MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Parkowe tchnienie XIX wieku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 19 sierpnia 2009, 7:44
Aktualizacja: Czwartek, 20 sierpnia 2009, 7:45
Autor: Angela
Fot. TEJO
Według dziewiętnastowiecznych założeń sztuki ogrodowej cieplicki Park Zdrojowy ma uzyskać nową jakość. Nowe drogi, kwiaty i krzewy, trzy nowe fontanny, nowe oświetlenie i mała architektura to wszystko ma się pojawić w parku w ramach jego rewitalizacji, która staje się coraz bardziej realna. Niestety, parkowe ścieżki nie będą dostępne dla rowerzystów. Wniosek na dofinansowanie tego zadania przeszedł kolejny etap.

Wniosek na dofinansowanie rewitalizacji Parku Zdrojowego pn.: „Uatrakcyjnienie turystyczne Uzdrowiska Cieplice poprzez rewitalizację parków zdrojowych - etap I Rewitalizacja Parku Zdrojowego” został już pozytywnie zaopiniowany pod kątem formalnym i merytorycznym.

Poznaliśmy już wyniki oceny merytorycznej. W jej ramach jeleniogórski wniosek uzyskał najwyższą liczbę punktów ze wszystkich innych wniosków złożonych do naboru dla Priorytetu 6 Turystyka i kultura, Działanie 6.1 Turystyka uzdrowiskowa Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

W ramach tych pieniędzy planuje się odbudowanie układu dróg i ścieżek z początku XX wieku. We wnętrzu parku mają zostać zasadzone barwne rabaty roślin bylinowych i grupy krzewów ozdobnych. Istniejąca fontanna z postacią Królowej Marysieńki będzie zastąpiona trzema wodotryskami otoczonymi kwiatami. W projekcie zakłada się przywrócenie funkcji istniejącego i obecnie nieczynnego układu zbiorników wodnych. W projekcie zaplanowano też jednorodne stylistycznie nowe elementy małej architektury, takie jak lampy oświetleniowe, ławki i kosze na śmieci.

– Ze względu na wartość historyczną i objęcie Parku Zdrojowego ochroną konserwatorską, poprzez wpis do rejestru zabytków, podstawowym założeniem rewaloryzacji obiektu jest dążenie do odtworzenia i podkreślenia jego historycznego charakteru. Wszystkie nowo zaprojektowane elementy oparto na zasadach XIX-wiecznej sztuki ogrodowej. Dzięki temu zachowana część Parku nabierze nowego, atrakcyjnego wyglądu – zapewniają urzędnicy. Niestety, planiści nie wykreślili z projektu zakazu wjazdu dla rowerzystów, dla których Park Zdrojowy będzie zamknięty. Cykliści będą mogli pojeździć po pobliskim Parku Norweskim.

Plan zostanie przekazany do oceny strategicznej, której dokona Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Całkowita wartość tego projektu to 14.908.500,00 zł, z czego miasto wnioskuje o dofinansowanie z RPO w kwocie 10.435.950,00 zł czyli 70 procent wydatków kwalifikowanych projektu.

Wśród projektów pozytywnie ocenionych merytorycznie oprócz miasta Jeleniej Góry znalazły się wnioski złożone przez: Gminę Miejską Polanicę Zdrój, Gminę Kudowa Zdrój, Gminę Bystrzyca Kłodzka, Gminę Jedlina- Zdrój, Basen „Wodny Świat Sp. z o o, Gminę Szczawno Zdrój, Gminę Miejską Duszniki Zdrój, Gminę Miejską Świeradów Zdrój, Gminę Miejsko - Wiejską Lądek Zdrój.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Doczekają się ronda

