MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Pasaż (nie) dla rowerów

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 6 lipca 2007, 17:53
Autor: anzol
Fot. Agnieszka Gierus
Piesi skarżą się na pędzących rowerzystów po starym mieście. Czy będzie zakaz wjazdu dla cyklistów?

Lawirujący między przechodniami cykliści to nierzadki widok na ulicy Konopnickiej i 1 Maja. Pozornie wszystko jest zgodne z prawem: poruszający się na cichych jednośladach mogą po centrum miasta jeździć. Ale przepis nie podoba się niektórym pieszym, którzy uważają, że rowerzyści jeżdżą niebezpiecznie i mogą spowodować nieszczęście.

– Najgorsze są te „stada” młodych jeżdżących w jakichś dziwnych kaskach, bardzo szybko. Wariują, robią na rowerach jakieś figury. Skaczą. To wszystko wśród ludzi – informuje nas Tadeusz Pęcicki.
– To bardzo niebezpieczne. Raz taki jeden ramą uderzył w moją torbę. Zerwał pasek. Torebka wyleciała na chodnik, rozsypały się pieniądze i dokumenty. A on nawet przepraszam nie powiedział tylko uciekł – podkreśla Małgorzata Wołkowska.

Nasi rozmówcy byliby szczęśliwi, gdyby rowerzystom zakazano korzystania z uliczek starego miasta i ciągu 1. Maja i Konopnickiej.
Strażnicy miejscy podkreślają, że jest sporo zgłoszeń o niebezpiecznie jeżdżących cyklistach. Stróże miasta nie są jednak w stanie wszystkich upilnować. – Takiego delikwenta trzeba złapać na gorącym uczynku – mówią.

– Potrącenie przez bardzo szybko jadący rower może bardzo źle się skończyć zarówno dla cyklisty jak i pieszego. Bywały śmiertelne przypadki takich zdarzeń. Na szczęście nie w Jeleniej Górze na pasażu śródmiejskim – podkreślają policjanci.

Ale rowerzyści, którzy jeżdżą spokojnie, są zdecydowanie przeciwni wrzucaniu wszystkich użytkowników jednośladów „do jednego worka”.
– Nie przeczę, że są wariaci, których trzeba się bać. Ale ja z kolegami jeżdżę spokojnie i w każdej chwili, jak widzę pieszego, to zwalniam – mówi nam Michał, jeden z cyklistów.
– To dobrze, że w Jeleniej Górze można jeździć rowerem po centrum. Przynajmniej pod tym względem jest normalnie. A nie jak, na przykład, we Wrocławiu, gdzie to jest zabronione – dodaje.

Włodarze miasta nie potwierdzają pogłosek, jakoby w centrum miał być wprowadzony zakaz poruszania się rowerami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Jak zagospodarować przestrzeń – warsztaty

