MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Parkingowy tłok na peryferiach śródmieścia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 20 października 2010, 8:24
Aktualizacja: Piątek, 29 października 2010, 17:18
Autor: TEJO/Angela
Fot. TEJO
W godzinach szczytu zmotoryzowanym trudno tu znaleźć wolne miejsce. Choć zakątek ten jest oddalony od centrum, tłoczno tu jak w śródmieściu. Mowa o ulicy Norwida i pozostałych, gdzie – już od listopada – mają stanąć parkometry.

Zgodnie z decyzją rady strefa płatnego parkowania została rozszerzona o kwartał ulic na wschód od alei Wojska Polskiego: poczynając od Modrzejewskiej, poprzez Norwida aż do odcinka ulicy Mickiewicza. Na co dzień te trakty są zatłoczone przez parkujące auta.

Sprawia to z pewnością sąsiedztwo sądów, lecz nie tylko. Z braku miejsca w centrum Jeleniej Góry wielu kierowców parkuje tu, na jego peryferiach, aby stąd dojść na zakupy, czy do pracy.

Zdaniem radnych wprowadzenie opłat w tym miejscu ma udrożnić wspomniane ulice i zachęcić kierowców do parkowania gdzie indziej lub do pozostawienia samochodów przed domem i skorzystania z komunikacji miejskiej. Lub spaceru. Pomysł wzbudzał wiele kontrowersji na sesjach rady miasta. Nie brakowało głosów oburzenia, że zmotoryzowani, którzy udają się do sądu i nie wiedzą, jak długo potrwają formalności, zapłacą za parking za dużo.

Czy rozszerzenie strefy płatnego parkowania o peryferyjne ulice śródmieścia rzeczywiście przyczyni się do rozładowania tłoku parkingowego? Nie jest wykluczone, że kierowcy jedynie przestawią swoje auta wyżej, przy innych traktach już poza strefą, a problem tłoku jedynie zmieni lokalizację. Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami, automaty do pobierania opłat za parking mają zacząć działać już od 2 listopada.

