MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Paradowali w słońcu przez Szklarską Porębę

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Niedziela, 23 maja 2010, 8:52
Aktualizacja: 22:52
Autor: Karolina
Fot. Karolina
Wczoraj ulicami miasta pod Szrenicą przeszli uczestnicy „Parady Rodzinnej”. Oprócz mieszkańców i turystów, w imprezie wzięli udział goście z niemieckiego Bad Harzburg oraz czeskiego Lanova, Harrachova, a także Korzenova. Następnie, w Parku Miejskim „Esplanada” odbył się festyn. Kolorowe przebrania większości uczestników przyciągnęły nawet słońce, które wyszło zza chmur po długiej nieobecności.

Parada wyruszyła spod Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. 1-go Maja . Kolorowy korowód przeszedł obok Skweru Radiowej Trójki, a następnie udał się w kierunku Parku Miejskiego „Esplanada”. W przemarszu wzięło udział kilkanaście drużyn oraz mieszkańcy i turyści. Paradę poprowadził burmistrz Arkadiusz Wichniak, który tego dnia wystąpił w tradycyjnym stroju walońskim. Przedszkolaki przebrały się za „Słoneczka”, a uczniowie jednej z miejscowych podstawówek wcielili się w role „Rock and Roll-owych Jedyneczek”. Silną reprezentację, ubraną w jednakowe koszulki, miał także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pierwsza „Parada Rodzinna” odbyła się trzy lata temu, jej pomysłodawcą jest burmistrz Szklarskiej Poręby. – Nikt wówczas nie wierzył, że ten pomysł „wypali”, nawet osoby z mojego najbliższego otoczenia – wspominał Arkadiusz Wichniak. Parada zyskała jednak wielu sympatyków i frekwencja jej uczestników była spora. Przez kolejne dwa lata w realizacji imprezy skutecznie przeszkadzała brzydka pogoda. Tegoroczna edycja również stała pod znakiem zapytania, ponieważ przez cały tydzień padał deszcz. Sobotni poranek przywitał uczestników pochmurnym niebem, ale w miarę upływu czasu słońce świeciło coraz mocniej.

Główną ideą tego wydarzenia jest integracja i prezentacja lokalnej społeczności Szklarskiej Poręby. We wczorajszej paradzie wzięli także udział goście z zagranicy. W jednolitych przebraniach i z własnym transparentem na zbiórce stawili się reprezentanci z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Bad Harzburg. Niemiecka delegacja liczyła 60 osób. Nie zabrakło także przedstawicieli naszych czeskich sąsiadów. – Jestem bardzo miło zaskoczony tutejszą atmosferą. Szczególnie poruszyło mnie piątkowe przywitanie naszej delegacji – powiedział wiceburmistrz Bad Harzburg, Michael Riesen, któremu bardzo podobała się także parada.

W tym roku obchodzone jest 15-lecie partnerstwa miast Bad Harzburg i Szklarskiej Poręby, stąd wizyta niemieckiej delegacji w Polsce. Dokładnie 16 września 1995 r. w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów została podpisana umowa o wzajemnej współpracy. Rok później, taki sam dokument podpisano w Niemczech. Podczas festynu w Parku Miejskim „Esplanada” burmistrzowie obu partnerskich miast, wspólnymi siłami zasadzili drzewo. Jest ono symbolem przyjaźni i wzajemnego zaangażowania, o czym będzie przypominać pamiątkowa tablica umieszczona na pobliskim kamieniu. Natomiast dzisiaj o godz. 10.30, również przy muzeum Hauptmannów odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowego obelisku.

Rodzinny festyn w „Esplanadzie” sprzyjał wzajemnym rozmowom i dzieleniu się wrażeniami. Burmistrz Szklarskiej Poręby życzył sobie i mieszkańcom, aby tego typu spotkania stały się tradycją w mieście. – W takim miejscu, jak ten park, możemy się integrować, przebywać ze sobą i cieszyć, że mieszkamy w tak pięknej okolicy – przekonywał wszystkich zebranych A. Wichniak. Impreza obfitowała w wiele dodatkowych atrakcji. Oprócz występów poszczególnych drużyn na scenie amfiteatru, można było wziąć udział w warsztatach malarskich, lepienia z gliny albo w zabawie poszukiwania Złotego AuRuna, zorganizowanej przez Bractwo Walońskie.

Przedstawiciele władzy z Bad Harzburg wspominali pierwsze lata współpracy ze Szklarską Porębą. Na początku miała ona bardzo luźny charakter, z czasem doszło do wspólnych inicjatyw sportowych oraz wzajemnej wymiany uczniów ze szkół. Od dwóch lat takie międzynarodowe spotkania organizowane są coraz częściej, wręcz regularnie. Wielokrotnym gościem w mieście pod Szrenicą jest przewodniczący rady miejskiej w Bad Harzburg, Wofgang Kullig. Natomiast inicjatorem powstania kamienia pamiątkowego, który jutro zostanie uroczyście odsłonięty, jest Wolfgang Thust. Niemieccy przedstawiciele są zdumieni ogromnym rozwojem inwestycyjnym w Szklarskiej Porębie.

