MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Paranoja do wytrzymania - felieton

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 9 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 9 września 2007, 23:27
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Czy omijać szerokim łukiem lokale wyborcze?

Zniesmaczyłem się polityką. Czy to z lewej, czy to z prawej, czy z centrum. I tkwię tak w tym obrzydzeniu. Zaoszczędzę Państwu i sobie ustyskiwań nad plusami i minusami władzy, bo pretendeci do niej niedługo i tak wyskoczą z lodówki, aby przekonać, że to oni właśnie nadają się najlepiej, aby spełnić wzięte z księżyca założenia programów wyborczych. Wszystko ku uciesze gawiedzi, która jeszcze w to wierzy.

Mój nieodżałowanej pamięci, rodem z Francji znajomy, powtarzał częste nad Sekwaną powiedzenie: „Votez oui, votez non, vous serez toujours con”. Owo dictum, w uładzonej polskojęzycznej wersji brzmi: głosuj na tak, głosuj na nie, zawsze wyjdziesz na głupka.
I na wybory konsekwentnie nie chodził podkreślając, że i tak to nic nie da. Uważam, że nie miał racji. Choć w sumie powiedzonko jest bardzo trafne, zwłaszcza po uwzględnieniu ostatnich wydarzeń.

Mój głos, tak samo jak każdego pełnoprawnego obywatela, jest przepustką do władzy, od której zależy nasz los. Niestety, przepustką dla każdego, kto tylko potrafi świetnie się sprzedać, naobiecywać, wydać miliony na spoty wyborcze i utrzymania setek działaczy. A dobrego i pożytecznego czynu wnosi niewiele.
Złotówki wyrywa najczęściej z kieszeni podatnika, bo nasz ustrój każe z tej kiesy utrzymywać ugrupowania, które dopchają się do sejmowego korytka.

Mam dylemat. Wyborcza absencja byłaby wyrazem braku troski o to, kto będzie rządził. Z kolei wrzucenie do urny listy z zaznaczonym nazwiskiem wcale nie znaczy, że wskazane rządy będą dobre. Być może ja zagłosuję dobrze, ale większość, czyli głos ludu, wybierze źle. I ktoś zawsze pozostanie niezadowolony.

Ominięcie szerokim łukiem lokalu wyborczego byłoby też potwierdzeniem nihilizmu, do którego mi daleko. Sądzę, że człowiek powinien mieć określone poglądy i dawać im wyraz. Można w poglądach ewoluować. Choć na pewno nie na zasadzie koniukturalizmu, jak to się dzieje choćby w naszej Jeleniej Górze, nie mówiąc o Parlamencie.

Niektórzy posłowie wciąż grzeją ławy od kilku lat dostając się na warszawską Wiejską za każdym razem z innego ugrupowania.
A niektórzy radni będący jeszcze kilka lat temu błagającą o wsparcie forpocztą lewicy, wychodzącą tyłem z gabinetów przywódców, przy zmianie politycznych realiów raptem wyciągają z szafy wymięty i śmierdzący naftaliną prawicowy sztandar. I stroją fałszywe miny zapominając, że wiele osób pamięta te grymasy w zupełnie innym kontekście.

Tymczasem moje poglądy ostatnio jakoś nie nadążają za rozwojem sytuacji. Liczyłem na ministra Zbigniewa Ziobrę, że „obetnie” ręce złodziejom a chuliganów zamknie za kraty, a tu kilka dni przed rozwiązaniem Parlamentu, jakieś typy okradły altankę na naszym ogródku. Typy oczywiście nieznane, a policja prawie bez szans, aby ich dorwać.
Ktoś inny pokładał nadzieję w prof. Relidze, że uzdrowi chory system opieki zdrowotnej. Nie brakowało naiwnych, że zmniejszone zostaną podatki, wreszcie zostanie zreformowana szkoła, krótko – spełniona przynajmniej część obietnic ze wszystkich kampanii razem wziętych.

