MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Pamiętajmy o polskich bohaterach

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 2 marca 2013, 10:43
Aktualizacja: 13:46
Autor: Kamila Nawój
Fot. Kamila Nawój
Ogromne emocje towarzyszyły wczorajszemu (01.03) spotkaniu z okazji Święta Żołnierzy Wyklętych. Prelekcja zorganizowana przez posłankę Marzenę Machałek zgromadziła wielu uczestników, którzy przeżyli jedną z najbardziej poruszających lekcji historii.

Wydarzenie rozpoczęło się prelekcją znanego jeleniogórskiego polonisty i poety Jana Owczarka. Przybliżył on w krótkich słowach historię żołnierzy podziemia niepodległościowego, podkreślając dotychczasowe, mylne przekonania na ich temat:

- Przecież nie Polacy ich wyklęli, tylko Rosjanie. Zrobili wszystko, aby wymazać ich z podręczników historii, uśmiercić pamięć o nich. Przeciwnicy piszą, że byli to bandyci z lasu, gwałcili, napadali. Ludzie pozbawieni jakiegokolwiek oparcia musieli się chronić. Przypisywane im były różne akcje będące prowokacjami Urzędu Bezpieczeństwa, dopiero w 1956 przywrócono dobrą pamięć o AK – mówił Jan Owczarek.

W opowieść autor wplótł wiersze niepodległościowe, m.in. „Wilki” Zbigniewa Herberta i własny o takim samym tytule.

Posłanka Marzena Machałek przedstawiła także projekt ustanowienia dnia 11. lipca "Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian” i poprosiła o poparcie tej idei poprzez złożenie podpisu na odpowiedniej karcie.
Jednym z najważniejszych punktów spotkania było wyświetlenie filmu „Generał NIL”, wyreżyserowanego przez Ryszarda Bugajskiego. Obraz przedstawia ostatnie lata życia generała Augusta Emila Fieldorfa przypadające na okres podziałów, donosicielstwa i bohaterów.

- Był to jeden z najbardziej wstrząsających filmów, jakie oglądałam. Przede wszystkim dlatego, że opowiada o prawdziwej historii dotyczącej naszego kraju. Dziś nie uczy się w szkołach o takich wydarzeniach, świadomość naszej własnej historii zanika – opowiada pani Zofia, jedna z uczestniczek. - Ja dużą część filmy przepłakałam, były to straszne czasy i szkoda, że tak rzadko o tym pamiętamy – dodała pani Krystyna.

- Wydaje mi się, że nawet ludzie znający historię są wstrząśnięci oglądając ten film – komentuje Marzena Machałek. – Zorganizowałam to przedsięwzięcie, aby szerzyć świadomość, przekazywać informacje jak było naprawdę, a dzisiejsza frekwencja świadczy o tym, że temat jest aktualny, cieszy się zainteresowaniem. Historia Polski jest bolesna, chcemy walczyć o pamięć bohaterów tamtych czasów – dodała.

Wydarzenie zwieńczyła modlitwa w intencji Żołnierzy Wyklętych i życzenia, by pamięć o nich nigdy nie umarła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wpadka fałszerzy

Budują chodnik do TCTA

Na miejskie inwestycje

Komentarze (10) Dodaj komentarz

rymcycymcy 2-03-2013 11:33
Mam nadzieję, że święto męczeństwa kresowań będzie dniem wolnym od pracy ! :)
~@!@ 2-03-2013 12:37
Wielki szacunek dla tych ludzi bo to jedyni bohaterowie którzy kosztem poswięcenia życia sprzeciwiali się komunie i sowietom.Drażni tylko że mieszają się do tego politycy,zwłaszcza ci od sztucznej brzozy.
~tkal 2-03-2013 17:16
Ja bym zamiast słowa \'Rosjanie\' użył formy \'sowieci\', nie uogólniajmy. Aczkolwiek słyszałem, że znów modlili się o powrót niepodległości.
~jelgór 2-03-2013 19:00
ostzregajcie jak robicie spotkania modlitewne bo nie każdy ma ochotę się modlić czy też jest katolikiem
~jeż 2-03-2013 19:10
uwielbiamy taplać się w dyskusyjnej przeszłości, uciekając od autentycznych problemów społecznych- to jest chore !!
~ważne! 2-03-2013 20:58
Wszędzie tam, gdzie pojawia sie PiS podejrzanie śmierdzi manipulacją. Droga pani Ma... Niechże sie wreszcie zajmie pani sprawami najważniejszymi dla jeleniogorzan:1. przywróceniem dla regionu jeleniogorskiego samodzielnego regionu wyborczego, 2. wprowadzeniem zasady, że nie wolno przywozić w teczkach kandydatów na parlamentarzystów spoza regionu jeleniogorskiego, dotyczy to pani kolegi klubowego Lip... z Warszawy z którego nasze miasto nie ma żadnego pożytku, 3.wybudowanie dwupasmowej drogi do Zgorzelza, 4. wydzielenia z Wrocławia samodzielnych, niezależnych od Wrocławia organizacji partyjnych,.. Tyle na razie. Potem będziemy świętować. Dla nas najwązniejsza jest piękna Jelenia Góra.
~ 2-03-2013 21:26
Mądrze gada! Polać mu!
~hans kloss 2-03-2013 23:05
a kto to jest pani ma... ? i dlaczego znowu próbuje ślizgac się na TAK ZACNYCH LUDZIACH JAK CHŁOPAKI Z AK, NSZ, WIN jak zwykle jak się niema na czym to zawsze można pograć na emocjach starszych ludzi .Ale pani marzeno niech sobie pani wraca skąd pochodzi bo napewno nie z Jeleniej Góry
~III władza 3-03-2013 10:29
http://www.youtube.com/watch?v=rmfs_QM0OIA
~mim 3-03-2013 10:48
Do jelgór - a czy ktoś zmuszał do modlitwy? Poza tym było to na zakończenie i nikomu nie "kazano" sie modlić... Jeśli ktoś nie ma na to ochoty,to nie znaczy,że wszyscy - no i gdzie tu tolerancja,której pewnie pełne usta ma jelgór? To nie jest granie na emocjach,proponuje porozmawiać z kimś,kto stracił w kazamatach ubeckich kogoś z bliskich. Nie można zapominać o przeszłości,bo historia jest nauczycielka życia. Ktoś napisał,że posłanka ma zająć się innymi sprawami - proponuję tej mądrakli,żeby zamiast siedzieć w kapciach w domu poszła pomagać bezdomnym - na pewno ważniejsze niż siedzenie w kapciach,prawda?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Remont ulicy Ogińskiego  

Budowa drogi S3

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
698
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%