Wiadukty prawie gotowe

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~adi 6-07-2007 18:07
żaden zakaz!!! wyłapywać tych co jeżdżą ponad 5 km/h. na ciągu pieszym rowerzysta ma dostosować "speed" do prędkości pieszego. pozdro dla oszołomów którzy by tylko zakazy stawiać chcieli.
~malkontent 6-07-2007 18:15
jestem rowerzystą i mam jeden co prawda radykalny środek na tą "zarazę " rowerową, wszystkich chętnych kupna roweru rozstrzeliwać od razu przy sklepie rowerowym!!!!Bóg jak kogoś nie lubi to podobno mu rozum odbiera!!! Te słowa kieruję do wszystkich którym przeszkadzają rowerzyści!! Mnie na przykład piesi nie zawadzają
~Andrzejek 6-07-2007 18:23
no to niech mnie kurde złapią..
~kolarz 6-07-2007 19:08
to parking wybudować na rowery ,bedziemy zostawiac tam rowery i iść w strojach rowerowych po zapiekanke
~bikerka 6-07-2007 19:09
a ja ostatnio widziałam jak STRAŻ MIEJSKA dawała przykład idąc całą szerokoscia sciezki rowerowej (o ile w ogole mozna to nazwac sciezka...), wiec gdzie ci rowerzysci maja jezdzic?? ludzie nawet jak widza spokojnie jadacego rowerzyste to panikują jakby zobaczyli ufo ;]
~Ogórek 6-07-2007 19:22
Hmm piękny pomysł :) Tak samo z samochodami jak ktoś jeździć nie umie to jego problem. ;/ Chore...
~kwa 6-07-2007 19:35
Tak a mi przeszkadzaja matki z wozkami i babcie z laskami. ja lubi chodzic szybko i czasami wyrazsta przede mna jakas slimaczaca sie staruszka albo matka z wozkiem. czy to wystarczajacy powod zeby ich sila usunac z 1 Maja? moze ustalic max. i min. predkosc poruszania sie po 1 Maja?
~bm 6-07-2007 19:56
Zakazywanie różnych rzeczy w tym kraju to powoli rutyna. Chcą zamykać 1 Maja dla rowrów nie widze przeszkód pod warunkiem, że wybudują w rmach tego conajmniej 100 km ścieżek rowerowych. Samo centrum jest mało atrakcyjne dla cyklistów nawet nie ma gdzie rowerów zostawić.
~kamila 6-07-2007 20:03
niektorzym przeszkadzaja rowerzyści a innym piesi:D:D:D:D..
~cezar 6-07-2007 20:21
Prezydent już zakazał jazdy samochodami od 01.07.No i co.Po staremu. Dzisiaj jechałem rowerem właśnie i aut było znacznie więcej niż rowerów,za to brak staży miejskiej.
~XTR 6-07-2007 20:35
uwstecznione miasteczko .... a staż miejska bedzie chodziła (biegała) za rowerzystami i mandaciory im wlepiała juz to widze jedynie kogo może uda im się złapać to jakiegoś inwalide emeryta itp bo kazdy normalny zdrowy człowiek ucieknie sobie ,dlaczego w hollandii nikt z tak durnymi pomysłami nie wyskakuje? Albo to jest tylko głupi żart albo kolejny genialny pomysł na załatanie dziury budżetowej :) powodzenia
~Roch 6-07-2007 21:02
I żeby nic nie było !!! :)) Czyżby pan K. z Białegostoku miał w Jelonce popleczników?
~popis 6-07-2007 22:16
Kononowicz na prezydenta !!! Zlikwidować wszystko !! Sklepy, zieleń !! w centrum zostawić tylko banki !! Młodzież do Irlandii !! Dziadki do domów starców. Turyści do Afryki !!! Zero imprez w miastach !!! Zero atrakcji !!! Precz z pomarańczami !!!
~wariat 6-07-2007 22:36
a ja przejada za to całe 1 maja i konopnicka na tylnym kolei sie niecjhwale. jezdziłem tez jak byli ludzie i sie tylko patrzyli z podziwem;d
~Ogórek 6-07-2007 22:54
Najlepiej zamknąć Majówke albo wprowadzić godziny od 8:00 – 9:00 piesi a od 9:00 – 10:00 rowerzyści <lol> "Zamknijcie wszystko. Nie będzie niczego. I dla ludzi i dla młodzieży" K. Kononowicz
~Beretka 7-07-2007 0:45
Piszcie sobie co chcecie, ale ja uważam, że roweyści powinni jeżdzić po miejscach do tego przeznaczonych a nie po deptaku w centrum miasta. Wielka mi atrakcja lawirować pomiędzy ludźmi, dziećmi i wózkami...
