MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Pamiętajcie o ogródkach! Możecie je stracić

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 19 lipca 2011, 7:59
Aktualizacja: Środa, 20 lipca 2011, 7:33
Autor: Angela
Fot. Angela
Na jeleniogórskich ogrodach działkowych rozpoczęto coroczne kontrole. Mają one wykazać czy ich dzierżawcy dbają o działki, czy nie. Tym, którzy sobie z ich zagospodarowaniem nie radzą najpierw wydawane są ostrzeżenia i upomnienia, następnie działki są komisyjnie odbierane. Z utratą działki muszą liczyć się też osoby zalegające z opłatami.

Jak mówi Jerzy Lenard, prezes Ogrodów Działkowych „Zachód” w Jeleniej Górze, najlepiej utrzymane są „działki” w centrum miasta. Tu bowiem jest najwięcej chętnych do ich przejęcia, a ci którzy się podejmują członkostwa, spędzają tu większość swojego wolnego czasu.

– Większość z dzierżawców ogrodów działkowych mieszka w blokach. W okresie od wiosny do jesieni jest to ich drugi dom. Najczęściej ogrody są wypielęgnowane i zadbane. Zaniedbanych działek jest niewiele i zazwyczaj należą one do osób starszych, którym zdrowie nie pozwala na regularne wykaszanie czy plewienie, ale nie chcą oni zdawać działek mając nadzieję, że w kolejnych latach ich zdrowie się poprawi, lub działkę przejmie rodzina – mówi Jerzy Lenard.

Ogród działkowy jest drugim domem m.in. dla pani Łucji. 73 – letnia jeleniogórzanka przyznaje, że nie wyobraża sobie życia bez działki.
- To moja oaza spokoju i wyciszenia. Miejsce gdzie mogę odpocząć, popracować przy grządkach, posadzić coś i zbierać tego owoce. To moje całe życie już teraz. Rano wstaję, idę na działkę i do domu wracam wieczorem – mówi jeleniogórzanka.

Coraz częściej na działkę decydują się też młodzi ludzie. Oni jednak stawiają na rekreację.
- Mamy tylko trawniczek, drzewka, altankę i grilla. Nic więcej nam nie potrzeba. Przez całe lato przychodzimy tu ze znajomymi by posiedzieć, pogadać, zjeść coś dobrego z grilla – przyznają Ewelina i Patryk z Jeleniej Góry, którzy działkę zakupili w minionym roku.

Prezes Ogrodów Działkowych „Nad Potokiem” zapewnia, że przy ul. Ogińskiego działki są dopieszczone jak nigdzie. Tu ich dzierżawcy dbają o swój kawałek zieleni i starają się wykorzystywać każdy kawałek ziemi, nie tylko na rośliny ozdobne, ale przede wszystkim na warzywa. Przeglądy ogrodów przeprowadzane są dwa razy w roku, kolejny z nich planowany jest na jesień br.

Członkowie zarządu przypominają, że wykluczenia z organizacji Pracowniczych Ogrodów Działkowych mogą spodziewać się ci, którzy nagminnie zaniedbują przejęte działki, nie opłacają składek członkowskich bądź nie przestrzegają regulaminu, który m.in. zabrania budowania domów, prowadzenia działalności na działkach czy zamieszkiwania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

