MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Parkingowe łamanie prawa

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 27 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 28 maja 2006, 20:24
Autor: Joanna, TEJO
Fot. Arek
Zakaz postoju to jeden z najczęściej łamanych przepisów nie tylko w śródmieściu Jeleniej Góry. Podpatrzyło to sokole oko naszego fotoreportera. Brakuje miejsc parkingowych. Kierowcy stają, gdzie się da. Czyha na nich straż miejska z blokadami i mandatami. A wielopoziomowy parking od kilku lat stoi zamknięty i niszczeje.

Kierowcy uciekają też od stref płatnego parkowania, którymi objęta jest większość ulic i chodników w Jeleniej Górze. Szukają miejsca na parkingach w podwórkach kamienic, przeznaczonych głównie dla osób, które tam mieszkają.

– Często jeżdżę po mieście. Zatrzymywanie się w strefie płatnej uderza mnie po kieszeni, a nie mam abonamentu – mówi pan Jacek, przedstawiciel handlowy jednej z firm. Dlatego szuka miejsca tam, gdzie nie trzeba płacić.

Z kolei same parkingi szpecą centrum miasta. Chodzi o place przy ulicy Jasnej i Grodzkiej, położone niemal przy samej starówce. Miasto, co prawda, sprzedało te tereny, które są przeznaczone pod zabudowę mieszkalno-usługową. Jednak wciąż służą one jako parkingi dla jeleniogórzan i turystów.

Wszyscy mogliby zostawiać samochody i autobusy w potężnym parkingu wielopoziomowym, zbudowanym za potężne pieniądze kilka lat temu. Były właściciel zamknął jednak obiekt, ponieważ jego utrzymanie okazało się nierentowne: kierowcy woleli parkować pod chmurką, niż płacić za postój pod dachem.

W mieście nie brakuje jednak pustych miejsc, które zarastają trawą lub służą jako składy gruzu i śmieci. Plac na ulicy Sobieskiego, zaraz obok PZU – to jedna z lokalizacji, która mogłaby być wykorzystana jako parking. Dawniej były tu budynki politechniki.

Nadzieją pozostaje ponowne otwarcie parkingu wielopoziomowego przy ulicy Pijarskiej. W ubiegłym roku nabył go jeden z banków i obiecał zagospodarowanie tego obiektu. Co z tego wyjdzie – na razie nie wiadomo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Węzeł przesiadkowy na Osiedlu Orlim gotowy

