MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Parzący barszcz na terenie boiska w Sobieszowie

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 2 lipca 2014, 7:44
Aktualizacja: Czwartek, 3 lipca 2014, 7:00
Autor: Angela
Fot. AP
– Niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego rozrasta się w zastraszającym tempie na terenie boiska po dawnym Zespole Szkół Przyrodniczo–Żywieniowych w Sobieszowie – zaalarmowali mieszkańcy Sobieszowa. – Ta roślina powoduje groźne oparzenia i jeszcze szczególnie niebezpieczna dla dzieci – ostrzegali.

- Kiedy funkcjonowała tu szkoła tzw. rolnicza, próbowano z tą rośliną walczyć i sukcesywnie ją wycinano – mówili nam mieszkańcy Sobieszowa. - W tej chwili teren jest zapomniany i roślina swobodnie zaczęła się rozrastać. Obawiamy się o swoje zdrowie i zdrowie naszych dzieci. Apelujemy o jak najszybsze usunięcie szkodliwej rośliny - prosili.

Obecnie teren po przeniesieniu szkoły na ul. Leśnej, należy do Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Po naszym zgłoszeniu reakcja miejskich służb była natychmiastowa.

- Pracownicy już pojechali na miejsce, by powycinać tę roślinę – powiedziała nam godzinę po naszym telefonie w tej sprawie wiceprezydent Jeleniej Góry Mirosława Dzika. – Jeśli mieszkańcy zauważą ten niebezpieczny barszcz na terenie miejskim, prosimy o natychmiastowym zgłaszaniu tego do Wydziału Gospodarki Komunalnej – dodała Mirosława Dzika.

Kontakt z Barszczem Sosnowskiego powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

Osoby, które podejrzewają, że miały styczność z barszczem, powinny dokładnie umyć zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Powinny pamiętać, aby unikać słońca przez dwie doby, bo poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) to inwazyjny chwast należący do rodziny selerowatych (Apiaceae). Do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku. W czasach stalinowskich rozpoczęto jego uprawę na wielką skalę, ponieważ miał służyć jako pasza dla bydła, jednak niedługo potem zaprzestano jego uprawy. Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, od którego jest o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe. (za Wikipedią)

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Zapuszczone okolice Drzymały