W jednym się tylko nie pomyliłem. Nigdy nie liczyłem na Aleksandra Kwaśniewskiego. Pamiętam jego sztuczną serdeczność z kampanii w roku 2000, kiedy to jeleniogórzanki całowały pana Ola w krawat na rynku, a rozanielony pan OIo ze świtą w postaci ministra Ryszarda Kalisza, posła Jerzego Szmajdzińskiego i naszego byłego prezydenta Józefa Kusiaka od razu pobiegł postraszyć figury świętych w kościele garnizonowym…
No i teraz utwierdził mnie w przekonaniu o swoim charakterku aparatczyka, opowiadając brednie niegodne byłego prezydenta RP w kwestii traktowania Polski przez Niemców.

Tak oto najbliższe tygodnie trzeba będzie chyba szczególnie uodpornić się na dawkę bzdur, jaką usłyszę i zobaczę w telewizji (na szczęście nie oglądam zbyt wiele) i czytać między wierszami przedwyborcze zapowiedzi partii wszelkich.
A 21 października… No właśnie. Nie wiem. Może coś mnie oświeci.
Póki co, napiszę za Młynarskim i nie będę w tym odkrywczy: Róbmy swoje, bo niejedną jeszcze paranoję przetrzymać przyjdzie, robiąc swoje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Droga jak nowa