Znowu auto na chodniku

Śmierć na żwirowni

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~seba 27-05-2006 10:55
to skandal taki piękny parking mamy w naszym mieście a kierowcy parkują gzie popadnie !! a gdzie jest straż miejska która powinna pilnować żeby parkowanie odbyło się zgodnie z przepisami !!!!!!!
~kamil 27-05-2006 11:37
z parkigu pietrowego moze by i kts kozystal ale on byl za drogi
~rycho 27-05-2006 12:19
I tak wyglada nasza rzeczywistosc.Lepiej karać niż coś zrobić.Wstyd dla włodarzy miasta a tak się szczycili otwarciem parkingu,za czyje pieniądze?,oczywiście podatników.Teraz tylko czekać aż padnie w ruinę całkowicie i znowu na odnowę trze ba wydać ciężkie pieniądze podatników.Nasze miasto rzeczywiście popada w ruinę.Pozdrawiam ludzi trzeżwo myślących.
~AGA 27-05-2006 13:42
Jak Straż Miejska zakłada blokady na koła, to wszyscy jęczą że nic nie robią tylko zakładają blokady, a teraz jak jest artykuł na temat parkowania na zakazie to nażekacie że nie zakładają. Ja na ich miejscu bym zgłupiała.A swoją drogą to gdzie mają parkować.
~Jeleniogórzanin 27-05-2006 13:59
Czy nie sensowniej jest otworzyć piętrowy parking, pobierajac nawet niewilką opłatę? Rozwiazałoby to w pewnym zakresie kwestię miejsc parkingowych no i sam obiekt byłby w końcu wykorzystany. Nawet niech dochody z tego będą minimalne, ale to chyba zawsze lepiej, niż obecnie, gdy stoi, niszczeje i nie ma z tego nawet grosza.
~Bezrobotny 27-05-2006 14:34
Dwa wielkie place do wykorzystania w samym centrum.Słynny-Plac Kilińskiego ,wielokrotmie opisywany przez media z którym przez dwie kadencje ekipa Kusiakowa nie może sobie poradzić oraz plac po byłej odlewni żeliwa przy tej samej ulicy.Wspałniała lokalizacja na tani parking samochodowy.Może tak tym by zajeła się komisja komunalna a nie zmianą nazw ulic i kilku bezrobotnych miałoby zajęcie.Trochę wyobraźni panowie radni.
~Adam 27-05-2006 16:12
Parking pietrowy to wymysł naszego prezydenta miasta pana Kusiaka to on był za tym aby ten parking powstał w tym miejscu. To jest parodia aby parking powstał gdzie nie ma dobrego dojazdu taki parking przydał by sie na zabobrzu gdzie brakuje miejsc do parkowania i tam ludzie by zapłacili kazda cene aby mieli pewnosc ze w nocy nikt im tego samochodu nei ukradnie i bedzie bezpieczny. Parking w tym miejscu co jest jest nei uzyteczny jedno zdjecie pokazuje jak ludzie stawiaja samochody koło DODN to proste ze wola tam zostawic samochod bo maja 2 kroki do szkoły czy do pracy nikt nei bedzie szedł tyle km aby zostawic samochod na parkingu pietrowym i jeszcze musi zapłacić. TO JEST SKANDAL ZE PREZYDENT TAK ZNISZCZYł CZłOWIEKA KTóRY CHCIAł W NASZYM MIESCIE COS ZROBIC ZAINWESTOWAł PIENIADZE I PRZEZ KUSIAKA JES STRACIł SKANDAL !!! MAM NADZIEJE ZE NADEJDZIE TAKI DZIEJ W KTORY ZA TO WSZYSTKO ZAPłACI CO ZROBIł ZLE !!!
~marcin 27-05-2006 17:50
Ludzie parkują tam gdzie mają najbliżej i najlepiej za darmo.Na parkingu wielopoziomowym wcale nie było drożej ale wszyscy tak myśleli, poza tym jest on w nieszczęśliwym miejscu do którego trudno dojechać i wyjechać.I nie ma co do tego mieszć polityki,parking zaplanował prywatny przedsiębiorca i po prostu tego nie przemyślał. Taki parking to jest ok w Galerii Dominikańskiej a tu ,tu to jest wiocha...
~tomek.jg 27-05-2006 19:08
Pamiętajcie o tym przy wyborach samorządowych!!
~niopek 27-05-2006 19:41
Najbardziej śmieszne jednak jest to że neawt aby odwiedzić koghoś w szpitalu lub w potrzebie do szpitala przyjechać również trzeba zapłacić za zostawinie samochodu....."Zwiedziłem" szpitale na terenie dolnego śląska i nie spotkałem sie z takim czymś........;/
~Stefan 27-05-2006 22:32
Parking piętrowy to nie wymysł prezydenta tylko inwestora ,który się na to zdecydował.
~mieszkaniec jelonki 27-05-2006 22:45
pamietam, jak duzo szumu bylo wokol budowy tego parkingu i jak prezydent sie chwalil, że to bardzo potrzebna inwestycja w miescie - a co z tego wyszlo - to widac i bez komentarza, no i jeszcze te tyly śródmieścia... bylem w kilku europejskich miastach i nie widzialem takiego balaganu w odleglosci paruset metrow od ratusza... to po prostu jest skandal
~empe 28-05-2006 0:39
Te znaki zakazu zatrzymywania są w Jeleniej Górze tylko po to, żeby przyjezdych było jak najmniej bo nie jest nastawiona na turystów. Jest wiele pięknych miejscowości w Polsce, które zabiegają o gości urządzając parkingi właśnie. Gdyby tak naszego prezia Pana Kusiaka wysłać np do Dziwnówka, to w ciągu jednego sezonu turyści wynieśliby się gdzie pieprz rośnie. A gdyby prezio zabrał ze sobą szefa straży miejskiej to nie byłoby dla kogo otwierać sezonu.
~Parafianin 28-05-2006 3:50
Tak Niopek masz rację.Tu wyjątkowa pazerność.Nikt z przyjemności nie chodzi do szpitala.Ja miałem wtedy wiele zmartwień i wydatków.Za nic sobie życzyli 1,50 PLN.Nie pilnowali auta i nie brali za nie jakiejkolwiek odpwiedzialności.
