MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Papież i hotel elementem promocji ruin zamczyska

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 13 listopada 2008, 8:21
Aktualizacja: Piątek, 14 listopada 2008, 8:05
Autor: TEJO
Doroczny Turniej o Złoty Bełt Chojnika to stanowczo za mało, aby ożywić zamczysko.
Fot. JSL
Jak sprawić, aby zamek Chojnik był atrakcyjniejszy dla turystów? Miłośnicy Sobieszowa pragną, aby ruiny warowni jeszcze bardziej trwale wpisały się w pamięć tych, którzy je odwiedzają i przyciągnęły jeszcze więcej gości.

Do tej pory zamek Chojnik jest jedynie punktem wypadowym dla wycieczek i tzw. żelazną częścią programu zwiedzania Jeleniej Góry i Sobieszowa. Nie zatrzymuje jednak turystów na dłużej. Jedynie dwa razy do roku, z racji Dni Sobieszowa i turniejów rycerskich, warownia ożywa. To zdecydowanie za mało.

Miłośnicy Sobieszowa pragną, aby turyści zatrzymali się w pobliżu ruin na dłużej i mieli z tej wizyty więcej pamiątek. Jest już kilka pomysłów na ożywienie zamku. Prostych i bardziej skomplikowanych. Jeden z tych prostych to zamocowanie na tak zwanym szlaku papieskim „pieczęci” z wizerunkiem Jana Pawła II, które będzie można sobie odbić przykładając doń kartkę i rysując na niej ołówkiem lub długopisem. Znacznie więcej nakładów niesie za sobą zamierzenie wybudowania u stóp góry Chojnik hotelu z kompleksem SPA.

Argument: teraz turyści „zdobywający” zamek nie mają się gdzie zatrzymać na dłużej. Ich pobyt w Sobieszowie ogranicza się tylko do spaceru do ruin. Przystań w postaci hotelu na pewno zachęciłaby gości do dłuższego pobytu w dzielnicy pod Chojnikiem i do zostawienia tu większych pieniędzy.
Jak się dowiedzieliśmy, właściciel gruntu pod zamkową górą nosi się także z zamiarem postawienia pomnika Jana Pawła II, aby w ten sposób zachęcić do odwiedzin tego miejsca turystów, którzy czują więź duchową z polskim papieżem.

Na razie to tylko pomysły. Miłośnicy Sobieszowa szukają środków i sponsorów realizacji swoich zamierzeń. Byli już u Dariusza Milińskiego, sobieszowianina z urodzenia i przekonania, który miałby się zająć „artystycznym” wizerunkiem dzielnicy. Między innymi, zagospodarowaniem dawnych stajni Schaffgotschów na skansen. A na inwestycje w obrębie góry Chojnik musi wyrazić zgodę Karkonoski Park Narodowy.

W przeszłości padały różne pomysły uatrakcyjnienia zamku. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych była propozycja budowy kolei gondolowej. Ta idea nie miała jednak żadnych szans na realizację. Zabrakło środków i przychylności KPN.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie bezpieczniej

