MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Park Norweski czeka na rewitalizację

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 29 grudnia 2011, 8:14
Aktualizacja: Piątek, 30 grudnia 2011, 8:19
Autor: UM
Fot. RED
Podczas gdy Park Zdrojowy jest już praktycznie gotowy po trwającej półtora roku rewitalizacji, drugi z cieplickich parków czeka na ekipy remontowe. Po zakończonych pracach będzie miejscem, gdzie mieszkańcy odpoczną bez „kolizji” z kuracjuszami.

Trwają intensywne przygotowania do planowanej rewitalizacji Parku Norweskiego w Jeleniej Górze. – Drugi z zabytkowych parków uzdrowiskowych będzie miał zupełnie innych charakter – zapowiada Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

– O ile Zdrojowy ma być w założeniu wyciszony i przeznaczony przede wszystkim dla kuracjuszy, do spokojnych rodzinnych spacerów, do Norweski będzie terenem aktywnej rekreacji, z imprezami, ścieżkami rowerowymi, możliwością organizowania plenerowych koncertów, itp.

– Tym samym zachowa ten nastrój, dla jakiego był budowany – przypomina Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Właśnie park Norweski, powstały dla pracowników fabryki Fuellnera (twórcy dzisiejszej PMPoland S.A.) miał być miejscem, gdzie ludzie po pracy odpoczywali bawiąc się, bez kolizji z kuracjuszami.

W plany rewitalizacji wpisano remont kamiennego mostku, kładki łukowej, renowację układu wodnego, instalację fontanny napowietrzającej staw. Będą przebudowane alejki parkowe, w taki sposób, by w miarę bezkolizyjnie poprowadzić i trakty piesze, i rowerowo-piesze. Park ten stanowi najlepszy punkt wyjazdu m.in. w kierunku Sobieszowa i Podgórzyna dla rowerzystów udających się w tamte strony. Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie zagospodarowany Pawilon Norweski, skąd prędzej czy później, do centrum Cieplic przeprowadzi się Muzeum Przyrodnicze. Nie jest wykluczone, że w ponad stuletnim budynku powstanie – zgodnie z pierwotnym założeniem – restauracja.

Na razie trwają wstępne uzgodnienia. Jest ich wiele, bo trzeba pogodzić interesy ochrony wód, pieszych i rowerzystów, stworzyć miejsca do organizacji imprez plenerowych, rozstrzygnąć sprawy nawierzchni ścieżek, harmonogramy budowy, itp. Dopiero po uszczegółowieniu koncepcji nadejdzie czas tworzenia technicznych planów przebudowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Dotacja na usuwanie azbestu

