MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pasieka Karkonoska poszerzy się o oryginalny ul

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 29 marca 2012, 8:07
Aktualizacja: 8:09
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Fascynujące kształty uli, które składają się na Pasiekę Karkonoską nie pozwalają przejść obok kolekcji częściowo rekonstruowanej na podstawie uli figuralnych z początku XVII w. Wkrótce zbiór poszerzy się o kolejny eksponat, a za około rok upiększy promenadę lub ogród nowej siedziby Muzeum Przyrodniczgo w budynku pocysterskim w centrum Cieplic.

Za najciekawszą w Europie, a także prawdopodobnie największą pasiekę składającą się z uli figuralnych uchodziło tzw. „12 Apostołów” z miejscowości Dworek, koło Lwówka Śląskiego. Tworzyło ją 20 uli przedstawiających prócz uczniów Pana Jezusa m.in. młodą parę, strażników i kobiety w strojach ludowych. Najstarsze z uli pochodziły ponoć z początku XVII w.

Pasieka nie była dziełem jednego rzeźbiarza, co łatwo rozpoznać po różnicach w przedstawieniu poszczególnych postaci. Jednak przed wojną w okolicach Lwówka Śląskiego sądzono, że jej twórcą był żyjący w XVIII w. miejscowy pszczelarz Gottfried Ueberschär. Wówczas hodowano w nich pszczoły. Figury te przetrway zawieruchy wojen śląskich i napoleońskich. Niestety, po II wojnie światowej pasieka uległa rozproszeniu i częściowemu zniszczeniu. Zachowane ule trafiły do zbiorów kilku polskich muzeów.

Przed paroma laty pracownicy Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach postanowili odtworzyć pasiekę z Dworka. Ręką Mieczysława Grabuńczyka ule rekonstruowane były tak, by możliwie najwierniej przypominały oryginały.
- Mamy już w kolekcji ul mnicha cystersa w białym habicie, ponieważ niegdyś w Cieplicach rezydował zakon cystersów, a pozostałością po nich jest właśnie remontowany klasztor, gdzie ma być przeniesione Muzeum Przyrodnicze. Nowym miejscem dla kolekcji tych figur będzie prawdopodobnie promenada przy rzece lub ogród, który zostanie utworzony obok klasztoru cystersów. Ponieważ obecnie w tej zdrojowej dzielnicy naszego miasta znajduje się zakon Pijarów postanowiliśmy, że kolejną rzeźbą, jaka znajdzie się w kolekcji, będzie właśnie figura mnicha pijara – powiedział Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego.

W największej na Dolnym Śląsku ekspozycji uli figuralnych z Pasieki Karkonoskiej im. Stanisława Gibadło znajdują się również ule-rzeźby w kształcie zwierząt, ludzi itp., a także stare formy uli. Od maja do września pszczelarze za darmo prowadzą lekcje o pasiece i technikach pszczelarskich. Sprzedawany jest tu różnorodny miód, wyroby z wosku pszczelego, propolis, pyłek, i inne produkty.

Ogłoszenia

Czytaj również

O rozpadających się górach

VII Dolnośląski Kongres Samorządowy

Pożegnali Słońce

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 29-03-2012 11:26
Piękne ale gdzie ??? przy Muzeum za rok a teraz??? albo nie rozumiem tekstu albo nie ma tam takiej informacji :-(
~ŁADNIE 29-03-2012 11:37
CIESZY OKO , ŁADNE , WIELKIE BRAWA DLA PANA MIECZYSŁAWA
~ 29-03-2012 17:01
Panie Mietku niech pan się nie boi ,drewniane gołe baby na ul pan przerobi he he
~S44 29-03-2012 17:17
Profil Muzeum Przyrodniczego na facebook'u, zapraszamy: https://www.facebook.com/pages/Muzeum-Przyrodnicze-w-Jeleniej-Górze/201085436611035?ref=tn_tnmn
~Jagna C 29-03-2012 18:03
Agrafka, na miłość boską!! Jak się nie wie, co pisac, to warto się dowiedzieć. Ule figuralne z Dworca pod Lwówkiem trafiły do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu i są tam dziś prezentowane w formie stałej ekspozycji w tzw. sali barokowej. Niedouki z Jelonki - uczice się:)
~ 29-03-2012 18:56
przeciez napisane ze zostala zrekonstruowana pasieka gamoniu ;)
~szklarz 31-03-2012 15:27
[o ulach z powyższego artykułu] "Wówczas hodowano w nich pszczoły"-po prostu zdanie-miód

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remiza jak nowa

Warsztaty modelarskie

Charytatywny piknik  

Teraz lepiej widać

Studium na początek

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
67
Tak
63%
Nie
36%
Nie wiem
1%