat kodują sobie te wartości – mówi Monika Sołek.

Dzieci prezentowały zarówno piosenki patriotyczne, inscenizacje, jak i wiersze. Na przegląd zaproszono dyrektorów szkół i przedszkoli, przedstawicieli stowarzyszeń i instytucji, z którymi współpracują przedszkola i szkoła oraz kombatantów, którzy podzielili się z maluchami swoimi doświadczeniami i historią. W spotkaniu uczestniczył weteran wielu frontów II Wojny Światowej Józef Brandys.

- Cieszę się, że udostępniając salę i przygotowując poczęstunek mogliśmy coś zrobić dla środowiska lokalnego. Uważam, że warto organizować takie przeglądy, sama doznałam pięknych wzruszeń. Łzy w oczach mieli też dziadkowie i rodzice oraz zaproszeni goście. Mam nadzieję, że nie skończy się na pierwszej edycji przeglądu. W naszym skomercjalizowanym życiu te ważne wartości gubią się, dlatego powinniśmy wracać do nich i przekazywać je młodym pokoleniom od najmłodszych lat - mówi Helena Kasperczyk, dyrektor Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych w Jeleniej Górze – Sobieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Budowa łącznika rozpoczęta

Komentarze (4) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 10-11-2010 10:36
"Kto ty jesteś ? Polak mały .." . w póżniej dzieci będą DUZYMI Polakami i z innymi problemami !
~Brawo!!! 10-11-2010 20:23
Super pomysł - Brawa dla organizatorów.Rzeczywiście w dzisiejszym zabieganym świecie o tym zapominamy.
~mama - gość 10-11-2010 22:31
Niesamowite spotkanie pokoleniowe małych patriotów z historią. Wspaniale było uczestniczyć w takiej uroczystości. Zasłużeni kombatanci i dzieci, które wspaniale prezentują swoje patriotyczne umiejętnoście. Szkoda tylko, że w całym zamieszaniu przedwyborczym WŁODARZE MIASTA PAN PREZYDENT M>OBRĘBALSKI ANI WICEPREZYDENCI nie znaleźli czasu dla tych maluchów i dla spotkania się z ludźmi, którzy są żywą historią. ŻĘNADA ze strony tych co teraz walczą o wyborców ale docenić starań maluchów nie potrafią. PANIE PREZYDENCIE CZKALIŚMY NA PANA RAZEM Z DZIEĆMI:( Wspaniałe przeżycie dla dzieci i zaproszonych gości. Wielki podiękowania dla organizatorów czyli Pani dyrektor Moniki Sołek i nauczycieli z Przedszkola nr 11 oraz Pani dyrektor ze Liceum TEchnicznego ZSDiL za wspaniałą organizację, prowadzenie występów i poczęstunek dla wszystkich uczestników i gości. DZIĘKUJEMY ZA TAK MIŁE PRZYJĘCIE mama przedszkolaka z centrum Jeleniej Góry
~Do - mama 11-11-2010 17:25
Droga Pani. Pan prezydent miasta był na spotkaniu obchodzonym co roku w dniu 11 listopada na placu ratuszowym. Zawsze tam bywał więc i w tym roku nie mógł zrobić wyjątku. Na takich obchodach jest konieczna jego obecność. Więc niech Pani nie ma do nich wszystkich pretensji. A co do artykułu to świetny pomysł i tylko pogratulować organizatorom :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spór o szkołę w Sosnówce się zaostrza  

Stypendia dla najzdolniejszych

Stalowe rumaki w Karpaczu

Wsparcie dla podopiecznych ośrodków wychowawczych

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
983
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%