MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Parkomaty coraz bardziej irytują kierowców. „Niech je choć przeprogramują”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 29 czerwca 2012, 7:48
Aktualizacja: Sobota, 30 czerwca 2012, 8:29
Autor: Petr
Fot. Petr
Już na początku swego funkcjonowania w śródmieściu nie przypadły do gustu kierowcom z Jeleniej Góry i tym, którzy odwiedzają stolicę Karkonoszy. Wadliwe, niewydające reszty; w których nie można płacić kartą kredytową, banknotami i drobnymi monetami. Rzecz jasna, mowa o parkomatach, których „obecność” wywołuje nostalgię za parkingowymi.

W śródmieściu Jeleniej Góry pojawiły się pod koniec 2010 roku. Zastąpiły parkingowych m.in. przy ulicach Wojska Polskiego, Mickiewicza, Wolności, Groszowej, Kasprowicza, Poznańskiej, Podwale, Osiedle Robotnicze, Kubsza i 1 Maja. W założeniu miały usprawnić system płatnego parkowania pojazdów i wyeliminować trudności związane z egzekwowaniem opłat. Zdaniem kierowców – stały się przyczyną niepotrzebnych stresów związanych z wadliwym działaniem, niewydawaniem reszty, niemożnością płacenia kartą kredytową czy drobnymi monetami. Ale nie tylko, zmotoryzowanym sen z powiek spędza konieczność płacenia w parkomacie nawet za chwilowy postój lub, dodatkowo, za przekroczony o kilka minut czas parkowania.

– To nie może tak być. Moim zdaniem, system działania parkomatów w śródmieściu jest zły i przysparza szereg problemów zarówno kierowcom stąd jak i turystom. Często wcale nie chcę zostawiać gdzieś auta na dłużej niż 5 minut. W Goerlitz mają parkomaty i opcję darmowych biletów postojowych na 15 min. Niemcy mogą być przyjaźni ludziom a my nie? Jak wpływa to na wizerunek miejskich włodarzy? Przyjeżdża ktoś z innego miasta, zatrzymuje się na chwilę, a tu od razu biegnie do niego osoba sprawdzająca, czy opłacił postój. Albo wlepia mu karę za to, że przyszedł po samochód kilka minut później – irytuje się pan Sławomir.

Według niego, parkomaty w Jeleniej Górze powinny zostać „przeprogramowane” a co za tym idzie odmierzać zaokrąglony czas postoju i posiadać opcję darmowego biletu na kilka minut pozostawienia pojazdu w strefie płatnego parkowania. W tej sprawie skierował nawet list do Urzędu Miasta.

– Jeżeli chodzi o czas od 10 do 15 minut darmowego postoju – póki obowiązuje nas umowa z firmą, która ustawiła parkomaty w 2010 roku takie zmiany nie mogą zostać wprowadzone. W przetargu, który wygrała ta firma widniał zapis o pobieraniu opłat od początku postoju. Jeśli teraz unieważnilibyśmy ten przetarg i zmienili zapis, a co za tym idzie obowiązującą umowę bylibyśmy zmuszeni ponieść szereg konsekwencji. Nie oznacza to jednak, że nie zastanowimy się nad takim rozwiązaniem albo innymi propozycjami i nie uwzględnimy ich w przetargu na ustawienie parkomatów w latach następnych. Uwagi kierowców zbieramy na bieżąco – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Kiedy ów przetarg prawdopodobnie zostanie ogłoszony? Gdy wygaśnie umowa z firmą, która obecnie administruje parkomatami w mieście. Ta kończy się za około 1,5 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Kampania ławkowa