~Zbigniew Leszek 7-07-2007 8:23
Już raz opisałem w jaki sposób rozwiązać sprawę rowerzystów na tej ulicy – polecam artykuł z dnia 28.06.2007 ,, Samochodom wjazd wzbroniony !,, Nie wiem skąd taka nagonka na rowerzystów – jeśli część samochodów i motocyklistów jeździ za szybko po ulicach w mieście, to też trzeba zamknąć dla nich te ulice – absurd Od tego są osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na ulicach i do nich trzeba mieć pretensje, że nie wywiązują się z tego obowiązku. Jeśli by miasto podjęło taka BZDURNĄ uchwalę, to obiecuje, że o tym dowie się cała POLSKA – jakich mamy durnych mieszkańców i ich radnych. Pozdrawiam wszystkich rowerzystów i ich sympatyków Zbigniew Leszek. Do zobaczenie na rowerach na ulicy 1–go Maja.
~Slewin 7-07-2007 10:20
Tak tylko mówią ludzie co nie potrafią się zachować ( jak idziesz prosto ,to tak idź ,a nie nagle zmieniaj kierunek bo myślisz ,że Cię rozjadę ) oraz starsi ludzie.
~em 7-07-2007 10:40
Zamykanie kolejnych miejsc dla rowerzystów spowoduje tylko więckszą ilośc roweró w miejscach dostępnych. I będzie jeszcze gorze – dla pieszych i dal cyklistów. Rozwiązaniem jest otwarcie i udrożnienia miasta dla rowerzystów. Nikogo by nie zabolało oznakowanie jednego z chodników wzdłuż Wolności jako ścieżki rowerowej. W tej chwili jazda chodnikiem jest tam nielegalna – zgodnie z prawem należy tam jechać jezdnią, co jest niebezpieczne zarówno dla kierowców, jak i dla rowerzystów. Tak samo na Wojska Polskiego (szeroki chodnik można podzielić na pas dla pieszych i dla rowerów), Bankowej i kilku jeszcze innych miejscach. Ścieżka do Łomnicy i w Borowym Jarze to zdecydowanie za mało, by mówić, że JG jest przyjazna dla rowerów.
~do "Zbigniew Leszek" 7-07-2007 11:13
Durny to ty jesteś!!!!!!!!!!!!!!!!! Na rowerach jeździ się w miejscach do tego przeznaczonych, tzn. po trasach rowerowych i po drogach a nie po chodnikach i deptakach. Ale ciebie pewnie na trasie nie spotkamy, bo z pewnością jesteś kolejnym przypadkiem upośledzonego rowerzysty ktory potrafi jeździć tylko po majówce...
~Antoś 7-07-2007 11:34
no ale zamkniecie 1go Maja to gdzie jeleniogórscy kolarze extremalni bedą sie lansować?? :)
~kowalski 7-07-2007 12:09
i znów temat zastępczy rowery nie ale autka tak , pewnie tym pieszym przeszkadza zakaaz wjazdu samochodem, jeśli spacer dla nich jest wysiłkiem a znam takich co mają sklep oddalony o 50 metrów , to trzeba się pokazaći podjechać nową furą a fe brzuchy im rosną a każdy rowerzysta to ekologiczna istota
~NoWaK 7-07-2007 12:21
NO NIE to może rowerzyści maja latać nad chodnikami? bez jaj rower jest po to aby przemies...ć się szybciej jak bym chciał iść 5km/h to bym sobie na pieszo poszedł :)
~Akiss 7-07-2007 13:16
A może piesi powinni się nauczyć rozglądać jak „lezą” proponuję w całej uni wprowadzić zakaz jazdy w mieście na rowerach. Ciekawe, co na takie pomysły powiedzieliby Holendrzy, Szwedzi, Duńczycy i inne nacje gdzie podstawowym środkiem transportu w miastach właśnie jest rower i nikomu to nie przeszkadza, A może lepiej po prostu wyznaczyć pas ruchu dla cyklistów i wlepiać mandaty tym „matołkowatym pieszym”, którzy się po nim poruszają.
~do Akiss 7-07-2007 14:59
Skoro przytaczasz przyklad innych krajow to Cie uswiadomie. Holendrzy tez wprowadzili zakaz jazdy rowerem w niektorych czesciach miasta tzn. na deptakach handlowych i to skutkuje. A tu caly szum jest jednak o deptak handlowy, wiec pomysl aby rowerzysta zabronic poruszania sie po nim jest calkiem na czasie jak wiedzisz. Rower to moze podstawowy srodek transportu ale nie jedyny, sa rowniez piesi i Ci maja rowniez prawa. Troche zorganizowanie i regul nie zakszkodzi rozchasanym pupilom.
