MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Para buch!

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 17 maja 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Parowóz z dwoma wagonami retro ruszy z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego.

Takie są założenia władz samorządowych powiatu lwóweckiego w promocji linii kolejowej Jelenia Góra – Lwówek i zarazem sposób na przekonanie decydentów z Wrocławia o tym, jak potrzebne jest to połączenie.

Przejazd pociągiem retro będzie zorganizowany 4 czerwca. Wówczas, jak za dawnych lat, z peronu jeleniogórskiego dworca buchając parą ruszy parowóz a z nim dwa wagony. Na trasie przejazdu będą dłuższe przystanki w Pilchowicach nad Zaporą, we Wleniu oraz w Lwówku Śląskim. Tam odbędzie się impreza plenerowa.

Organizatorzy chcą zaprosić jak najwięcej VIP-ów, od których zależy los lokalnego kolejnictwa. W wagonie dla ważnych gości nie może zabraknąć wojewody dolnośląskiego, lokalnych parlamentarzystów, radnych wojewódzkich oraz urzędników z zarządu województwa dolnośląskiego.

Obecnie linia Jelenia Góra – Lwówek to ostatni regionalny szlak kolejowy wciąż czynny dla pasażerów. Kursują tamtędy dwa autobusy szynowe dziennie. Los linii wciąż jednak jest niepewny a zarząd województwa z roku na rok tnie koszty związane z dofinansowaniem nierentownych połączeń lokalnych.
– Tymczasem są one bardzo potrzebne nie tylko mieszkańcom, dla których to często jedyna możliwość dojazdu do pracy i szkoły. Mogą sprzyjać również rozwojowi lokalnej turystyki – argumentują włodarze z Lwówka.

<b> Pociągiem do Świeradowa? </b>
Dyskusja o lokalnych połączeniach kolejowych ożywiła także nadzieję na ponowne uruchomienie linii z Gryfowa Śląskiego do Świeradowa Zdroju przez Mirsk. Samorządowcom niezbyt podoba się alternatywa przekształcenia torowisk w ścieżki rowerowe. Chcą wykorzystać koniunkturę na linie turystyczne i zainteresowanie obcych przewoźników ich obsługą. Polskie Koleje Państwowe zapowiadają pozbywanie się w najbliższej przyszłości zaniedbanych nieruchomości i torowisk nieczynnych linii. Ma to związek z uwolnieniem rynku kolejowego od samodzielnego dyktatu PKP. Samorządowcy liczą na przejęcie torowisk i zaproszenie do inwestowania przewoźników z Czech i Niemiec.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kto na dyrektora?