Docenili grupę wieńcową

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~Jan jg 29-06-2012 8:21
Najgorzej jak zostawisz auto a okazuje się że nie masz wogóle gotowki przy sobie......
~:) 29-06-2012 8:38
żenua
~miastowy 29-06-2012 8:40
NIECH się miasto przyzna że dostało parkomatry z niemiec bo tam je wycofano że względu na takie właśnie dzialanie. A mało tego parkingi są drogie bo połowę trzeba im oddać za to że zgodziliśmy się używać to co oni chcieli utylizowac.
~szoferek 29-06-2012 8:44
Uwagi kierowcow zbieramy na biezaco....ha ha ha ha.......Kierowco masz uwage napisz do UM JG sa na biezaco z naszymi problemami :)))))))) Ale nie ma kto tych problemow usuwac bo UM jest tylko KOLEKCJONEREM UWAG :)))))))))))))
~bzyk77 29-06-2012 9:18
Używam aplikacji moblilet. Płacę za pierwsze pół godziny 1zł a potem mam rozliczane co do grosza. Poza tym wielka wygoda. Nie szukam drobnych, nie martwię się, że nie wyrobie się z czasem, itp.
~nemo 29-06-2012 9:25
TYLKOmoBilet !!!! Polecam!!!
~ 29-06-2012 9:28
Jeszcze wam się nieznudziło 50 raz ten sam temat. Pewnie nie ma o czym piasć a to jest temat zastepczy.
~ 29-06-2012 9:29
że też wandalom chce się demolować przystanki a za parkomaty nie chce im się wziążć
~Wyindywidual 29-06-2012 10:09
Zlikwidować parkometry na ul. Grottgera i Norwida, pobieranie opłat za parkowanie na tych wybojach jest zwykłym nadużyciem! Doprowadzić do porządku jezdnie i dopiero wtedy pobierac opłaty! A tak kierowcy parkują na podwórkach okolicznych posesji, unikając tym sposobem opłat.
~sonia39 29-06-2012 10:21
a ten przetarg to krasnoludki ogłosiły ? Tak miasto wybrało, bo tak chciało. Warunki ustala zleceniodawca a nie zleceniobiorca
~ 29-06-2012 10:24
UWAGI KIEROWCÓW ZBIERAMY NA BIEŻĄCO- buhahaha, które lądują w koszu na śmieci
goscniedzielny 29-06-2012 10:39
Wprawdzie parkomaty w Goerlitz mają pierwsze 15 minut darmowe, ale za to pierwsze 30 minut kosztuje 50 centów, czyli 2 zł, oczywiście do tych 30 minut wlicza się te 15 darmowych minut postoju. Ponadto w Niemczech funkcjonują również w centrum miast miejsca, gdzie można parkować z tzw Parkscheibe - czyli tarczą zegarową, na której ustawiamy godzinę zaparkowania auta. Nawet w centrum Goerlitz są miejsca w centrum, gdzie tylko na samą tarczę, za darmo, można stać do 2 godzin. Nie wierzę w to, że Jeleniej Górze nie ma możliwości przeprogramowania parkomatów, dodając funkcję wydruku kwitu z tylko z godziną przyjazdu. taka dodatkowa funkcja pozwoliłoby na stworzenie dodatkowych nowych miejsc na bezpłatny postój w pobliżu parkomatu, na czas do 15 minut od godziny przyjazdu.
~ander 29-06-2012 11:32
a dlaczego parkowanie w centrum ma być za darmo bo tego nie rozumiem
~MONICA 29-06-2012 12:37
Na tych parkingach to nawet nie można się zatrzymać na chwilkę aby, np: dziecko w foteliku poprawić albo pić dać lub zaglądnąć w papiery czy dokumentacje jak się musi coś załatwić.Zaraz lecą (jak trafisz na takiego akurat na parkingu) i chcą mandaty wlepiać.Za co?Za to, że się zatrzymam aby wykonać telefon do dziecka bo próbowało się do mnie dodzwonić?Przecież podczas jazdy nie można rozmawiać przez telefon.Osobiście widziałam na PKS'e jak kierowca zatrzymał się na parkingu aby wykonać telefon z prośba o otworzenie szlabanu na parking budynku gdzie mieści się szkoła nauki tańca,... no i go dopadli!Facet minuty tam by nie stał jak by go nie zaatakowali i dyskusje z nim prowadzili, że zaparkował to ma płacić.Jakie to parkowanie?Nawet z auta nie wysiadł, silnika nie wyłączył.PORAŻKA!
~soclib 29-06-2012 13:20
