MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Parkowanie na chodnikach irytuje

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 14 lipca 2008, 8:30
Aktualizacja: Wtorek, 15 lipca 2008, 7:40
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Choć – jak nazwa wskazuje – chodniki przeznaczone są do chodzenia, coraz częściej służą jako miejsca parkingowe dla kierowców. Denerwuje to pieszych, którzy ledwo przeciskają się przez stojące tam samochody.

Przy ulicy Wolności, na jej początkowym fragmencie kierowcy nagminnie łamią przepisy. Nie pomagają znaki drogowe, ani naloty straży miejskiej, która – zawiadomiona przez niezadowolonych jeleniogórzan – nakłada na koła blokady.

Po takiej akcji sytuacja na trochę uspokaja się, po czym wszystko wraca do normy. Tak było i w minioną sobotę. Na wysokości ulicy Piłsudskiego na chodniku przy Wolności stało kilka samochodów. Jeden z taksówkarzy bezceremonialnie wjechał prosto pod znak informujący o tym, że pojazdy tam stojące mogą być zablokowane lub wywiezione.

– Kiedy byłem we Francji, widziałem, że żandarmi nie cackają się ze źle zaparkowanymi samochodami. Nie zakładają blokad, tylko od razy za pomocą specjalnych pojazdów wywożą je na odrębne parkingi. Odzyskanie auta kosztuje sporo. Kierowca musi też zapłacić mandat – opowiada Janusz Malicki, jeden z naszych Czytelników.

W Jeleniej Górze bywa, że kierowcy parkują nieprawidłowo nie ze względu na brak miejsc, ale przez zwykłe lenistwo. – To skandal, żeby podjeżdżali pod same drzwi sklepu. Przecież auto można zostawić na parkingu, a na zakupy przejść się piechotą – podkreśla nasz rozmówca.

SM zapowiada kontynuowanie nalotów na niesubordynowanych kierowców. Ale – jak pokazuje wieloletnie praktyka – działania strażników są tylko doraźne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Promesy dla strażaków  

Policyjna akcja "Pieszy"

Szansa na remont "zameczku"