~Rowerzysta 7-07-2007 15:05
Tylko w POLSCE można wymyślać i realizować takie głupie pomysły. Cała cywilizowana Europa dąży do ograniczania ruchu samochodowego kosztem budowy i wytyczania ścieżek rowerowych, a w Jeleniej Górze – normalne ZACOFANIE.
~jo 7-07-2007 15:55
mieszkałam sobie w niemieckim miasteczku i tam był zakaz poruszania sie na rowerach miedzy 8–20 przestrzegany i było super ale jedna sprawa wzdłuz tego deptaka za budynkami jest porzadna droga <nie sciezka> rowerowa i wtedy moze egzekwowac a na dzien dzisiejszy jaka may alternatywe??????
~malenstwo 7-07-2007 16:06
bzdura totalna czy widzial ktos w innych miastach zeby obowiazywal w centrum taki zakaz??rozumiem auta ale rowery??to juz lekka przesada??widze ze radni nie maja juz czym sie zajmowac w ratuszu
~Monia 7-07-2007 16:10
Nie no to po prostu jest żart. Robią z igły widły. Też nie mają się czego czepiać. A gdzie mamy jeździć.? Wybudujcie ścieżki rowerowe i problem jako tako z głowy. Albo ustalmy: po lewej chodzą piesi po prawej jeżdżą rowerzyści. Też mi problem.
~joten52 7-07-2007 18:39
Wielokroć musiałem uciekać spod "kół" rozpędzonego rowerzysty. Sprawa nie jest błaha, uderzenie stalowa ramą w kręgosłup może spowodować trwałe kalectwo, a może i... Mojego przyjaciela wspaniały "YORK" został zamordowany, kiedy taki kilkunastoletni szalejący cyklista wjechał między właściciela a smycz. Psu prawie urwało głowę. Ksztował – bagatela – ponad 2000 złotych. A gnój oczywiście uciekł. I co? Taki jeden z drugim nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia które stwarza. Dlatego uważam, że jakiekolwiek poruszanie się rowerzystów po chodnikach i innych ciągach po mktórych maja prawi chodzić piesi, powinno być ex definicione wykroczeniem. Karanym z urzędu, a nie dopiero jak komuś się coś stanie. Nawiasem mówiąc, mam swój sposób na takich cwaniaczków.Nie jest on w 100% skuteczny, może w 80, ale... Ale to moja słodka tajemnica. Niejeden się o tym boleśnie przekonał, obdzierając kolana, łokcie i inne głupio myślące części zewłoka.
~do joten52 7-07-2007 19:53
Uważaj na ulicy bo jeszcze potrąci cię samochód – proponuję zakaz poruszania się aut po przejściu dla pieszych – niech gnoje auta przepychają, a co przecież muszę bezpiecznie przechodzić po pasach to jest mój 100% sposób.
~ati do: do Akiss 7-07-2007 20:03
Tyle ze w takiej Holandii miasteczka są o wiele większe niż nasza Jelenia i trzeba też zwrócić uwagę na to że jest to główna ulica Jeleniej, którą jest przejechać rowerem najwygodniej ... Bo niby jak przejechać ruchliwą i niebezpieczną Wojska Polskiego ... narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo ... A to jak jeżdżą rowerzyści po pierwszego maja to już całkiem inna sprawa ... i z tym że większość jeździ jak święte krowy to sie w zupełności zgadzam ... Ale czemu przez to mają cierpieć inni
~joten52 7-07-2007 21:55
Bardzo przepraszam, ale p...p co wpisłał się o 19:53, kompletnie nie rozumie problemu. Właśnie wróciłem z wieczornego spaceru i byłem świadkiem jak dwóch gnojków na rowerach napadało na kilka dziewczynek w wieku 10–13 lat. Te uciekały, chowały się po bramach, a te bandziory z daleka lżyły je. Kiedy zaproponowałem, że jeśli są tacy cwani, to nhiech poczekają, a ja wezawę policję to odpowiedzią było... To se Chu...u wzywaj, nas na naszych rowerach nikt nie dogoni. To jest nowa generacja bandytów. BANDYTÓW NA ROWERACH. Z przyzwolenia na dowolne poruszanie się, bierze się poczucie bezkarności. Najpierw jeżdżenie gdzie i jak chcą, a potem lekceważenie jakichkolwiek przepisów, wszystkiego. Są z założenie bandziorami, bo czują się nieuchwytni. A bezkarność rozzuchwala. Żyjemy w niesamowicie porąbanym kraju.Zupełny brak poszanowania praw innych.