Wszędzie jest 15 minut.Jelenia G. to taki ewenement w skali kraju tu nic nie wychodzi.REDAKCJO stwórz dział życzeń,pomysłów ,,uwag, gdzie mieszkańcy będą wpisywać .Będzie taniej rozwiąże się radę miasta ,jak coś będzie kontrowersyjne to referendum.Wiem nie uda się bo rządzi PO.
~zasada 29-06-2012 13:51
nie wjeżdżam do centrum, wszystkie zakupy i inne sprawy wolę załatwić przez internet i w centrach handlowych, żegnajcie sklepy i banki wokół rynku
~tom 29-06-2012 14:10
I jeszcze ta krzyżówka w ul Grodzką,na czerwonym tylko sie udaje wjechać i to z dwa auta
~do zasada 29-06-2012 14:15
A mleko i chleb gdzie kupujesz? Tez przez neta?
~jelgor 29-06-2012 15:34
Tego co podpisał taką głupią umowę z dostawcą parkomatów należy obciążyć wszelkimi możliwymi kosztami a pracusiów z UM oddelegować do obsługi parkingów.
~ 29-06-2012 16:11
Wszystkie miejsca niestrzeżone parkingowe winny w Jeleniej być darmowe. Jak Jelonka chce być przyjazna turystom i wypromować się jako przyjazne tanie miasto winna się na ten krok zdecydować a i dla mieszkańców w końcu coś by zrobiono za co mieszkańcy byliby władzy wdzięczni. Może warto wszak wybory za dwa lata. Stach
~ 29-06-2012 16:37
taki ch...! nigdy w to urządzenie grosza nie wrzuciłem i nie mam zamiaru,,
Niggers™ 29-06-2012 16:58
popsuć !
~az 29-06-2012 20:33
A gdzie była jelonka jak wprowadzili płatne parkowanie i parkometry? Co ustaliła redakcja? Jakie pytania zadała władzom miasta i jakie odpowiedzi uzyskała? Dlaczego mojego listu nie opublikowała z 2010 roku http://jeleniagora.naszemiasto.pl/artykul/681804,jelenia-gora-parkomaty-sa-niesprawne,id,t.html#ocen-artykul Dlaczego pan Prystrom też nic nie zrobił tylko dużo krzyczał: http://prystrom.j...4.pl/?txt=12 Pytań dużo, odpowiedzi zero. Czy znowu zostanę ocenzurowany?
~ktosiowa 29-06-2012 20:36
macie duzy parking wielopoziomowy, wystarczy spacerek 5 minutowy do centrum miasta, ale ludzie stali sie zbyt wygodni.
~Wild Darius 29-06-2012 21:13
Jak parkuję mniej niż piętnaście minut, to w ogóle nie płacę. Co ciekawe, raz stałem niedaleko samochodu i widziałem jak puszysta pani z aparatem robiła zdjęcia innemu samochodowi, a mój ominęła, jeszcze innym razem siedziałem w samochodzie, gdy jakiś chudy gostek sprawdzał inne samochody, a mój ominął, wówczas poszedłem załatwić swoje, nie płacąc za parking, wróciłem i nic się nie stało. Przy okazji oświadczam, że nigdy nie będę płacił za parkowanie krótsze, niż piętnaście minut. Kto mnie zmusi?
~ 29-06-2012 21:17
Kogo interesuja stresy parkujacych? to krwiorzerczy system do dojenia pieniedzy z ludzi ,dla ...? Celowe dzialanie, aby wiecej, dluzej i wydajnie haratac pieniadze. Podobnie jak z radarami np w Olszynie, tam pulapka ( maszynka do robienia kasy gminie) ustawiona na obwodnicy tej dziury w polu, dla niepoznaki, chroni bezpieczenstwo...pasikonikow. Tak dziala u nas system bogacenie sie kosztem ludzi robionych w ciula gdzie tylko sie da. Zle duchy z nadzoru platnosci za postoj jak sepy czychaja na byle okazje by kogos udupic, wystarczy wpasc do sklepu by rozmienic kase na bilon- sprawa konczy sie kosztem 35zl+ oplata za postoj !!!!!! ludzie, ktos w koncu sie wku...wi i jego piesc wyladuje na ryju tych sluzbistow- bo to kradziez ludzkich pieniedzy pod presja prawa.
~Wild Darius 29-06-2012 21:19
Do Niggersa. A nie lepiej zawinąć w złotko i ...? ;-)
Niggers™ 29-06-2012 22:10
Witaj Wild Dariusie - W Złotko ! ! W złotko he he :) A Może by tak polem Elektromagnetycznym heeeeeeeeeee :)
~Wild Darius 29-06-2012 22:59
Oj Niggers, Niggers. To urządzenie ma własne zasilanie, więc potrzebowałbyś bardzo silnego impulsu by uszkodzić nadajnik, który i tak jest solidnie ekranowany i kij wie gdzie. Tylko dobre ekranowanie i cieszysz się tym, co ludzie tam wrzucą... Oczywiście do czasu. J)) Ale pomyśl, masz dobrego wujka google.
