MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pasje migawką wyzwolone

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 kwietnia 2010, 18:36
Aktualizacja: Piątek, 9 kwietnia 2010, 8:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Prace siedemnastu fotografików można od dziś oglądać na wystawie w Galerii „Promocje” Osiedlowego Domu Kultury. Ekspozycja „Fotograficzne pasje” to kolejny element triady wydarzeń dla uczczenia 15–lecia Fotoklubu RP. Była to jednocześnie okazja do przeglądu twróczości osób skupionych w Jeleniogórskim Towarzystwie Fotograficznym.

Od reportażu poprzez piktorialną fotografię krajobrazową, aż po eksperymenty: kolaże i fotomontaże – oto tematyczny zakres prac autorów, którzy pochwalili się swoimi fotografiami. – Nie było łatwą sztuką ułożenie tych zdjęć tak, aby stanowiły w miarę logiczną całość, ale udało się – powiedziała Stanisława Ciechanowska witając gości: przedstawiciela władz Fotoklubu Andrzeja Pytlińskiego oraz pomysłodawcę jubileuszowych wystaw Tadeusza Biłozora, prezesa Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

– Doczekaliśmy takich czasów, kiedy łatwiej jest zrobić zdjęcie, a trudniej – pozyskać widzów do jego oglądania – zauważył Andrzej Pytliński. Gość wernisażu podkreślił, że 15. rocznica Fotoklubu RP dotyczy bardziej odrodzenia tej organizacji niż jej powstania. A. Pytliński przypomniał, że Fotoklub RP powstał po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918, a jego długoletnim prezesem był Jan Bułhak, nestor fotografików polskich. Działalności organizacji nie sprzyjał ustrój Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Dopiero po upadku systemu Fotoklub odrodził się i od piętnastu lat działa jako jedna z dwóch ogólnopolskich organizacji skupiających ludzi, których pasją jest fotografowanie.

Gość wernisażu pogratulował jednocześnie prac fotografikom biorącym udział w wydarzeniu. Podkreślił, że sam zafascynowany jest dziewiętnastowiecznymi metodami pozyskiwania obrazu, w tym techniką kolodionową mokrą oraz autochromowi – jedną z pierwszych technik fotografii barwnej. Aż tak daleko nie sięgnęli współautorzy otwartej dziś wystawy. Złożyły się nań zdjęcia: Jolanty Wilkońskiej, Tadeusza Biłozora, Wojciecha Bykowskiego, Jana Foremnego, Piotra Garbata, Teodora Gutaja, Ryszarda Literackiego, Jarosława Majewskiego, Janiny Peikert, Kazimierza Pichlaka, Konrada Przezdzięka, Janusza Pytela, Jacka Szczerbaniewicza, Dariusza Szczurka oraz Jerzego Wiklendta.

Ostatnim akcentem „triady” będzie ekspozycja prac członków Fotoklubu RP z tytułem „artysta fotograf” nadanym przez Kapitułę jubilata. W Galerii „Przestrzeń” w Bibliotece Kolegium Karkonoskiego swoimi pracami w wystawie pod tytułem „Fotografia” pochwalą się: Tadeusz Biłozor, Teodor Gutaj, Janusz Pytel, Jacek Szczerbaniewicz oraz Jerzy Wiklendt. Wernisaż o godz. 17.

Ogłoszenia

Czytaj również

W obronie zwierząt

Zaczytaj się z Jelonką.com

Bogactwo poezji

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Omnibusik 8-04-2010 18:52
Gratuluję z całego serca!!!
~krytykant 8-04-2010 19:44
JTF i jego wystawy - zlot emerytów. Młodzi się nie wystawiają, nie ma dla nich miejsca - dla emerytów z JTF znajdzie się zawsze.
~JTF 8-04-2010 22:00
Do "krytykant" - mylisz się na wystawie prace "emerytów" to zaledwie 1/3 pozostałe to prace autorów młodych i w średnim wieku. Jesteś młody masz dobre zdjęcia chcesz je pokazać przyjdź do JTF-u zrobimy Ci wystawę.
~XXX 8-04-2010 22:15
Byłem, widziałem, gratuluję pomysłu i wystaw. Dowiedziałem się dużo o Fotoklubie, bo do tej pory to nie wiedziałem, że taki stwór w ogóle istnieje. Jeszce raz gratuluję pomysłu i wystaw. Jutro też z ciekawością pójdę zobaczyć wystawę.
~qartz 8-04-2010 22:34
W JTF też są młodzi i też się wystawiają...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co grają w „Locie”?  

MFTU popularny, ale słabo dofinansowany

Cygańsko–orientalna uczta w Parku Zdrojowym

Jacek Sutryk i Jerzy Łużniak o 21 tezach

Muzyczny Ogród Liczyrzepy w Parku Zdrojowym

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
528
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%