MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Park Zdrojowy jest w dobrych rękach

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 31 maja 2014, 7:54
Aktualizacja: Niedziela, 1 czerwca 2014, 8:07
Autor: Angela/Tomasz Taf
Fot. Ernest Grzeszczakowski, Tomasz Taf
Niezależnie od ocen rewitalizacji Parku Zdrojowego, obecny „opiekun” tego miejsca, dwoi się i troi, by ten niezwykły ogród stał się ponownie dumą Cieplic. Kilka dni temu w środkowej fontannie wymieniono cztery dysze, które nadały jej charakter i wydobyły urok. Ustawiono też stoły do gry w szachy. A niebawem cały park zacznie się mienić kolorami, bo trwa II tura nasadzeń kwiatów rabatowych. I na tym nie koniec…

Gołym okiem nowych dysz nie widać, ale po ich wymianie z małych i cienkich na tak zwane „szmpanówki”, w słoneczne dni wokół fontanny zaczynają gromadzić się tłumy. I to nie jest przypadek.

- Ludzie przysiadają i przysłuchują się szumowi wody, którego wcześniej nie było słychać – mówi Mieczysław Gawryjołek z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Ogrodnik”, które wygrało przetarg na bieżące utrzymanie parku (od lipca 2013 roku). – Turyści i mieszkańcy chętnie też fotografują się przy tej fontannie, bo woda pięknie się tu rozpryskuje. To sprawia również, że woda jest dobrze dotleniona i nie ma w niej tych zielonych glonów. Takie same rozwiązania chcielibyśmy wprowadzić w pozostałych fontannach, ale na to potrzebujemy zgody prezydenta. Nie jest to kosztowne przedsięwzięcie, bo taka jedna dysza to wydatek około 250 zł, a efekty są nie do przecenienia. Fontannami zajmuje się u nas kobieta, Joanna Tołopka. Moim zdaniem kobieca ręka i kobiece oko jest tu gwarancją osiągnięcia pięknego efektu – dodaje właściciel „Ogrodnika”.

Lada dzień Park Zdrojowy zabarwi się paletą kolorów. Trwa bowiem II tura nasadzeń kwiatów rabatowych.

Atrakcyjności dodają też nowo ustawione stoły do gry w szachy, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To akurat zasługa Rady Cieplic, która wywalczyła te elementy małej architektury.

- Z wnioskiem o zamontowanie tych stołów zgłaszali się do nas mieszkańcy – mówi Anna Bałkowska, przewodnicząca Rady Cieplic. – Więc prosiliśmy, prosiliśmy i wyprosiliśmy. Szybko okazało się, że jest to strzał w dziesiątkę – dodaje pani Anna.

A efekty dotychczasowych prac „Ogrodnika”, w które pracownicy wkładają całe serce coraz częściej dostrzegają mieszkańcy i turyści. - Piękna przestrzeń, zieleń oraz nowe fontanny niewątpliwie przyciągają turystów do parku. Przyjemnie jest tu posiedzieć i odpocząć - mówi Rafał Matysek z Jeleniej Góry.

W najbliższym czasie - jeśli zgodzą się na to władze miasta – opiekun „cieplickiego ogrodu” chce m.in. nadać imiona polanom parku, których jest tu kilkanaście. - Zamysł jest taki, by każda polana nosiła imię pań, które w jakiś sposób są z tym parkiem związane – wyjaśnia Mieczysław Gawryjołek. – Wstępnie są to: Jola, Mira, Aldona, Kalina czy Marysieńka – wymienia.

A o tą ostatnią, a konkretnie o rzeźbę Marysieńki - która niegdyś zdobiła plac przy jednej z fontann, a podczas rewitalizacji została wywieziona ze względu na swój zły stan techniczny i obecnie czeka na renowację w Szkole Rzemiosł Artystycznych - cały czas dopytują mieszkańcy i turyści.

- Fontanny są ładne, ale brakuje tu Marysieńki, która od lat widniała na pocztówkach Cieplic - mówi Wioletta z Jeleniej Góry.

