MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Park pełen sekretów

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 7 września 2006, 15:23
Autor: Angelika Grzywacz
Fot. Angelika Grzywacz
Wzgórze Kościuszki, zwane niegdyś Wzgórzem Rycerskim, było jednym z większych powodów do dumy mieszkańców. Dzisiaj, mimo ogólnego zaniedbania, kryje w sobie wiele tajemnic.

Kierując się od centrum w stronę ulicy Grottgera czy Chełmońskiego, dotrzemy do z Wzgórza Kościuszki. Jest to miejsce opuszczone i zarazem często odwiedzane.

Opuszczenie można, bowiem, zauważyć w zaniedbanych fragmentach tego wyjątkowego miejsca. Zniszczone schody, śmieci czy niewielka liczba ławek i to w dodatku zdewastowanych świadczą o braku troski o ten park, jeden z najstarszych w Jeleniej Górze.

Były tu piękne altanki, chodniczki, źródełka, ławki drewniane i kamienne, oświetlenie: najpierw gazowe, później – elektryczne. Dzisiaj niewiele z tego wszystkiego pozostało. Można byłoby nawet powiedzieć, że nic, gdyby nie tajemniczość tego miejsca.

Liczne zakamarki, śliczne, choć poniszczone schodki czy przepiękne okazy pojedynczych skał nadają miejscu atmosfery pamiętanej z dzieciństwa. Jest to miejsce gdzie wszystkie ścieżki wyglądaja tak samo, gdzie jedne schodki są początkiem drugich i końcem następnych.

W powietrzu unosi się przygoda. Wynurzające się zza drzew domki w dużej mierze przypominają nam baśniowe wyprawy w nieznane miejsca.
A drzewa należą do jednych z najstarszych w Jeleniej Górze. Przy wejściu do parku od strony ulicy Chełmońskiego możemy podziwiać buki, które mają ponad dwieście lat.

Podobno pod parkiem znajduje się tunel wybudowany jeszcze przez Niemców. Prowadzić ma aż do dworca głównego. A poza tą całą fantazją i tajemniczością można odkryć tu coś jeszcze. Ci, którzy się kiedyś tu wybrali wiedzą o czym jest mowa...

