MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Parkingowe piractwo

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 września 2006, 0:00
Autor: Daria
Fot. Daria
Nawet 200 złotych mandatu można zapłacić za parkowanie w niedozwolonym miejscu. Tymczasem w Jeleniej Górze wciąż właśnie tam łatwiej zostawić pojazd, bo za legalne parkingi nie dość, że trzeba płacić, to jeszcze są niestrzeżone. Kierowcy robią, co mogą, aby ominąć niewygodne przepisy.

Choć szczyt sezonu wakacyjnego minął, do stolicy Karkonoszy wciąż przyjeżdżają turyści.Samochód najczęściej zostawiają na ulicy, w płatnej strefie parkowania. Nie jest ona strzeżona. Ale od razu wyłania się inkasent i chce pieniędzy. Jest skrupulatny: liczy każdą godzinę i żąda uzupełnienia opłaty, jeśli kierowca zatrzymał się na dłużej, niż przewidział.

Miejscowi jakoś sobie z tym problemem radzą, nie narażając swojego portfela na ubytek zawartości, choć sporo ryzykują.
– Wjeżdżam na tyły ulicy 1 Maja. Co prawda napisano tam, że parkować mogą tylko lokatorzy kamienic, ale spokojnie wjeżdżam i zostawiam auto – mówi pan Darek (prosi o niepodawanie nazwiska).
Pracuje w jednym z sąsiednich biur. Przechodzi tylko przez bramę i już jest w pracy. Gdyby parkował legalnie, musiałby przejść kilkaset metrów i jeszcze zapłacić za ośmiogodzinny postój auta. – Są abonamenty, ale i tak szkoda mi pieniędzy – podkreśla.

Samochody zaparkowane na podwórkach często przeszkadzają innym właścicielom pojazdów, którzy mają kłopot z wyjazdem. Ale tylko wówczas, po zawiadomieniu, interweniuje tam straż miejska lub policja. Mundurowi są bardziej wyczuleni na kierowców, którzy zostawiają samochody tam, gdzie obowiązuje całkowity zakaz parkowania i zatrzymywania się.
– Czynią to często na chodnikach, co jest utrudnieniem dla pieszych, którzy przeciskają się w gąszczu zaparkowanych nieprawidłowo pojazdów – zauważa mł. inspektor Grzegorz Rybarczyk, rzecznik prasowy SM.

Strażnicy z bloczkami mandatowymi oraz z blokadami na koła tylko czyhają na potencjalne ofiary zwłaszcza w centrum miasta, ale nie tylko. Kilka spektakularnych akcji blokowania samochodów stojących tam, gdzie jest to zabronione, już przyniosło rezultaty. Stało się tak, na przykład, w pobliżu gmachu sądu.

Rozwiązaniem problemu miał być piętrowy kryty parking przy ulicy Pijarskiej. Jednak – jak już pisaliśmy – funkcjonował tylko kilka miesięcy. Został zamknięty z powodu braku zainteresowania kierowców i mnożenia kosztów utrzymania. Zdaniem właścicieli aut, był za drogi i źle oznakowany.

Dziś zieje pustką, a kierowcy mówią o nim, że to zupełnie nietrafiona inwestycja. I wbrew doniesieniom mediów sprzed kilku miesięcy, że parking zostanie jeszcze w tym roku ponownie otwarty, wcale się na to nie zanosi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Strategia rozwoju