Nowy dyrektor WORD

Smog w Sobieszowie

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Mirsk 17-05-2007 10:08
Mówimy zdecydowane TAK dla lini kolejowej przez MIRSK do Świeradowa !!!! Przecież pamiętam jak tamtędy jeździłem (kiedy jeszcze działała stara linia) to widoki były przepiękne, myślę że to bardzo istotne przedsięwzięcie przedewszystkim dla turystyki, ale także może służyć dla Świeradowiczan i Mirszczan jako linia dojazdu do szkoły np. w Gryfowie lub dojazdu do liceum w Mirsku. Pozdrawiam
~ania 17-05-2007 10:15
nie jestem VIPem a tez bym chciala pojechac na taka wycieczke
~ad 17-05-2007 10:39
A czy nie można doczepić jeszcze ze dwa wagony dla dzieci i ich opiekunów? Przecież te maluchy znają parowozy tylko z wierszyków.
~iga 17-05-2007 10:45
Jestem za.W Pilchowicach nad zaporą jest cudownie.Pamiętam jak niesamowitym przeżyciem był przejazd przez most kolejowy, widoki przepiękne.Często bywam nad zaporą, brakuje tam jakiegoś punktu gastronomicznego,gdzie można zjeść lody i wypić piwko, a turystów przyjeżdża tam bardzo dużo.Niedaleko jest dziki wąwóz malownicze widoki.Zapraszam wszystkich, którzy tam jeszcze nie byli, bo warto.
~malka 17-05-2007 10:51
jeździłam trasą Jelenia góra- Lwówek lat temu dwadziesnia dojezdzając do szkoly w rakowicach ( pociag wtedy jechal do Węglinca) pogróz ciuchcia do Lwowka trwała godzinę trasa przepiekna - trzy tunele a ile emocji było prejeżdzajac przez most nad jeziorem pilchowickim most trzeszczał pociąg jechał powolutku zaporę widać było w całej krasie na trasie przepieknie widoki nie moge zrozumiec dlaczego tak wspaniała turystycznie trasa jest niewykorzystywana Polacy nie potrafia wykorzystać tego co juz mają i na tym zarobić a wystarczy zobaczyć jak to robią sasiedzi jest jeszcze wspaniała trasa do Szklarskiej Poreby a dalek do Czech widoki takie że dech zapiera raz miałam okazję jechać tak do harachowa tego się nie zapomina może w końcu znajdzie sie ktoś mądry kto potrafi wykorzystać ten nasz regionalny potencjał bo narazie to tylko duzo się mówi i wszyscsy o wszystkim wiedzą , obiecują, widzą konieczność, i planują i co z tego wynika?
~JG 17-05-2007 12:43
Tez chcialöbym sie przejachac taka ciufcia, taka atrakcja powinna byc czesciej, jako atrakcja turystyczna, a tak nie ma zadnej, ani dla mieszkancow, ani dla turystow!
~Christov 17-05-2007 13:49
Jak się załapać na taką fantastyczną wycieczkę?:-) Gdzie są zapisy? U konduktora, czy też w okienku?:-))Będzie jakaś powtórka dla zwykłych ludzi, którzy też by chcieli się przejechać parowozem i wagonem retro?
~Marcys78 17-05-2007 15:50
Ja chciałbym z dziećmi i żoną pojechać tym pociągiem. Mam nadzieję że ten skład wraca do Jeleniej Góry bo inaczej będziemy wracać "z buta". ostatecznie możemy wrócić szynobusem.
~Marcys78 17-05-2007 15:53
Zawsze w długi weekend jest parada parowozów w Wolsztynie. W tym roku byłem pierwszy raz było super. Zapraszam w przyszłym roku. www.parowozowniawolsztyn.pl
~Zbigniew Leszek 17-05-2007 15:57
PROPOZYCJA NA NIEDZIELĘ Opisałem kiedyś ta trasę ,,Pociągiem do Wlenia, a z powrotem rowerem,, - Doliną Bobru Polecam coś wspaniałego jeśli nie masz pomysłu na niedziele to polecam wspaniała wycieczka rowerowa. Odjazd pociągu w niedzielę godz.9.32 koszt biletu niedzielnego 4,50zł plus bilet na rower 4,00zł
~KDR-Karpacz 17-05-2007 20:57
Polecamy za Zbyszkiem Leszkiem. Drezyniarze też jeżdżą rowerami. :) Ta trasa ma olbrzymi potencjał turystyczny. Miło, że tamtejsze samorządy dostrzegają ten skarb. Niestety pociag retro nia może stać się stałą atrakcją turystyczną na tej linii ze względu na koszty. Bilet, przy pełnych dwóch wagonach musiałby kosztować przynajmniej 100 zł od osoby. Chociaż, kto wie? Promocja potrafi zdziałać cuda. Podróż szynobusem z rowerem, to też świetny pomysł. Szacunek dla organizatorów i PLKi z Wałbrzycha za wysiłek organizacyjny i dobrą wolę.
~273 19-05-2007 18:56
hahaha uruchomili parowóz :D no tak, po tych torach z Jeleniej gdziekolwiek i tak więcej niż 30km/h nic nie pojedzie :D:D:D brawo za inicjatywę, lole :D
~273 19-05-2007 18:56
hahaha uruchomili parowóz :D no tak, po tych torach z Jeleniej gdziekolwiek i tak więcej niż 30km/h nic nie pojedzie :D:D:D brawo za inicjatywę, lole :D
~zbir1 24-05-2007 12:55
Inicjatywa godna pochwały. Należy tylko mieć nadzieję, że nie skończy się na inicjatywie. Skądinąd orientuję się ile kosztuje jeden "rejs" Tkt–ki z Jaworzyny do Lwówka i z powrotem... Ale ttrzeba być dobrej myśli. Szkoda tylko, że impreza odbędzie się w poniedziałek. Normalnie lud wtedy pracuje i nie ma kiedy zrobić zdjęcia czy choćby wziąć dzieciaka na stację i powiedzieć: "Popatrz, tak wygląda parowóz"...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejny etap inwestycji przy Kruszwickiej  

Policyjny pościg na Zabobrzu

Orszak Trzech Króli

Ponad 28 milionów deficytu

Przed nami finał WOŚP

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
87
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
6%