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Zmiana na skrzyżowaniu

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~BC 9-09-2007 18:18
Dzięki Panie Konradzie. Dobry tekst; róbmy swoje ....
~wyborca 9-09-2007 18:43
Siedźcie w domu, tylko potem nie narzekajcie....
~BUC 9-09-2007 19:04
Napewno nie zagłosuję na LiD,bo będę musiał jeść kit/z okien/, PO już się sprawdziła ,bo nic nie załatwiła,Pójdę do wyborów , oddam głos nieważny .
~luis 9-09-2007 20:11
tylko na LID i na OLKA KWAŚNIEWSKIEGO i jego ludzi
~wiedżmin 9-09-2007 20:25
A tyle lat żylem w nieświadomości. To skandal dla miasta Jelenia Góra ,że jeleniogórzanki całowały KRAWAT WODZA komuszków Alexandra K. Wstydzę sie za te niewiasty.A FE.Przecież na krawacie męskim jest wiele okropnych "zarazków" chociażby podczas mówienia spadają drobinki śliny. Czy te Panie działają w którymś STOWARZYSZENIU POLITYCZNYM naszego miasta???
~a propos 9-09-2007 20:46
A propos, to co z tym kandydowaniem pana Roberta do senatu? Wiadomo już?
~Zulu 9-09-2007 20:48
Dobry tekst.
~xyz 9-09-2007 20:52
Najważniejsze to iść do urn. Najgorsze co może się stać w demokracji to niska frekwencja wyborcza (z czym do czynienia od dawna w Polsce mamy). Bo to ten fakt, a nie działania PiSu czy innych partii może świadczyć o kryzysie demokracji. Szkoda tylko, że ciągle musimy wybierać "mniejsze zło" zamiast "lepszego dobra". Trzeba się mieć na baczności i nie utonąć w potoku populistycznych haseł przedwyborczych (co słusznie wytknął klasie politycznej szanowny Pan Tejo). Idźmy, głosujmy... i czekajmy na młode pokolenie polityków. Może oni zrozumieją, że POLITYCY są w sejmie DLA NAS... a nie MY dla POLITYKÓW. To oni mają nam służyć i podejmować takie decyzje, żeby nam, tu na dole, żyło się lepiej. Jest szansa – my młodzi nadchodzimy! Obiecuję! i Pozdrawiam.
~HAVA NAGILA 9-09-2007 21:39
Idzcie do wyborow , polacy , katolicy , bohaterowie , idzcie . wybierzcie znow slusznie zebym mial sie z czego smiac przez nastepna kadencje sejmu .
~UPR 9-09-2007 21:50
UNIA POLITYKI REALNEJ
~JKM 9-09-2007 21:50
JANUSZ KORWIN MIKKE
~:),:) 9-09-2007 21:52
UWAGA!!! Luis po baletach ,jeszcze nie doszedł do siebie.
~do wiedzmin 9-09-2007 21:56
dzięki komunie nie jesteś parobkiem u Pana.
~do a'propos 9-09-2007 22:44
Chlopie miły nie strasz ludzi. Senat to wysokie progi na jego nogi – ma aspiracje Robuś ale do Senatu to TRZA mieć TO ,TO A U PRYSTROMA POSUCHA. A'PROPOS nerwicy się nabawimy przez Ciebie. A fe obywatelu.
~socjolog 9-09-2007 23:06
Mija dziesięć lat, gdy usłyszał o nich świat tuż za sklepem był ich klub. Sąsiad radio zniósł, usłyszałem Lepper wódz' I nie mogłem w nocy spać. Wielki kredyt miał i z odsetek tysiąc kar, komornika kazał zlać. A w uliczny gwar, jego imię przywiał wiatr, Andrzej L, urwał nać ... Andrzej, Bóg wie gdzie, co dzień miał blokady dwie, mnie paznokieć z palca zszedł. Głową walił w mur, wygadywał milion bzdur, ja wiedziałem, że to cieć ... Kredytowy szał, każdy z nich ich pięćset miał i podpierał snopkiem drzwi. A w sobotnią noc, był Witaszek, chata, szkło Jakże się, chciało pić ... Prosto spod strzech, w każdym z nich chłopska krew, tylko jeden przyświecał im cel ; za kilka lat, mieć u stóp Nowy Świat. umorzyć dług ... alpagi łyk i balangi po świt, niebezpieczny w nich rodził się duch. Ktoś dostał w nos, to popłakał się ktoś. Coś działo się. Poróżniła was, za Anety piękną twarz, Stachu by się zerżnąć dał. W pewną letnią noc, gdzieś na dach wynieśli koc, każdy dostał to, co chciał. Miała płodne dni, no i chciała z czegoś żyć, pokazaliście jej drzwi. Dopuściła was, nie wyskoczył ktoś na czas, no i masz, DeEnA ... Sto różnych ról, nie miał kto obsiać pól. Smakowaliście życia jak nikt. Dla was ten smak a ochłapy dla mas. Mija wasz czas ... W Sejmie dla braw, premier kazał wam grać takie rzeczy, że ciągle nam wstyd. Pewnego dnia, rozliczymy i was Nie ujdzie nic ... Słuchajcie tam, wieść dla was mam, oto skończył się wielki wasz sen. Tysięczny tłum dziś nie spija tych słów, już nie chcą was. Z ABeWu pan, mówi: na taśmie mam, to jak w głowach się rodził wasz plan. Zamknijcie drzwi i nie mówcie już nic .
~do socjologa 10-09-2007 8:43