Czy jest szansa na jej powrót? - Jestem zwolennikiem powrotu „Marysieńki” do Parku Zdrojowego, bo jest to pewien symbol wpisany w Cieplice, który pamiętają mieszkańcy i turyści – mówi Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry. - Będę starał się by rzeźba jak najszybciej wróciła, ale na to potrzebne są spore pieniądze. Jej stan technicznych jest bardzo zły i trzeba ją odrestaurować – dodaje wiceprezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Śmierć na żwirowni

Synoptycy: spodziewane burze i deszcz

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~lolo pindolo 31-05-2014 8:29
Taki system że o wszystko trzeba walczyć bo banda ciężkich jak beton urzędników nastawionych na nie wszystko torpeduje. Zapominają, że ich wielkie pensje za nic robienie płacone sa przez obywateli.
~Tuiteraz 31-05-2014 9:26
Bzdura z tym dobrym stanem parku.Oczywiście w miarę narastania posadzonych dwa lata temu roślin wygląda coraz lepiej ale ma bardzo wiele usterek, które już nigdy nie zostaną pewno naprawione. Widać to szczególnie po deszczach.Nie wiem czy nie ma w tym parku drenażu, czy więcej ziemi zostało wywiezione niż przywiezione i w dołach stoi zawsze woda. Co do konserwatora -to i owszem dwoi się i troi ,ale ma chyba za mało ludzi bo są fragmenty parku gdzie dalej jest zielsko.No a my jak to mówi przysłowie "Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma"
~ 31-05-2014 10:16
do 9:26 , drenaż został zasypany. bo rowy odprowadzające wodę brzydko wyglądały, śmiesznie to brzmi ale taka prawda
~ 31-05-2014 10:19
Wadliwy drenaż, to w konsekwencji za dwa trzy lata umieranie drzew, więc właściciel może sobie dbać do woli, a one będą musiały umrzeć przez głupot i wadliwe wykonanie. Druga sprawa, gdzie jest Marysieńka??? Wyjechała z Jeleniej Góry Cieplic? Czy stok ją może sobie zaklepał jako pomoc gosposie???
~ 31-05-2014 11:34
Panie OGRODNIK prosze wyjaśnić w jaki sposób związane są z parkiem wymienione powyżej Panie? Mieszkańcy powinni znać co takiego dobrego? wielkiego? zrobiły dla parku?
~Gość 31-05-2014 11:56
Niewiem czym tu sie cieszyc dyszami w fonntanie czy tymi kaluzami op kazdej ulewie i malym deszczyku ,no moze i p.Zawiła szczerze sie broni przed fuszerka jaka odebral z taka wielka pompa ale ja zachwycac niemam sie czym i do tego parku gdzie jak sucho to buty cale w pyle i kuzu a jak pada to w blocie i mokre ,wiec ja sie pytam czy te dysze dadza cos niezwyklego dla mnie pieszego ,no chyba nie ,a park to juz nie park tylko kaluznik jakis .
~ale jaja 31-05-2014 12:11
betonem zalać wszystko! i tak nic tam nie rośnie,woda zalewa wszystkie uliczki i trawniki!takie odwodnienie po rewitalizacji,takie przepiękne nasady kwiatów i winorośli,że tylko pawia brakuje(lepiej niech ludziska sami puszczają swoje pawie jak patrzą na to wszystko)...a rozpisywanie się jakie to piękne miejsce jest teraz i jak to chluba Cieplic ma się tak jak ostatnie fotki po zalaniu parku!za co wdzięczny jestem "jelonce",że miała odwagę to pokazać.Takie to jaja!a Prokurator i tak umorzy śledztwo!Nie ma co się wychylać!po co? ale jaj,ale jaja...
~ale jaja 31-05-2014 12:14
dodam tylko: żałosne to miejsce...bardzo żałosne...nie ogrodnika tam zatrudniać..nie ma co tam robić...hieny najlepiej cmentarne!!!!
~@ 31-05-2014 12:15
Żeby choć jedno dobre słowo! Tyle jadu, że drzewa same uschną, jak się dowiedzą!
~gluś 31-05-2014 12:28
