MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Papieska pamiątka w Kowarach

Wiadomości: KOWARY
Wtorek, 19 października 2010, 9:17
Aktualizacja: 12:57
Autor: Agfafka
Fot. UM w Kowarach
Z inicjatywy społeczności lokalnych w minioną niedzielę dokonano symbolicznego otwarcia i poświęcenia kowarskiego odcinka Szlaku Papieskiego.

Szlak Papieski to trasa górska, którą turystycznie wędrował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, od dziecka po wyjazd do Watykanu. W Kowarach miało to miejsce w poniedziałek - 3 września 1956 roku, gdy Karol Wojtyła gościł w trakcie wyprawy rowerowej.

Otwarcie powstałego kowarskiego odcinka szlaku zainspirowane zostały słowami Jana Pawła II: „Pilnujcie mi tych szlaków” (Nowy Targ, 1979), „dobrze by było umieścić w [mojej] biografii wszystkie trasy na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię” (Watykan, 1979) oraz „Oznaczcie mi te ścieżki...” (Watykan, 2002).

Realizację tej idei zapoczątkowało nabożeństwo w parafii rzymsko-katolickiej p. w. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kowarach. Mszę św. odprawił ks. biskup dr Stefan Cichy z diecezji legnickiej. Wraz z biskupem celebrację liturgiczną sprawowali: ks. Mariusz Majewski, notariusz legnickiej kurii biskupiej i sekretarz biskupa legnickiego, ks. dziekan Mieczysław Bętkowski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach, wikariusz prowincji ojciec Paweł Dybka, ojciec Piotr Bielenin i proboszcz kowarskiej parafii ojciec Ignacy Tomaszewski. Liturgię ubogacił śpiew chóru parafialnego Quo Vadis pod dyrygenturą Moniki Musiałek, studentki pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Kulminacyjnym punktem tego doniosłego wydarzenia było poświęcenie i odsłonięcie trzech tablic upamiętniających pobyt ks. Karola Wojtyły w Kowarach. W tle pobrzmiewała melodia ulubionej pieśni papieża pt. „Barka”, którą grał na trąbce Michał Starak, uczeń kowarskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Tablica upamiętniająca pobyt ks. Karola Wojtyły w Kowarach oraz tablica z mapą przedstawiającą Szlak Papieski w Sudetach zostały umieszczone przy kościele. Natomiast trzecią tablicę umiejscowiono przy ul. Szkolnej 15 w Kowarach, gdzie 54 lata temu w trakcie wyprawy rowerowej obecny był Jan Paweł II.

Na uroczyste otwarcie szlaku przybyli m.in. Mirosław Górecki - burmistrz miasta Kowary, Elżbieta Zakrzewska - poseł na sejm RP Ziemi Jeleniogórskiej, Jerzy Pokój - przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, Tadeusz Cwynar - przewodniczący Rady Miejskiej, animatorka utworzenia kowarskiego odcinka Szlaku Papieskiego - Genowefa Pohoska - przewodnicząca Komisji Budżetu, Planowania i Finansów, Bogdan Szumowski – szef nadleśnictwa „Śnieżka” w Kowarach, Witold Szczudłowski - dyrektor Związku Gmin Karkonoskich, Włodzimierz Chmiel - komendant policji oraz Zbigniew Leszek - lider cyklistów i narciarzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Burza wokół Tomaszewskiego

