MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Park Dinozaurów? Cierpliwości!

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Wtorek, 1 czerwca 2010, 8:59
Aktualizacja: Środa, 2 czerwca 2010, 8:16
Autor: Karolina
Fot. Karolina
Mimo że do lasu nad stacją kolejową w Szklarskiej Porębie Średniej przywieziono już 80 figur dinozaurów, a prace budowlane trwają tam od kilku miesięcy, to trzeba będzie jeszcze trochę poczekać na otwarcie jednej z największych atrakcji miasta. Park rozrywki „Dinopark”, bo o nim mowa, miał ruszyć już dwa lata temu, później wymieniano koniec maja tego roku, a obecnie mówi się o końcu czerwca. Jednak konkretny dzień nadal jest nieznany.

Park Dinozaurów stanowi jedną z tych inwestycji, której zakończenie zapowiadane było od kilku lat. Władze Szklarskiej Poręby od dawna chciały zagospodarować las o 10-hektarowej powierzchni, znajdujący się nad stacją kolejową w Średniej. Za zgodą ministra środowiska teren wyłączono z produkcji leśnej i wówczas można było szukać odpowiedniego inwestora. Spółka biznesmenów z województwa lubuskiego wpadła na pomysł zbudowania „Dinoparku”. Firma przystąpiła do przetargu i wygrała go. Budowa ruszyła, ale nie na długo. Przeszkodziła tzw. negatywna obywatelska postawa jednego z mieszkańców tamtejszej okolicy, który doszukał się wielu nieprawidłowości w przeprowadzeniu przetargu, a następnie zgłosił ten fakt do prokuratury.

Organy śledcze zabrały władzom miasta oraz inwestorowi całą ówczesną dokumentację, wstrzymując w ten sposób budowę. Sprawę badano przez osiem miesięcy, którą na końcu umorzono, ponieważ pani prokurator nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości. Potem przyszedł ogólnoświatowy kryzys i w związku z tym dalszych prac nie kontynuowano. Dziś wszystko wskazuje na to, że kłopoty minęły. W międzyczasie do spółki dołączył nowy udziałowiec i budowa zaczęła nabierać tempa. Park Dinozaurów będzie atrakcją turystyczną z elementami edukacyjnymi. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską. W zeszłym roku inwestor złożył wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego, który został rozpatrzony pozytywnie. Wartość całej inwestycji oszacowano na prawie milion złotych. Unijne środki to niecałe 400 tys. zł.

Główną atrakcją w „Dinoparku” będzie ścieżka edukacyjna o długości ponad jednego kilometra, a na niej kilkadziesiąt naturalnej wielkości figur dinozaurów. Ich wykonawcą jest pracownia plastyczna pana Krzysztofa Kuchnio z Nowin Wielkich. Oprócz alejek dla turystów powstaje innowacyjne kino 3D, restauracja z bogatą ofertą, duży plac zabaw dla dzieci, gdzie będzie można przejechać się quadami oraz dinoshop i dinobar. Inwestor wykorzysta scenerię pięknego lasu, czyli stare drzewa, naturalne bloki skalne i bujną roślinność. Natomiast nowo powstałe budynki zostaną pokryte elewacją, charakterystyczną dla miasteczka Flinstonów. Wszystko to pozwoli poczuć przybyłym gościom klimat sprzed milionów lat. – Zabierzemy was w podróż w czasie śladami prehistorycznych stworzeń – reklamuje się Park Dinozaurów na swojej oficjalnej stronie internetowej, która utrzymana jest w tym samym klimacie.

Mimo wielomiesięcznych przygotowań, pierwsze otwarcie „Dinoparku” nie odbędzie się z ogromną pompą. – Na pewno nie będzie to wielka gala – usłyszeliśmy od manager projektu, Doroty Kruczkowskiej. Odwiedziny pierwszych gości zaplanowano na spokojnie. Wszystko po to, aby móc sprawdzić czy zainstalowane systemy działają prawidłowo. Huczne otwarcie z wieloma dodatkowymi atrakcjami odbędzie się, ale dopiero na przełomie lipca i sierpnia, czyli w wakacje. – Wszelkie związane z tym informacje pojawią się na naszej stronie internetowej – powiedziała Kruczkowska. Oprócz żądnych wrażeń turystów, na wystartowanie parku czekają także jego przyszli pracownicy. Rekrutacja osób na poszczególne stanowiska odbyła się już jakiś czas temu. Co ciekawe, na 40 miejsc pracy i 300 podań zgłosiło się tylko 7 chętnych ze Szklarskiej Poręby.