Komentarze (43) Dodaj komentarz

~ja tylko pytam 14-07-2008 8:56
Osoby niepełnosprawne musza często parkować w miejscach wątpliwych, bo... przeznaczone dla nich miejsca zajmują przeróżni cwaniaczkowie. Często taki bęcwał ma jakąś przepustkę za szybą, która nie ma nic wspólnego z pozwoleniem parkowania na kopercie, a stoi i jeszcze mordę strzępi, jak mu się uwagę zwróci. Zalecam służbom SM i Policji ostrą akcję przeciwko takim kombinatorom, a wiele się może zmienić. Zalecam, bo po prawdzie jestem płatnikiem podatku od wartości wytworzonej, a oni są opłacani z mojego podatku. Mam więc prawo żądać wykonywania tego, co leży w zakresie ich obowiązków. Wiem, że po zmianach w prawie drogowym, w niedalekiej przyszłości, koszt takiego parkowania to bedzie obligatoryjne 300 PLN. Ciekawe, jakie bedziecie mieli wtedy miny cwaniaczki?
~parkujacy 14-07-2008 8:57
ale z tego co wiem to na długości tego chodnika nie ma zakazu parkowania... a według przepisów chodnik jest na tyle szeroki że umożliwia zaparkowanie auta pozostawiając pieszym przepisowe 1,5m szerokości chodnika, nawet, jeśli staną obok siebie dwa auta.
~karpaczanin 14-07-2008 8:58
W Karpaczu wszystkie chodniki są zablokowane samochopdami a Burmistrz to toleruje. Należy go ukarać za ustawienie kilkudziesięciu znaków z zakazem zatrzymaywania skoro i tak z założenia maja być nieprzestrzegane.
~misio 14-07-2008 9:19
Straż Miejska jest śmieszna w swoich poczynaniach. Na Placu Kard. Wyszyńskiego od strony Muzycznego Radia i PKO SA zawsze na chodniku stoi szpaler samochodów. A znak na początku wyraźnie mówi: Zakaz zatrzymywania się!!! Jest tam tylko strefa TAXI! Nieroby ze Straży Miejskiej niech się w końcu wezmą do roboty i zaczną zarabiać na siebie nakładaniem mandatów i odsyłaniem samochodów lawetami na parkingi!!! I to już od dzisiaj bo na pewno ktoś ze Straży Miejskiej to przeczyta. Później będę szedł to sprawdzę jak Wam tam poszło. Jeśli nic się nie zmieni trzeba będzie chyba donieść na Straż Miejską ... bo ja wiem ... do prokuratury... za nie wywiązywanie się z nałożonych na nią obowiązków!
~mm 14-07-2008 9:29
to miejsce jest wyjatkowe trzeba wózkiem po ulicy jechac bo tak barany parkuja gratuluje rozwagi kierowcą
~Anonimowy czytelnik ;) 14-07-2008 9:35
"działa strażników są tylko doraźne. " - a to działo, czy armata?! A może pistoleciki?
~Troxi 14-07-2008 9:42
No i znalazł się przeciwnik burmistrza Karpacza....Żenada, żeby nawet taki temat jak złe parkowanie podciagać pod Malinowskiego. Pomyśl trochę. To nie boli a wystarcza zazwyczaj do tego, żeby umiejscowić rzeczy we właściwym miejscu. Za karanie opornych kierowców odpowiedzialna jest policja i straż miejska a nie burmistrz....
~jh 14-07-2008 10:00
Kierowcy którzy tam parkują są bardzo pewni siebie i bezczelni. Zachowują się okropnie, parę razy trąbiono na mnie. Kiedyś zatrzymałam się z cięzkimi torbami, torby postawiłam na chodniku a z samochodu wysiadł kierowca i zwrócił uwagę, że tarasuję drogę. Kiedyś stałam ze znajomym na chodniku a kierowca miał potrzebę włeśnie w tym miejscu zaparkować więc bezczelnie zatrąbił na nas.
~Do misio 14-07-2008 10:02
A jak Ci założą blokad to będziesz strzepił jezyk, że tylko blokady umieją zakładać !!!!!!! A pozatym to kim Ty jesteś, że będzisz ich sprawdzał ? Generalnie to mają gdzies Twoje sprawdzanie. Aha ktoś tam napisał , że płaci na nich podatki, Oni też płacą podatki więc niech ten ktoś się tak nie podnieca swoim podatkiem, bo ten tekst jest już nie modny.
~Draco 14-07-2008 10:04