Utrudnienia w Witkowie

Komentarze (44) Dodaj komentarz

~sarenka 2-07-2014 8:30
to artykuł z braku laku? ten barszcz rośnie tam od zawsze i nikomu to nie przeszkadzało-żenada
~Ekolog 2-07-2014 8:31
Mmmm, zjadłbym dziś sobie barszczu na obiad.
~ab+ 2-07-2014 8:52
Czy RANDAP jest taki drogi aby się pozbyć problemu na zawsze?
Nοstradamus 2-07-2014 8:53
Około 6 lat temu Crossowcy zaplanowali budowę trasy cross-enduro na polach między Sobieszowem a Piechowicami, niestety nadleśnictwo nie wyraziło zgody na przekazanie tego terenu na taki cel. Już wtedy na tym terenie rósł Barszcz Sosnowskiego. Crossowcy, ubrani w ochraniacze całego ciała i kaski tępili tą roślinę rozjeżdżając jej zalążki na tym terenie. Wystarczyło że teren został ogrodzony siatką i znikli stamtąd crossowcy by Barszcz Sosnowskiego opanował całą południową stronę wzgórza Ostrosz/Sobiesz. Teren poszukiwań Złotego Pociągu został praktycznie całkowicie opanowany przez tego chwasta. Ostrzegam że lepiej w ogóle nie zatrzymywać się przy drodze z Sobieszowa do Piechowic, lewą stronę tej drogi porasta Barszcz Sosnowskiego.
~krystian34521 2-07-2014 8:56
Wasza redakcja już chyba kolejny raz pisze o tej roślinie?Macie jakiś uraz do niej?Ona rośnie niemal przy każdym wolnostojącym domku, wystarczy nie skosić i pełno tego.I teraz co?Będziecie pisać osobne artykuły do czasu koszenia?
~stachurski 2-07-2014 9:40
tego wszedzie jest pełno nie tylko tam,o co kamon to nie wiem,w d... jeża,nie mają o czym pisać,lepiej by napisali ze w biedronce jest promocja TYSKIEGO,a nie tam pierdoły
rymcycymcy 2-07-2014 9:54
Chciałbym uspokoić przerażonych rodziców ! :) ...wasze dzieci palą, piją i wdychają takie substancje, że ten barszczyk będzie ...ukojeniem dla ich skołatanych organizmów ! :)
~ 2-07-2014 9:57
Jak by w szkołach uczyli między innymi o trujących roślinach Polskich to by nie było takich problemów, tymczasem nasze dzieci uczy się mnóstwa innych niepotrzebnych nikomu rzeczy.
~stop oszołom 2-07-2014 10:06
Warto dodać że to dziadostwo zostało sprowadzone do krajów bloku wschodniego z Azji w latach 50 i 60 przez mądrych inaczej agronomów jako roślina roślina pastewna.Po krótkim czasie uprawy zostały porzucone z powodu problemów z uprawą i zbiorem a chwast rozprzestrzenił się.Pytanie jakie jeszcze chwasty i zwierzęta zawleczone z innych stref klimatycznych pojawią się wkrótce a pojawią się z pewnością.
~ 2-07-2014 10:09
Jasne, na przykład uczą, że wyraz "polski" jest przymiotnikiem, i piszemy go od małej litery...
~ddddddd 2-07-2014 10:24
`jak by`, idź ... do szkoły!
~kretik 2-07-2014 10:38
W szkole należy wprowadzić zajęcia z bezpieczeństwa - RUCH DROGOWY, PIERWSZA POMOC, INNE NIEBEZPIECZEŃSTWA PRZYRODY np. lawiny śnieżne, błotne, powódź, trujące rośliny itp. To bardziej pożyteczne niż opowiadanie kocopałów w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Barszczu Sosnowskiego rośnie bardzo dużo w Miłkowie, przy wjeździe od Sosnówki na prawo (łąka przed domkami PPH i lewo - miedza pod lasem za bazą JPRD).
~Hala 2-07-2014 11:16
Jakiś idiota posadził barszcz Sosnowskiego pod słupem trafostacji na terenie garaży przy ul. Ogińskiego, koło szpitala.Opodal jest nowo zrewitalizowane boisko do piłki noznej /nowa murawa/ i to jest pewne, że ten chwast po rozsianiu nasion, zacznie tam rosnąć.
~TAK 2-07-2014 11:36
To ptaki roznoszą nasiona roślin. Niedługo roślina rozsieje się wszędzie. Należałoby ją zniszczayć wszędzie gdzie się pojawia. A do lekarza nie tak łatwo dostać się od razu.
~Ach... 2-07-2014 11:44