byłem widziałem te pożal się boże nasadzenia, już wchodząc do parku straszą te dziwne puste i zaniedbane miejsca pod drzewami a teoretycznie niby rabatki a tam jakieś liche niby bluszcze z przypadku
~kpiny 31-05-2014 13:10
Za taką kasę co bierze ogrodnik to park powinien zachwycać. Tych nowych nasadzeń prawie nie widać, parę pierdół które nie wskrzesiły tego parku.
~ 31-05-2014 13:10
propaganda sukcesu trwa
~ojojoj 31-05-2014 15:43
Panie wiceprezydencie! Gdyby się Panu chciało czytać komentarze do art. na Jelonce, to by Pan wiedział, że te fontanny były, jak się okazuje, krytykowane zaraz po ich wybudowaniu. Przecież tryskająca z tych cienkich dyszek woda, to porażka. Dziś odkrywacie Amerykę... Jest jeszcze temat lwów, które nie wyremontowane, spoczywają przy głównym wejściu do parku. Za parę lat ktoś "wpadnie" na pomysł aby je zagospodarować i będzie to sensacja.
~!!!! 31-05-2014 18:25
Po co do parku lepiej do galerii>>http://www.biztok.pl/biznes/coraz-mniejsze-zainteresowanie-galeriami-handlowymi_a16427
~obserwator drugie oko 31-05-2014 18:45
Na tym forum sama chołota malkontentów: to nie, tamto nie,to nie działa,tamto śmierdzi,tu stoi, tam sie podnosi,a tam nie wschodzi, etc.
~upss 31-05-2014 19:47
A czy wśród tych imion nie ma przypadkiem imion córek pana z Ogrodnika? Coś mam wrażenie, że tak...
~b 31-05-2014 19:51
Jaka władza taki park.
~T - Deusz 31-05-2014 20:37
No taaa, park jest w dobrych rękach. Jak to miasto..... hehehe!
~ale jaja 31-05-2014 20:41
Amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów nie został przez nikogo(na szczęście)zabrany do "odrestaurowania",więc ja się pytam szanowny Panie Prezydencie po co bicie tej piany z Marysieńką?Następna kasa do wydania w formie przetargu?czy też "zmieścicie się"bez konieczności ogłaszania roboty"dla roboty"?ale jaja,ale jaja!
~ 31-05-2014 21:24
mysle ze winni zaniedban powinni dac gospodarzowi zwrot czesci pieniedzy utopinych w bagnie partactwa
~ 31-05-2014 22:08
Ja tam chodzę co kilka dni i naprawdę obserwuje firmę która prowadzi prace ogrodnicze. widzę często samego szefa co pracuje razem z ludżmi a nie tylko rozkazuje.Mi się park podoba a ci co tak tylko narzekają to jakieś barany co siedzą tylko przy komputerach i bzdury piszą
~ 31-05-2014 22:21
Mam nadzieję, że p. prezydent wyda zgodę na przeróbkę pozostałych fontann na "szampanówki", skoro to niewielki koszt. Jeśli chodzi o nazwy polanek, to może najpierw powinna wrócić rzeźba Marysieńki i dopiero tam gdzie zostanie ustawiona, nazwać polanę jej imieniem. Inne polany, jeśli już, to mogłyby mieć jakieś ciekawsze nazwy, np. imiona postaci z bajek.
~observer2 31-05-2014 22:23
kiedy ta pseudo firma zadba o porządek w tym parku
~_ 31-05-2014 23:04
jak się chodzi "na bani" to pewnie,że nic nie widać,baran jeden to ty sam jesteś, albo synalek szefa ogrodnika,ale to i tak nie zmienia faktu,że tylko takim jak ty(czytaj:biedna owieczka)ten park może się teraz podobać, a może łazisz tylko po to aby sobie buciki w kałużach umyć i w trawę wytrzeć ? nic to nie da! i tak słoma z butów wystawać będzie!!!!!
~Ciepliczanin 1-06-2014 0:01