polecam zaparkować pod bankiem BGŻ, jestem jego klijetem i dostaje bialej goraczki jak widze ludzi ktorzy sobie tam parkuja i ida w miasto na zakupy, a jak ktos potrzebuje naprawde isc do banku to niema gdzie zaparkować. identyczna sytuacja jest też pod ING i PKO SA trzeba stawac na chodniku albo polowa auta jest na jezdni a druga stoi przy zaparkowanych pojazdach, sam juz staje na chodnikach bo jak chce zalatwic sprawy w banku to nie ma miejsca. a parkingi platne to jakas żenada ostatnio chciałem zaparkowac na A.Krajowej podeszla do mnie kobieta zasmarkana tak ze cieklo jej z nosa i charczacym glosem pyta '' na jak dlugo'' odechcialo mi się wszystkiego i odjechalem. poruszam sie bardzo duzo samochodem po miescie i widze co sie dzieje, to nie wina SM ze parkowanie na chodnikach stalo sie nagninne,to wina samych kierowcow ich lenistwa a czasem nawet zwykly przymus. Medal ma zawsze dwie strony.Zawsze mozna pozakladac slupki jak to uczyniono przy U. Miasta na sudeckiej i problem rozwiazany B.Zachodnie też sie uporał z brakiem miejsc parkingowych dla swoich klijetów. monitoring skutecznie ograniczył pozostawianie samochodów i chodzenie sobie po mieście .Sposobow jest wiele ale trzeba miec checi by zakonczyc to tałatajstwo
~oko 14-07-2008 10:06
Taka sytuacja trwa na drodze między Zabobrzem a Jeżowem Sudeckim. Pojazdy parkujących zajmują całą szerokość chodnika. Teraz po zainstalowaniu tzw. "hopek" ograniczających prędkość kierowcy jeżdżą po chodniku omijając je. Sprzyja temu fakt, że chodniki są na tym samym poziomie co jezdnia.
piipi 14-07-2008 10:11
...pod moim domkiem jelonkowym parkuja i parkuja,ale tez zapominaja o wylaczeniu silnika samochodu.~Bur.bur...i spalinki w Piipi mieszkanku. ~OKRUTNI kierowcy !!!!.
~Jędruś 14-07-2008 10:36
Przeciskając się między takimi autami można mieć w kieszeni zapomniane gwoździe i przypadkowo uszkodzić lakier lub ułamać lusterko... I co potem? ;-))
~oko 14-07-2008 10:55
Taka sytuacja trwa na drodze między Zabobrzem a Jeżowem Sudeckim. Pojazdy parkujących zajmują całą szerokość chodnika. Teraz po zainstalowaniu tzw. "hopek" ograniczających prędkość kierowcy jeżdżą po chodniku omijając je. Sprzyja temu fakt, że chodniki są na tym samym poziomie co jezdnia.
~maku 14-07-2008 11:05
Straż Miejska w tym przypadku jest bezsilna, ale na własne życzenie. Niestety świadomość funkcjonariuszy, do czego zostali zobligowani podejmując pracę, jest na poziomie bliskim zero. Wielokrotnie byłem świadkiem obojętnego przechodzenia obok samochodów źle zaparkowanych, sam kilkakrotnie wysłałem do SM zdjęcia takich sytuacji i nawet nie dostałem odpowiedzi. Czyżby funkcjonariusze umieli działać tylko na rozkaz? A gdzie ich odpowiedzialność? Dlatego popieram wszystkich tych, którzy głośno krzyczą na SM, że ignoruje swoje obowiązki. Samo spacerowanie po mieście i jeżdżenie samochodem po parkach, to nie wszystko!!! Trzeba działać Panowie!
~kierowca - parkujacy 14-07-2008 11:20
Niestety ja też parkuje w takich miejscach, ale zawsze zostawiam przepisowy wolny pas dla pieszych, a co do Straży Miejskiej to uważam, że poprawili się w swojej pracy, a przede wszystkim w podejmowaniu i wykonywaniu zgłaszanych interwencji.
~zenon 14-07-2008 11:29
A gdzie jest osławiona laweta? Czy zabrała choć jedno auto na policyjny parking?
~ 14-07-2008 11:38
To Straż Miejska i Policja powinna dostawać mandaty za opieszałość! Pisałem wcześniej to samo w przypadku granitowych słupków na 1-Maja... Nasze pieniądze w błoto - zamiast zatrudnić kompetentnych ludzi.
KochaSJG1983 14-07-2008 11:40
Blokada nic nie da. Najlepiej zamawiać lawetę i na parking, a nie cackać się z takimi f...rami, którzy nie umieją parkować samochodów w miejscach do tego wyznaczonych. Od czego jest wielopoziomowy parking przy ulicy Pijarskiej? Może on kosztuje 200 zeta za godzinę, że go omijają? Lepiej zapłacić te 5 zeta za pozostawienie samochodu na Pijarskiej niż zapłacić 100 zetów lub więcej za zaparkowanie w niedozwolonym miejscu. Widocznie jeleniogórzanie lubią parkować, żeby do budżetu miasta szła kasa łatwymi szlakami...
~hirsch 14-07-2008 11:43
jak bylem w niemczech 18 lat temu, to wracajac z foomaktu musialem wykupic duzego fiata (125p) z takiego parkingu za 200 DM; po pol roku sprzedalem go bez badan technicznych jakiemus polakowi za... 200 DM
~MISIAK 14-07-2008 12:07