Śmierć na żwirowni

Komentarze (43) Dodaj komentarz

~olo 19-07-2011 8:06
działki to tragedia urbannistyczna miasta - syf komóreczki pozbijane z kawałków blachy i desek patykami podparte
~kgb do olo 19-07-2011 8:26
Masz poniekąd rację ! Powstało na takich terenach dużo '' szałasów''lecz wynika to przede wszystkim z biedy ich właścicieli .,notoryczne włamania do altanek powodują iż rzadko kto stara się o wygład altany - po co zachęcać złodzieja ?Na większości ogrodów (np; POD POŁUDNIE) brakuje dostępu do podstawowych mediów ; prąd i woda.Zakaz wjazdu samochodem na teren ogrodu i wiele innych czynników powoduje taki obraz działek..
~agaa 19-07-2011 8:28
jak nazywają się ogródki działkowe za morcinka .okolice ul głowackiego?? chce tam kupic lub wydzierżawić działkę rekreacyją. Wie ktoś?
~mat 19-07-2011 8:32
to prawda, niby miasto, a w centrum prowizorka np. w okolicy basenu przy ul. Staffa. na dodatek trudno przejechać, bo tak parkują, że nie ma jak ominąć. Hotel, wille, droga do Pałacyku Paulinum i te drapaki!
~ 19-07-2011 8:52
A w Kowarach wyburzyli ogródki działkowe w centrum miasta i zrobili tam park z ławeczkami i mini ogródkiem jordanowskim dla dzieci, dostępny dla wszystkich. Nie straszy tam teraz badziewnymi szałasami i pseudoaltankami, a korzystać z tego terenu mogą WSZYSCY Kowarzanie i turyści, a nie tylko właściciele tych koszmarków jak w Jeleniej Górze.
~ja 19-07-2011 9:27
Tak ! Niektóre ogródki działkowe świadczą jak najgorzej o mieście i jego gospodarzach i są wątpliwej urody wizytówką.
~polo 19-07-2011 9:29
Działki przy ul. Drzymały i Flisaków powinny być zlikwidowane w to miejsce powinien być utworzony park i plac zabaw dla dzieci - bo tego jest mało. Działki te są w połowie zarośnięte, tam powinna być kotrola
~do 8:52 19-07-2011 10:05
Może i u nas powinni polikwidować te działeczki i porobić parki rekreacyjne,to by znacznie uatrakcyjniło miasto.
~bez obłudy! 19-07-2011 10:32
Mało parków? Zobaczcie sobie malkontenci na te aktualne parki - Wzgórze Kościuszki - ciągłe remonty i ciągła dewastacja; rejon wieży Krzywoustego i piękny szlak na Perłę Zachodu, wyremontowane dużym nakładem kosztów i co? Jak wyżej. Park Zdrojowy - w trakcie rewitalizacji i przebudowy, a już dewastowany!!!! Może ci "spragnieni parków" zadeklarują się, że będą dbać i pilnować choćby tych parków, przynajmniej w takiej samej mierze, jak dbają właściciele działek o swoje "miejsca na ziemi" ? Zadeklaruje się ktoś?
~Gość 19-07-2011 10:46
A co p.Lenard jako prezes robi na tych ogródkach działkowych za pieniądze które wnoszą użytkownicy ,ja mam takową działke już 15 lat i nie widziałem żeby pan prezes zlecił komukolwiek naprawę zrujnowanego ogrodzenia które oczywiście należy do zarządu ,jak nam rury od wody ze starości się pozatykały bo przez 40 lat na tych działkach nic nie było robione to sami musieliśmy sobie poradzić z tym problemem ,a zarząd jest owszem i pieniądze pobiera tylko pytam się gdzie jest pan Lenard i ekipa od napraw mówie tylko napraw tego co należy do zarządu ,a nie tylko pobieranie opłat i straszeniem ludzi ,ten kraj to jest totalny bajzel i ktoś wreszcie musi się uczciwie wziąść za tych urzędasów,bo inaczej całkiem p.Lenard tych działkowców ograbi nawet z tych działek Banda Nierobów.
~bez obłudy! 19-07-2011 10:50
