MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Parki czeski i polski zjednoczyły się

Wiadomości: Region
Czwartek, 18 kwietnia 2013, 6:52
Aktualizacja: Piątek, 19 kwietnia 2013, 7:48
Autor: KPN
Fot. KPN
Krkonošský Narodní Park (KRNAP) i Karkonoski Park Narodowy (KPN) od dziś (18. kwietnia br.) mają wspólne logo. To wyjątkowe i jedyne wśród europejskich parków narodowych zdarzenie, podkreśla jedność Karkonoszy i długoletnią współpracę obydwu obszarów chronionych.

- Karkonosze to jedne góry - mówi dyrektor KRNAP Jan Hřebačka. - Choć jesteśmy rozdzieleni granicą państwową, z punktu widzenia ochrony przyrody jesteśmy jednym obszarem. Z kolegami z polskiej strony ściśle współpracujemy praktycznie każdego dnia i osobiście bardzo to cenię – dodaje.

Dyrektor polskiego parku przypomina, że współpraca między obydwoma parkami narodowymi zaczęła zacieśniać się w latach 90. XX w.

- Prawdą jest także, że współpraca tak ścisła, jak w ostatnich latach, nigdy przedtem nie miała miejsca – mówi Andrzej Raj Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. - Realizujemy obecnie wiele wspólnych projektów. Współdziałamy w zakresie udostępniania turystycznego, edukacji ekologicznej i promocji. Stworzenie wspólnego logo KRNAP i KPN jest dla mnie swoistym zwieńczeniem współpracy właśnie w dziedzinie promocji – twierdzi dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Do konkursu na graficzny projekt logo KRNAP i KPN zaproszonych zostało pięć czeskich i pięć polskich pracowni graficznych.

- Ich zadaniem nie było stworzenie nowego logo, lecz przeciwnie - wyjście od tradycyjnych, dotychczasowych logotypów obydwu parków narodowych – wyjaśniają przedstawiciele KPN. - Podstawowym warunkiem był okrągły kształt logo, z umieszczonym na otoku tekstem: Krkonošský Národní Park, ewentualnie: Karkonoski Park Narodowy dla polskiej strony i oznaczeniem MaB - Bilateralnego Rezerwatu Biosfery Krkonoše/Karkonosze. Kolejnym warunkiem był motyw Śnieżki widzianej od strony torfowiska Upy, który to widok jest wspólny, zarówno dla KRNAP, jaki i dla KPN, jako wspólnego elementu logo. Ostatnim warunkiem było wkomponowanie motywu cennych karkonoskich gatunków roślin – goryczki trojeściowej jako typowej rośliny KRNAP i dzwonka karkonoskiego dla KPN –dodają.

Członkami komisji konkursowej byli m.in. eksperci: Jiří Mikeš (wykładowca Wyższej Szkoły Ekonomicznej, były dyrektor Związku Agencji Reklamowych) i malarz akademicki Bohumír Gemrot (dyrektor Wyższej Szkoły Zawodowej i średniej szkoły sztuk pięknych im. Václava Hollara).

- Porozumieliśmy się co do wyboru wspólnego logo - komentował spotkanie komisji konkursowej Jiří Mikeš. - Idealnie jest oczywiście mieć w logo jeden motyw, ale w tym przypadku wykorzystanie dzwonka i goryczki jest dobre, dlatego że jest symboliczne. Góry składają się z dwóch części, z czeskiego i polskiego parku, dlatego jest logiczne użycie dwóch kwiatów. Jest to przejaw współpracy i oznaka przyjaźni - dodał Mikeš.

Autorami logo są: David Škodný i Zdeněk Žitný ze studia grafiki 2123design w Hradec Králové.

- Wymiana starych logotypów na nowe będzie przebiegała stopniowo, a nie z dnia na dzień – informują pracownicy KPN-u. - W pierwszej kolejności będziemy nowego logo używać w komunikacji elektronicznej i w kontaktach z mediami. Będą nimi oznaczane także nowe wydawnictwa. Zmiana logo na elementach informacyjnych w terenie będzie trwała do czasu ich naturalnego zużycia – dodają.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Porozumienie dla rozwoju turystyki w regionie  