Niektórzy, tu piszący nie orientują się jaką niebezpieczną rośliną jest Barszcz Sosnowskiego. Wystarczy wejść na Toutube https: //www.youtube.com/watch?v=8NuCvq7SvLk. Kilkanaście lat temu kupiłem działkę na, której ten piękny "kwiat" rósł.To trzeba usunąć od korzenia, ścinanie nic nie daję, następnego roku jest go więcej. Nie dał rady nawet Rendap, wypalił wszystko, tylko nie barszcz :(
Nοstradamus 2-07-2014 12:01
Sporo idiotów, również z tego forum myli: BARSZCZ ZWYCZAJNY z BARSZCZEM SOSNOWSKIEGO. Te rośliny wyglądają praktycznie tak samo, jednak BARSZCZ SOSNOWSKIEGO jest niebezpieczny i wygląda jak mutant, bo osiąga niespotykane u nas rozmiary. (jak dla roślin tego typu) Zobaczcie sobie w Internecie jak wygląda popatrzenie tą rośliną, to nie pokrzywa, blizny nawet u dorosłych zostają na zawsze.
~ROS-PACZ 2-07-2014 12:07
Polska to kraj pełen idiotów, ignorantów, jełopów i bezmyślnego tałatajstwa. Na terenie podnóża sudeckiego barszcz rośnie w kilku enklawach. Należy go możliwie szybko i skutecznie niszczyć tuz przed okresem kwitnienia. Wtedy jego rozprzestrzenianie jest zatrzymane. Komuś się chce? Ano nikomu. Prościej psie goowna tropić. Dalej. Atakują kleszcze. 40% z nich jest zarażonych boreliozą, 20% zapaleniem mózgu, 10% obydwoma. Do tego inna wredna choroba-babeszjoza.Choroby nawet śmiertelne. w 2012 zanotowano w Polsce 3.500 zachorowań na boreliozę. W 2013-13.000.Lekarze oceniają,że po Polsce chodzi ok. 200.000 ludzi zarażonych i leczonych na wszystko inne, tylko nie na borelię. Czy ktoś słyszał o jakichkolwiek planach walki z inwazja kleszczy? Pierdołami się zajmować - o, bardzo chętnie.
~Marecki 2-07-2014 12:50
Przy wyjeżdzie z Miłkowa pełno tego barszczu rośnie i wiem że to grożns roślina jest
~grażyna 2-07-2014 13:02
ci co sobie stojążarty nie mają pojęcia co to za roślina mój syn w wieku 7 lat był poparzony czarne plamy na całym ciele długo bolały i nie schodziły dzieci potrząsały ogromą rośliną a pył sypał sie na ciałko najlepiej niszczyć lub mijać z daleka
~SpEjsON 2-07-2014 13:04
Prezent od ruskich dla Polaków
~SpEjsON 2-07-2014 13:08
ruscy próbowali go hodować jako roślinę pastewną ale okazał się niewypałem
~aaa 2-07-2014 13:40
Po telefonie państwa ekipa już wyjechała.Tylko jak narazie nikt tu tej ekipy nie widzał.
~aaa 2-07-2014 13:42
Po telefonie państwa ekipa już wyjechała.Tylko jak narazie nikt tu tej ekipy nie widzał.
~Roślina 2-07-2014 14:56
Podobne do Gandży.
~cwanabestia 2-07-2014 19:40
" i jeszcze szczególnie niebezpieczna dla dzieci – ostrzegali." Perły dziennikarstwa.
~ 2-07-2014 20:42
A to czasem nie jest własność Karkonoskiego Parku Narodowego? O ile się nie mylę, pałac został oddany przez miasto KPN-owi za złotówkę. Hodują ten barszcz tam czy co? Śmieci nie są w stanie wysprzątać w Karkonoszach i nawet barszczu wyciąć na swoim terenie. Po co jest ta instytycja?
~Sobiesz 33 2-07-2014 21:29
Dziękuję redakcji za informację. Oczywiście była ekipa przed południem. Pracujący przy usuwaniu tej rośliny powinni być odpowiednio zabezpieczeni i chyba nie mieli tego zabezpieczenia, bo zdecydowali, że przyjadą jutro. Ale do tego czasu, powinni zabezpieczyć teren i napisać odpowiednie tabliczki mówiące o zagrożeniu. Bagatelizuję się tą sprawę, żeby nie było tak jak w tym przysłowiu ... Polak mądry po szkodzie :(((
~xyz 2-07-2014 21:38
alez ja nie rozumiem Sobieszowa , najpierw była wojna żeby szkołe wyrzucić z palacu a teraz placz i lament bo syf bo pałac niszczeje bo boisko zarasta... ludzie macie to co chcieliście w końcu palących gimnazjalistów zaczepiających maluchy z podstawówki i pałac przemieniający się w ruine - no cóz gratuluje