Mało parków? Zobaczcie sobie malkontenci na te aktualne parki - Wzgórze Kościuszki - ciągłe remonty i ciągła dewastacja; rejon wieży Krzywoustego i piękny szlak na Perłę Zachodu, wyremontowane dużym nakładem kosztów i co? Jak wyżej. Park Zdrojowy - w trakcie rewitalizacji i przebudowy, a już dewastowany!!!! Może ci "spragnieni parków" zadeklarują się, że będą dbać i pilnować choćby tych parków, przynajmniej w takiej samej mierze, jak dbają właściciele działek o swoje "miejsca na ziemi" ? Zadeklaruje się ktoś?
~ddt 19-07-2011 10:56
Dawno powinno się zlikwidować te ogrodzone zasiekami w towocie relikty komunizmu.
~Gość 19-07-2011 11:38
do ddt-wiesz co ja ci powiem Ty jesteś chyba jakiś czubek ,zlikwidować to ja ciebie radze i zamknąć w Tworkach ,rusz moją działke a ręce Ci odrąbie .
~ 19-07-2011 12:08
A CO TO ZA DZIAŁKI? PARĘ KRZAKÓW I ZAROŚLI, ZARDZEWIAŁA SIATKA I SZAŁASY, WIECZOREM BANDA GRILOWICZÓW ZADYMIAJĄCA ATMOSFERĘ I ZANIECZYSZCZAJĄCA TE TERENY, BO W POBLIŻU NIE MA TOALETY, WYSTARCZY POPATRZEĆ NA ZDJĘCIA. WIDAĆ KOWARY MĄDRZEJSZE, BO ZADBAŁY O SWÓJ TEREN LEPIEJ, NAWET TOALETĘ MAJĄ ZA ZŁOTÓWKĘ CZYNNĄ DO 20:00, NAWET CZYSTO JEST W NIEJ, PAPIER, RĘCZNIKI, MYDŁO I CIEPŁA WODA W KRANIE
~ddt do gość 19-07-2011 12:53
Jak f...rzyno chcesz to możemy się ustawić zobaczymy jaki jesteś kozak w rąbaniu łap.I mam nadzieję leszczu że skończyłeś 18 lat i chodzisz w ciężkiej wadze żebym na darmo się nie fatygował bo zgaduję że jesteś zwykłym internetowym idiotą,który mieszka z mamusią i nie wychodzi z domu.
~ 19-07-2011 13:28
Jak zwykle rozroba na komentarzach. Grozby. Wiecej parkow? smiech na sali. Znam ja te parki, znam...Cieplice jeszcze nie dokonczone, a juz nadpsute. A to miejsce przy ul. Wolnosci- po prawej stronie, jak jedzie sie do Cieplic. Ten skwerek, gdzie pieski sraja i menele na polamanych laweczkach pija piwko? jeszcze wiecej takich miejsc? mi sie wydaje, ze wobec tego o wiele lepiej zostawic dzialki ludziom z blokowisk. To dla nich rekreacja i czasami caly swiat.
~lol 19-07-2011 13:46
a pan Lenart jak zwykle się promuje. Czy mogłby juz przestać
~ 19-07-2011 13:51
Te, Niemka, a są takie działki w Niemczech? Z krzakami, zardzewiała siatką , szałasami i siedliskiem grilujących pijaków? Siejesz wiochę, aż się kurzy! Grill jest passe w całej Europie, a tutaj moda, jak zawsze, przychodzi 4 lata po wszystkich cywilizowanych krajach!
~igusia 19-07-2011 14:09
Nie wiem o co wam chodzi? jak ktos ma dom z ogródkiem to ma fajnie a jak ktos mieszka w bloku i chciałby miec choc troszke swojego ogródka to czemu nie ja aktualnie posiadam 2 dzialki i do tego pracuje i wcale nie jestem zainteresowana powstawaniem nowych parków w Jeleniej >Jestem za działką
~@ olo 19-07-2011 14:18
Mam działke zarośnięrą bo tak lubie ty masz swój betonowy schowek (króliczarnie)na zabobrzu i wszystko jest ok.Jeszcze bendą mi mówić co mam nie mam obić komuchy
~ 19-07-2011 16:16
Do 13:51- nie nazywaj mnie Niemka, bo to juz jest przestarzale, nieaktualne, nie na czasie.NUDNE JAK FLAKI Z OLEJEM. Grill jest nieaktualny? pierwsze slysze...moze sieje wioche. Lubie wioche. Mieszkam w malutkiej wsi, gdzie KAZDY przynajmniej raz w tygodniu organizuje gryla.Widze, ze jestes nowoczesny. Bojsieboga, Zdzichu, wyluzuj....
~ 19-07-2011 16:27
