MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Papierosowy gang rozbity

Wiadomości: Region
Czwartek, 6 sierpnia 2020, 10:37
Aktualizacja: Sobota, 8 sierpnia 2020, 10:14
Autor: SG
Fot. Użyczone/Straż Graniczna
Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko 11 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalną produkcją papierosów w celu wprowadzenia ich do obrotu.

Do Sądu Okręgowego w Legnicy wpłynął akt oskarżenia przeciwko pięciu Polakom, pięciu Paragwajczykom oraz Brazylijczykowi. Mężczyźni oskarżeni zostali o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją i wprowadzaniem do obrotu gospodarczego papierosów i krajanki tytoniowej oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi oraz bez oznaczenia ich znakami akcyzowymi, a także dokonywanie przestępstw skarbowych. To finał śledztwa prowadzonego od września 2019 roku przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

W toku śledztwa funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy prowadzili śledztwo pod nadzorem II Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Legnicy ustalili, że przestępczy proceder produkcji papierosów trwał w okresie od grudnia 2018 r do sierpnia 2019 r. i zlokalizowany był na terenie województwa dolnośląskiego. W wyniku działalności oskarżonych Skarb Państwa stracił około 60 mln złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.

Podczas prowadzenia postępowania funkcjonariusze 3 września 2019 r przeszukali 3 posesje mieszczące się w Lublinie, Polkowicach oraz pod Głogowem.

Pod Głogowem znajdowała się hala produkcyjna, w Lubinie hala przeładunkowa oraz magazynowa a w Polkowicach parkowane były pojazdy, które służyły do przewozu nielegalnych wyrobów tytoniowych. Łącznie ujawniono i zabezpieczono pełną linię produkcyjną, około 8 000 000 sztuk papierosów w paczkach oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi, 2 500 kg wyprodukowanych papierosów nie spakowanych a także około 5 000 kg krajanki tytoniowej. Ze zgromadzonych podczas śledztwa dowodów wynika, że działająca od 2018 r. grupa przestępcza najpierw organizowała nielegalna produkcję a następnie od sierpnia 2019 r ją rozpoczęła. Oskarżeni w okresie od sierpnia do 3 września wyprodukowali około 70 mln. sztuk papierosów.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a za przestępstwa skarbowe i inne objęte aktem oskarżenia kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat oraz wysokie grzywny.

Twoja reakcja na artykuł?

3
43%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
29%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sadzą las

Wandale kontra naukowcy

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 6-08-2020 12:07
Państwo straciło... "Okradać złodzieja to nie grzech" niech państwo uświadomi swoich obywateli jak to im drenuje kieszenie różnymi podarkami. Jak bym był palaczem tygodniu to w życiu bym nie kupił tzw legalnych papierosów,bo po co przepłacać?
~ 6-08-2020 13:50
A jak cały czas zachodzę w głowę skąd oni biorą te szacunki potencjalnych strat skarbu państwa? Bo jak się czyta różne artykuły o złapanych z nieopodatkowanym tytoniem to prawie zawsze jest tam wzmianka, że to tytoń bardzo złej jakości, a jak podają szacunki potencjalnych strat skarbu państwa to po przeliczeniu kwoty na możliwą ilość np. wyprodukowanych z tego tytoniu papierosów prawie zawsze wychodzi, że liczą jakby to był najdroższy tytoń, czyli najlepszy.
~Krecik 7-08-2020 12:12
Mentole też kręcili?? W kioskach nie ma ,a chętnie bym kupił kilka paczek.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont ulicy Ogińskiego  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

To było bezpieczne?

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
783
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%