MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Pat w sprawie mandatu radnego

Wiadomości: Podgórzyn
Piątek, 20 lipca 2018, 7:28
Aktualizacja: Niedziela, 22 lipca 2018, 17:15
Autor: WAC
Fot. WAC
W trakcie wczorajszej (19.07) sesji, Rada Gminy w Podgórzynie nie potrafiła podjąć decyzji, o tym czy wygasić mandat radnego, który jest także sołtysem Zachełmia. Kwestię, czy Robert Balcerek złamał przepisy zakazujące łączyć zasiadanie w radzie z prowadzeniem działalności gospodarczej na mieniu gminy rozstrzygnie w tej sytuacji nadzór prawny Wojewody Dolnośląskiego.

Przypomnijmy. Dylemat, czy należy wygasić mandat radnego Robertowi Balcerkowi powstał gdy w trybie konkursu ofert prowadzonego przez miasto Jelenia Góra został on inspektorem nadzoru inwestorskiego budowy rowerowych single tracków na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Choć umowę R. Balcerek podpisał także z jeleniogórskim magistratem, jednak Gmina Podgórzyn jest jednym z partnerów (wraz z Piechowicami i Jelenią Górą) finansowych przedsięwzięcia. Zdaniem wójta gminy Mirosława Kalaty sytuacja ta spełnia kryteria, aby uznać, że R. Balcerek naruszył przepisy zakazujące łączyć zasiadanie w radzie z prowadzeniem działalności gospodarczej na mieniu gminy

W trakcie sesji podjęciu uchwały czy R. Balcerek powinien stracić mandat towarzyszyła dość długa dyskusja radnych, tym bardziej żarliwa, że zostały im przedstawione dwie sprzeczne opinie prawne w tej sprawie. Jedna będąca uzasadnieniem do uchwały, autorstwa prowadzącej obsługę prawną Urzędu Gminy, adwokat Anny Warczak i druga - którą na zlecenie radnego przygotowała kancelaria prawna z Jeleniej Góry. Według tej drugiej R. Balcerek nie złamał prawa, gdyż konkurs ofert, w wyniku którego został inspektorem nadzoru, organizowało miasto Jelenia Góra i w tej sytuacji, bycie radnym Podgórzyna nie stawiało go w sytuacji uprzywilejowanej. Jednocześnie wskazano, że w tegorocznym budżecie Gminy Podgórzyn nie przewidziano pieniędzy na pokrycie kosztów rowerowej inwestycji. Oznacza to, że do chwili obecnej Gmina Podgórzyn nie przeznaczyła jeszcze żadnych środków na pokrycie kosztów umowy, jaką zawarł R. Balcerek z
Miastem Jelenia Góra.

- Według mnie i w świetle orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego sprawa jest ewidentna i aby uniknąć wątpliwości natury korupcyjnej należy podjąć uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego – tłumaczyła swoje stanowisko mecenas A. Warczak.
- To nie chodzi o to, czy radny, który powinien być czysty jak łza, podpisując tę umowę odniósł już jakieś korzyści lecz o to, aby uniknąć podejrzeń, że mógłby je odnieść w przyszłości. Tym bardziej że R. Balcerek szefuje komisji rozwoju rady, która opiniuje wykonanie przez gminę inwestycji realizowanych przy wsparciu unijnym, a taką jest budowa single tracków. Czy w tej sytuacji może być on sędzią we własnej sprawie? – argumentowała mec. A. Warczak.

Sam zainteresowany stwierdził, że na ten moment nie uważa, aby łącząc obie funkcje w jakikolwiek sposób naruszył przepisy.

- Zakończenie tej inwestycji zaplanowano, na 19 lutego 2019 rok – mówił R. Balcerek. - Dlatego jej realizację będzie oceniała już następna rada. Na razie nie widać tu żadnego łamania prawa.

Przed głosowaniem nad uchwałą radni zdecydowali, że będzie się ono odbywać w sposób tajny. W głosowaniu przepadł inny z wniosków, aby rozstrzygnięcie problemu odłożyć do czasu uzyskania trzeciej niezależnej opinii prawnej.

Ostatecznie, za wygaszeniem mandatu radnemu z Zachełmia głosowało pięciu radnych, pięciu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. R. Balcerek nie brał udziału w głosowaniu. Wynik ten oznacza, że decyzję o tym, czy straci on mandat podejmie nadzór prawny Wojewody Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Czyżby Andrzej Duda?

Ciepło bardziej eko

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~rjola 20-07-2018 10:54
Ta pani Warczak to nie ma zielonego pojęcie co się w gminie dzieje. Nie wie np., że radni podjęli 7.06.2018 r. uchwałę o zmianie budżetu i zmniejszono plan wydatków o 1.349.681,07 zł z przeznaczeniem na realizacje projektu budowy tras rowerowych (uchwała nr LIX/451/18). A więc jakaś amnezja, czy co? Więc jak gmina nie daje pieniędzy to kto i za co buduje w gminie. Gdzie ten konflikt interesów. No i kolejne pytanie. Jakie ta pani ma kwalifikacje do doradzania gminie i wydawania opinii.
~Zarlozarloizdechlo 20-07-2018 12:16
Panie Bakcerek -wszystkie Uchwały przeglosowane tak jak "łysy" rekomendował? Tak? No to Panu teraz "dziękują"!!! Ale Pan się dał zrobić... widać po Pańskim usmieszku. Tak się dać zrobić... Sołtys wyrolowany na cacy...
~jeżozwierz1 20-07-2018 13:48
Głosowanie ustawione?! Zanim dojdzie do rozstrzygnięcia przez Wojewodę Dolnośląskiego minie pół roku (wszak kanikuła w toku), za chwilę nowe wybory etc.etc. Panie Balcerek - daj się Pan wkręcić jeszcze w Panoramę Park i jej powiązania, np. w Rotary Klub "Karpacz Karkonosze" , gdzie niejaki Pan P.P. jest skarbnikiem. A gwiazdą Panoramy Park też jest Panna Maja W. No i oczywiście niech Pan wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych.
~XXX 20-07-2018 13:55
Wystartuj, niewystartuje? ale na razie nie trzyma z Kalatą, a z kontrkandydatem Czesławem chyba. Też źle
~Kolega braci z 9 tki 20-07-2018 18:22
Pani marczak,to mecenas of zarzadzania gminą,taki znany sposob na wycinanie przeciwnikow np. Pania z miłkowa.nic nie pomoze ,pakyjemy się
~mazam 22-07-2018 19:33
Ręka rękę myje. Były pracownik po co pozbywać go mandatu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będą remonty ulic

Podgórzyn chce wyjść z KSWiK

Wsparcie dla samorządów  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Trwa nabór do Straży Granicznej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
822
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%