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Projekt Kom(m)ando

Wandale kontra naukowcy

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~morf 7-09-2006 11:10
przydal by sie jakis inwestor co by to wszystko ruszyl, bo miejsce naprawde urocze
~ZwiAsTuN 7-09-2006 11:12
A co do tych pięknych starych buków to kto sobie kilka wyciął ?? A park przyznję piękny choć trochę zaniedbany ale może w tym nieporządku jego urok ;]
~Grzegorz 7-09-2006 11:58
Tam chodziłem na swoje pierwsze randki...
~raf 7-09-2006 12:38
jak ktoś coś zrobi złego "temu parku" w którym spędziłem 3/4 dzieciństwa ... to się wyprowadzam...
~KrisKros 7-09-2006 12:47
Mieszkałem 10 lat na Grottgera więc ten Park to moje dzieciństwo.A jak wyglądal za czasów Niemieckich gospodarzy-możecie obejrzeć na tej stronce w Archiwum.Żal że to zamierzchła przeszłość....
~jeleniogórzanin 7-09-2006 12:48
Park Kościuszki jest zabytkowy ufundowany przez byłego burmistrza Jeleniej Góry Schonnau w XIX wieku. Obelisk poświęcony temu burmistrzowi jest w ogrodzie przy Muzeum Karkonoskim. Obelisk poświęcony jego żonie niszczeje jeszcze w parku. Jelenia Góra ma wspaniałe parki: Kościuszki, Żiżki, w Maciejowej, Zdrojowy, Norweski, Karkonoski (wokół Chojnika), "Ogród Muz" za wzgórzem Krzywoustego. Ma też wspaniałe tereny zielone wokół Zabobrza (Wzgórza Dziwiszowskie). Dlatego może zamiast nieżyciowych pomysłów na budowę nowych parków wśród bloków Zabobrza skierować środki na rzeczywiste zagospodarowanie istniejących parków i późniejsze ich utrzymanie.
~przemo 7-09-2006 14:40
o taaaakk...randki tam sa cudowne z mojego doswiadczenia:P
~as@karr.pl 7-09-2006 15:26
Czy ten co pisze może mi wyjaśnić co oznacza "...przepiękne okazy pojedynczych skał nadają miejscu atmosfery pamiętnej z dzieciństwa" Nie jest to chyba za bardzo po polsku?. Nazwa Wzgórze Rycerskie to chyba nie najlepsza nazwa jeżeli Niemcy nazywali to miejsce Górą Kawalerów.
~^^' 7-09-2006 16:33
No...a jeszcze dawniej byla tam szubienica i wieszali tam skazancow^^ Suuuuper miejsce na randke:P
~DANA 7-09-2006 19:07
Miejsce urocze mieszkałam w pobliżu tego parku ponad dwadzieścia lat ,chodziłam na spacery jako dziecko,młodzież i póżniej ze swoimi dziećmi. Ma swój klimat powinien być zadbany.
~mateju 7-09-2006 21:10
a ja pamiętam dawne, dawne czasy gimnazjalne... to tam zawsze miałem lekcje W-F. Zawsze bieganie po alejkach i schodkach, mimo że nie lubiłem tych lekcji to wspominam to bardzo ciepło=) Park bardzo ładny, ale zaniedbany to fakt, no cóż wkońcu to Jelenia Góra, tu wszystko jest zaniedbane=( szkoda, no i wandale, to jest problem, ponieważ ławki powyrywane są z powodu takiego, że nikt tam nie pilnuje, po prostu nie ma tam nikogo, można robić co się chce... Mam nadzieję że ktoś zainwestuje jakiś grosz w to miejsce... =) Pozdrawiam
~Badzis 7-09-2006 23:21
Niewiele konkretow jak na tak wspaniale miejsce.Niech sie ludzie dowiedza jakie skarby skrywa Jelenia Gora
~znawca 8-09-2006 15:08
Nie 'podobno' ale faktycznie taki tunel jest, a nawet nie tunel ale bunkry, w parku jest nawet wejscie (zamurowane) do bunkrow i bynajmniej nie chodzi mi tu o dyskoteke :S
~gejsza 9-09-2006 0:12
panie prezydencie!chcemy odnowiony park!
~Zagloba 9-09-2006 3:33
Na "Sledziowke"chodzilo sie aby pojezdzic na sankach stare dobre czasy....
~Karolcia 10-09-2006 22:42
"Podobno pod parkiem znajduje się tunel wybudowany jeszcze przez Niemców. Prowadzić ma aż do dworca głównego. A poza tą całą fantazją i tajemniczością można odkryć tu coś jeszcze. Ci, którzy się kiedyś tu wybrali wiedzą o czym jest mowa..." A o czym tutaj mowa jest ?:)
~Mała 6-05-2007 12:31
To najpiękniejsze miejsce w Jeleniej Górze...od czasu, gdy z góry krzyżowej zabrali drewniany krzyż i pozostawili tylko ten paskudny Milenijny-"łapacz piorunów", zero Boga w nim, zero ducha...
~konrad@orschevski.de 19-06-2007 23:40
Bunkry,to sa tunele,samochodem ciezarowym mozna jezdzic. To byly czasy,nie bylo tygodnia bez zabawy w chowanego.Sciany pokryte fosforem,beczki z cementem no i tysiace nietoperzy.Czas jest ksiazke napisac.Mam nadzieje ze sa koledzy z ktorymi te tunele poznalismy.
~a.a.a. 11-03-2012 17:56
Bym chciala zobaczyc ten tunel od środka, tak po prostu sie przejść.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiany na Ogińskiego

Edukacja i relaks w "Rudawskim Lesie"

DIOZ: To zarzuty wyssane z palca

Trwa "Davos" w Karpaczu

Zamknięte szlaki w Michałowicach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
573
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%