pamięć pan masz za krótką i wiadomości zero.Balcerowicza wspomnij i Unię Wolności–zawiła i inni, Azetesu wytwór to prezydent łużniak, Jak poszukasz w "RADARZE" to prawda się ukarze .Powiązania z rudymi liskami co zginęły mimo zrzucanych szczepionek przeciw wściekliźmie, którą to mnie zarażono .Każdy cham pali i pije sam .Przyjechali kowboje każdy chwyta co TWOJE .Kolejny LiD co karze nam wp......ć KIT/ Hasło wyborcze/.Platforma O/czytaj obcokrajowców/ nigdy dla Polaków nic dobrgo nie zrobiła i nie zrobi /Gronkiewicz Hanna –Walc to tańcz jak Ci zagrają politycy.W totka nie wygrałem i nigdy w wyborach nie udało mi się znaleść na liście wyborców startującego mojego przyjaciela ,Zawsze jakieś roszady do przesady.Kołomyja,kołomyja.Wolę głosować na wariatów niż na wielce uczonych co mle,mle i be,be,gijo,gijo dam ci w ..r.jo!.A cham mówi co myśli trochę więcej zrozumiale dla prostego ludu nie ma cudów, nie ma cudów.Jezus zmarł i Jezus zmartwychwstał.
~fenix 10-09-2007 11:43
pójdę na wybory, pod warunkiem, że na kartach do głosowania pojawi się opcja: ŻADEN Z POWYŻSZYCH. Nie mam zamiaru oddawać głosu na kogoś, kto i tak później ma nas wszystkich głęboko w d...
~Wilma 10-09-2007 15:36
Opcję "żaden z powyższych" wykonuje się wrzucając do urny kartę przekreśloną :)))
~wyborca 10-09-2007 16:01
Należy iść i głosować na obecnego prezydenta Jeleniejn Góry,żeby wygrał i odszedł z miasta.Nigdy nie chodziłem,a teraz pójdę ja i cała rodzina – 10 osób,może się uda gościowi "pomóc".
~Do UPR i JKM 10-09-2007 16:08
Ja też!!!!!
~K.B. 10-09-2007 16:21
A ja i tak zagłosuje na kogoś z PIS!!! Bo przecież ile różnej maści komuszków od Stronnictwa Lewych dochodów, prz SAMOOBRONE Leppera ( stąd wywodzi się nazwa choroby lepry tądu) poprzez Obszczumurków Obywatelskich sypało nieustannie piach w trybu rządów PISU – o i tak solidnie wyczyszczono zatęchłą atmosfere koru[pcji. Niech wrzeszczą na tematobrony "HONORU" Kaczmarków, Jakubowskich, Blidów Siwców , Kwachów – to i tak nie zmieni to faktu,że PRZESTĘPCA POZOSTANIE RPZESTĘPCĄ.... A to, ze Ziobro przed czasem nazywarzecz po imieniu nioe zmienia podanego wyżej faktu, BO PRAWDA PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ WYJADZIE NA JAW. a wstyd będzie jeszcze większy – chyba, że różni wIDAWSZY, czy bROCHWICZE ZACZNA MATACZYĆ– i nowy CHIORY Z NIENAWISCI DO POLSKI Premier np tUSK zamiecie wszystko pod dywan kolejnej grubej krechy. Dlatego trzeba póść do wyborów i wybrać PRAWDĘ
~o. Dyrektor 10-09-2007 17:23
Głosujcie na PiS, ja ustawiam listy. W toruniu na pierwszym miejscu będzie panna Sobecka. W Jeleniej też jakaś miotła się znajdzie...
~cała prawda 10-09-2007 17:34
Kto chce głosować na PIS niech przeczyta, co nie tak dawno mówił nasz premier: 1. Nie będę premierem, gdy mój brat będzie prezydentem 2. Nie będzie koalicji z Samoobrona 3. Cieszę się, ze będę na pierwszej linii walki z Samoobroną. 4. My w kolejnej kompromitacji i w otwieraniu Samoobronie drogi do władzy w Polsce uczestniczyć nie będziemy 5. Nie poprzemy nikogo z wyrokiem sadu lub przeciwko komu toczą się sprawy sadowe. To jest sprzeczne z ideałami PIS 6. V–ce minister sprawiedliwości nie ścigał i nie osadzał w wiezieniu działaczy opozycji w latach 70 7. Wybudujemy trzy miliony mieszkań. 8. Wprowadzimy szybko niższe podatki. 9. Wycofamy wojsko polskie z Iraku. 10. Prawie 200 km autostrad w 2006, to nasza zasługa. 11. Tylko 6 km autostrad w 2007, to wina SLD. 12. Marcinkiewicz, to premier na całą kadencje. 13. Pomożemy Stoczni (UE chce zwrotu 4 mld). 14. Zredukujemy administrację państwową 15. W rządzie nie będzie byłych członków PZPR.
~fantom 10-09-2007 19:23
przecież jakby powiedział prawdę to by do nikt nie wybrał! myśl trochę chłopie (ty tam powyżej) :)
~Wilma 10-09-2007 19:54
Walka z korupcją – tak! Jestem ZA! Ale nie jestem za obsesyjnym rzucaniem oskarżeń na ludzi, którym niczego nie można udowodnić, przy jednoczesnej bezczelnej bezkarności tych, co do których nikt nie ma wątpliwości, co sobą reprezentują...
~hiphip 10-09-2007 22:27
Hura, Robert będzie naszym senatorem. Wreszcie ktoś coś z robi z Jelenią.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ćwierć wieku Teatru Maska

Strategia rozwoju

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Roboty na Dworcowej

70 drzewek na jubileusz

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
327
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%