TYLKO BYŚCIE KARALI KIEROWCÓW ZA ZŁE PARKOWANIA.PYTAM SIE CO Z MIEJSCZMI DO PARKOWANIA.NASZE MIASTO JEST NIE PRZYSTOSOWANE DLA NIKOGO.TYLKO NAKAZY I ZAKAZYINNE MIASTA SĄ BARDZIEJ PRZYJAZNE.SAMOCHODÓW PRZYBYWA A NIE UBYWA.SĄD BEZ PARKINGU,URZĄD MIASTA MA PARKING TYLKO DLA PRACOWNIKÓW.ZNALEŻIENIE MIEJSCA DLA ZWYKLEGO INTERESANTA GRANICZY Z CUDEM.GDZIE MAMYPARKOWAĆ PARKING PIENTROWY NIE ROZWIĄZUJE CAŁKOWICIE PROBLEMU.
~ 14-07-2008 12:12
Ale my nie mieszkamy w Karpaczu! Jak się przechodzi z ulicy Groszowej przez pasy to nie wystarczy tylko patrzeć na samochody jadące główną ale także na chodnik koło przychodni bo tam mają kierowcy skrót żeby na światłach nie kwitnąć jeszcze jak im wejdziesz w drogę to cię wzrokiem zjadają (przecież lezie matka z dziećmi)wstyd!!!!!!! to my piesi mamy iść na światła żeby panom szos nie zawadzać. Ale w końcu z jakiegoś powodu te pasy tam są! to jest najgorsze przejście w JELENIEJ GÓRZE!!!!!! Powodzenia dla chodzących tamtędy.
~nusia 14-07-2008 13:20
Co do nie których kierowcow macie wszyscy rację ale warto by było zwrócić uwagę na pieszych którzy przechodzą przez jezdnię jak świete krowy i mają to gdzieś ze jezdnia jest do jeżdzenia a nie do przełażenia gdzie popadnie i bez zwracania uwgi na to czy coś nie nadjeżdza .Mamusie z wózkami także nie są lepsze wysuwają pod koła własne pociechy wpychając wózek na jezdnie aby wymusić pierszeństwo. Także wszyscy powinniśmy się zastanowić nad sobą i nad swoim postępowaniem bo jak i zarówno kierowcy taki piesui nie są święci.
~gość 123 14-07-2008 13:33
~onalboona 14-07-2008 15:55
do misio... za określenie nieroby to chyba ... ja wiem... Ty do Prokuratury ? Może się mylę... sprostuj mnie Twardzielu :-)
~misio 14-07-2008 16:14
Ogólnie to fajnie, że jest strona Jelonki to można sobie tutaj ponarzekać, powylewać pomyje i powymyślać na innych "współczytaczy" tej strony i gazetki. A po odejściu od komputerów zaczyna się normalne życie, w którym i tak nic się nie zmienia. Dotyczy to również samych Autorów felietonów. Więc suma sumarum całe to nasze gadanie to o d.... potłuc. Ale przynajmniej większości z nas pewnie robi się chociaż na chwile lżej na sercu, że żyjemy a takim okropnym miejscu i takich a nie innych czasach. Wracam więc do rzeczywistości i zamykam już te wypociny.
~Ted 14-07-2008 16:26
Panowie i panie po co ta jałowa dyskusja po prostu jest taki przepis ,że nie wolno parkować na chodnikach .Jezdnia służy samochodom ,a chodnik służy do chodzenia dla pieszych i tyle.Po prostu trzeba egzekwować prawo przecież jesteśmy już w tej sławetnej Unii to zachowujmy się choć trochę jak oni i przestrzegajmy wszyscy przepisów.Wtedy na pewno wszystkim będzie się żyło lepiej.
~hirsch 14-07-2008 16:54
ja zaplaca chetnie mandat za parkowanie na chodniku, ale jak mnie wylegitymuje czeszka... sama...
~xxx 14-07-2008 17:40
Wiecej parkingow i po sprawie!!!!!!!!!!!
zloty666 14-07-2008 19:15
wszyscy widzą jak zachowuje się SM w stosunku do parkujących na chodnikach. Nie ma się zatem co dziwić, że wszyscy mają to w d...e i nadal parkują blokując przejazd chociażby matkom i ojcom z dziećmi :( GWOźDZIE W GARść ! ! !
~ rolnik z Zabobrza 14-07-2008 21:02
Masz racje Onalboona!!! Do Prokuratury za zdradzenie tajemnicy służbowej iz te SM-siaki tylko pozoruja pracę!!! To nie tylko parkujace na chodnikach i przejścuiach w rejonie Groszowej samochody, ale i tabuny pihjanych, wrzeszczących w niebogłosy pod okanmi do 2- 3 w nocy błakających się bez celu zakapturzonych wyriastków, których jak ogna unika zarówno SM, jak i Policja. Z obserwacji wynkka, że sa to często synalkowie STRUŻUF PRAWA zawzięcie wożacych d*** po miescie. Nawet durnych graficiarzy nie potrafia, albo raczej nie chcą popędzić- przecierz miasto to jeden chlew zapaćkany bohomazami. Ponadto jeden z Radnych na siłę chce uszczęścilić MZK podwyżka cen bioletów - bo rzekomo brak tej Firmie pieniędzy!!! A tem przyklaskuje zarówno Jasnie nam Panujący Ojciec stodowłecznego maista Prof O. A przecież w MZK znajduje się miejsci parking pojazdów zarekwirowanyxch za różne sprawy m.i. złe parkowanie, brajk OC itp. Za zabezpieczenie samochodu dostarczonego laweta na ten parking solidnie sie placi!!! Pieniadze idą naj;prawdopodobniej do Kaszy Miejskiej wzgl MZK. Faktycznie postawienie wiekszej ilości samochodów o których mowa wyżej: 1 podratuje kasę miejska wzgl MZK 2. nauczy różnego rodzaju cwaniaczków zacunku dla prawa 3. da krótkotrwale zatrudnienie grupie laweciarzy bo na ulicach zrobi sięluźniej.