TO JEST WIES: (cytat z tematu o HIV); czemu nie krytykowales, tylko ciagle czepiasz sie mnie???? "na hiv i aids zachorowują głównie ci ,co lubią seks a...lny ,to wyszło od gejów ,a teraz i pary i małżeństwa sie zakażają,bo to robią." masz tu PRAWDZIWA wies. Ode mnie sie odpimpaj.
~Sir Galahad 19-07-2011 17:04
Jasne, że MAŁO JEST PARKÓW a działek bardzo dużo i to w świetnych punktach w mieście! Potrzebujemy dla Jeleniej Góry i całej Aglomeracji Kotliny Jeleniogórskiej czegoś takiego jak Park Rozrywki w Chorzowie!
~ZABOBRZANIN 19-07-2011 17:06
Tutaj wiekszość chciała by mieć działkę, a że nie ma i ma swoje kompleksy to narzeka i jak to w polsce bywa nic tak nie cieszy jak krzywda i nieszczęście innego człowieka. Lepiej obrażać, a jak to nie pomoże pod osłoną nocy poniszczy, spali, okradnie i z satysfakcją napisze że to komuny wina...
~Sir Galahad 19-07-2011 17:11
Działki tak, ale nie w centrum dzielnic, w optymalnych na inwestycje rejonach. Dobry park to jest to. Ale dobry, monitorowany, aktywizujący ludzi. Tak jak dobre kluby, dobre księgarnie czy dobre ścieżki rowerowe. A działki będą w gorszym niż lepszym stanie. Po prostu dlatego, że ludzie młodzi bardziej są zżyci z tkanką miejską, nie potrzebują substytutu życia wiejskiego. Ludziom starszym z natury rzeczy będzie trudniej zadbać o te działki. Oczywiście nic na siłę. Ale warto to przemyśleć. Zwłaszcza jeśli idzie o perspektywę rozwojową Jeleniej Góry w sensie urbanistycznym.
~cierń 19-07-2011 17:20
Według rozumowania tych, którym działki przeszkadzają, powinno sie polikwidować wszelkie parki, które przeważnie są skupiskiem wszelkiej maści "artystów", "mocarzy", "zadymiarzy", po prostu prostaków i miernot, wyżywających się na wszystkim, co da się połamać, zepsuć, zapaskudzić. Po co nam takie "parki"? Ponadto czy to skwery, czy place zabaw - przeważnie są to miejsca, gdzie wyprowadza się na spacer psy, często puszczając je luzem, a piaskownice i trawniki służą im do pozostawiania po sobie tego, czego pan (pani) w domu im zabraniają. Czy ktoś z tych tu "mędrków" zareagował na to kiedykolwiek tak kategorycznie, jak tu przeciw działkowcom? Pewnie to wiiększośc z nich domaga się kolejnych "parków" do wyprowadzania do nich swych pupilów. Zatem - bez obłudy i pyszczenia!
~miejscowy 19-07-2011 17:23
Ważne aby nie zalegać ze wszelkimi opłatami a reszta jest nie ważna. W myśl unijnych dyrektyw ziemia co pewien czas ma odłogować i jak tam stoi nawet do trzech lat.
~do sira itp 19-07-2011 18:39
A kto broni aby park był poza miastem ... (taki małpi gaj) przejdziesz się to będziesz zdrowszy (po to są parki), a jak będziesz lamał lawki i wyrywał lampy niszczył infrastrukture to nikt złego słowa nie powie i SM oraz POLICJA nie zdąży z interwencją bo uciekniesz z ziomalami... W miescie porwiesz dresik, ubrudzisz spodenki przy przechodzeniu jak to ktos napisał zatawotowany płot z drutem kolczastym bo nie nauczyłeś się jeszcze że CO NIE TWOJE NIE RUSZAJ - NIE DOTYKAJ !
~Jel.. 19-07-2011 19:32
są parki ale zamienione w sralnię dla piesków i takie chcecie parki- ja nie mam działki bo mnie nie stać żeby sobie kupić a bardzo bym chciała ach za marzenia nie karają....
~Jano 19-07-2011 20:45