Apel Pamięci w SP 15

Święto Niepodległej w Jeleniej Górze

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~kowarzanin 19-10-2010 9:57
hm...konsekracja Kościoła w Kowarach była zaraz po jego wybudowaniu czyli ok XIV , XV wieku- jakieś 500 lat temu. Troszkę Jelonka spóźniła się co do aktualności.
~obserwer 19-10-2010 9:58
nie wazne jak sie mowi lub pisze najwazniejsze zeby sie mowilo.Czarni to naprawde pasozyt na naszej biednej ziemi.Polska jest ograbiana ze wszystkiego i spychana do sredniowiecz z szanowna inkwizycja jako jedyna i nieomylna wyznacznikem prawa
~kowarzanin 19-10-2010 10:01
hm...konsekracja Kościoła w Kowarach była zaraz po jego wybudowaniu czyli ok XIV , XV wieku- jakieś 500 lat temu. Troszkę Jelonka spóźniła się co do aktualności.
~.. 19-10-2010 10:18
.
~ 19-10-2010 10:43
Ja sie podpisuje pod obserwatorem z godz.09:58, chociaz temat moze bym inaczej przedstwaila. Polska ma inne problemy (bezrobocie, alkoholizm, slabe zaplecze socjalne, beznadziejne lecznictwo, brak perspektyw dla mlodziezy ), niz ciagle cackanie sie z kosciolem i stawianie tej organizacji na piedestale oraz na pierwszym miejscu.
~jakja 19-10-2010 11:50
A o pomniku zapomniano? Szlak papieski jest bardzo w Kowarach potrzebny, trzeba jeszcze na tablicy umieścić nazwiska w/w , aby już nigdy na nich mieszkańcy nie głosowali.
~ 19-10-2010 12:24
O tak Kowary są takie bogate,że koniecznie trzeba postawić pomniki:Karolkowi,św.Jerzemu i Leszkowi to uzdrowi gospodarkę tej mieściny i przyciągnie turystów.
~ 19-10-2010 12:46
Szkoda pieniedzy na takie tam pierdoly. Kowary maja wizualnie rzecz biorac oblicze miasteczka komunistycznego z lat 50-tych: brudne, smutne , zapyziale. A tu pomniki sie bedzie stawialo......
~ 19-10-2010 12:56
DOLNOŚLĄZAK. JP II WIELKIM POLAKIEM I ŚWIATOWCEM BYŁ. I BASTA. Imprezka odbyła się z udziałem wielebnych i zaproszonych gości w miejscu, administrowanym przez Kościół. I wara wszystkim od tego miejsca. JPII wyraził wolę "pilnujcie mi tych szlaków", po których on chadzał lub jeździł rowerem. Nie ma żadnej ujmy dla szlaków turystyczno-rowerowych po których przemieszczał się JPII, jeżeli nazwane zostaną jego imieniem. Wręcz przeciwnie nazwa szlaku pochodząca od imienia polskiego papieża nobilituje te przepiękne turystyczne ścieżki.
~przemek k 19-10-2010 13:47
wszyscy zignoruja ten szlak tak jak ingorują nauki szerzone przez to stowarzyszenie religijne zwane KK. na co to komu ja naprawde nie rozumiem....
~ 19-10-2010 13:56
przemek...przeciez kiedys ktos -na jakims innym forum-napisal, ze KK powstrzymuje ludzi od niegodziwych czynow, bez kosciola i przykazan ludzie by sie powyrzynali....i po to niby jest kosciol-to odpowiedz na twoje pytanie. Oczywiscie z przymruzeniem oka. Ciekawe czemu w Polsce, gdzie prawie wszyscy sa katolikami panuje taka przestepczosc? a na taki skromny przyklad Skandynawia-zyja prawie bezkoscielnie i mozesz na ulicy zostawic nieprzypiety rower i on bedzie tam jeszcze i za 2 tygodnie stal...oczywiscie jesli nie bedzie tamtedy przechodzil Polak-katolik...hehehe...
~turysta 19-10-2010 14:54
JP II nas wszystkich przerasta. Tworząc Jego szlaki, chciał w pewnym sensie wypromować wiele pięknych, ale ubogich i mało uczęszczanych miejsc. Dopiero po latach okazuje się w jak wielu miejscach ks. Karol Wojtyła przebywał. Widzę wiele jego szlaków, które oznaczono, ale niestety potem nie są one odnawiane. Chciał w pewnym sensie POBUDZIĆ naszą turystykę! My mamy zapał tylko na początek. W Beskidach są piękne szlaki, ale tylko PTTK w jakimś sensie udaje, że je odnawia, a inne podmioty po wymalowaniu (jeśli tak było), zaprzestaje, dalszych prac. Czasem powstaje duża tablica w jakiejś miejscowości, aby VIP-y i media miały pożywkę, a dalej w las to coraz ciemniej. Papież chciał dobrze, a udało się tylko wypromować Wadowice i kremówki papieskie. Czy w Kowarach się uda? Jak będziemy tylko marudzić i udawać, że coś robimy, to będzie tak jak zawsze. Proponuje zacząć od kremówek. Pozdrawiam.
~ 19-10-2010 15:02
