MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Papierowa historia w Książnicy Karkonoskiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 15:07
Aktualizacja: Wtorek, 7 kwietnia 2009, 20:30
Autor: TEJO
Fot. TEJO
„Dzieje papieru i papiernictwa” to tytuł wystawy otwartej w poniedziałek w Galerii Małych Form Książnicy Karkonoskiej. Gościnną ekspozycję ze zbiorów w Dusznikach–Zdroju oglądał dziś tłum zainteresowanych: i starszych, i młodszych.

– Nie byłoby tej Książnicy, gdyby nie papier – dał do zrozumienia dyrektor placówki Marcin Zawiła zapraszając Macieja Szymczyka do otwarcia ekspozycji przygotowanej przez Teresę Windykę. Pan Maciej jest jednocześnie współautorem wystawy i cenionym znawcą dziejów i współczesności papieru i jego produkcji. Obydwoje pracują w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach.

– Nie przez przypadek ta wystawa trafiła do Jeleniej Góry, którą można uznać za kolebkę dolnośląskiego przemysłu papierniczego. W samym mieście było onegdaj kilka papierni, a w jego okolicy – następnych kilkanaście – mówił Maciej Szymczyk. To także tu rozwinął się przemysł maszyn papierniczych.

Na dzisiejszy wernisaż zaproszono, między innymi Zbigniewa Manugiewicza, prezesa PMPoland, firmy kontynuującej tradycję przedwojennych zakładów Fuellnera i powojennej FAMPY, czyli fabryki maszyn papierniczych. Byli też przedstawiciele dyrekcji lokalnych papierni, które z grona licznych tego typu przedsiębiorstw, obroniły się przed upadkiem i przetrwały do dziś. To firmy z Dąbrowicy i Piechowic.

Po prezentacji dotyczącej założeń wystawy, grono gości - wśród nich szef rady miejskiej Hubert Papaj, Ivo Łaborewicz, kierownik oddziału Archiwum Państwowego, Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego - obejrzało samą ekspozycję. Jest bardzo ciekawa. Można zapoznać się na niej z dziejami papieru od początku jego powstania w Chinach, poprzez dzieje aż do czasów współczesnych. Wystawę tworzą tablice, ale uzupełniają ją eksponaty, na przykład próbki ręcznie czerpanego papieru z Azji. Pokazano też rękodzielniczy wyrób papieru w Polsce. Furorę robiło stanowisko, przy którym każdy mógł sobie „wyczerpać” samodzielnie własną, unikatową kartkę papieru dzięki prasie i specjalistycznym urzędzeniom.

Na wystawie przedstawiono też model młynu papierniczego z Dusznik-Zdroju, obecnej siedziby Muzeum Papiernictwa. Teresa Windyka wyjaśniała zainteresowanym uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 historię budynku. Co ciekawe, makieta powstała w Parku Miniatur Dolnośląskich w Kowarach. Blisko niej umieszczono portrety ludzi ważnych w dziejach papiernictwa, choćby Louisa Nicolasa Roberta, wynalazcy maszyny papierniczej.

Cała wystawa, która jest wspólnym projektem dusznickiego muzeum oraz fabryki w Kwidzynie, to świetna propozycja edukacyjna nie tylko dla szkół. – Cieszę się, że to właśnie Książnica Karkonoska tę ekspozycję przytuliła. Była to okazja do odbudowania tego pomysłu – mówił Maciej Szymczyk. Nie jest to bowiem wystawa nowa. Powstała w 2000 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szybko zapomniany staw?

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Wypadek w Radomierzu

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~~Mi Mi 6-04-2009 17:26
Piękna wystawa. Warto ją obejrzeć.
piipi 6-04-2009 22:44
...ON - Tsai Luna w 105 r.n.e spowodowal,ze ludzie trzymaja ksiazki w lapkach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Finał remontów wiaduktów na A4

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Urząd czynny krócej

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
799
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%