MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Parkingów nie przybędzie

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 14 czerwca 2007, 0:00
Autor: Angela
Fot. Arkadiusz Piekarz
Samochód zostaw w domu. Pod Szrenicą stawiają na rowery.

W Szklarskiej Porębie brakuje miejsc parkingowych. Władze zamiast je budować, zachęcają turystów do przyjazdu na... rowerach.

Szklarska Poręba w tym roku boleśnie odczuła brak śniegu. Teraz władze miasta oraz wydział promocji dwoją się i troją, by w okresie wakacyjnym nadrobić straty po sezonie zimowym. Zwiększono nawet pulę pieniędzy na imprezy plenerowe.

Istnieje jednak obawa, że turyści ominą Szklarską Porębę, bo nie będą mieli gdzie zaparkować. Jak wyliczyła straż miejska, w sezonie brakuje ok. tysiąca miejsc dla samochodów.

– Wszyscy wiedzą, że problem parkingów jest i nikt nic z tym nie robi – denerwuje się Marzena Chochoł, właścicielka restauracji w Szklarskiej Porębie. – Często zdarza się, że ludzie stają przy restauracji żeby coś zjeść, a przyjeżdża straż miejska i wypisuje mandat. To tylko odstrasza klientów.

– Nie ukrywam, że odradzamy naszym turystom przyjazd samochodami – mówi Arkadiusz Wichniak, burmistrz Szklarskiej Poręby. – Nie ma szans, żeby w tym roku utworzyć dodatkowe miejsca do parkowania. Trwają rozmowy na temat pozyskania terenów leśnych i przeznaczenia ich pod parkingi. Dzisiaj turysta jest bardzo wygodny i chciałby podjechać jak najbliżej miejsc, w których coś się dzieje.

Co w zamian? Władze proponują ludziom zamianę czterech kółek na dwa. Rower to coraz bardziej popularny środek lokomocji, sposób na spędzenie wolnego czasu, a niejednokrotnie sposób na życie.
– Coraz więcej turystów przyjeżdża do nas właśnie na rowerach – potwierdza Grażyna Biederman, kierownik referatu promocji.

Propozycja ta tylko z pozoru wydaje się nietypowa. W okolicach Szklarskiej Poręby wytyczonych jest 19 tras rowerowych od 8 do 50 kilometrów każda. Łączna długość wszystkich tras to 450 km.
– Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia Grażyna Biederman.
Szczegółowy wykaz imprez na tegoroczne lato można znaleźć na stronie internetowej miasta www.szklarskaporeba.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stadion nie dla kibiców – jak długo?