Przy stacji kolejowej na Średniej powstaje też duży parking, na którym będą mogły zatrzymywać się autokary z wycieczkami oraz prywatne samochody. Obecnie trwają tam prace budowlane, ale manager projektu zapewnia, iż teren zostanie oddany do użytku wraz z rozpoczęciem działalności w parku. Władze Szklarskiej Poręby cieszą się, że inwestycja dobiega końca i powstaje właśnie w tym miejscu. Do tej pory inwestorzy skupiali się głównie na Marysinie, czyli okolicach wyciągu krzesełkowego na Szrenicę. „Dinopark” jest zaczątkiem tych atrakcji turystycznych, które realizowane są poza centrum miasta. Tutejszy Park Dinozaurów będzie największym w całej Polsce. Przyciągnie to zapewne wielu zaciekawionych tym faktem turystów, na czym skorzysta zarówno inwestor, jak i cała miejscowość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Ktoś znów zastawił cały chodnik

Śmierć na żwirowni

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~mieszkaniecSzklarni 1-06-2010 9:37
Może tak parę słów o inwestorze tego całego parku?Wiadomo, że jest ich kilku. Jednym z nich jest Pan X, który szefował słynnym hotelem LOLA pod wyciągiem. Biznes rozkręcił tak, że aż swiatło w budynku zgasło.
~mieszkaniecccccc 1-06-2010 10:11
Może podali by Państwo stronę internetową tego parku skoro tak świetna jest!
~Maria 1-06-2010 10:25
Inwestor powinien żądać odszkodowania na drodze sądowej od tego pieniacza obywatela t e g o i
Ryba 1-06-2010 10:33
A czy będzie można zaciągać kobiety do jaskini? ;)
~Pawełxxx 1-06-2010 10:45
świetna sprawa jak to pieniądz robi pieniądz, teraz dostaną zastrzyk finansowy z unii a kasa ze sprzedaży biletów na prywatne konta szkoda że najniższa krajowa to nie 1000 euro.
~IRENKA83 1-06-2010 11:37
a bedzie mozna zaciagac facetow do jaskini? ;)
~Krzysztof Lichtenfeld 1-06-2010 12:34
Byłem kilka razy i bardzo mi się podobała ta inwestycja. Najciekawsze jest to że inwestycje powstają na całym terenie Szklarskiej Poręby.Dino Park w S.P.Średniej, boisko orlik w S.P.Dolnej, piękna kładka-most na osiedlu huty, dom kultury S.P. Biała Dolina, park rodzinny z rynną w centrum S.P. i wiele innych boisk i idei które bardzo estetycznie wpłynęły na wizerunek miasta.Jak dobrze pójdzie i nadleśnictwo S.P, K.P.N. i urzędnicy z S.P. dopracują wszystkie umowy związane z terenem u podnóża Szrenicy to powstanie najdłuższy wyciąg w Polsce.
~ 1-06-2010 14:00
Ciesze się bardzo że w końcu będzie coś takiego blisko Jeleniej- mój synek już nie może się doczekać ponieważ dinozaury to jego pasja:). NARESZCIE!!!!!!!!!
~ 1-06-2010 14:27
Ja to bym chcia l, aby ten mieszkaniec, który blokował tak park dinozaurów, a teraz wykazuje się dużą aktuwnością podczas sesji rady miasta, zdradził nam wszytskim gdzie się podziała kostka z ulicy franciszkańskiej?
~Edek 1-06-2010 15:18
W końcu doczekamy się miejsca, gdzie można spędzić miło czas całą rodziną. Szklarskiej Porębie przybędzie turystów i stanie się wielką atrakcją. Piękne miasteczko zawsze konkurowało z Karpaczem i w końcu udało się zrobić coś oryginalnego i dodatkowo daje nowe miejsca pracy. Gratuluję pomysłu i trzymam kciuki aby inwestycja poszła już tylko gładko!!!!!!!! A Pan, który tyle mącił chyba jest "lekko" zazdrosny???????????????, czy mu żal t.... ściska????????????
~Paweljg 1-06-2010 17:17
Tutaj macie prawdziwy i czyny DINOPARK: http://www.dinozatorland.pl/index.php
