MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Park Norweski znów z kajakami?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 27 września 2010, 7:44
Aktualizacja: 7:45
Autor: Angela
Fot. TEJO
W październiku zostaną dopracowane szczegóły projektu rewitalizacji Parku Norweskiego, który Jelenia Góra chce odnowić za pieniądze z Unii Europejskiej dzięki wspólnemu wnioskowi z niemieckim Bad Muskau.

Pozyskanie pieniędzy dla Jeleniej Góry oznaczałoby szansę na powrót w Parku Norweskim atrakcji, jakie funkcjonowały tam jeszcze w latach 70.
Bad Muskau, w którym gościł w minionym tygodniu prezydent Marek Obrębalski to saksońskie uzdrowisko położone nad Nysą Łużycką na wysokości polskiej Łęknicy. W nim znajduje się park wpisany na listę UNESCO o powierzchni... 830 hektarów. I chociaż jeleniogórski Park Norweski ma zaledwie 17 hektarów, to władze dwóch miast podjęły decyzję o złożeniu wspólnego wniosku na rewitalizację swoich parków.

– Chcemy zrealizować wspólny projekt dotyczący rewitalizacji naszych parków. W przypadku Jeleniej Góry chodzi o Park Norweski i m.in. odmulenie i zabezpieczenie brzegów znajdującego się w nim stawu. Chcielibyśmy uruchomić coś, co tam funkcjonowało w latach 70. czyli niewielką przystań dla rowerów wodnych, kajaków i niewielkich łódek. Zaprosiłem burmistrza Bad Muskau do Jeleniej Góry. Przyjedzie on do nas w październiku br. , kiedy będziemy dopracowywać szczegóły projektu – mówi Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry.

Wspólny wniosek na dofinansowanie 85 procent kosztów inwestycji, będzie opiewał na kwotę około 0,5 mln euro na każdy z parków. Wniosek ma być gotowy i złożony w Dreźnie do programu EWT Polska - Saksonia za kilka miesięcy.

W Parku Norweskim (dawny Park Fuelnera) jest wiele rzeczy do odbudowania, między innymi – muszla koncertowa, która niegdyś stała przy parkowej promenadzie. Po przeprowadzce Muzeum Przyrodniczego do centrum uzdrowiska, na nowego gospodarza będzie czekał także Pawilon Norweski, jedyny na świecie przykład architektury w tzw. smoczym stylu, będący echem pangermańskiej fascynacji kulturą wikingów na przełomie XIX i XX wieku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Plac "Tęcza" gotowy

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~xyzzz 27-09-2010 9:46
z tego co pamiętam to w latach 80-tych też funkcjonowały te kajaki. Tylko czy kajaki nie będą przeszkodą dla kuracjuszy(te odgłosy chlapania, można się zmęczyć,itp), no bo rowerzyści nie wpisują się w obraz parku, to kajaki chyba też?........ tak, piszę to z ironią, bo nie mogę przeboleć zakazu dla rowerów(brak ścieżek przy remoncie).
~karcia 27-09-2010 10:41
rowerów zabronią w Parku Zdrojowym. Widać więc, że Norweski będzie bardziej przyjazny bo i na kółkach będzie można i wodnymi ścieżkami. Do nudnego Zdrojowego za 14 mln nikt nie będzie się fatygował, założę się, że kuracjusze tez będą robić wycieczki tam gdzie jest ciekawiej
~karcia 27-09-2010 10:46
rowerów zabronią w Parku Zdrojowym. Widać więc, że Norweski będzie bardziej przyjazny bo i na kółkach będzie można i wodnymi ścieżkami. Do nudnego Zdrojowego za 14 mln nikt nie będzie się fatygował, założę się, że kuracjusze tez będą robić wycieczki tam gdzie jest ciekawiej
~X 27-09-2010 10:54
A co z rybami zakupionymi za pieniądze związku wędkarskiego pływającymi w stawie?
~haha 27-09-2010 11:04
Żaden strażnik miejski nie jest w stanie mnie złapać jak jestem "z buta", a co dopiero jak będę na rowerze. Czas potrenować, panowie duzi inaczej z SM. Hahahaha!
~ja wodnik 27-09-2010 12:07
Ja jako mieszkaniec stawu w Parku Norweskim nie zgadzam się z wielką ilością kajaków,rowerów wodnych ,pontonów,tratw,łodzi podwodnych itp.Jeśli już coś ma pływać po tafli mojego zbiornika wodnego to niech to będzie ze dwie stylowe łodzie ,może norweskie, nawiązujące wyglądem do łodzi wikingów.Zachowajmy styl i charakter tego miejsca.
~romantyk 27-09-2010 12:53
A może zamiast kajaków bardziej romantyczne małe łódeczki wiosłowe
~wiking 27-09-2010 17:49
Oby tylko w Pawilonie Norweskim nie zagościli gospodarze od hazardu,wyszynku na wysokim poziomie lub specjalnych uciech.Park i pawilon zasługują na lepszy los bo jak piszecie są wyjątkowe nawet w skali tego marnego świata.
~@ 27-09-2010 19:43
Nareszczie jakiś konkretny pomysł udostępnienia ludziom tego, co mamy najładniejszego w naszej Kotlinie! I jeszcze można by, jak za dawnych czasów, kiedy rządzili "Majowie", wypuścić jakieś pływadełka na Bóbr pod Perłą Zachodu.
~ 29-09-2010 11:21
Budynek restauracji jest stuprocetową kopią restauracji pod Oslo.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Świętowali złote gody

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Zmiana na skrzyżowaniu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
907
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%