~andrzej 29-05-2006 7:25
głupie władze - głupie decyzje. Kto będzie chciał przyjeżdżać do Jeleniej Góry i zostawiac tu swoje pieniądze, jeżeli nie ma gdzie zaparkować.
~Bezrobotny 29-05-2006 7:58
Na zdjęciu pod artykułem widać wyraźnie,że znak jest fatalnie usytowany.Praktycznie jest on niwidoczny dla kierowców wjeżdzających w ulicę Jasną w stronę Ratusza.Proponuję Redakcji aby z tym problemem zwrócić się do ZDUiM o inne ustawienie znaku.W tej firmie też powinni od czasu do czasu myśleć.
~gość 29-05-2006 8:28
do niopek - nie spotkałeśs ię z czymś takim??? to przyjedź do Legnicy jedyny szpital w miescie i trzeba płacić za miesjca parkingowee i to o wiele wiecej niż na płatnych parkingach w centrum miasta!!! do Parafianin - 1,50 PLN za godzine parkowania to w porównaniu z legnickim parkingiem taniocha... ale tak prawdę mówiąc to skandal żeby na parkingach "szpitalnych" kase od ludzi zdzierać
~adi 29-05-2006 10:19
niech powstanie Komisja Śledcza do spraw Parkingu i Hotelu obok. transmisje w lokalnej TV od razu zrobić.
~kierowniczka 29-05-2006 15:52
A co sie ludziom dziwić? Ceny za parkowanie są niebotyczne: 0.5h - 1 zł, pierwsza godz.-2.00, druga (wystarczy, że rozpoczęta) - 2.40, trzecia (też wystarczy, że rozpoczęta) - 2.60. Złodziejskie miasto!!!
~wygonić mieszkańców i obcych 29-05-2006 18:50
Jelenia Góra jest miastem nieprzyjaznym.Obcy kierowca jak wjędzie tak i wyjedzie z Jeleniej Góry bez możliwości zatrzymania się.Taką samą złą sytuację mają ludzie wykonujący usługi i obsługę mieszkaców, bardzo mało jest budynków do który można podjechać i legalnie zaparkować.Jeleniej Górze brakuje parę "przecinek" aby nie kręcić kółek i nie robić sztucznego tłoku.Jeleniej Górze brakuje jeszcze czegoś wiecej, innego spojrzenia na potrzeby miasta.Może dobrym rozwiązamiem było kiedyś to ,że ulice służyły do jeżdżenia i parkowania a podwórka zieleni i odpoczynkowi.
~niopek 29-05-2006 19:21
gość-fakt w legnicy nie byłem,...ale ogulnie jak tak można....a jeszcze u nas to nawet jak sie idze na parking do pogotowia ratunkowego na terenie szpitala to koleś jak tylko zobaczy to leci po kase....niedługo moze na samym zabobrzu przy ulicach postawia parkometry...;)....;/
~tratata 29-05-2006 20:01
ad wygonić mieszkańców i obcych. piszesz bzdury,kiedys to było 5 samochodów na 100 mieszkańców ,dzisiaj jest trochę więcej i przybywa.Centrum naszego miasta zbudowano wg planów z jakiegoś tam stulecia.Więc jeśli chcesz jeżdzić wszędzie tym swoim smrodem to dla uzyskania przestrzeni rozwal starówkę. W normalnym kraju auta wypieprza się z centrum i tyle. A jak ktoś chce dojechać pod sam sklep to buli za pobliski parking tak że mu bańki nosem idą. Więc nie jest to sprawa nieprzyjaznego czy przyjaznego miasta. To jest sprawa rozsądku uzytkowników pojazdów i tyle.
~ontaryjczyk 30-05-2006 22:50
proszę państwa, narzekacie na opłaty ale u nas biorą za godzinę 5 dolarów a na parkingach szpitalnych w tej wielkości miastach co Jelenia Góra pierwsza godzina 7 dolarów. Mieszkałem w Jeleniej 25 lat temu i widzę z daleka, że organizacyjnie niewiele się zmieniło.
~bhp 2-06-2006 10:40
Czy ktoś dlaczego na "jelonce" nie ma od dwóch dni wiadomosci TV DAMI?
~NIEZIEMSKO MEN =) 6-06-2006 17:22
Z TEGO PARKINGU PIĘTROWEGO POWINNI ZROBIĆ AQUA PARK NIE WIEM JAKIM CÓDEM ALE NIECH SPRUBUJĄ. WTEDY WSZYSCY POWINNI BYĆ SZCZĘŚLIWI.
~szarak 13-06-2006 15:50
Pan prezydenk KUSIAK jest taki wybitny to niech zacznie cos robic ...niech ruszy glową o ile ja wogóle ma buahaha.....
~szarak 13-06-2006 15:52
onaryjczyk--porównaj sobie zarobki a później sie dopiero odzywaj.....
~ppp 20-06-2006 9:11
Odpowiedź dla Rycha! Coś mi się wydaje że to nie były pieniądze podatników a prywatnego inwestora i dlatego przejął to bank więc nie pisz głupot tylko się zastanów!!!! A w innej kwestii ja sam parkowałem na tym parkingu jak właściciel obniżył abonament - chyba ze 2 miesiące. Parking był wówczas pełen ale jak po tym podniósł cenę 3-4-krotnie to poprostu zrezygnowałem i odtąd parking świecił pustkami. Czy u nas naprawde trzeba odrazu jeść chochla a nie można łyżeczką? przecież jak płaci 100 po 2 zł to wychodzi więcej niż 1 za 10 zł. Turyści tez liczą ...
~PejsMan 21-06-2006 19:27
hehe -no tak, narzekacie że jest źle ale jak ma się cos zmienić jak większość wypowiedzi jest na poziomie 3-y letniego dziecka. WSZYSTKO ROZBIJA SIE O PIENIĄDZE - przecież kierowcy woleli by parkować przy Pijarkiej -jak by był dfarmowy to mogę się zalożyć że był by pełny!!!!!!! popieram tu wypowiedź "ppp"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Dla młodych rolników

Rój wiedzy

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
775
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%