"Czyste Powietrze" – nabór wniosków  

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Sobieszowianin... 13-11-2008 10:22
Pomysł z tą pieczęcią fajny tak już jest w wielu europejskich zamkach.Zagospodarowanie sensowne terenów po byłym gospodarstwie wart przyklaśnięcia tym bardziej ,że w planach urbanistycznych ostatnio czytałem w Nowinach jest projekt poprowadzenia przez ten teren drogi jest to pomysł po prostu absurdalny mam nadzieję ,że konserwator zabytków nie wyrazi na to zgody !!! A hotel spa to już dawno powinien stanąć razem z kompleksem basenowym.Terenu po byłym basenie i wokoło niego jest dużo.Widać ,że pomysłów jest wiele tylko niestety do tego pomysłu trzeba przekonać też włodarzy miasta oraz inwestorów.
Patol 13-11-2008 10:53
no obowiązkowo pomysł z odbijanką na szlaku jest super! Na dziedzińcu zamku powinien być pomnik że papież był (chociaż myslami) na zamku! To że zamiast szlaku o jakimś kolorze jest szlak tzw. papieski sięteraz dowiedziałem i myśle że jest to wspaniały pomysł! Jeszcze zamiast Karkonoskiego Parku Narodowego powinien być Papieski park sobieszowa.
~Bolko z Piastowiczów. 13-11-2008 11:18
Oczywiście, przede wszystkim pomnik Papieża! A co?. Jeszcze jeden więcej, co to za różnica, byle służył komercji!
~reif 13-11-2008 12:21
posprzatać to piekne miasteczko i trzymać tam porządek dotyczy to takze rzeki. I szukac forsy i odnawiać tak żeby przyjezdnym oko bielało Bo Sobieszów to perełka naszej kotliny i zasługuje na szczególne traktowanie.
~bdk 13-11-2008 14:16
a ja bym tam zrobił dwie trasy rowerowe do xc i dh i zorganizował zawody. To świetna miejscówka.
~_ojdiridirachciach___ 13-11-2008 14:48
Po co się ograniczać tylko do pomnika. A czy nie możnaby nazwać tego zamku imieniem JP II ? ...i przemalować na biało-żółto, żeby sie lepiej kojarzył ? I do tego kolejka gondolowa żeby dowieźć wygodnie pielgrzymów. Ten pomysł jest super :)
~art 13-11-2008 17:18
nie wykorzystujcie Papierza do celów biznesowych
~Wrocław 13-11-2008 17:33
Zgadzam się z Ojdiridirachciachem! I jeszcze wymyśleć nową legendę, jak to Kunegunda chciała rzucić się w przepaść po odtrąceniu przez dzielnego rycerza, ale tym rycerzem okazał się Jan Paweł II i zabrał ją do Watykanu, żeby opiekowała się bezdomnymi muchami w jego prywatnej toalecie. A jakby na każdym drzewie powiesić wizerunek IP II, a zamiast liści poprzyklejać małe papieskie chorągiewki, to mocher z całego kraju będzie ściągał na zamek przez okrągły rok!!!
~Sabath 13-11-2008 21:36
pomnik Jana Pawła II ,kościół,hotel luksusowy i park rozrywki i odpoczynku
~ 13-11-2008 22:31
Czemu snujecie takie idiotyczne plany(Komentarze)?
~do reif 13-11-2008 23:01
Masz 100 % racji.Mieszkańcy Sobieszowa jeśli chcą ,aby turyści u nich pozostali dłużej i zostawili tu swoje pieniądze to najpierw muszą posprzątać swoją mieścinę. Ale nie metodą posprzątam sobie podwórko ,a graty wrzucę do rzeki czy lasu lub rowu.Bo żaden inwestor nie zechce tu budować czegokolwiek jeśli będzie miał do czynienia z śmietnikiem.Bo jaki turysta w tym brudzie będzie chciał odpoczywać.A tak na marginesie, niektórzy z Was za bardzo drwią sobie z Papieża .Ten człowiek nie zasłużył sobie na takie drwiny z Waszej strony.A pomnika nie trzeba stawiać i tak już na Chojniku są pamiątkowe tablice z okazji odwiedzenia zamku przez Wojtyłę.A pomysł z odbijanką jest świetny.
~Wrocław 14-11-2008 3:05
Do postu z godz. 23:01: To nie są drwiny z Papieża jako konkretnej osoby, a z tego, że wiele osób ma tendencję do robienia z niego wybitnego autorytetu w każdej dziedzinie, w jakiej się da (którym wcale nie był!). Warto więc dla równowagi przywrócić właściwe proporcje. A te tablice poświęcone Wojtyle na zamku Chojnik prawdę mówiąc tylko szpecą zamek, tak jak chociażby tablica poświęcona JP II na cmentarzu ofiar gór w Kotle Łomniczki, która pasuje tam jak pięść do nosa!
~Mama Gunda 14-11-2008 8:11
Proponuję uatrakcyjnić sam zamek o atrakcje, o których wie jego Bractwo i nie tylko...Oświetlić i udostępnić piwniczkę na dziedzińcu, a może pokusić się o odrestaurowanie kolejnych jej fragmentów, itp. Miały być dla Chojnika jakieś dotacje, ktoś coś wie ? Może warto zainwestować w prace archeologiczne, bo ten zamek wiele jeszcze ma do odkrycia... A zamiast nowej tablicy proponuję zająć się odtworzeniem gotyckiej kapliczki.
~Ted 14-11-2008 13:24
Ludzie co wy tu wypisujecie.Najważniejsze w tej chwili jest ratowanie ruin zamku / rozsypują się już mury/ i najlepiej byście zrobili załatwiając jakieś pieniądze na przeprowadzenie remontu,bo jeszcze trochę a nie będziecie mieć już żadnych atrakcji jak zamek wam się zawali.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Piękne święto plonów

Oryginalne bilety do Czarciego Młyna

Szlakiem Bernatta

Jeleniogórzanie na zlocie DTMZ

Lista Lewicy do Sejmu

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny byc jawne?

Oddanych
głosów
263
Tak
79%
Nie
17%
Nie mam zdania
3%