MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Pankracy oficjalnie rozpoczął rok szkolny

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 11 września 2017, 13:13
Aktualizacja: 13:59
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W niedzielę (10.09) Zespół Szkół Katolickich u św. Pankracego (nieformalna nazwa) rozpoczął oficjalnie rok szkolny 2017/2018. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury, a po jej zakończeniu uczestnicy udali się na mszę św. poprowadzoną przez biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Organizatorzy podkreślali, że minęło 5 lat od odrodzenia szkolnictwa katolickiego w naszym mieście i przed nimi nowy rok, pełen wyzwań pod wieloma względami. - Przed II wojną światową szkolnictwo katolickie w tym mieście funkcjonowało – wspominał Mariusz Gierus, prezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u św. Erazma i Pankracego.

Od 1 stycznia 2018 r. formalnie placówka będzie nosić nazwę Zespołu Szkół Katolickich u św. Pankracego, w ramach którego będą funkcjonować: Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Katolickie Liceum Akademickie. Póki co otwarto siódmą klasę szkoły podstawowej, są też druga i trzecia klasa gimnazjum oraz pierwsza klasa liceum – w sumie około 90 uczniów. Od przyszłego roku szkolnego (2018/2019) planowany jest też nabór od pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Od samego początku podkreślamy, że dla nas ważne jest wychowanie młodego człowieka. Razem z tym wychowaniem oczywiście musi iść nauka i edukacja, ale staramy się odbiegać od modelu, który często funkcjonuje w szkolnictwie. Staramy się, żeby była konsekwencja między nauką w szkole a zachowaniem w domu – powiedział M. Gierus.

- To dobrze, że szkoła katolicka jest w Jeleniej Górze – była tu potrzebna – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta, który życzył bohaterom inauguracji roku szkolnego, aby jak najszybciej mogli przejść do wyremontowanej placówki przy Bazylice Mniejszej, bowiem obecnie uczą się w Cieplicach w budynku przy kościele Matki Bożej Miłosierdzia.

W trakcie uroczystości głos zabrał biskup legnicki prof. Zbigniew Kiernikowski, a także wiceminister edukacji Marzena Machałek, przedstawiciel senatora Krzysztofa Mroza oraz zastępca prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Tradycją w czasie inauguracji roku szkolnego stało się też wręczenie Tarczy św. Pankracego dla najlepszej uczennicy Publicznego Gimnazjum Katolickiego. Tym razem statuetka trafiła w ręce Aleksandry Prus - absolwentki Pankracego. - Zwracamy uwagę na bardzo dobre wyniki w nauce, ale też coś więcej. To pewnego rodzaju wkład, potencjał, który daje ten uczeń i poprzez taką tarczę chcemy pokazać, że ta osoba może zmieniać świat – argumentował Mariusz Gierus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Czy wiesz jakie możliwości ma Twój smartfon? – warsztaty

Ciekawa inicjatywa rodziców z SP8  

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~maruda 11-09-2017 14:46
biedne dzieci, wypiorą im mózgi
~clara 11-09-2017 15:10
Jakiego komentarza spodziewać się po osobie, która nazywa siebie ,, maruda"? Piękna uroczystość! Młodzież wspaniała!
~do maruda 11-09-2017 17:47
To o tyle wzrośnie liczba duchownych i zakonnic. BRAWO ! A może w międzyczasie zniknie celibat w kościele i oj będzie się działo.
~aaalik 11-09-2017 17:55
modli się pod figurą, a diabła ma za skórą.... tak mi się skojarzyło.....
~Rr 11-09-2017 22:03
Sama Pani wiceminister zaszczyciła... A czy była 4 września w jakiejś normalnej szatańskiej szkole antywartości? Po co ich uczyć? Nie wystarczy np.nakładanie rąk przez kapłana? Albo samą Panią wiceminister?!
~Kunegunda 12-09-2017 0:38
Bardzo dobra i fajna szkoła. Polecam.
~Karol 12-09-2017 10:29
Widzę, że nie wszyscy wiedzą co i w jaki sposób uczą w tej szkole. A szkoda. Zanim napiszecie głupie komentarze porozmawiajcie np. z uczniami czy rodzicami uczniów i dowiedzcie się jak jest w tej szkole.
~.. 12-09-2017 12:25
Może dlatego nie wszyscy wiedzą, że organizowana "po cichu" i ze sprytnym ominięciem prawa... Po katolicku co się zowie! :)
~pytek 12-09-2017 13:39
"Ze sprytnym ominięciem prawa" to chyba komplement, bo zarzut mógłby raczej dotyczyć złamania prawa...? Nie lepiej jaśniej napisać o co chodzi?
~ 15-09-2017 16:02
Była bita śmietana na kolanach? Czy teraz księża integrują się z dziećmi inaczej?
~Cieplik2 20-09-2017 11:44
Jak ma być w tym kraju dobrze jak wszystko jest złe,tam uczą cywilni nauczyciele,o co wam chodzi,załóżcie swoje szkoły i nauczajcie tej swojej nienawiści.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wakacje czas zacząć!

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Politycy komentują wynik wyborów

Finał konkursu Uczę się bezpiecznie żyć

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
637
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%