~do 20:42 2-07-2014 22:34
W artykule jest napisane, że to teren Urzędu Miasta.Tą roślinę posadzono na polach gospodarstwa w latach 70 tych. Gdy okazało się, że jest rośliną niebezpieczną, zaczęto ją zwalczać i jak widać z marnym skutkiem:(
~do xyz 2-07-2014 23:05
Miałem kiedyś pretensję, bo byłem w temacie niezorientowany. Jak zostało zlikwidowane gospodarstwo, a szkoła nie posiadała odpowiednich środków finansowych z roku na roku pałac i zabudowania gospodarskie popadały w ruinę. Nieprawdą też jest, że Miasto za darmo oddało ten teren, dostało za to, od Skarbu Państwa inne obiekty i grunty na terenie miasta Jelenia Góra. A, że tak długo trwa przekazywanie tego obiektu, to wina naszych przepisów. Byłem ostatnio na zebraniu , gdzie przedstawiano plany dotyczące remontu Pałacu i zabudowań, cała inwestycja ma być wykonana w ciągu 4 lat. Jeśli chodzi o boisko, to podlega ono pod zarząd miasta, nie należy do pałacu.Sprawa gimnazjalistów, to problem ogólnopolski - skutki złej reformy i odpowiedniego wychowania.
~ 2-07-2014 23:12
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/barszcz-sosnowskiego-jak-rozpoznac-i-jak-leczyc-oparzenia_41798.html http://barszcz-sosnowskiego.pl/jak-leczyc.html
~aas 2-07-2014 23:33
Jaszcze jedna proziba do redakcji, aby apelowali do włac jak kosimy taki krzew to zabieramy z miejsca.A na wykoszenie boiska nie mamy co liczyć nohchyba że przyjedzie pan Wołoszański.Bo inaczej żmije nas zjedzą.
~mmm 2-07-2014 23:38
A czy są jakieś plany dotyczące boiska?
~do mmm 2-07-2014 23:58
Nie pytałem. Ale jest Klub Sportowy w Sobieszowie, któremu miasto mogłoby ten obiekt bezpłatnie wydzierżawić. Zniknął by kłopot z głowy. Są przecież dzieci chcące uprawiać piłkę nożną, można by było założyć taką sekcję. Dzieci nie musiałby jeździć do Piechowic, czy Cieplic. Pamiętam czasy jak drużyna piłki nożnej "Chojnik" był w Sobieszowie, ale został przeniesiony do Cieplic.
~do 22:34 3-07-2014 1:32
A od kiedy Urząd Miasta mieści się w Sobieszowie? Poducz się najpierw na temat miasta i nie kompromituj się na forum. I przestań trollować swoim zwyczajem - zaśmieciłeś cały wątek swoimi wpisami, a co kolejny to głupszy.
~do 23:05 3-07-2014 1:38
A co niby miasto dostało od Karkonoskiego Parku Narodowego w zamian za ten pałac? Nic, ewentualnie jakieś bezwartościowe obiekty. Typowy "interes" dla Zawiły, czyli zamienił stryjek siekierkę na kijek. Ze szkodą dla miasta. Pałac w Sobieszowie, u stóp Chojnika, blisko Karkonoszy i jednocześnie centrum Jeleniej Góry, dogodnie położony przy skrzyżowaniu uczęszczanych dróg byłby idealną lokalizacją na centrum hotelowo-konferencyjne. Wystarczyło tylko znaleźć inwestora. A co zrobił Zawiła? Oddał za friko Rajowi na jakieś nudne muzeum historii lasów. I teraz teren zarasta barszczem Sosnowskiego, bo jak KPN gospodaruje na swoich włościach - wszyscy wiemy. Nawet w parku narodowym nie potrafią wysprzątać śmieci i to pod własną siedzibą na Chojniku, a biorą się za kolejne inwestycje i nowe tereny.
~ 3-07-2014 12:27
Tradycyjne kompleksy bolka siedzącego na nocnej zmianie. Jak nie Wrocław to KPN, bici Romowie, Raj, słoiki. Idź się chłopie wykasztanić, bo kał ci już do mózgu dociera.
~Do 12:27 3-07-2014 14:39
Tradycyjnie po raz kolejny pokazałeś, że jesteś jedynie chamem i pieniaczem, z zerową wiedzą na jakikolwiek temat. Kał to ty masz zamiast mózgu. Jeśli nie masz nic do powiedzenia w danym temacie, to siedź cicho przed lustrem i wyciskaj pryszcze, a dyskusje zostaw mądrzejszym gimbusie.
~gooral 3-07-2014 23:17
KPN to muł, dno i wodorosty.nie sądziłem że znajdzie się jeszcze naiwny który będzie bronił tej patologicznej instytucji .