~do ati 8-07-2007 8:23
Ta glowna ulica niestety jest deptakiem, wylaczonym z ruchu ulicznego, wiec rowniez rowery powinny byc zabronione. I nie chodzi tu o wygode rowerzysty bynajmniej. Zgadzam sie z toba czemu maja cierpiec inni tzn. piesi. Co do twojego znawstwa, miasteczka w Holandi sa mniejsze od Jelonki, ale to nie jest wyznacznikiem czy po pasazu handlowym, ulicy handlowej mozna rowerowac. Nawet na malych osiedlikach jest ten zakaz i rygorystycznie przestrzegany. Mysle ze tu gra rowniez role kultura osobista, ktorej nam niestety brakuje. Zreszta nie mam juz ochoty dyskutowac na ten temat. Apel do naszych radnych: Wprowadzic zakaz dla rowerow na ulicy handlowej i egzekwowac, choc troche przyblizymy sie do cywilizowanej Europy.
~Długi 8-07-2007 19:27
do joten52 Człowieku o czym Ty mówisz?Może piesi jak i rowerzyści okazali by trochę rozsądku i zrozumienia,a nie jechali po sobie jak po łysej kobyle!Też jeżdżę rowerem,a nie jestem małolatem,tylko gościem blisko 40–stki i jak widzę oszołomów z kundlami na kilometrowych smyczach,gdy nie widać,gdzie pan a gdzie jego pupil,to mi się niedobrze robi!Faktem jest,że młodzi rowerzyści pędzą deptakiem jak wariaci,ale myślę,że rozwiązaniem problemu nie jest zakaz jazdy rowerami przez centrum "miasta",ale ograniczenie dla rowerzystów prędkości i egzekwowanie tego zakazu.Gdzie mamy się podziać z tymi znienawidzonymi rowerami?Dla mnie rower stanowi środek transportu i jeżdżę nim także po ulicach,ale do centrum jak mam wjechać?Może mam rower na parkingu zostawić,żeby go ktoś dmuchnął?Nauczmy się żyć w symbiozie i szanujmy się ,a nie żyjmy jak pies z kotem.Każdy ma swoje prawa – i pieszy i rowerzysta.Bo w końcu jak na ścieżce rowerowej pieszy wciska się na mój pas bez rozglądnięcia sie wkoło,to mam go rozjechać,albo pobić?Polakom brakuje podstaw kultury osobistej i dosłownie co niektórym słoma z buciorów wystaje!Drogi też są niebezpieczne dla rowerzystów i pieszych.W zeszłym roku zginął mój ojciec,który jechał rowerem zgodnie z przepisami,a kierowca prowadzący busa wymusił pierwszeństwo!I co?Mam robić nagonkę na kierowców?
~do joten52 8-07-2007 21:39
WLasnie przez takich ludzi ktorzy maja ograniczony tok rozumowania, wiekszosc rowerzystow jest ganiana przez policje o byle co. Bandyci na rowerach,buahaha...smiechu warte. Pamietaj,ze jednostka to nie ogół.
~Do"rowerzysta" 9-07-2007 21:44
Pamietaj jednak,ze w Europie,mimo wytyczonych sciezek rowerowych w tzw."Fusszone"(dotyczy to miedzy innymi starowki)rowerzysci sa zobowiazani do prowadzenia,lub zaparkowania rowerow w miejscach do tego przeznaczonych.
~Nadziejka 11-07-2007 11:48
Nie jestem wrogiem rowerzystów, ale pseudo rowerzystów. Mam nadzieje ze problem wariackiej jazdy zostanie w koncu rozwiązany.......i oby nie do kolejnego artykułu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Czytelniczka: drogo i brudno

Szybko zapomniany staw?

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

I love Nielestno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
869
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%