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~spacerowicz 19-08-2009 8:29
A co,po parku Norweskim to już nie będzie można chodzić bo rowerzyści opanują go dokumentnie.Już dziś nie brakuje oszołomów którzy zachowują się jak d...le.Przecież tam też chodzą na spacery całe rodziny i to z małymi dziećmi.Tam jest plac zabaw dla dzieci ( tylko ta trawa czasami łaskocze maluchy,co n to odpowiednie służby,ano jeżdżą tylko samochodem i nic nie robią ).Jest nawet dzień kiedy jest pełno takich rodzin.Uważam,że po głównych alejkach powinno ograniczyć szybkość albo eliminować jazdę rowerami. Odpowiednie służby powinny skontrolować również stan drzew w tym parku,niektóre grożą przewróceniem się i jest dużo suchych gałęzi stwarzających niebezpieczeństwo.Pozdrawiam.
~pearl 19-08-2009 8:30
ciekawe co na to miejscowi wandale .
~rowerzystka 19-08-2009 9:14
do "spacerowicza" - najlepiej zakazać produkcji rowerów i będzie spokój, pozamykać wszystko i siedziec w domu - oglądać telewizor i jeść chipsy....
~Aro 19-08-2009 9:46
taaak niech zrobią fontanny, sadzą drzewka i robią inne rzeczy, aby wandale mieli co niszczyć.
~do spacerowicza i nie tylko 19-08-2009 10:25
Małe dziecko szybko urosnie i wtedy te same rodziny będa chciały by ich duże juz pociechy jeździły na rowerach nie na ruchliwych ulicach lecz właśnie na specjalnie wyznaczonych w parkach ściezkach rowerowych..... Dlaczego ma zniknąć fontanna z Marysieńką ???? W kazdym szanującym sie parku zdrojowym jest PIJALNIA WÓD MINERALNYCH !!!
~ola 19-08-2009 10:34
może należy założyć monitoring na wejściach do parku i na obiektach (teatr, muszla koncertowa, pawilon Edward ) w ten sposób złapanie wandali i graficiarzy stanie się łatwiejsze
~Herbon 19-08-2009 10:39
Co za kretyński - pomysl - z tym zakazem dla rowerow , przeciez jest to teren rekreacyjny , mozna pogodzić jedno i drugie tylko nalazy wydzielić i oznakować biale pasy i ścieżki dla rowerów tak jak to jest w Berlinie , Kolobrzegu ,Wiedniu , Wroclawiu i innych miastach. Autorzy tych projektow w Jeleniej Gorze szukaja chyba guza i konfliktow.Dlaczego ja mam byc dyskryminowany i z powodu durnego zakazu nie moge spacerowo poruszać sie rowerem i odpoczywać w cieniu na lawce w parku Cieplickim ? Tylko jechać na spend rowerowy do Norweskiego bo tam jakiemus glupkowi ubzduralo sie że będzie rowerokros i pozwoleństwo na jazdę rowerową w natloku - a spacerowiczów rozjada szaleńcy ? Ja bedą rpacerowo jeżdzil w parku na rowerze i niech mnie ganiaja straże i policja - skoro nie maja lepszych i wazniejszych zajęć. Zawsze jeżdzilem i wypoczywalem i teraz tez będę jeżdzil i oddychal przy fonntannie. Ciekawe dlaczego nikt nie opracowali strategi i planu wylapania wandali i chuliganow? i stosaowania dla takich skutecznych kar ! Takich materialow nigdzie nie mozna spotkać. A glupich pomyslow aż nadto. - zapomnieli że w parku juz drewnianymi cyklami jezdzono w dziewietnastym wieku.
~Bzdura 19-08-2009 10:40
Z tymi rowerami to bzdura. To jest park miejski a nie muzeum! Na całym świecie po takich parkach można jeździć rowerami! Tylko w Jeleniej Górze nie można będzie. Jaki problem dla pani projektant wytyczyć ścieżkę rowerową z boku? Przecież cały park będzie odnowiony! Czy w naszym mieście wszystko musi stać na głowie?
~ 19-08-2009 10:58
co sie czepiaja Marysienki ,ktos mial jakas "pijacka"wizje i chce zniszczyc fontanne ktora jest od "wiekow".poroniony pomysl,ciekawe ile skasuje za swoj d...lny pomysl,mysle ze my ciepliczanie nie zgodzimy sie na to
~do malkontentów 19-08-2009 11:08