~zwiras 1-06-2010 19:10
do Edka - jakby Ci ten park wybudowali na łbie, też byś się wściekał ... z drogi, którą przykrywają tym "parkingiem" też w magiczny sposób wyparowały granitowe obrzeża ...
~Do Edka 1-06-2010 21:47
no na 3 mi3chy bedzie biznes a pozneij to juz tylko snieg. amen
screw 1-06-2010 22:02
nie oddaje się 10 h firmie , która ma kapitał 200 000 zł a inwestycja ma kosztować 1,5 miliona wyszło na to, że protestujący miał rację, że tak bylo zapraszam do lektury dok. Dziwny pzretarg od ogłoszenia do przetargu ledwie kilka dni i ta jedyna słuszna oferta biznesmena spod wyciągu mającego kolege w urzędzie. A gdyby nie ci "negatywni obywatele" to tego miasta by już nie bylo......... nie kolesie
~ 1-06-2010 22:58
wiesz screw, ze mozna miec kapital zakladowy 50 000 i robic wielomilionowe inwestycke? Chyba nie wiesz. Nie wiesz tez co to jest kapital zakladowy, ze banki udzielaja kredyty, ze wspolnicy moga wniesc doplaty do kapitalu, ktore nie sa traktowane jak kapital zakladowy. tobie sie to poprstu w glowie nie miesci. dlatego jestes tam gdzie jestes i masz to co masz
~ 1-06-2010 23:02
do zwirasa Ide o zaklad, ze te granitowe obrzeza nie sa daleko. A nawet bardzo blisko. Niemal na wyciagniecie reki ;))))
~ 2-06-2010 8:09
Przez lata nikt nie miał pomysłu na to co zrobić z tym terenem. Co ja pieprzę! Żadne władze od Kusztala po Misiuka nie myslały nawet o tym terenie. Tylko Bolek miał "prywatny" las. No, ale się skończyło, bo pewnego słonecznego dnia pewien przedsiębiorcqa hazając po tym lesie pomyśłał sobie, że można by tu park dinozaurów stoworzyć. poszedł do burmistrza, porozmawiał i władze miasta wyraziły na to zgodę. bolkowi się to nie spodobało, i zaczął protestowac. Złe wałdze, bardzo zle, bo zgodziły się, aby w nieużytkowanym lesie coś powstało. W bolek i reszta kotków wściekła chodzi, że oni na to nie wpadli!
~egon 2-06-2010 11:17
to będzie park dinozaurów z quadami bedzie mozna slaloemm smigac naokoło dinosarów z ciasta
~zwiras 2-06-2010 16:53
Tu nie tylko o Bolka chodzi, nie tylko on obok mieszka ... :/
screw 6-06-2010 20:52
Jak jest się nie udolnym to zawsze można kłamać, zły obywatel itd. . To bzdury i kłamstwa, które maja oczerniać osoby, które maja inne zdanie niż władza? Tchórzostwo tych "dobrych obywateli”, którzy nie powiedzą, że wykonawca nie dostaje wynagrodzenia przez kilka miesięcy firma ma kłopoty, bo źle zainwestowała pieniądze daje apartamenty w rozliczeniu itd. A inwestor Pani Mario gdyby to była prawda poszedłby do sądu. Na takim sąsiedztwie można nieźle zarobić .
~Halina ;) 9-06-2010 20:23
...a ja będę tam pracować ;)) fajnie.... moje dzieciaczki juz się cieszą!
screw 13-06-2010 21:40
Nie będzie źle Pani Halino ............ Panią Karolinę poniosła fantazja...... nie pisze się artykułów na podstawie plotek i pomówień .........
~ 20-07-2010 22:26
gdzie to jest w szklarskiej
~Viola 21-07-2010 23:13
byłam dzisiaj z rodziną w dino i super spędziliśmy czas! Maluchy śmigały na placu zabaw, a my w cieniu pod parasolami, delektowaliśmy się urlopem. Polecam!;)))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

Węzeł przesiadkowy na Osiedlu Orlim gotowy

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Objazd na singletracku

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
652
Tak
19%
Nie
75%
Nie wiem
5%