MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Pamiętajmy o wszystkich nieobecnych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 31 października 2008, 8:20
Aktualizacja: 17:16
Autor: TEJO/Angela
Fot. TEJO
Jutro – Wszystkich Świętych, w niedzielę – Dzień Zaduszny. Dni, kiedy na cmentarzach robi się szczególnie tłoczno. Jeleniogórzanie i goście odwiedzą groby bliskich. Już od kilku dni na nekropoliach trwają wielkie porządki. Aby ułatwić dojazd do miejsc pamięci MZK uruchomi dodatkowe linie. Policja apeluje do wszystkich, aby nie dali okazji przestępcom.

Wzmożony ruch panuje na cmentarzu komunalnym przy ul. Sudeckiej. Pośród mogił rozciąga się zapach środków czyszczących, którymi jeleniogórzanie czyszczą nagrobki. W mieście kwitnie handel chryzantemami, zniczami i stroikami, którymi mieszkańcy ozdobią mogiły bliskich. Często porządki w postaci zamiatania liści to syzyfowa praca: w miejsce uprzątniętych, opadają nowe. To jednak nikogo nie zraża, bo właśnie w tym dniu groby powinny być czyste i bez skazy.

Za to od jutra na cmentarzach będzie bardziej nastrojowo i refleksyjnie. – Wszystkich Świętych to dzień, w którym oddajemy cześć tym, którzy już są w pełnej jedności ze Stwórcą – mówi ks. Dominik Kociołek (CFM). Z kolei w Dniu Zadusznym modlimy się za dusze wszystkich zmarłych, które do tej jedności dążą – dodaje. Kapłan podkreśla, że zniczy – jako wyrazu pamięci i ognia – jako symbolu życia wiecznego, nie powinno zabraknąć na żadnym nagrobku.

Co zrobić, aby na cmentarze dojechać bezpiecznie i nie dać okazji przestępcom? Policjanci od 31 października do 2 listopada będą prowadzić wzmożone działania pod kryptonimem „Znicz 2008” na głównych ciągach komunikacyjnych Jeleniej Góry oraz wszystkich drogach dojazdowych do cmentarzy na terenie całego powiatu jeleniogórskiego. – Jak co roku obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się i postoju przy ulicy Sudeckiej. Wytyczono miejsca do parkowania przy części ul. Mickiewicza, Słowackiego, Głowackiego oraz na placu przy ul. Sudeckiej. W Cieplicach częściowo zamknięta dla ruchu będzie ulica Jagiellońska – przypomina nadkom. Edyta Bagrowska.

Policjanci radzą zrezygnować z dojazdu na cmentarz samochodem. Lepiej skorzystać z komunikacji miejskiej. Na samych nekropoliach trzeba uważać na swoje rzeczy osobiste i nie dać szansy kieszonkowcom. – Nie pozostawiajcie w samochodach rzeczy wartościowych. Pamiętajcie o przysłowiu „okazja czyni złodzieja” – apelują.

– Uruchomiliśmy linię sezonową „Zabobrze - Nowy Cmentarz”, na której od godziny 8.00 do godziny 18.00 wahadłowo będzie kursowało sześć autobusów o dużej pojemności, ze średnią częstotliwością co 10 minut – mówi Marek Woźniak, dyrektor MZK. Kursowanie autobusów będzie sterowane przez pracowników nadzoru ruchu. Pojazdy nie będą się zatrzymywać na przystankach „Sudecka Koszary” i „Sudecka Działki”.

Trasa przejazdu linii sezonowej będzie przebiegała przez następujące przystanki: Kiepury - Bacewicz - Ogińskiego - „Rondo” Różyckiego - Drzymały - Osiedle Robotnicze - Podwale - Bankowa - Matejki – Sudecka „Nowy Cmentarz” - Czarnoleska (pętla).

Autobusy linii nr 1 pojadą jak w niedzielę, ale na odcinku Podchorążych – Orzeszkowej, w godzinach 11 – 15.30 będą kursowały dodatkowe dwa autokary. Dwunastka pojedzie jak w dni robocze, a autobusy z linii nr 15 wg rozkładu jazdy obowiązującego w soboty. Na linii nr 16 w godzinach 11.00 – 15.30 będzie kursował jeden autobus wg sobotniego rozkładu jazdy. Pozostałe kursy odbędą się zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w niedziele i święta. MZK zapowiada także wzmożone kontrole w pojazdach. Wielu pasażerów myśli, że linia sezonowa jest bezpłatna, a tak nie jest.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nadbrzeżna gotowa

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

KD: powrót pociągów międzynarodowych

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~nieobecnych? 31-10-2008 10:35
nieobecni nie mają racji
~Sabath 31-10-2008 22:36
w takim tłoku wszystko może się zdarzyć a napewno rezygnuję z jazdy autobusem i wolałbym pomęczyć się na nogach a najgorsza to wysiadka z autobusu kiedy się drzwi zacinają i wszystko się przedłuża

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rusza Budżet Obywatelski 2021 w Jeleniej Górze

IMGW ostrzega: może grzmieć i padać

Drastyczne billboardy

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%