MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Parada kostiumów przed „Impresją”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 16 lipca 2010, 14:38
Aktualizacja: 15:46
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Tylko jeden dzień dzieli uczestników warsztatów „Lato w teatrze” od premierowego pokazu widowiska „Impresja”. Dziś ostatni „roboczy” LWT. Jutro przyjdzie czas na próbę generalną i przedstawienie. Kolejne – w niedzielę.

Czas w teatrze mija jak z bicza strzelił. W przypadku „Impresji”, sztuki ze sporym rozmachem, niecałe dwa tygodnie na jej przygotowanie to bardzo mało, zwłaszcza dla adeptów sceny. Ale – przecież – „Lato w teatrze” to przede wszystkim zabawa. Pośpiech nie jest więc wskazany. Tymczasem, jak mówi Tadeusz Wnuk, koordynator artystyczny całości, praca ma takie same podstawy jak w teatrze profesjonalnym.

Kolejną fazą przygotowań jest więc pokaz kostiumów. Aktorzy wychodzą na scenę już w strojach, w których zagrają. Oceniają ich realizatorzy: w tym przypadku Monika Strzelczyk, Tadeusz Wnuk oraz scenograf Janusz Kijański. Jest jeszcze czas na poprawki, likwidację niedociągnięć, czy też na realizację nowych, ale nie wymagających zbytnich nakładów pomysłów. „Wychodzą” też pewne niedoskonałości: tu brakuje zgrania kolorów, tam jeden detal nie pasuje do koncepcji całości, ówdzie przydałoby się więcej akcentów barwnych, gdzie indziej lepiej wystąpić na bosaka niż w butach.

Po przeglądzie kostiumów następuje próba generalna techniczna, zwana też przebiegiem technicznym. Wówczas jest okazja, aby zapoznać aktorów z płynnością sekwencji, ustawić światło i dokonać – jak się to mówi w teatralnym żargonie – czyszczenia „brudów”, czyli elementów, które w jakiś sposób psują scenę lub są niedoskonałe. Pierwsza „przelotka” (tak mówi się o całościowym przebiegu sztuki) uświadamia też realizatorom, czy wszystko jest spójne, logiczne i zazębiające się w całość. Bywa – jak to miało miejsce dziś – że niektóre sceny wypadają.

Próba techniczna jest dość mozolnym doświadczeniem zarówno dla realizatorów, jak i aktorów, ale to niezbędny element przygotowania do właściwego pokazu. Na komputerze zostaje zapisany układ świateł. Z całością zapoznaje się też realizator dźwięku, który musi bardzo dobrze znać przebieg sztuki, aby „kierować” muzyczną stroną widowiska.

Tadeusz Wnuk poradził młodym adeptom sceny, aby do jutrzejszej premiery podeszli w skupieniu, nie wysilali się za bardzo przed nią, a także unikali zbyt zimnych i gazowanych napojów, które mogą fatalnie wpłynąć na gardło i struny głosowe. – Pięknie pracowaliście przez dwa tygodnie. Szkoda by było ten efekt zmarnować – powiedział T. Wnuk.

Jutro – przed południem – ostatnia próba generalna, później czas na koncentrację i o godz. 18 – premiera. Po sztuce odbędzie się prezentacja filmu z warsztatów oraz oficjalne rozdanie certyfikatów uczestnictwa w LWT, a także popremierowy bankiet. W niedzielę o godz. 18 – drugi pokaz „Impresji” opartej na dziełach francuskiego symbolisty Arthura Rimbaud’a.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Pomogło też Miasto Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr, TV Dami, TV Karkonosze Play

Zajrzyj na blog LWT 2010

tutaj.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni KO przeciw kupcom?

O rozpadających się górach

Ruszył Krokus Jazz Festiwal 2019  

Dotacja dla Muzeum Zabawek

O początkach hutnictwa szkła

Wystawa o Staffie w muzeum Hauptmanna

Stoi kolej na Kopę

„Porwanie Harrego Pottera” w wykonaniu teatru z MDK

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
880
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%