MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Pasyjne klimaty w Pałacu Staniszów

Wiadomości: REGION
Sobota, 11 kwietnia 2009, 18:46
Aktualizacja: 21:01
Autor: Ania
Fot. Ania
W miniony piątek w barokowych wnętrzach pałacu staniszowskiego zaśpiewała młoda sopranistka, Anna Patrys. Uważana za fenomen i wokalistkę niezwykle utalentowaną. Ze względu na rozległą skalę głosu wykonuje zarówno partie sopranowe, mezzosopranowe, a nawet altowe.

To już kolejny koncert z cyklu „Muzykalia Staniszowskie”, którego celem jest promocja regionalnych artystów oraz rewitalizacja założenia pałacowo – parkowego. Tytułowym utworem był E. Pałłasza „Człowieczej Matki Lament”.

Anna Patrys, która wczoraj zaśpiewała dla publiczności, działa jak magnes dla wielu gości. Specjalnie dla niej przyjeżdżają nawet Niemcy. Był to już drugi jej koncert w Staniszowie. Artystka mimo młodego wieku ma bardzo duże doświadczenie muzyczne. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale wokalno-aktorskim.

Brała udział także wielu kursach mistrzowskich. Swoje umiejętności wokalne prezentowała również na wielu konkursach, jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Fr. Platówny we Wrocławiu w 2000 r. Otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnej Muzyki Słowiańskiej. Artystka propaguje muzykę współczesną.

Utwór Edwarda Pałłasza „Człowieczej Matki Lament” , do którego tekst napisała Joanna Kulmowa, należał do najbardziej wyczekiwanych przez publiczność. Mówi on o cierpieniu Marii, jako Matki Chrystusa. Miało to szczególne znaczenie właśnie wczoraj, kiedy przeżywaliśmy chwile zadumy, związane z Wielkim Piątkiem.

Poza tym podczas koncertu usłyszeliśmy utwory Mozarta, Bacha, Brahmsa, Szymanowskiego i wielu innych. Na fortepianie zagrał Krzysztof Gotartowski, a obok niego znalazł się zespół „A Quattro”, jego członkowie są muzykami Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Skrzypce usłyszeliśmy dzięki Januszowi Nykielowi i Irenie Mowlian-Cichoń, na altówce zagrała Barbara Pukalska, a na wiolonczeli Małgorzata Golian.

