MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Papieska pamiątka w Kowarach

Wiadomości: KOWARY
Wtorek, 19 października 2010, 9:17
Aktualizacja: 12:57
Autor: Agfafka
Fot. UM w Kowarach
Z inicjatywy społeczności lokalnych w minioną niedzielę dokonano symbolicznego otwarcia i poświęcenia kowarskiego odcinka Szlaku Papieskiego.

Szlak Papieski to trasa górska, którą turystycznie wędrował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, od dziecka po wyjazd do Watykanu. W Kowarach miało to miejsce w poniedziałek - 3 września 1956 roku, gdy Karol Wojtyła gościł w trakcie wyprawy rowerowej.

Otwarcie powstałego kowarskiego odcinka szlaku zainspirowane zostały słowami Jana Pawła II: „Pilnujcie mi tych szlaków” (Nowy Targ, 1979), „dobrze by było umieścić w [mojej] biografii wszystkie trasy na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię” (Watykan, 1979) oraz „Oznaczcie mi te ścieżki...” (Watykan, 2002).

Realizację tej idei zapoczątkowało nabożeństwo w parafii rzymsko-katolickiej p. w. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kowarach. Mszę św. odprawił ks. biskup dr Stefan Cichy z diecezji legnickiej. Wraz z biskupem celebrację liturgiczną sprawowali: ks. Mariusz Majewski, notariusz legnickiej kurii biskupiej i sekretarz biskupa legnickiego, ks. dziekan Mieczysław Bętkowski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach, wikariusz prowincji ojciec Paweł Dybka, ojciec Piotr Bielenin i proboszcz kowarskiej parafii ojciec Ignacy Tomaszewski. Liturgię ubogacił śpiew chóru parafialnego Quo Vadis pod dyrygenturą Moniki Musiałek, studentki pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Kulminacyjnym punktem tego doniosłego wydarzenia było poświęcenie i odsłonięcie trzech tablic upamiętniających pobyt ks. Karola Wojtyły w Kowarach. W tle pobrzmiewała melodia ulubionej pieśni papieża pt. „Barka”, którą grał na trąbce Michał Starak, uczeń kowarskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Tablica upamiętniająca pobyt ks. Karola Wojtyły w Kowarach oraz tablica z mapą przedstawiającą Szlak Papieski w Sudetach zostały umieszczone przy kościele. Natomiast trzecią tablicę umiejscowiono przy ul. Szkolnej 15 w Kowarach, gdzie 54 lata temu w trakcie wyprawy rowerowej obecny był Jan Paweł II.