Porządki przy cmentarzu

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~kazimierzp 7-09-2006 17:30
Nie przypominam sobie, aby podmioty gospodarcze przy ulicach Grodzkiej, Jasnej, Drucianej występowały o zmianę sposobu użytkowania terenu na cele parkingowe!?! Te place mają swoje przeznaczenie i nie jest to bynajmniej parkowanie samochodów! Na ulicach można stawać zgodnie z zapisami Prawa o ruchu drogowym.
~Michał 7-09-2006 18:36
Ja zawsze prosze inkasenta o fakturke vat ma obowiązek taką wystawić , i wtedy zaczyna grozic ze wezwie straż miejska itd ale i tak nie daje za wygrana bo w kazdy sedzia przyzna mi racje.
~mysza 7-09-2006 18:59
ciekawy problem ja czesto tez nie mam gdzie zaparkowac bo jest bardzo tłoczno :-( niestety
~Addee 7-09-2006 21:16
A moze szanowna straż wiejska zajęłąby się autami zaparkowanymi na ulicy M. Curie-Skolodowskiej obok sądu? Niekiedy nie ma możliwości normalnie tamtędy przejechać. No panowie strażnicy weźcie się za robotę chyba, że się tych papug tak boicie:)
~KUCHNIA 7-09-2006 22:18
HI HI Z TĄ FAKTURKĄ DO DOBRE TEŻ TAK BĘDĘ ROBIŁ
~Jaro 7-09-2006 22:29
ciekawe te zakładanie blokad na ulicy Grodzkiej? Zaobserwowałem że nie wszytkich to dotyczy. Straż Miejska jakoś dziwnym trafem założyła blokady tylko na 3 auta chodz autek które przekroczyły przepisy buło tam około 10. Ciekawe?
~nix 7-09-2006 23:49
bo nie mają wiecej. Pozdrawiam SM
~patol do jaro 8-09-2006 0:26
bo trzeba miec wtyki,lapowkarze sz wszedzie,nie wiesz o tym? sam daje bo to w zyciu pomaga...
~kierownica 8-09-2006 8:52
parking na Pijarskiej jest - był bardzo fajny parkowałam kilka razy- miałam to szczęście co do położenia to kwestia przyzwyczajenia wychodząc od strony Kopernika właściwie jesteśmy w centrum szkoda że go zamkneli kierowcom nie dano sie przyzwyczaić
~kl 8-09-2006 8:56
nie wiem czy parkowanie w Jeleniej to drogowe piractwo w końcu to wszystko dzieje się w majestacie prawa pewnie że takie oblepione ulice to ani piękna wizytowka miasta, ani bezpieczne rozwiązanie może ktoś po wyborach znajdzie sposób na to np ul. Bankowa ładna , zadbana reprezentacyjma bo przecież babk na banku a w tej chwili to właściwie jeden wielki parking który bank znajdujący się na tej ulicy może poszczycić sie porzadnym parkingiem dla klientów
~kasia_jg CO DO GRODZKIEJ 8-09-2006 9:02
Tak sie składa ze mieszakam własnie przy Grodzkiej i prawdą jest, że: obowiązuje tam zakaz parkowania ale jakos nikogo to nie interesuje. jak nagonke robi Straż to kolejna prawdą jest to ze zakłada blokady nie na wszystkie auta. Byłam swiadkiem jak zakładał straznik blokade na starego Golfa, gdzie dziadzius wyskoczył tylko bo bankomatu (no wiadomo zeszło sie bo kolejka, a niecałe dwa metry dalej stało wypasione BMW (stało o wiele dłużej) jednak BLOKADY NA TO AUTO NIE NAŁOŻONO !! gDZIE TU SPRAWIEDLIWOŚĆ do cholery !!!!!
~do Kasi 8-09-2006 9:36
pewnie decydyje wielkość kół BMW nie mieści się w normach
~z Zabobrza 8-09-2006 9:38
tragicznie jest na Zabobrzu wprawdzie ulice nie są oblegane ale za to wszystkie przyblokowe parkingi medal temu kto znajdzie popołudniu miejsce do parkowania nie licząc oczywiście tych płatnych parkingów
~rad 8-09-2006 10:39
Alternatywą dla płatnych parkingów powinny być darmowe-może nie w samym centrum lecz w okolicy, przykład-niemam portwela[zapomniałem] i co zrobię z samochodem??? czy ktoś przewidział,że ktoś może niemieć kaski?? A Zabobrze? Moim zdaniem przed blokiem powinno być najmniej tyle miejsc ile mieszkań-a tak niejest . Niektórzy maja więcej niż jeden samochód. Ajak do wszystkich przyjadą goście na niedzielny obiadek to dopiero jest wesoło. No ale w czasach budowy tych bloków nie każdy miał prawo mieć samochód
~patyy 8-09-2006 11:01
czasami zdarzało mi się że musiałem parkować w "centrum", zawsze pomagało 100 lub 200 zł w jednym banknocie, ci "parkingowi" w każdym przypadku nie mieli drobnych aby wwydać, miotali sie po czym machali reką i już.A co do STRAŻAKÓW MIEJSKICH, to po co zadzierac z wlascicielem BMW (nie wiadomo na kogo trafią - takie stereotypy) skoro mozna wyżyć się na emerycie
~JPG 8-09-2006 12:03
Z tymi blokadami to tak że przeważnie właściciele BMW i innych wypasionych fur pozałatwiali sobie legitymacje inwalidzkie, które zezwalają im na parkowanie na zakazach i wjazd pod zakazy i wtedy SM nic nie może zrobić. Wiadomo kto ma kase ten ma lżej.
~komentarz 8-09-2006 12:22