Ogłoszenia

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Wóz strażacki w nagrodę

Komentarze (11) Dodaj komentarz

piipi 12-04-2009 0:29
..Niemcy tam przyjezdzaja,bo maja tam swoje "gniazdko" !.
~marecki 12-04-2009 12:02
Co oznacza słowo "pasyjne"... jakoś nie moge sie domysłić... pasyjne klimaty... Nia każdemu pasuje taka "muzyka" ... i takie klimaty... Ciekawe kiedy bedzie jakis prawdziwy koncert, młodego zespołu kreującego muzyke naszych czasów, a nie wielokrotne powtarzanie bardzo starych kawałków... nuda aż strach! Kultura sie rozwija wraz z ludzmi, a nie pozostaje kopią... Kto sie nie rozwija ten sie cofa!
~marecki 12-04-2009 12:04
Fenomen!? Niech cos stworzy swojego, nowego... Niech bedzie artystką. Dośc mam już nieudolnych kopii staroci... to gorsza zaraza niż wspólczesna chinszczyzna!!
~ana 12-04-2009 19:11
niektore opinie sa bardzo krzywdzace i niesprawiedliwe dlaczego?
~klocek 12-04-2009 19:46
Ładne zdjęcia.
~ago 12-04-2009 20:57
Marecki, "pasyjne" oznacza, że te utwory związane są z Drogą Krzyżową. W muzyce klasycznej takie utwory pisał m.in. J.S. Bach, jego autorstwa jest np. Pasja Św. Mateusza, przepiękne dzieło, na orkiestrę i chór i śpiewaków (zależy jeszcze kto to wykonuje, bo czasem jest zbyt rozwlekłe, wtedy rzeczywiście jest trudne w odbiorze). A jeśli jeszcze nie kojarzysz, to może przypomnij sobie film w reż. Mela Gibsona "Pasja" - myślę, że teraz już wiesz, o co chodzi. Natomiast jeśli chodzi o muzykę klasyczną, to wciąż powstają nowe utwory, ale tych współczesnych to raczej nie będziesz chciał słuchać, są trudne w odbiorze także dla wytrawnych melomanów, no może za wyjątkiem twórczości K. Pendereckiego i W. Lutosławskiego. Nawet słuchając stosunkowo niedawno napisanych utworów B.Schaeffera ludzie wychodzili z naszej FD w połowie koncertu. :-)
~ 13-04-2009 12:12
Przepiękna muzyka,wspaniałe wykonanie,repertuar i skład zespołu idealnie dobrane do kameralnego wnętrza.Solistka o uroczym,skromnym uśmiechu,zapadający za oknami zmierzch,światło świec,niepowtarzalny nastrój.Godne polecenia i kontynuacji.
~Anna Patrys 19-04-2009 0:08
Potrzeba jak widze przybliżyc trochę historii Muzyki. Utwory Pasyjne to utwory , których tematyka związana jest z męką i śmiercią Chrystusa. Pierwsze utwory pasyjne opiewające Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa pochodzą z IV wieku. Ich podstawą tekstową, jak wszystkich dzieł pasyjnych powstałych później, jest relacja z ostatnich dni Chrystusa, spisana przez czterech Ewangelistów: świętych Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. W pierwszych wiekach istniał zwyczaj recytacji w Niedzielą Palmową części Ewangelii św. Mateusza. Później rozszerzono tę recytację na inne dni Wielkiego Tygodnia, ubogacając tym nabożeństwa w świątyniach. Wraz z rozwojem gatunków i form muzycznych wykształcił się utwór zwany pasją. Początkowo była to muzyczna recytacja tekstu zaczerpniętego z Ewangelii. Z czasem jednak pasja weszła w obręb nabożeństwa kościelnego. Rozkwit muzycznych gatunków pasyjnych przypadł na czasy średniowiecza, renesansu i baroku. Najwspanialszymi zaś dziełami artystycznymi, opiewającymi Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa, są dwie zachowane "Pasje" Jana Sebastiana Bacha, napisane według tekstów ewangelicznych św. Mateusza i św. Jana. Gdyby Ci najwięksi ( a zarazem - najbardziej ograniczeni krytykanci) przyszki na koncert poobcowaliby nie tylko z muzyką Dawną. W programi oprócz dawnych mistrzów specjalnie umieściłam utwory współczesne jak choćby Vocaliza z filmu "Dziewiąte Wrota" Kilara , Stabat Mater Szymanowskiego czy Lacrimosa Lutosławskiego. Natomiast tym przemiłym ignorantom podam jeszcze iż tytułowa pieśń to utwór jak najbardziej współczesny - pochodzący z lat 70-tych XXwieku . Prawdziwa sztuka na szczęście krytyki się nie boi, ale prawdziwej i profesjonalnej.
Patrys_Anna 19-04-2009 0:20
Coś dla tych wszystkich nie wtajemniczonych ignorantów. Pierwsze utwory pasyjne opiewające Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa pochodzą z IV wieku. Ich podstawą tekstową, jak wszystkich dzieł pasyjnych powstałych później, jest relacja z ostatnich dni Chrystusa, spisana przez czterech Ewangelistów: świętych Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Stąd nazwa Pasyjne! Co do Programu koncertu. Gdyby najwięksi krytycy przybyli by móc się profesjonalnie wypowedziec wiedzieli by , ze oprócz dawnych mistrzów w programie znalazły się też współczesni kompozytorzy : Szymanowski , Lutosławski , Kilar , Pałłasz... U muzyka wcale nie była dodekafoniczna lecz piękna i przyjemna w odbiorze. Następnym razem serdecznie zapraszam na koncert , a potem spodziewam się profesjonalnej opinii. Prawdziwa sztuka krytyki się nie boi! I tak na marginesie - nie jestem kompozytorem i jedyne co mogę stworzyc to kreacja wokalna- ale to pozostawiam ocenie tych , którzy są kulturalni-obyci ze sztuką.
~Basia_Osis 19-04-2009 13:55
Ha...Marecki- śmiech na sali. A może raczej słoma z butów.Od razu widac gdzie się kończy twoja kultura.Człowiekiem kulturalnym zwiemy człowieka,który w równym stopniu interesuje się przeszłością jak i przyszłośćią, sztuką dawną i w spółczesną, ktory wie ,że poprzez poznanie tradycji,będzie bardziej świadomy tego co się wokół niego dzieje(więc chadza na koncerty muzyki dawnej też - bo potrafi ją zrozumieć), ponieważ w niej odnajdzie początki i korzenie wszystkiego. Zrozumie ,że każdy najdrobniejszy element świata ma swoją historię.Człowiek kulturalny nie powinien stać w miejscu i wciąż oglądać się wstecz, ani też wykluczać z życia to co dawne i wartościowe. Ważne jest aby ciągle iśc do przodu i rozwijać ówczesny świat. A poza tym ludzie kulturalni to osoby posiadające wysoki stopień rozwoju intelektualnego, a u Pana , Panie Marecki tego nie widać.
~ataga 17-12-2010 19:41
Wczoraj widziałam anioła skrzydła otwierał mu wiatr swym głosem dotykał serca na wskroś przenikał do dna... z największym szacunkiem Anno-potężnych skrzydeł Ci życzę.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowy przystanek w Łupkach

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Tramwaj już po renowacji

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Mały Strażak dla jednostek OSP

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
306
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%