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~... 29-12-2011 8:26
Autor tekstu z Urzędu Miasta włożył błędne słowa pani Dzikiej. Nie park Zdrojowy powstał dla pracowników fabryki, a park Norweski. Wreszcie tekst bez mądrzenia się pana Papaja!
~Gość 29-12-2011 8:26
Po co te rewitalizacje ,jeśli tu kuracjuszy brak
~taki tam 29-12-2011 8:34
A ktoś się znowu dorobi ciekawe kiedy CBA wpadnie do Jeleniej ?
~Ktosik 29-12-2011 8:35
Jak to Park Zdrojowy już jest gotowy i odebrany? Kto go odebrał? Czy komisja d/s odbiorów przeszła się pieszo po parku? Jeśli nie to zapraszam, szczególnie jeśli jest deszcz lub jest sucho ale wieje wiatr. Czy komisja zaakceptowała następujący bubel ogrodzeniowy, a mianowicie brak ogrodzenia od strony Sanatorium AGAT, bo ta siatka, która tam jest jakoś mi nie pasuje. Może p.Dzika na m na to odpowie?
~gona 29-12-2011 9:20
Te alejki to pomyłka. Aż prosi się jakaś kostka. Piach, błoto. Mnie się to nie podoba.
~sponsor 29-12-2011 9:31
Nie trzeba pisać w nagłówku, ze tekst sponsorowany bo po stylu widać. ... mówi prezydent, ... ..przypomina, ........zapowiada .....informuje. Teksty rzecznika trzymają w napięciu, a wszytko w myśl słusznej idei. Oby nie wyszło tylko - Tu na razie jest ściernisko, ale będzie wysypisko! :)
~zewsii 29-12-2011 9:42
Błagam ! Przestańcie "rewitalizować"! Marcin! Zrewitalizuj ul. Widok i przyległości! Zostaw w spokoju to, co jeszcze w miarę jako-tako wygląda. Pomóżcie mieszkańcom wyremontować elewacje i upodobnić tę ruinę jaką są Cieplice do MIASTA!
~podatnik 29-12-2011 9:45
norweski to chyba będzie rewitalizowany dla Józka Komandosa Pijaczka i jego koleżków .
~antonio 29-12-2011 10:53
mam pytanie czy ten piasek zostanie zebrany na alejkach i położona będzie jakaś kostka czy ta szopka to koniec inwestycji bo jak tak to powinno się władnych tej inwestycji ukamieniować na wiosnę będzie tam gnojowisko a nie park.poprostu made in poland.
~Konstantynopolitańczykowianec 29-12-2011 11:01
Jeśli ma być tak zrewitalizowany jak Zrojowy to niech już tak zostanie jak jest. 15 milionów wydane i nawet na kostkę brukową zabrakło.
~historyk 29-12-2011 12:44
W XIX wieku Park Zdrojowy przeznaczony był dla szlachty, a Park Norweski dla pospólstwa, zatrudnionego m.in. w fabryce Fuellnera. I tak też zostanie.
~lulu 29-12-2011 13:35
Żwirowa ścieżka przy placu zabaw w Norweskim od lat zalega błotem - jako żywy przykład że to jednak poroniony pomysł. Proszę nie powtarzajcie tych błędów. I nich się tym nie zajmuje "pani architekt krajobrazu". Fajnie że są pieniądze i że można coś zrobić, ale róbcie to z głową. Główną aleją w Zdrojowym chodzi się ciężko - albo po zabłoconym żwirku, albo po nierównej byle jakiej kostce, teraz ciężko to będzie naprawić, trzeba będzie z tym żyć albo wyjechać z tej dziury w cholerę. O płocie nie wspominam bo każdy może sobie obejrzeć ten piękny nikomu niepotrzebny pomnik marnotrawstwa. Po prostu nie stać nas na takie płoty. Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Cieplic - spotkamy się na spacerze w naszym nowym parku - tylko nie zapomnijcie ubrać dziewiętnastowiecznych butów i onucek.
~edc 29-12-2011 14:47
najepierw to niech zrobią pożądek z parkiem zdrojowym
~bumcyk 29-12-2011 16:29
Po co rewitalizować? niech będzie szaro smutno i byle jak.
~biniu 29-12-2011 16:37
jak kładke rewitalizować w norweskim jak ona jest nowa za ponad 300tyś panie marcinie ktos fajnie sobie zarobił :)absurd to tak jak w zdrojowym parku 40% ścieżek zostało przed 3 laty wymienione na puzlle tez fajna akcja;p a ciekawe co z tymi przawie nowymi puzlami sie stało:P
~ 29-12-2011 17:31
Byłem na święta w parku zdrojowym. Jest ładnie zrobiony, dużo ławek. Ładne fontanny. Prace są warte nie więcej niż trzy i pół miliona. Trzecia fontanna od Edwarda miała uszkodzony jeden element otokowy w trakcie transportu, ale firma i tak go przykleiła. 90% ścieżek jest usypana z piachu. A płot nie jest z pełnych kształtowników tylko z tandetnej giętej blachy blachy. Źle umieszczone kamery aż proszą żeby je powyrywać, i tak nikt tego nie zauważy. A dodatkowo brakuje ścieżek rowerowych, tras dla rolkarzy, skateparku itp I to wszystko za 15 000 000 PLN !!!!!!!!! Przecież to są jawne kradzieże naszych wspólnych pieniędzy. Jest to zbrodnia przeciw ciepliczanom i jeleniogórzaninom w ogóle. I wszyscy mają to w dupie.