czytam Wasze artykuły i komentarze mieszkańców miasta i tak się zastanawiam czy tych wszystkich prozaicznych zresztą problemów nie zauważają władze tego pięknego miasta
~qwerty 8-09-2006 12:54
Robercik (jak go niechcący wybiorą) oczywiście zauważy ten palący problem i pozamyka WSZYSTKIE parkingi w mieście - legalne i nielegalne. Wtedy problem parkingów zniknie bo ich nie będzie - kolejny sukces...
~Antonio 8-09-2006 15:37
Z doświadczenia wiem że jak się zapłaci stówke za parkowanie na zakazie to już się więcej nie zaparkuji przez conajmniej rok, bez względu czy to będzie BMW czy inna wypasiona fura. Bo jak wiadomo Ci co mają takie fury to są największe zgredy którym szkoda nawet złotówki a co dopiero stówki, a więc Panowie SM do dzieła---usawiać społeczeństwo.
~mieszczuch 8-09-2006 21:50
Do krytego można byłoby wjeżdzać ul. Jasną. Żadne argumenty na "nie" nie istnieją. Na wszystkich ciągach pieszych, z Rynkiem, zwanym Placem Ratuszowym, włącznie, parkują, jeżdżą autka. Bez krzywdy dla pieszych mógłyby one przejeżdżać w poprzek trakt (ciąg) pieszy. Pomysł sprzedaje "za frico"
~Parkowanie przy szpitalu na Ogińskiego jest 8-09-2006 22:23
bardzo żle zorganizowane. Przed budynek nie można podjechać bo stoi znak zakazu ruchu-przecież to jest bez sensu. Zgodnie z tym znakiem nawet osoba niepełnosprawna nie może wjechać "pod" budynek. Ten znak zapewne stoi aby "naganiać" klientów do parkingu zorganizowanego nieopodal. Ten znak nie ma sensu bo mimo zakazu ruchu samochody wjeżdzają, łamiąc tym samym dwa znaki-nakaz skrętu w prawo, bo jadą na wprost i znak zakaz ruchu, bo jadą dalej. Najwyższa więc pora aby w ruchu kołowym przy szpitalu zapanował zdrowy rozsądek i usunięto zbędne znaki zakazu i nakazu. W końcu te jezdnie mają służyć samochodom.
~kasia_jg CO DO BMW :)) 9-09-2006 7:51
Chodzi o to moi drodzy, ze Ci panowie z BMW i kilku jeszcze innych dobrych marek to hmm jakby ich okreslic ... pozostawie bez komentarza. I tu nie chodzi kto jaką gotówką dysponuje, przzecież każdy z nas ma takie samo prawo, prawda? A po drugie ... wielką sztuką jest wyjazd z parkingów na główną Wyszyńskiego w godzinach szczytu. Swiatła zielone hmm palą sie 15 sek i zawsze ktos sie tam właduje z Wyszynskiego na czerwonym, trzeba przepus...ć, to samo z tymi którzy jadą od PZU z dołu ... Przejazd 3 - 4 aut to wszystko :/ Przecież stoi dosyc duzy plac w okolicach PZU, i nic sie na nim nie dzieje. Poczekajmy, hmm wybory idą, może ktos to zauwazy to pustkowie i wpadnie na genialny sposób :))
~kasia_jg CO DO KRYTEGO parkingu 9-09-2006 7:57
Jeszcze jedno co do krytego parkingu. Nie wiem ile w tym prawdy, ale słyszałam, ze wybudowa tego parkingu to był czysty biznes dla rządzącego miastem i firmy wykonawczej, którego szefem była osoba blisko spokrewniona. Okazało się jednak, ze parkingu nie wybudowano zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Parking ponoć pęka bo jest budowany z wadą konstrukcyjną. Dobrze ze go zamknięto ... Nie chciałabym, aby scenariusz z katowic był powtórzony w Jeleniej Górze.
~krzysiek goral 10-09-2006 5:56
Weszło to już w modę polowanie na kierowców ,którzy niefortunnie zaparkowali swój pojazd .Myśliwymi są strażnicy miejscy ,których główna uwaga skupia się nie na pilnowaniu porządku w mieście lecz na polowaniu na kierowców .My miejscowi jesteśmy do tego przyzwyczajeni i robimy skuteczne uniki parkując w miejscach blisko centrum nie płacąc .Niestety gorzej z naszymi gośćmi turystami przyjeżdżającymi sporadycznie do naszego miasta po zapłaceniu 200 zł za złe zaparkowanie samochodu wpadają w stres ,który odstrasza ich do ponownego odwiedzania naszego miasta .Kraków jest oblegany więcej przez przyjezdnych turystów nie ma płatnych parkingów niestrzeżonych za parkowanie na ulicy się nie płaci .Pod Wawelem znajduje się duży parking płatny strzeżony ,gdzie można pozostawić samochód i pójść zwiedzać miasto .Tymczasem u nas miasto jest nieprzyjazdne dla odwiedzających jeżeli płacimy za parkowanie niech samochód nam przypilnują ostatecznie Jelenia Góra nie jest perełką turystyki .Panowie strażnicy powinni zajmować się innymi sprawami i skończyć z polowaniami na żle zaparkowane samochody ,bo od tego mamy policję drogową .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Samochód poleasingowy – czy warto?

Radni za zamiarem połączenia muzeów  

Są kolejne 52 zakażenia (aktualizacja)

Dla bezpieczeństwa

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
959
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%