Na uroczyste otwarcie szlaku przybyli m.in. Mirosław Górecki - burmistrz miasta Kowary, Elżbieta Zakrzewska - poseł na sejm RP Ziemi Jeleniogórskiej, Jerzy Pokój - przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, Tadeusz Cwynar - przewodniczący Rady Miejskiej, animatorka utworzenia kowarskiego odcinka Szlaku Papieskiego - Genowefa Pohoska - przewodnicząca Komisji Budżetu, Planowania i Finansów, Bogdan Szumowski – szef nadleśnictwa „Śnieżka” w Kowarach, Witold Szczudłowski - dyrektor Związku Gmin Karkonoskich, Włodzimierz Chmiel - komendant policji oraz Zbigniew Leszek - lider cyklistów i narciarzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~kowarzanin 19-10-2010 9:57
hm...konsekracja Kościoła w Kowarach była zaraz po jego wybudowaniu czyli ok XIV , XV wieku- jakieś 500 lat temu. Troszkę Jelonka spóźniła się co do aktualności.
~obserwer 19-10-2010 9:58
nie wazne jak sie mowi lub pisze najwazniejsze zeby sie mowilo.Czarni to naprawde pasozyt na naszej biednej ziemi.Polska jest ograbiana ze wszystkiego i spychana do sredniowiecz z szanowna inkwizycja jako jedyna i nieomylna wyznacznikem prawa
~kowarzanin 19-10-2010 10:01
hm...konsekracja Kościoła w Kowarach była zaraz po jego wybudowaniu czyli ok XIV , XV wieku- jakieś 500 lat temu. Troszkę Jelonka spóźniła się co do aktualności.
~.. 19-10-2010 10:18
.
~ 19-10-2010 10:43
Ja sie podpisuje pod obserwatorem z godz.09:58, chociaz temat moze bym inaczej przedstwaila. Polska ma inne problemy (bezrobocie, alkoholizm, slabe zaplecze socjalne, beznadziejne lecznictwo, brak perspektyw dla mlodziezy ), niz ciagle cackanie sie z kosciolem i stawianie tej organizacji na piedestale oraz na pierwszym miejscu.
~jakja 19-10-2010 11:50
A o pomniku zapomniano? Szlak papieski jest bardzo w Kowarach potrzebny, trzeba jeszcze na tablicy umieścić nazwiska w/w , aby już nigdy na nich mieszkańcy nie głosowali.
~ 19-10-2010 12:24
O tak Kowary są takie bogate,że koniecznie trzeba postawić pomniki:Karolkowi,św.Jerzemu i Leszkowi to uzdrowi gospodarkę tej mieściny i przyciągnie turystów.
~ 19-10-2010 12:46
Szkoda pieniedzy na takie tam p...ly. Kowary maja wizualnie rzecz biorac oblicze miasteczka komunistycznego z lat 50-tych: brudne, smutne , zapyziale. A tu pomniki sie bedzie stawialo......
~ 19-10-2010 12:56
DOLNOŚLĄZAK. JP II WIELKIM POLAKIEM I ŚWIATOWCEM BYŁ. I BASTA. Imprezka odbyła się z udziałem wielebnych i zaproszonych gości w miejscu, administrowanym przez Kościół. I wara wszystkim od tego miejsca. JPII wyraził wolę "pilnujcie mi tych szlaków", po których on chadzał lub jeździł rowerem. Nie ma żadnej ujmy dla szlaków turystyczno-rowerowych po których przemieszczał się JPII, jeżeli nazwane zostaną jego imieniem. Wręcz przeciwnie nazwa szlaku pochodząca od imienia polskiego papieża nobilituje te przepiękne turystyczne ścieżki.
~przemek k 19-10-2010 13:47
wszyscy zignoruja ten szlak tak jak ingorują nauki szerzone przez to stowarzyszenie religijne zwane KK. na co to komu ja naprawde nie rozumiem....
~ 19-10-2010 13:56
przemek...przeciez kiedys ktos -na jakims innym forum-napisal, ze KK powstrzymuje ludzi od niegodziwych czynow, bez kosciola i przykazan ludzie by sie powyrzynali....i po to niby jest kosciol-to odpowiedz na twoje pytanie. Oczywiscie z przymruzeniem oka. Ciekawe czemu w Polsce, gdzie prawie wszyscy sa katolikami panuje taka przestepczosc? a na taki skromny przyklad Skandynawia-zyja prawie bezkoscielnie i mozesz na ulicy zostawic nieprzypiety rower i on bedzie tam jeszcze i za 2 tygodnie stal...oczywiscie jesli nie bedzie tamtedy przechodzil Polak-katolik...hehehe...
~turysta 19-10-2010 14:54
JP II nas wszystkich przerasta. Tworząc Jego szlaki, chciał w pewnym sensie wypromować wiele pięknych, ale ubogich i mało uczęszczanych miejsc. Dopiero po latach okazuje się w jak wielu miejscach ks. Karol Wojtyła przebywał. Widzę wiele jego szlaków, które oznaczono, ale niestety potem nie są one odnawiane. Chciał w pewnym sensie POBUDZIĆ naszą turystykę! My mamy zapał tylko na początek. W Beskidach są piękne szlaki, ale tylko PTTK w jakimś sensie udaje, że je odnawia, a inne podmioty po wymalowaniu (jeśli tak było), zaprzestaje, dalszych prac. Czasem powstaje duża tablica w jakiejś miejscowości, aby VIP-y i media miały pożywkę, a dalej w las to coraz ciemniej. Papież chciał dobrze, a udało się tylko wypromować Wadowice i kremówki papieskie. Czy w Kowarach się uda? Jak będziemy tylko marudzić i udawać, że coś robimy, to będzie tak jak zawsze. Proponuje zacząć od kremówek. Pozdrawiam.