~keegan 14-07-2008 22:35
Brawo TED. Jako jedyny powinieneś mieć prawko. Co za ćwoki wypisują o jkimś 1,5 metra. To był przepis który obowiązywał 7 lat temu. Od tego czasu jest zakaz parkowania na chodniku chyba, że znaki informujące o sposobie parkowania stanowią inaczej.
~_staryklickabeznicka___ 14-07-2008 22:55
Do Straży Miejskiej ! ;) Proszę nie zwracać uwagi na takie jadowite wypowiedzi wieszane tutaj z poczuciem misji przez niedowartościowanych kolegów ;) Nie każdemu trzeba przecież od razu i bezwzględnie przypaprać ...życie stwarza przeróżne sytuacje. Pracujecie poprawnie i niech tak pozostanie ;) Pozdrówka od _rymcy ;)))
~ciepliczanin 2 14-07-2008 23:08
A "Miśki" bez skrupułów dzisiaj parkowały na chodnikach. Jeden koło Grabowskiego a drugi z suszarką za fotoradarem w kierunku Cieplic. Ciekawe czy co z czym synchronizowali. Fotoradar z suszarką czy odwrotnie?
~~Emeryt 14-07-2008 23:24
Panowie - po co strzępić języki? Każdy kierowca wnosi do kasy miasta duże pieniądze i parkować musi bo załatwia sprawy. Na nic tu biadolenie tych co aut nie mają. Problem był i będzie narastał. Inną i zasadniczą sprawą jest po prostu brak miejsc parkingowych i co za tym idzie nieudolna polityka władz miasta, które nie raczą zająć się problemem. Reporter mógłby zamiast pisać oczywiste fakty chwycić za telefon i zapytać w Urzędzie Miasta o ile aut więcej jeździ po Jeleniej (jest zarejestrowanych) niż np. 10 lat temu i czy zbudowano adekwatną ilość miejsc parkingowych i czy w ogóle o tym nasi dzielni radni coś myślą (podejrzewam, że mają to gdzieś i nic nie zrobili)? A nie już pisać, żeby mandaty większe były itp bzdury! A teraz pomyślcie gdzie ma zaparkować np. Autobus z turystami?
piipi 15-07-2008 0:53
..~*Piipi tez widzi prace Strazy Miejskiej pozytywnie.~Fajnie,ze jestesci !!. ~Czuje sie z Wami bezpiecznie !!.
~zenon 15-07-2008 11:22
Do ciepliczanin 2: Dz.U. Nr 108, poz. 908.... (Kodeks Drogowy): Art. 53, p.2
~onbaalboona do rolnika 15-07-2008 15:35
dotacje Ci zabrali ? czy może o tak "śmiało walisz przez internet swoje przemyślenia" bo w żywym życiu brak odwagi? :-)
~misio 15-07-2008 17:15
Ciekawa sprawa z tym parkowaniem. Przeszedłem się dzisiaj Kard. Wyszyńskiego a tam połowa samochodów mniej na chodniku! Czyżby czytelnicy Jelonka przestraszyli się nalotu Straży Miejskiej w to miejsce?! Widać siła sugestii zadziałała - i o to chodziło! ;)
~Franek ł. 15-07-2008 19:14
Piipi!!! Uważaj bo wazelina kap,kap!!!,a co potem??? Obódź wreszcie swoją komórkęo prześpi życie!!!
~....? 15-07-2008 20:42
misio ... może TW Misio ?
~Meryś 21-12-2008 14:51
Jeslli chodzi o parkowanie na chodniku, to na ul.Elsnera przy budce z pieczywem, blisko skrzyżowania do szpitala notorycznie stoją auta, zastawiając chodnik dla pieszych, w dodatku stoją zaraz przy wyjeździe z drogi, która należy do Wspólnoty mieszkaniowej. Mam pytanie?Czy jest to dozwolone parkowanie?Defakto samochody mogą utrudniać wyjazd z drogi wewnętrznej, choć nie ma tam dużego ruchu.
~ji 12-01-2009 18:58
Witam mam pytanie popsuł mi sie samochód w wrocławiu zostawiłem go przy ulicy na miejscu parkingowym PŁATNYM auto pozostawie tam na około 14 dni .wiadomo ze inkasent codziennie przychodzi do pracy i chciał by skasowaś mnie za parking ale mnie nie może zastać . chciał bym sie dowiedzieć co mi groźi gdy auto stoi w takim miejscu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Promesy dla gminnych jednostek OSP

Czyżby Andrzej Duda?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
470
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%