- Jesteśmy zdziwieni i zainteresowani jak miasto pod Szrenicą pozyskało pieniądze na te wszystkie przedsięwzięcia. Chcielibyśmy zorganizować spotkanie ze stroną polską i wymienić wzajemne doświadczenia w tym zakresie - powiedział M. Riesen. Przewodniczący Kullig wspomniał o potrzebie dalszej, polsko-niemieckiej integracji. W innych partnerskich miastach, na przykład w Wielkiej Brytanii, członkowie zagranicznych delegacji nie mieszkają w hotelach, tylko z tamtejszymi rodzinami. - W ten sposób można się zaprzyjaźnić - zachęcał Kullig do przejęcia tego zwyczaju również w Szklarskiej Porębie. W przyszłym roku 15-lecie wzajemnej współpracy będzie obchodzone w Bad Harzburg. Na uroczystości i niemiecką paradę, polska strona została już zaproszona.
.

Ogłoszenia

Czytaj również

Owocna współpraca

Zamknęli przedszkole z powodu koronawirusa

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~screw 23-05-2010 11:07
Wspaniała tradycja to trzecia parada na pierwszej owsze bylo sporo mieszkańców. Drugą Burmistrz Wichniak olał i nie wził w niej udziału wolał roliczyclegacje do Norwegii . A na wczorajszej zbierał plony swojego pomysłu , szedł sam jak palec a za nim kilku mieszkańców masta .
~wercs 23-05-2010 13:47
~wercs 23-05-2010 13:50
...ahaa, Jak Wichniak szedł ulicą sam jak palec to słońce nie świeciło.
~ 23-05-2010 18:52
faktycznie, ten tłum na zdjęciach to zrobiło "kilku mieszkańców". Żałosny jesteś screw.
~ZABOBRZANIN 23-05-2010 19:03
Naprawdę mamy czym przyciągnąć turystów aby zostawiali u nas kasiorke... Obraz nędzy i rozpaczy oraz zgrzytanie zębami pozostanie. Za resztę zapłacicie kartą XXXX spojrzenia zazdrości bezcenne !
~ZABOBRZANIN 23-05-2010 19:09
Ten kogucik w garniturku czarnym (ksztacony) na fotce nr 15 niech poczyta co się robi z rękami na scenie ... ?
~dex 23-05-2010 20:41
niesamowite wydarzenie na skale światową
~QQ 23-05-2010 22:18
I o co chodzi ? Przecie w tym mieście nic sie nie dzieje. Nuda, nuda i nic więcej. A MY SZLACHETNI zaczekamy na czas gdy sie będzie działo. Smutne to .....
~QQ 23-05-2010 22:34
do screw przejrzyj zdjęcia i szybko policz na palcach. Na mój wzrok to z 300 osób maszerowało. Czy to mało ? A może napiszesz czemu ty nie maszerowałeś? Nie czekaj aż ktoś zrobi coś dla ciebie, pomyśl jak ty może wspomóc działania innych.
~screw 23-05-2010 23:37
do QQ stałem w tych tłumach skandujących na cześć burmistrza...........
~ 24-05-2010 13:25
Przebierańcy,-Miasto cały czas się cofa a oni paradują i tym marszowym krokiem wprowadzają Nas w NIEBYT.Może by tak zacząć robić coś aby przybyło miejsc pracy i mieszkań.My chcemy żeby nam się w Szklarskiej żyło lepiej,a Wy toczycie swoje prywatne wojenki,próbujecie nam zaimponować przebieraniem się.My wiemy jacy z was PRZEBIERAŃCY,już nie jesteście w stanie Nas oszukać i Wy z Prawa i Wy z Lewa.
~Ani z lewej ani z prawej... 24-05-2010 17:56
Coś mi się widzi, że w paradzie - tak na oko, bez liczenia na palcach, wzięło udział ze dwa razy więcej ludzi niż w referendum. Ale mogę się mylić. A ten ci ludzie na Esplanadzie to tylko drwale. Byli tam bo wycinali starodrzew parkowy. Podobno z tego drewna powstaną nowe mieszkania i miejsca pracy dla pilarzy.... Nawet ten "screw z 23.3", co stał na chodniku w tłumie skandujących na cześć burmistrza, może się załapać. W końcu ma zasługi nie byle jakie.
~ 26-05-2010 9:58
W referendum niestety nie głosowały dzieci z przedszkoli ,uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum.Trudno powiedzieć co robili wówczas pracownicy jednostek samorządowych, może przygotowywali się do konkursu na najciekawsze nakrycie głowy - MOPS I miejsce i nagroda pieniężna z budżetu miasta.Nie próbowali też odwołać naszych władz zagraniczni goście - 60 osobowa delegacja - teraz przyjadą aby oddać swój głos w nadchodzących wyborach,ta władza na to zasługuje,bo przecież ten rozmach inwestycyjny !!!!! A kredyty............................. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Dachowanie volvo w Karpaczu

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Serca pełne nakrętek

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
868
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%