~ 19-10-2010 15:02
Kremowek nie lubie, a inne potrzeby regionu uwazam za wazniejsze.Ale jesli ta akcja ma byc bez zadnych nakladow finansowych, to niech promuja nawet ubikacje, w ktorych sie zalatwial.
~ 19-10-2010 15:46
...i jeszcze jedno: zmusilam sie do tego, by obejrzec zdjecia. Jaka szkoda, ze nie pokazano tego chlopaczka grajacego na trabce.....no tak....ksieza w zielonych sukieneczkach byli wazniejsi od Michalka. o beda pokazywac jakiegos tam Michala...Michal, nie przejmuj sie.ONI sa zawsze wazniejsi. A tak swoja droga, to gdzie byla Pani Dyrektorka przedszkola w Kowarach-najbardziej przemadrzala osoba w tym miescie?!
~Toponipista 19-10-2010 17:58
Kowary,podobnie jak Świeradów mogą się rozwinąć dzięki turystyce.Jednak brak jest programu rozwoju tej dziedziny.Plany budowy stacji narciarskiej przy Jeleniej Strudze upadły i bardzo dobrze po co się pchać w rewiry KPN. Kowarzanie spójrzcie w okno na Łysą i Wołową Górę tam leżą ogromne pieniądze i w tym miejscu powinien być wybudowany wyciąg Z Wołowej Góry można bardzo w krótkim czasie dojść na Śnieżkę . Po przeciwnej stronie Skalna Ławka znakomity punkt widokowy na Rudawy Janowickie i Karkonosze całkowicie zarośnięty drzewami.Myślenie o reaktywowaniu upadłego przemysłu w Waszym mieście jest utopią .Macie piękne góry i w nie trzeba inwestować.
~ciulzpo 19-10-2010 18:15
Przemek mam nadzieje ,że do KK nie należysz więc poca..j ich w d... A jak zobacze u ciebie na pogrzebie K. to cie wykopie
Piipi Jelonkowa 19-10-2010 19:12
~OJEJ !! ...fotka nr.1 .. ksiądz może odfrunąc,bo dostał skrzydełka ! ~FAJNIE !
~olo 19-10-2010 20:48
I mieszkał p...l który, był wysłany na misję do Afryki
~ 19-10-2010 21:53
olo - może więcej o tym p...lu z Kowar - prokuratura go namierzy i może kolo trafi w końcu tam, gdzie jego miejsce: do więzienia. Razem ze swoimi przełożonymi.
~ciulzpo 19-10-2010 21:53
Masz olo ciula warte informacje ale wy dzieci sbeków tak macie
~LeszekZ 19-10-2010 22:33
POLECAM warto poczytać - Śladami Ks. Karola Wojtyły po Dolnym Śląsku-51 lat później http://sobieszow.pl/index.php?menu=strona&stronaid=78 z rowerowym pozdrowieniem Zbigniew Leszek
~ 19-10-2010 22:42
Zbigniewie Leszku! Czy dogmaty organizacji, do której należysz zezwalają na modlitwę w czasie p...łowania?
~odp.~22:42 19-10-2010 23:26
oczywiście - czytaj powoli i ze zrozumieniem - p...ł rowerowy to część układu napędowego roweru, która służy przenoszeniu energii z nóg rowerzysty, poprzez korby, do układu napędowego - koniec - już teraz powinieneś zrozumieć - koniecznie odpisz
~kowarzanin x 20-10-2010 7:11
oj, dewocieje nasz naród, a co najgorsze, chłopy
~ 20-10-2010 8:29
Polskiemu rzadowi zdewocialy narod bardzo odpowiada.Zamiast bacznie obserwowac, co dzieje sie w kraju-modla sie (nawet na rowerze...). To sprytne odwracanie uwagi od smutnej rzeczywistosci.A jesli chodzi o dogmaty, to ciekawa jestem, jaki katolik je tak naprawde zna? Twiedza, ze papiez jest nieomylny. Czyli -jesli on twierdzil, ze molestowania nie ma i nie bylo-no to tak chyba ma byc, co?
~ciekawe 20-10-2010 8:39
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7724824,Papiez_Pawel_VI_wiedzial_o_molestowaniu___sensacyjny.html
~ 20-10-2010 21:42
W 1978 r. Papieżem zostaje Albino Luciani , człowiek niezwykle skromny,postępowy i uwielbiany przez masy , którego pontyfikat trwał tylko 33 dni. Zgadzał się na stosowanie środków antykoncepcyjnych, dopuszczał kapłaństwo kobiet, sprzeciwiał się celibatowi. Postanawia zniszczyć mafijne struktury watykańskich finansów, a następnie oczyścić Watykan i Kościół z oszustów i aferzystów. Sporządza listę 121 purpuratów watykańskich do natychmiastowego zdymisjonowania. Tuz przed rozpoczęciem zaplanowanych czystek umiera 28 września po "zjedzeniu niestrawnego posiłku" (zostaje otruty). Nie przeprowadzono sekcji zwłok. Jego testament ginie w tajemniczych okolicznościach. Szkoda, ze o nim ani widu, ani slychu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

To było bezpieczne?

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Identyfikacja wizualna

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Zygzakiem po ulicy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
772
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%