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~kmam 18-04-2013 9:40
Nazwy tego parku jakoś nie umiem przeczytać. Rozumiem dlaczego w tym wypadku narysowano goryczki. Ja też odczuwam goryczkę jak widzę tą nazwę.
~andrzej789 18-04-2013 9:40
bardzo ladne logo. gratuluje wspolpracy.
~ 18-04-2013 9:50
No to David i Zdenek dali czadu.
~emku 18-04-2013 9:53
dlaczego to logo jest po czesku? jak wspólne to powinno być chyba w obu językach, jak zwykle dajemy du...
~ 18-04-2013 10:01
do 09:53 - bo Czechy wczoraj odkupiły od Polski brakującą część gór, a...lfabeto jeden
~andrzej789 18-04-2013 10:13
"Krkonošský Národní Park, ewentualnie: Karkonoski Park Narodowy dla polskiej strony"-czytanie ze zrozumieniem jest wam obce?
~ 18-04-2013 11:29
a EWENTUALNIE gdzie jest POLSKA strona, polski element , PARK ?
~ 18-04-2013 11:42
a swoją drogą to ciekawe ,że w szanownej komisji konkursu nie ma polskiego elementu. Pewnie u nas w Polsce nie ma światowych nazwisk. Nie ma więc polskiego symbolicznego elementu jury ? Nie dziwię się więc rozstrzygnięciu... i współczuję dzieciom ,polskim, które muszą nazwy parków wykute mieć na blachę. Tfu, taki nowotwór i brzydactwo na dodatek. A wstęp do KPN obecnie w jakiej walucie będzie ? W zetach czy ojro ?
~Jan 18-04-2013 13:46
Dyrektor KPN jak zwykle zajmuje się pierdółkami a poważnymi problemami nie ma kto się zająć. Zrujnowane szlaki czekają na remont i nie mogą się doczekać. W niedzielę szedłem Ko...lową Ścieżką powyżej Jagniątkowa i czasem miałem wrażenie, że idę korytem potoku a nie szlakiem. Co z krokusową łąką na zboczu Chojnika w Sobieszowie, panie dyrektorze, którą z wielką pompą otwierał pan na wiosnę ub. roku? W tym roku jakoś cicho. Może dlatego, że nie widziałem tam tej wiosny ani jednego krokusa. Nie przyjęły się? To jakich wy macie botaników w tym KPN-ie? Czas zająć się poważnymi problemami, panie Raj, a nie gestami pod publiczkę typu nowe godło, kiełbaski dla mieszkańców Jagniątkowa, wycieczki dla dzieci etc.
~turystka 18-04-2013 14:07
A dlaczego oba dzwonki są odwrócone do siebie tyłem? Wygląda, jakby się nie lubiły. Śnieżka też nie przypomina Śnieżki, gdyż brakuje na niej najbardziej charakterystycznych elementów: "spodków" i kaplicy. Tak wyglada co druga góra w Karkonoszach.
~troll 18-04-2013 18:36
Kolego Janie, polecam wybrać się pod Chojnik i zobaczyć co tam się faktycznie dzieje, a nie mielić ozorem po próżnicy.
Piipi Jelonkowa 18-04-2013 18:57
..do - [~Turystka ] .. jestes *s...znie nie uwazna Dama ! ..chyba sie ogladasz na wycieczkach .. za *chlopakami ! ~POUCZENIE: .. dzwonki sa odwrocone od siebie,ale .. polaczone korzonkami ! .. z torfowiska Upy tak widoczna jest Sniezka .. i bardziej ekologiczna dla srodowiska
~do trolla 18-04-2013 19:15
Właśnie sęk w tym, że nic się nie robi. Droga jest rozwalona tak jak była rozwalona, tablice ścieżek dydaktycznych zdemolowane, a krokusów ani śladu. Mieszkam w Sobieszowie, więc wiem, co piszę. Czyli wychodzi na to, że to ty mielesz ozorem bez sensu.
~ 18-04-2013 20:14
Mieszkanie w Sobieszowie nic nie oznacza. Trzeba jeszcze wychodzić z domu:)
~do ~10:13 18-04-2013 20:42
Jak na logo parku będzie napisane: "Krkonošský Národní Park, ewentualnie: Karkonoski Park Narodowy dla polskiej strony", to zrozumiem, że park jest wspólny. Obecnie moje czytanie ze zrozumieniem wskazało, że Polacy zostali wyrolowani :(
~jelgór 18-04-2013 21:18
ja bym dał polskiego cietrzewia i czeski wyciąg narciarski... a tak na poważnie, fajny pomysł z tym logiem
~tessi 18-04-2013 21:46
Tym bardziej, wiedzy nie daje samo trollowanie na forum :-))
rymcycymka 18-04-2013 23:18
Tym bardzie, wiedzy nie daje samo trollowanie na forum : -))
~do trolla 20:14 19-04-2013 1:39
Ty nie masz żadnej wiedzy, a niepotrzebnie się wymądrzasz.
~do Jan 19-04-2013 23:49
Zaciekawił mnie twój wpis i w dniu dzisiejszym udałem się pod Chojnik . Mimo długiej zimy w tym roku, krokusy kwitną są fioletowe i białe - wypisujesz bzdury.
~troll 20-04-2013 9:13
No i co kolego Janie? Wychodzi jednak na to, że nie jest z Ciebie taki Jasiu wędrowniczek jakim się tutaj określałeś:)))Na przyszłość radzę najpierw sprawdzić fakty, a później pisać. Pozdrawiam
~turysta 20-04-2013 13:52
Do *klient.box3.pl (78.9.*.*): Po co kłamiesz? Sezon na kwitnienie krokusów już dawno minął, krokusy kwitną na początku marca, a nie pod koniec kwietnia. Jestem praktycznie co tydzień pod Chojnikiem i mogę powiedzieć, że po ubiegłorocznych krokusach prawie już nie ma śladu. Zresztą nie jest to dziwne, bo nie jest to siedlisko odpowiednie dla krokusów. Wczoraj też żadne krokusy tam nie kwitły. Natomiast wszyscy wiedzą, że jesteś wiernym, ciągle ujadającym pieskiem KPN-u. Szkoda, że posuwasz się już do bezczelnych kłamstw, żeby bronić swojego pana. Żal mi takich ludzi jak ty, nie mających wcale kręgosłupa mo...lnego.
~do trolla 21-04-2013 12:12
I co kolego trollu? Ładnie tak trollować i wprowadzać innych w błąd? Może to nawet ty napisałeś te wszystkie kłamliwe posty za istnieniem krokusów z różnych komputerów. Na przyszłość radzę przenieść się na jakieś forum dla trolli i nie zaśmiecać "Jelonki".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Budowa łącznika rozpoczęta

Znowu auto na chodniku

Bezpieczniej nad Kaczawą

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Śmierć na żwirowni

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
949
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%