jasne, najlepiej nie robić nic, niczego nie budować i wszystko zostawić w opłakanym stanie niech gnije... niedawno narzekaliście, że w Jeleniej nic się nie robi, ta zarasta chaszczami, jest brudno itp. Teraz, jak poczynia się kroki aby miasto było przyjemniejsze, już widzicie to w czarnych kolorach - bo wandale... Czego Wy właściwie chcecie..???
~wsciekła 19-08-2009 11:32
..jasne najle[iej wypuścić dzieci na rowerach na ulicę ,mamy przeciez takie wspaniałe drogi i oczywiscie bardzo odpowiedzialnych kierowców ,co tam parki nie są dla dzieci tylko dla kuracjuszy ,skandal i wielkie przez W "świństwo" pozdrawiam
~ed 19-08-2009 13:04
Panie Prezydencie, z każdym pomysłem grabi pan sobie, do zobaczenia przy urnie.
~AP. 19-08-2009 15:58
Dobrze ,bardzo dobrze ze jest Jelonka i dyskusja .Ale pomagajmy sobie w sposób życzliwy dobra radą i pomysłami .Zamiast straszyć Prezydenta lepiej mu poradzic ,jaki problem wytyczyc sciezke rowerową ,ba nawet kupic kilka rowerów moze zabytkowych .Wydatek niewielki a jaki zysk i mozliwosc odchamienia społeczenstwa .Więcej spokoju.
~Aaron pałkin 19-08-2009 16:11
Jeździłem, jeżdżę i będę jeździł po parku na rowerze. Z chęcią pościgam sięna rowerze z strażą miejską lub policja.
~loco 19-08-2009 17:43
chyba ich pogielo jesli mysla, ze zabronia mi jezdzic po parku rowerem!
~kasz1389 19-08-2009 20:05
zdjecie nr 3. czyżby to Marcinek
~do Herbona 19-08-2009 21:14
TO nie czytaliście wcześniej ,że muszla koncertowa jest be dla projektanta i będzie też ZLIKWIDOWANA
teessi 19-08-2009 21:25
Myślę, że przestrzegania tego zakazu jazdy rowerem i tak nikt nie będzie pilnował. Mazać po murach też nie wolno, a jakoś mażą. Psy również robią swoje i żadna straż miejska nikogo z właścicieli za to nie ściga (a przynajmniej nic o tym nie wiadomo). Gorzej będzie z zapowiadanym ogrodzeniem, przez które nie będzie można skracać sobie drogi przez park.
~wróg bezsilnosci 19-08-2009 22:52
Kazdy pomysł to awantura i zgrzytanie zębami -nia ma ci to nie ma jak życ w "zgodnym" narodzie!! A propos fontanny - oby były tak achitektonicznie i artystycznie pikne jak ta u zbiegu ulic Wojska Polskiiego i Wolnosci oraz druga na styku ulic 1-go Maja i Kochanowskiego im. Stanisława Cioska bo w innym stylu to żyjący jeszcze wielbiciele soc. realizmu moga nie zaakceptować. POozdrawiam wszystkich autorów opinii obywatelskiej!
~Iza 19-08-2009 23:11
Od wielu lat nie jeżdżę na rowerze, ale tutaj trzymam z rowerzystami. Zamiast zakazywać, wystarczy postawić wyraźne ograniczenie prędkości do 10 km/h (szybkość pieszego) - przecież chodzi tylko o bezpieczeństwo spacerowiczów, prawda? Jeśli nie, to osobie, która wymyśliła ten idiotyzm, proponuję pójść na całość - zakazać używania w parku rowerków dziecinnych, wózków inwalidzkich, joggingu.... a potem to już tylko zakaz wstępu pieszych do parku i będzie komplet.
teessi 20-08-2009 7:05
Do "Wróg bezsilności": a co sądzisz o spodkach na Śnieżce? One także są z czasów socrealizmu w pełnym rozkwicie. ;-)
~piechor 21-08-2009 20:21
A prowadzic rower bedzie mozna? Czy bedzie to traktowane jako zamiar "przestepstwa"?
~ubawiony 21-08-2009 20:31
No, zdjecia super!!! Na rowerach "przestepcy" a pieszo "porzadny"... a w rekach to chyba nie mineralna?
~do rowerzystka 22-08-2009 0:42
jestem za rowerami jak najbardziej.Tylko szlag mnie trafia,jak na alejce w parku ( koło Jacka) jest pełno ludzi i małych dzieci a tu szaleńcy zasuwają ile fabryka dała.Czy to jest jazda na rowerze?A przecież dzieci nawet nie mają dwóch latek i jest ciężko utrzymać dziecko na wodzy.Właśnie o to mi chodzi.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Była radość i wzruszenia!

Wsparcie dla dzieci i młodzieży  

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%