Krakowska w budowie

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~turysta 14-06-2007 8:57
Czy mam z Wrocławia jechać na rowerze do Szklarskiej? Jadę z rowerem na bagażniku, więc muszę mieć gdzie zaparkować. U pana burmistrza z myśleniem coś nie tego. Na szczęście są inne piękne tereny na których myślą logicznie.
~tutejszy 14-06-2007 9:09
ktos kiedys natrudził się zdrowo i doprowadził linię kolejową do Szklarskiej Poręby.Pomijając stronę techniczną tego przedsięwzięcia wspomnę tylko o walorach krajobrazowych i ekologicznych tego rozwiązania.My ślepe cwaniaki prawie to skasowałiśmy.Teraz, mówi jakiś kolejny mądrala żeby turyści przyjeżdżali rowerami do Sz.P.To jest wypowiedż do humoru z zeszytów.Jak to sie robi radni –bezradni z Sz.P. jedżcie do kolegów w Harrachowie i poproście o radę ,tam zawsze wiedzieli co i jak. Tak od siebie: pogadajcie z Czechami to i linię kolejową z Tannvaldu do Jeleniej Góry uruchomią i bedą ją obsługiwali.Może i tu wprowadzą znakomity system wynajmu i przewozu rowerów.Bo wy sami będziecie dalej tkwili w niemocy i bezproduktywnych rozmyslaniach. Szkoda tej Szklarskiej Poręby takie wspaniałe miejsce .
~Stańczyk 14-06-2007 10:37
mieszkańcy powinni mądrzej wybierać.
~Szklarz 14-06-2007 10:54
Typowo urzednicze podejscie do sprawy: 'ja tak mowie i tak ma byc'. Niestety pan burmistrz jeszcze nie zauwazyl ze w turystyce jest zasada 'klient nasz pan' i to nie my turyscie mamy dyktowac zasady, ale odpowiadac na jego zapotrzebowania. I jesli, drogi burmistrzu, bedziesz na sile chcial przekonac turystow by przyjechali do Szklarskiej bez auta a na roerze to sie srogo zdziwisz, bo turysta przyjedzie np. do Karpacza z autem i... z rowerem ;–( Nie tedy droga.... ale wlasciwy kierunek! Warto zadbac o infrastrukture ktora pozwoli turystom spokojnie, wygodnie, bezpiecznie i szybko dotrzec do Szklaskiej z rowerem zostawiajac auto w domu. Rozwiazanie? Kazdy chyba je zna: sprawna, szybka, i wygodna kolej Wroclaw–Jelenia–Szklarska–Jakuszyce
~gracjan 14-06-2007 11:13
Pani Grażyno jakie studia Pani kończyła? To przecież nie promocja Szklarskiej tylko sygnał dla wszystkich : ludzie na wakacje trzeba jechać gdzie indziej. Nawet jak by ktoś chciał przyjechać z Jeleniej Góry do Szkalrskiej na rowerze to przepraszam którędy? Wzdłuż drogi cz przez Jagniątków. Gratuluję nowych władz wyborcom. Pomysły są naprawdę oryginalne.
~ebe 14-06-2007 11:15
Brawo dla "Tutejszego" Szkoda że "Buraczane Władze" Szklarskej Poręby za pieniądze podatników piastują Urzędy i na tym piastowaniu ich rola się kończy. To draństwo, aby tak piękną miejscowością, mającą idealne położenie, linię kojejową, tradycje rządził "burak" Bardzo przepraszam za to być może obraźliwe określenie w stosunku do władzy, ale nie potrafię przytoczyć innego. Ponawiam pytanie Turysty. Czy gość z Wrocławia, a może z Białegostoku ma przyjechać do Szklarskiej Na rowerze? Zimą też– z nartami na plecach ? Nawet, gdyby to było możliwe, to i tak Droga Władzo w Waszym mieście nie ma gdzie zostawić tych rowerów. Macie natomiast linię kolejową– ale likwidujecie połączenia kolejowe. Ale nawet w czasach kiedy pociągi do tego miasta jeździły często, to narciarz i tak musiał " z buta" iść pod wyciąg, bo ani ta, ani tamta Władza nie uruchmiła komunikacji busowej, czy autobusowej z dworca z myślą o narciarzach. Idę natomiast o zakład, że tasama Władza, co "stawia" na rowery, do pracy djeżdża samochodami i parkuje pod samymi dzwiami urzędu– choć być może .....jest tam zakaz parkowania. O... i przy okazji dowiedzieliśmy się dlaczego w Szklarskiej rajcy nie widzą potrzeby budowy parkingów ! Z turystycznym pozdrowieniem : EBE
~Sensor 14-06-2007 11:49