rymcycymka 29-06-2012 23:33
~RYBA ! ..widzi to co czuje! ...chyba pachnie fajnym brzuszkiem
~HE-MAN 29-06-2012 23:49
MIECZ HE-MEN a MA MOC ! JAK BY TAK POLEM ELEKTROMAGNETYCZNYM Z MIECZA W AUTOMAT UDERZYĆ, PEWNIE BY MONETY PAŃSTWOWE NA ULICE WYLECIAŁY ! PAMIĘTAJCIE LUDZIE ! MIECZ HE-MAN
~mobilet 29-06-2012 23:52
dwa razy próbowałem kupić mobile wysłałem sms kod i nr rej. i w odpowiedzi dostałem ze sms został odrzucony. Na złom z nimi i tak nic się nie robi za tę kasę.Wjazd na bankowej pod krawężnik żenada ,kto za zawieszenie zapłaci-wielka pomyłka do poprawienia ulica,bo raczej nie parking!!!
~HE-MAN 30-06-2012 0:08
MOBILET ! DOBRZE GADASZ, ALE REKLAMACJE U PANA BOGA BO TU TYLKO LICZY SIĘ KASA ! ! MIECZ HE-MEN a TRZEBA ZDOBYĆ, KRAWĘŻNIKI Z ELEKTROMAGNETYCZNEGO POLA UDERZYĆ I WILD DARIUS PODEŚLE INSTRUKTAŻ JAK TO ZROBIĆ ..
~ 30-06-2012 1:03
to jakas plaga dzisiaj na parkingu przy Grodzkiej automaty od szlabanów też kaput,
goscniedzielny 30-06-2012 1:41
@21:17 .... widac jestes kolejnym, ktory zostal trafiony w Olszynie kolo baru, ja tez dostalem stamtad pamiatke, trzeba byc czujnym, bo fotki strzela ta maszynka do pieniedzy rowniez na oddalaniu. faktycznie jak jezdze tamtedy lat sporo, nie widzialem tam na przejsciu dla pieszych ani jednego czlowieka. moze nie mialem szczescia, a moze po prostu nikt tamtedy nie przechodzi, a pasy tam wymalowane, sa jedynie pretekstem do utrzymywania tam fotoradaru....
~HE-MAN 30-06-2012 1:55
TRZEBA RADAR Z MIECZA HE-MANA ! NIE OGLĄDALIŚCIE LUDZIE NIGDY ? MIECZ ROBI SWOJE, TRZEBA MIECZEM UDERZYĆ W SAMO SEDNO SPRAWY !
~Rycerz 30-06-2012 5:49
HA-M....Mieczem to Ty sobie glowke uderz ! ! ! Oby to bylo uderzenie w sedno :))
~misiek48 30-06-2012 8:30
nie dośc ze człowiek spóźni sie nie ze swojej winy bo np.przedłuzyła sie wizyta w banku wlepiają mandat , trzeba jechać do biura zaplacic mandat a tu jeszcze nie ma gdzie zaparkowac , a na dodatek bardzo niesympatyczna pani kierowniczka , króra niodpowiada na logicznie na pytania , szkoda ze taka osoba tam siedzi i jest tyłem do klienta śmieszne , niedośc ze niechlujna, tłuste włosy ,to jeszcze niesympatyczna , strach tam wejśc, czuje sie jak pani na włościach, tragedia
~HE-MAN 30-06-2012 9:07
WIELKI WYCERZU MIECZ HE-MAN a JEST NIEPOKONANY WIĘC UWAŻAJ BO ZARDZEWIEJESZ OD UDERZENIA POLEM ELEKTROMAGNETYCZNYM Z MIECZA HE-MAN a
~Xxxx 1-07-2012 10:04
Ludzie co wy piszecie za głupoty zastanówcie się Cieszmy się ze mamy tak tanie parkingi w mieście 2 zł za 30min to jest aż śmieszne uważam ze miasto powinno podniec cenę biletu o 100% tych co nie stać na parkowanie w mieście zapraszam na wycieczki do miasta autobusami i rowerami będzie mniej spalin w centrum miasta.
~Xxx 1-07-2012 10:21
Jakie darmowe parkowanie do 15 min Polak zaparkuje samochód wróci po 30min i będzie się awanturowal ze on zaparkowal samochód 10min temu ;) miasto powinno wprowadzic zakaz wiazdu do centrum aut bez emisji spalin euro 5, podnieść cenę za parkowanie z 2 zł do 4 zł za wjazd starym samochodem do centrum miasta wnieść dodatkowe opłaty. Nie mam zamiaru Wdychac smierdzacych spalin idąc miastem.
~Xxx 1-07-2012 10:26
Ps.. Biedni ludzie nie jadą w srodkundnia do banku więc oplac sobie bilet nie na 15 min tylko na godzinę co to za tłumaczenie ze się przyciągnęło w banku :) a wy chcecie żeby było parkowanie do 15 min za Free oj wy polaczki polaczki na każdym kroku wałek.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Krakowska gotowa!  

Tak nie parkujemy

Roboty na Dworcowej

Samochód poleasingowy – czy warto?

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1000
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%