Kremowek nie lubie, a inne potrzeby regionu uwazam za wazniejsze.Ale jesli ta akcja ma byc bez zadnych nakladow finansowych, to niech promuja nawet ubikacje, w ktorych sie zalatwial.
~ 19-10-2010 15:46
...i jeszcze jedno: zmusilam sie do tego, by obejrzec zdjecia. Jaka szkoda, ze nie pokazano tego chlopaczka grajacego na trabce.....no tak....ksieza w zielonych sukieneczkach byli wazniejsi od Michalka. o beda pokazywac jakiegos tam Michala...Michal, nie przejmuj sie.ONI sa zawsze wazniejsi. A tak swoja droga, to gdzie byla Pani Dyrektorka przedszkola w Kowarach-najbardziej przemadrzala osoba w tym miescie?!
~Toponipista 19-10-2010 17:58
Kowary,podobnie jak Świeradów mogą się rozwinąć dzięki turystyce.Jednak brak jest programu rozwoju tej dziedziny.Plany budowy stacji narciarskiej przy Jeleniej Strudze upadły i bardzo dobrze po co się pchać w rewiry KPN. Kowarzanie spójrzcie w okno na Łysą i Wołową Górę tam leżą ogromne pieniądze i w tym miejscu powinien być wybudowany wyciąg Z Wołowej Góry można bardzo w krótkim czasie dojść na Śnieżkę . Po przeciwnej stronie Skalna Ławka znakomity punkt widokowy na Rudawy Janowickie i Karkonosze całkowicie zarośnięty drzewami.Myślenie o reaktywowaniu upadłego przemysłu w Waszym mieście jest utopią .Macie piękne góry i w nie trzeba inwestować.
~ciulzpo 19-10-2010 18:15
Przemek mam nadzieje ,że do KK nie należysz więc poca..j ich w d... A jak zobacze u ciebie na pogrzebie K. to cie wykopie
Piipi Jelonkowa 19-10-2010 19:12
~OJEJ !! ...fotka nr.1 .. ksiądz może odfrunąc,bo dostał skrzydełka ! ~FAJNIE !
~olo 19-10-2010 20:48
I mieszkał pedofil który, był wysłany na misję do Afryki
~ 19-10-2010 21:53
olo - może więcej o tym pedofilu z Kowar - prokuratura go namierzy i może kolo trafi w końcu tam, gdzie jego miejsce: do więzienia. Razem ze swoimi przełożonymi.
~ciulzpo 19-10-2010 21:53
Masz olo ciula warte informacje ale wy dzieci sbeków tak macie
~LeszekZ 19-10-2010 22:33
POLECAM warto poczytać - Śladami Ks. Karola Wojtyły po Dolnym Śląsku-51 lat później http://sobieszow.pl/index.php?menu=strona&stronaid=78 z rowerowym pozdrowieniem Zbigniew Leszek
~ 19-10-2010 22:42
Zbigniewie Leszku! Czy dogmaty organizacji, do której należysz zezwalają na modlitwę w czasie pedałowania?
~odp.~22:42 19-10-2010 23:26
oczywiście - czytaj powoli i ze zrozumieniem - Pedał rowerowy to część układu napędowego roweru, która służy przenoszeniu energii z nóg rowerzysty, poprzez korby, do układu napędowego - koniec - już teraz powinieneś zrozumieć - koniecznie odpisz
~kowarzanin x 20-10-2010 7:11
oj, dewocieje nasz naród, a co najgorsze, chłopy
~ 20-10-2010 8:29
Polskiemu rzadowi zdewocialy narod bardzo odpowiada.Zamiast bacznie obserwowac, co dzieje sie w kraju-modla sie (nawet na rowerze...). To sprytne odwracanie uwagi od smutnej rzeczywistosci.A jesli chodzi o dogmaty, to ciekawa jestem, jaki katolik je tak naprawde zna? Twiedza, ze papiez jest nieomylny. Czyli -jesli on twierdzil, ze molestowania nie ma i nie bylo-no to tak chyba ma byc, co?
~ciekawe 20-10-2010 8:39
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7724824,Papiez_Pawel_VI_wiedzial_o_molestowaniu___sensacyjny.html
~ 20-10-2010 21:42
W 1978 r. Papieżem zostaje Albino Luciani , człowiek niezwykle skromny,postępowy i uwielbiany przez masy , którego pontyfikat trwał tylko 33 dni. Zgadzał się na stosowanie środków antykoncepcyjnych, dopuszczał kapłaństwo kobiet, sprzeciwiał się celibatowi. Postanawia zniszczyć mafijne struktury watykańskich finansów, a następnie oczyścić Watykan i Kościół z oszustów i aferzystów. Sporządza listę 121 purpuratów watykańskich do natychmiastowego zdymisjonowania. Tuz przed rozpoczęciem zaplanowanych czystek umiera 28 września po "zjedzeniu niestrawnego posiłku" (zostaje otruty). Nie przeprowadzono sekcji zwłok. Jego testament ginie w tajemniczych okolicznościach. Szkoda, ze o nim ani widu, ani slychu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Spore zainteresowanie dopłatami

Studium na początek

Radni KO przeciw kupcom?

Motocykliści dla Niepodległej

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
809
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%