panie burmistrzu, jesli nawet turysta bedzie chcial przyjechac do Szklarskiej furmanka, amfibia lub czolgiem, to jest to nasz klient i my mamy zadbac by czul sie tu dobrze, zostawil jak najwiecej grosza i jak najszybciej wrocil... a pana zas...y obowiazek to zadbac by w miescie rozwijala sie infrastruktura obslugujaca kazdego turyste, nie tylko takiego ktory jest dla pana wygodny. Pojoles koles?
~EBE 14-06-2007 12:56
Drugi raz czytam ten artykuł o wirtualnych wizjach Pana Burmistrza i speców od promocji w Szklarskiej Porębie i .....dalej " krew mnie zalewa", że takim ludziom ktoś daje dyplomy wyższych uczeni i pozwala piastować strategiczne i odpowiedzialne stanowiska. A może by tak cały magistrat zgłosić do Księgi Rekordów g....ty ? Być może miasto miało by z tego jakieś pieniądze ? Pozdrawiam EBE
~Sir 14-06-2007 13:41
My tu gadu, gadu a przeciez czas na konkrety. Jesli turysci maja dojezdzac bicyklami to prosze o informacje na temat tras przejazdu, ich przygotowania w infrasrukture taka jak wlasciwe miejsca do odpoczynku na trasie do Szklarskiej, wyposazone w toalety itd. Z jakich funduszy zamierza pan burmistrz pokryc koszty budowy pasa rowerowego wzdluz drogi krajowej do Szkraskiej, bo chyba ci turysci nie maja narazac zycia wsrod tirow itp.?
~rekin 14-06-2007 14:41
T O Ż A R T !!! PRIMAAPRILISOWY !!!
~zenek 14-06-2007 14:53
W Szklarskiej Porębie nie ma problemu z parkingami. To Pani Chochoł ma problem, bo wybudowała hotel Agat bez parkingu!!!! Szkoda, zre autor tego w swoim tekście nie zauważył. W centrum nie ma problemu z zaparkowaniem samochodów. Jest duży parking obok "kamiennego kręgu" 300 metrów od centrum miasta. Dojazd jest oznaczony! Problemy są wyłącznie zimą, a nie latem. Problem dotyczy rejonu wyciągu na Szrenicę, i czasami centrum miasta, gdy jest dużo śniegu na poboczach.
~cypis 14-06-2007 17:34
Zenek...ty napewno mieszkasz w tej samej Szklarskiej?? Ja mieszkam w takiej gdzie w sezonie nie ma nawet gdzie paznokcia wsadzić, a o zaparkowaniu auta już nie wspomnę, gdzie cała ul. I–ego Maja, staje się parkingiem(nie tylko przy Hotelu Agat) a przejechanie taką ulicą to już wolna amerykanka. Co do pomysłu z rowerkami...no comments. Pozdrawiam.
~Mani 14-06-2007 21:45
Kochani nie przesadzajcie jest lato, sezon rowerowy, nie miałam nigdy problemu z parkingami w Szklarskiej Trasy rowerowe są wspaniałe, krajobrazy i inne przyrodnicze niespodzianki na wyciągnięcie ręki. Miejsca do zostawienia samochodu przy każdej trasie jest pod dostatkiem, akurat przy "Agacie" żadna się nie zaczyna.Niedowiarki przyjeżdżajcie nie wierzcie pismakom żądnych sensacji!!
~zenek do cypis 15-06-2007 6:25
A wiesz dlaczego stoją samochody na 1 Maja. Bo ludzie są leniwi. W tym samym czasie darmowy parking przy Kamieniach Frączkiewicza jest PUSTY!!! A ludziesą leniwi, bo strasz miejska i policja sa leniwi. Gdyby częściej karali, to może i parking był zapełwniony, a ty pbyc przejechał przez ul. 1 maja. I uwaga najważniejsza. Wiesz, kto parkuje na 1 maja? To popatrz na rejesytracje: miejscowi, który na przykład zostawiają samochód na zakazie przy wazyważywaniaku, mim o, że 20 metrów dalej maja wyznaczone miejsca parkingowe. Zgadzam się Mani. Ten tekścik, to rozpoczęcie sezonu ogórkowego w Jelonka.com
~EBE 15-06-2007 12:34
Drodzy "Mani" i Zenku ! Wasz Swiat , to wirtualny świat. Być może zamiast korzystać z walorów i uroków Szklarskiej Poręby siedzicie przed telewizorami i słuchaci "propagandy sukcesu" Wyłączcie telewizory i przejdźcie się dziś po Szklarskiej . Jest kompletnie zakorkowana. A co Będzie zimą ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rusza Budżet Obywatelski 2021 w Jeleniej Górze

Nadal trwa śledztwo ws. śmierci Magdaleny Ż.

Bolesławieckie Święto Ceramiki

WORD Jelenia Góra podsumowuje I półrocze 2020

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1918
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%