Najtańszy bilet parkingowy za złotówkę będzie upoważniał do parkowania na pół godziny. Za godzinę zapłacimy 2 zł, za dwie godziny 2,4 zł, za trzy godziny 2,8, a przy czwartej godzinie stawka wyniesie ponownie 2 zł. Ten wzrost cen ma zmotywować kierowców do rotacji pojazdów na parkingach w mieście. Jeśli ktoś nie kupi biletu i zostanie złapany przez kontrolera, zapłaci w pierwszym dniu 10 zł, jeśli zgłosi się do punktu obsługi w ciągu tygodnia, zapłaci 30 zł, a po tygodniu już 50 zł. Stawka będzie rosła wraz z upływem czasu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 20-10-2010 9:32
I baaardzo dobrze. Ja jako mieszkanka ul. Norwida czesto nie mialam jak zaparkowac wlasnego auta, gdyz adwokaci i ich klienci parkowali swoje auta nawet na podworkach. A zaparkowane auta na samym rogu Grottgera i Norwida tuz przy przychodni to prawdziwa zmora! A prablem nie zniknie bo zmotoryzowani przenosa sie na ulice Baczynskiego i pobliskie. Tak naprawde to przydalby sie parking z prawdziwego zdarzenia.
~jerzu1106 20-10-2010 9:42
A gdzie są miejsca do parkowania dla niepełnosprawnych pod Jeleniogórskimi Sądami - brak jak niepełnosprawni maja się do sądów dostać i jak mają się w nich poruszać.
~ 20-10-2010 9:55
W cywilizowanym świecie przy takich instytucjach jak sąd czy przychodnia powinny być parkingi dla klientów i pracowników. U nas nie. Daleko nam widać do cywilizacji.
~ 20-10-2010 10:23
bo tam się normalnierobi parking a u nas trzeba najpierw przydzielić łapówy co bywa skomplikowane i czasochłonne.
~Klient 20-10-2010 10:32
Mnie ten tłok nie dziwi. Sama często tam parkuję przyjeżdżając do Kancelarii Notarialne. Kilka Biur Adwokackich, Notarialnych i Sądy, to niby gdzie mam stawać ?
~a to SZELMA 20-10-2010 13:21
Ale żeby na Obrońców Pokoju koło PKS-u płatna strefa była :( a fuuu nie ładnie radni
ebee 20-10-2010 13:49
Jakie to miasto jest szlachetne. Poszerza strefy płatnego parkowania nie dla kasy , a dla rozładowania korków. Jestem pełen podziwu. EBEE
~gucciu 20-10-2010 16:26
połowa Norwida to auta pracowników sądowych.ile zapłacą za to że przyjechali zarobić na chleb?
~Obywatel 20-10-2010 20:26
W końcu moja ulica nie dębie aż tak zatłoczona, ale co się dziwić skoro w tym roku zostało tak dużo zlikwidowanych zakładów pracy i ludzie chcą się sądzić z pracodawcami by odejść z godnością, nowe firmy też zatrudniają na lichwiarskich umowach a przyszłość nie jest tak optymistyczna, bo jak nie ma dobrej pracy to wzrasta przestępczość.
~ 20-10-2010 21:50
Jelenia Góra to wiocha
~KIZIOR 20-10-2010 23:21
A mnie się wydaje ,że dobrym posunięciem było by wprowadzenie opłat za przejazd głównymi ulicami miasta.Np. na obwodnicy,ul. Wolności,Wojska Polskiego,Wincentego Pola można postawić bramki takie jakie są na jedynej "autostradzie" w naszym kraju i pobierać opłaty. Oczywiście opłaty za przejazd tymi ulicami nie mogą być niższe od opłat za przejazd autostradą bo mieszkańcy miasta będą wtedy myśleć ,że żyją na jakiejś taniej wsi i wpadną w kompleksy. NO RADNI DO ROBOTY!!!!!
~Parkometr 21-10-2010 0:21
Wszystko cacy tylko dlaczego P.Prezydent sprzedał Parkingi i ludzie pozostaną bez pracy. Na dodatek właścicielem Parkingów będzie niemiecka firma. Dziękujemy Panie Prezydencie
~ale kraj 21-10-2010 7:46
Zapłacić opłatę plus, odsetki rozumiem, ale w ten sam dzień za pół godziny 10zł, do tygodnia 30zl, a po tygodniu50zl i więcej. I to wszystko za jednego zeta ,to mo...lnie wygląda mi na Lichwiarstwo.
~ale kraj 21-10-2010 9:50
Zapłacić opłatę plus, odsetki rozumiem, ale w ten sam dzień za pół godziny 10zł, do tygodnia 30zl, a po tygodniu50zl i więcej. I to wszystko za jednego zeta ,to mo...lnie wygląda mi na Lichwiarstwo.
~sonia39 21-10-2010 11:18
najlepiej zlikwidować parkingi !!! Niech ludziska jeżdżą do marketów!!! A do miasta chodzą na spacerek. Tylko czy władze pomyślały kto przydrepce do tych super świetnych galegyji??? Może emeryci i bezrobotni bo ja wolę pojechać do Wrocka i bez szukania miejsca do parkowani szybciej załatwię zakupy
~olo 24-10-2010 7:41
a co ja mam zrobic jak tam mieszkam?teraz bede placic majatek za parkowanie!
~telik 18-11-2010 8:58
Kochani jeleniogórzanie co się martwicie teraz wybory weźcie pod uwagę to przy wybierniu kandydata, wszyscy płacimy podatki i jeszcze na każdym kroku z nas zdzierają, ja parkuje na prywatnych posesjach. DZIĘKUJEMY NAZYM RADNYM I PANU PREZYDENTOWI "BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ". Ciekawi mnie fak dladzego pod urzędem miasta nie ma parkometrów, Prezydenta nie stać na opłaty.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Powstaje rondo w Mysłakowicach

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Spotkanie z A. Banieckim

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
907
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%