Marudy jak zwykle "pożytecznie" spędziły dzień - zamiast wyjść na dwór przy ładnej pogodzie, siedziały na portalu i waliły te swoje hejty. Żal mi was ludzie. Jeszcze żeby wasze uwagi były merytoryczne, a wy znacie się jak krowa ma perfumach, a najgłośniej krzyczycie. Każdy artykuł o parku, Termach i innych sprawach miejskich to pożywka dla emerytów-marudów. Jak tacy jesteście mądrzy, to łopaty w łapę i szorować poprawiać park. Park Zdrojowy jest OK - może jeszcze nie wszystko działa idealnie, ale i tak dużo zrobiono. Ale życiowych frustratów nigdy się nie zadowoli, bo oni zawsze będą szukać dziury w całym, żeby tylko znaleźć powód do narzekać. Dzień bez marudzenia to dla emeryta dzień stracony.
~ 1-06-2014 0:21
Najbardziej krytykują park ci co sami mają syf w ogródkach.
~adi 1-06-2014 0:28
A ten rowerzysta na zdjęciu nr 3 to chyba łamie prawo, bo tam nie można jeździć na rowerze? I jeszcze m...a bezczelnie uśmiechnięta do obiektywu. Zdjęcie już zapisane na kompie, w poniedziałek wysyłam na policję jako dowód w sprawie złamania prawa. Myślę, że to kwestia paru dni, aby gnojka namierzyć.
~Karol 1-06-2014 7:11
Gawryjołek sobie zamówił "pijar" w Jelonce!!!
~przejezdny 1-06-2014 7:43
Ciepliczanin >>ot ty durak ! Siedzita w tych Cieplicach od 45-46 roku i są coraz gorsze .Starsi pamiętają Cieplice z lat50tych ,dziś nic nie pozostało z tamtych lat . Totalna dewastacja . Przyszła nowa wadza i co ? Nieudacznicy którzy żadnej inwestycji nie dokończyli bez usterek . Pokaż mi jedną jedyną rzecz zrobioną od Ado Zet prawie idealną ? Nie ma takiej . Powiem ci jeszcze jedno ,dopóki do Jeleniej przyjeżdżały firmy z poza to jakość wykonywanej pracy była znacząca ,po transformacji rodzime firmy i bossowie tychże firm nic nie umiom wykonać. Ty nie zaganiaj emerytów do łopaty ONI swoje odrobili przy odbudowie kraju ,a WY nowobogackie lesery myślicie że WAM się wszystko należy. Czas na WAS też przyjdzie powoli Europa już się zmienia . "Dużo zrobiono "ale bezwartościowo .
~hala 1-06-2014 13:39
Te imiona to są imiona dzieci pana Gawryjołka i jego rodziny. Ciekawa jestem czym rodzinka się zasłużyła żeby łąki w parku nazywać ich imionami.Proponują nazwać je nazwami kwiatów lub drzew.
~donosiciel 1-06-2014 14:32
A w parku norweskim znowu nie działa fontanna!!!!!
~kapuś... 1-06-2014 15:15
Dziś, to jest 1 czerwca w południe, w parku zdrojowym na trzech ławkach żule pili alkohol. Na zwróconą jednemu uwagę, że tu nie wolno, pijany oprych wszedł do jednej z fontann i się odlał. Ponadto po parku jeżdżą sobie ludzie do woli na rowerach i nawet trzeba im schodzić z drogi. Komu służy regulamin ja się pytam. Po co monitoring i gdzie są strażnicy. Ktoś pisze, że to głupia krytyka, no ale jak mamy dbać o to wspólne dobro, skoro mamy taką leniwą władzę. P.S. Fontanna w norweskim dalej nie czynna.
~hala 1-06-2014 21:56
Co z fontanną w Parku Norweskim?
~do 07:43 2-06-2014 2:26
Głupi czy dezerter z Tworek? Kolejny zawodowy maruda. Jak nie widzisz ile w Jeleniej zrobiono od tego czasu, to zdejmij klapki z oczu. A najlepiej sam weź łopatę i coś zrób dla miasta. Pokaż, że nie jesteś nieudacznikiem. Prawda jest jednak taka, że najbardziej krytykują ci, co sami są nieudacznikami. I pewnie ty też taki jesteś, urodzony marudo. Pewnie nikt z tobą nie potrafi wytrzymać i został ci tylko internet, gdzie możesz sobie ponarzekać do woli za swoje nieudane życie. Powtarzam: swoje. Nie generalizuj na wszystkich swoich osobistych problemów natury psychicznej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bus dla strażaków

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1072
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%