~... 4-07-2014 13:42
do *.adsl.tpnet.pl (83.30.*.*) zamiast obrażać, rzucać błotem i wymyślać niestworzone rzeczy... To jeśli jesteś takim znawcą, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś postarał się znaleźć odpowiedniego inwestora lub nim sam został. Pokaż wszystkim jaki jesteś operatywny, a przy okazji dasz prace innym., ku zadowoleniu mieszkańców. Tylko pamiętaj - żaden inwestor nie będzie chciał zainwestować swoich pieniędzy, jeśli na tym nie zarobi. Trudno dziś znaleźć samarytanina :(
~do 13:42 5-07-2014 1:58
O, troll z KPN-u - klient - się odezwał. Ty jesteś tylko specjalistą od dwóch rzeczy - wycieczek osobistych i trollowania. Bo wiedzy nie masz żadnej, co pokazujesz za każdym razem. A dziury w asfalcie też mam sam kleić, żeby pokazać innym, jak to się robi? Przestań bełkotać i pomyśl trochę, bo piana wycieka ci z pyska i cały rozum zalała. Popatrz sobie ile powstało takich centrów w okolicy, porównaj z warunkami jakie ma pałac w Sobieszowie i wtedy pisz, zamiast bezmyślnie kłapać dziobem w obronie swojego dyrektorka bez względu na fakty. To co się przebija do świadomości społecznej to i tak mały pikuś w porównaniu z tym, co wyrabia się w KPN-ie.
~DO 13:42 5-07-2014 17:35
Czy przeczytałeś, to co napisałeś, człowieku tu jest mowa o boisku - stadionie i rosnącej tam niebezpiecznej roślinie. A ty znów o trasach i KPN-e.Nie jestem pracownikiem KPN-u, swoją drogą boisko, ani trasy nie są w zarządzie KPN-u. KPN nic do nich nie ma, tak trudno to zrozumieć. Ponadto, to KPN będzie remontować pałac za swoje pieniądze, nie twoje i to ich ryzyko. Jeśli masz coś do tej instytucji i jej dyrektora, zgłoś się bezpośrednio do nich ze swoimi pretensjami. Pamiętaj nie wolno nikogo bezpodstawnie obrażać. Piszesz, że masz wielką wiedzę, ale takimi wpisami się ośmieszasz. Mimo, że piszesz tu bezimiennie, nie jesteś anonimowy. Być może osoby tu obrażane, traktują cię jako nieszkodliwego internautę - rada, nie przesadzaj:)
~do 17:35 6-07-2014 13:35
Człowieku, czy ty masz po kolei w głowie??? Czy to ja pisałem o trasach w KPN-ie? Mylą ci się już adresy IP chłopaczku i osoby. Tak to bywa z upośledzonymi ludźmi, którzy mają manię prześladowczą na punkcie spisków. Na dodatek ja nie pisałem o 13:42. Wygląda na to że dyskutujesz sam ze sobą. Przeczytaj może dokładnie najpierw wpis do którego się odnosisz, a potem komentuj. Bo widzę, że bezładnie klepiesz w klawiaturę na każde krytyczne słowo i nawet nie zastanawiasz się o czym jest wpis i do kogo pyskujesz. Typowe zachowanie wynajętego burka, który automatycznie obszczekuje każdego w pobliżu. To ty się ośmieszasz, weź lepiej zimny prysznic bo najwyraźniej słonko ci przygrzało za mocno. A jak KPN remontuje swój pałac - właśnie widać. Kolejny rezerwat - barszczu Sosnowskiego xD
~Jan 6-07-2014 22:52
Spokojnie, to tylko "klient" - znany tu większości etatowy troll z Karkonoskiego Parku Narodowego. Pojawia się w prawie każdym wątku dotyczącym KPN i ujada na każdego, kto śmie skrytykować patologie dziejące się w parku. Prawdopodobnie to sam rzecznik KPN trolluje anonimowo, straszy i obraża forumowiczów. Specjalista od pijaru, także tego na forach. Szkoda, że z marnym efektem - ale to chyba ogólna cecha kompetencji ludzi pozatrudnianych w KPN-ie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szpital w Bolesławcu wznawia działalność

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Kolejne roje pszczół

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2077
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%