~Cep-lice 29-12-2011 17:34
Jeśli otworzą tam knajpę, to budynek prędzej czy później spłonie.
~WOda 29-12-2011 17:40
za rewitalizacje parku zdrojowego odpowedzialny był wydział Pani Dzikiej - praca zepsuta w nagrodę awans - gratulacje . jeszcze tylko 3 lata i nie będzie zawiły (jakoś damy radę)
~ 29-12-2011 18:48
..."bez kolizji z kuracjuszami". Po pierwsze: jesli tak dalej bedzie w Uzdrowisku jak jest nie bedzie kuraacjuszy- brak organizacji, obrazone nie wiedziec czemu pielegniarki i panie z planowania zabiegow-bez usmiechu, za to z dlugimi pazurami i wypsikane tanimi perfumami, ze dech zapiera. Niekompetentni lekarze, slaba baza hotelowa (Pod Rozami: POZAL SIE PANIE BOZE!!!). A po drugie- bardziej przeszkadza mi kolizja z pijakami w parku, niz ktokolwiek inny...
~pinka:) 29-12-2011 19:43
A ja mam pytanie czy tam gdzie jeszcze jest Muzeum Przyrodnicze nie mogła by powstać jakaś dyskoteka czy coś w tym rodzaju?? Moim zdaniem restauracja tam nie jest potrzebna chyba, że dla osób z większa kasą to mogę się zgodzić, a tak po za tym co stanie się z ta mała knajpką co jest kolo Muzeum?? Jak obok niej ma powstać Restauracja. Ja powiem tak jak dla mnie mogła by tam powstać jakaś dyskoteka bo tak naprawdę w Cieplicach nie ma żadnej o której ja wiem, a tamto miejsce jest fajne gdyż z dala od budynków mieszkalnych i nikomu by się nie przeszkadzało. Pozdrawiam:)
~ 29-12-2011 20:19
Fontannę /wizytówkę Cieplic/ spod "Edwarda" usunęli ! Muzeum ornitologiczne niech przeniosą do hotelu "Pod różami",a w pałacu Schaffgotscha niech zrobią "BIEDRONKĘ"!!! Ale GRAJDOŁ...
~ 29-12-2011 20:37
..."bez kolizji z kuracjuszami"!!! Co to ma znaczyć??? Dyskryminacja i segregacja mieszkańców od klientów KGHM. Wygońcie jeszcze ze Zdrojowego wiewiórki i ptaszki bo jeszcze jakiemuś kuracjuszowi narobi na glowę i się obrazi i nie przyjedzie więcej. Umieśćcie tablice przed bramą do parku "WEJŚCIE MIESZKAŃCA GROZI KOLIZJĄ Z KURACJUSZAMI" i CENNIK WSTEPU: KURACJUSZE-WSTĘP WOLNY, MIESZCZUCHY -10 i wytrzec buty i założyć maseczkę żeby nie zainfekować jakiegoś kuracjusza. To jest szanowanie wyborców przez władze.
~fgfhg 29-12-2011 21:02
przede wszystkim trzeba zrobić tam PORZĄDNE OŚWIETLENIE bo w połowie tego parku jest ciemno jak w d... A przede wszystkim na Placu Piastowskim musi powstać TELEPORT, żeby ludzie mogli się jakoś dostać do tego parku norweskiego, bez kolizji z kuracjuszami...
~pan Marcin 29-12-2011 22:38
Drodzy Czytelnicy! To przecież nie ja wszystko projektowałem, załatwiałem, zatwierdzałem... To wina Marka. Znaczy się Obrębalskiego. Ja teraz tylko po nim sprzątam. OK? Więc nie do mnie te zarzuty, pretensje, epitety. Obrębalski, z tego co mi wiadomo, mieszka teraz na Zabobrzu i tam proszę kierować wszelkie zarzuty. Chętnym mogę podać adres na priv., proszę w tej sprawie o telefon lub e-maila do ratusza. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę szczęśliwego, mam nadzieję lepszego niż poprzednie 4 lata Nowego Roku!
~aaa 29-12-2011 22:44
publikujecie tylko wybrane komentarze,czyli ręka rękę myje,tak?
~0001 29-12-2011 22:50
d...lE!
~Obserwer 29-12-2011 23:04
jesli to ma tak wygladac jak w Zdrojowym ,ktorym powinna zainteresowac sie prokuratura to wole by NORWESKIEGO nie ruszali nie zamiezam chodzic po piachu
~okidoki 29-12-2011 23:35
jedna wielka lipa z tymi alejkami , nie da się tam normalnie chodzić, ciekawe co za d...l to wymyślił i drugi co to zaakceptował, pieniądze dosłownie wyrzucone w błoto
~stonka 30-12-2011 0:28
biedronke tam postawić !
~@ 30-12-2011 0:37
Rewitalizacja - to brzmi groźnie! Miejmy nadzieję, że "rewitalizatorzy"nie popsują tego pięknego parku! Prawo Murphy'ego: jeśli można coś spieprzyć - zawsze znajdzie się ktoś, kto tego dokona!
~do 20:19 30-12-2011 0:46
Jestem z Cieplic. Bardzo cieszę się, że usunęli to obleśnie babsko, które pojawiło się tam w PRLu. Nie obrażaj Cieplic. To coś to nie ich wizytówka. Pozdrawiam
~ 12-01-2012 0:01
co za pinka chce w muzeum dyskotekę i się podpisała pinka? :P

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Powstanie trasa rowerowa – sprostowanie

Trwa budowa punktu widokowego

Jest pomnik przyrody

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2155
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%