Ci co tak ujadają na działki to przecież nikt im nie broni iść do parku na wolności ,czy też koło kościoła garnizonowego tam są naprawdę super miejsca spacerowe zasrane przez pieski ,bo państwo wyprowadzają swoje pociechy właśnie do parków tego chcecie przeciwnicy działek ,żeby te psy wszędzie srały ,już nowa ścieżka rowerowa ta na zabobrzu ładnie osrana ,a na reakcje moją że może by pan to sprzątnął gość po prostu splunął i jak tu takim dziadom z zabobrza i nie tylko parki budować czy cokolwiek oni tylko siedzą w tych czterech ścianach i telewizor okupują ,im dać pilota i niech tam siedzą a pieski itak s...ć do parków wyprowadzą w przerwie serialowej.
~ra 19-07-2011 21:00
Brawo Jano łone TVN na okrągło i mózgi im wajchert wyprał martwią się z kąd 90 zł na TVn -a wziuńć bo kumornik przyjdą. Aj waj
~fgh 19-07-2011 21:40
W wielkich miastach europy rowniez znajduja sie ogrodnki dzialkowe choc grunty tam sa wieleset drozsze niz w Jeleniej Dziurze nie jest to wiec kwestia zasobnosci portfela lecz hobby wiadomym jest ze balwan jak ma wolne zajada KFCi lub spacerek po TESKO a ktos kto kocha przyrode i wlasne owoce idzie na dzialke.
~ech warjaty 19-07-2011 22:09
Przeca w Jeleniej miejsca wiele-i na dzialki i na parki wystarczy!Po co Wy tak się ze sobą drzecie i ujadacie niczym kundle.Zgoda buduje!miłej środy,kochani!
~ 19-07-2011 22:27
a ile tych parków mamy w Jeleniej Górze? k. Kościoła Garnizonowego - malutki, ludzie prześcigają się w wyścigach do ławek, bo nie ma gdzie usiąść, na Sudeckiej - zadupie jakich mało, w dodatku nieprzyjemnie bo obok cmentarza, w Cieplicach Zdrojowy w remoncie, a w norweskim tak ciasno, że nie ma gdzie się podziać, na Wolności siedzą menele. I gdzie te parki? Na Zabobrzu nie ma ŻADNEGO PARKU. To betonowa pustynia, za to na******ne działeczkami i działkami, z których mogą korzystać ich właściciele. NIE POSIADAM PSA I POTĘPIAM ZAŁATWIANIE SIĘ PSÓW W PARKACH I GDZIEKOLWIEK!!!
~sss 19-07-2011 22:59
na głowackiego i mickiewicza działki nazywają się chemik
~ 19-07-2011 23:46
na dzialkach sa zakamuflowani niemcy
~ 20-07-2011 6:51
Sorki, ale na działeczkach też ludzie przychodzą z pieseczkami i te pieseczki robią tam wychodek, tylko ludzie są zakłamani i wolą tego nie widzieć.
~ 20-07-2011 7:36
To jak wyglądają ogródki działkowe w bardzo dużej mierze zależy od zarządu. A prezesem jest pan Lenart. To wiele wyjaśnia.
~ 20-07-2011 9:40
Lenart nie zmusi wszystkich do porządku, to zależy od działkowiczów. Chyba, że naśle straż miejską, która wymusi porządek. Działki nie powinny być w centrum miasta lecz na obrzeżach, w polu.
~ 20-07-2011 19:42
To wpuscie Lenarta na dzialki- niech wam plewi, naprawia altanki, kosi trawe i uspokaja grylujacych po wodce.Twoja dzialka- masz o nia dbac, nie wyreczaj sie.To tak jakbnys za burdel we wlasnym mieszkaniu obwinial spoldzielnie.
~ 1-12-2017 23:16
A dlaczego niewspominacie o p...nych zlodziejach co pladruja raz w miesiacu po altanach i kradna co sie sie da dlaczego zarzad na to niereaguje a placic trzeba
~9K 1-12-2017 23:25
Z tymi zlodziejami to powinni zrobic pporzadek bo w samoobronie mozna teraz zaatakowac ale to .usza byc chlopy jak to zebym ja szla na dzialke z bijacym sercem czy bramka otwarta !!!!!!
~ 1-02-2018 21:46
do: ~9K (23:25)
A jak złodzieje okradną wam mieszkanie, to co - może ma z nimi zrobić porządek spółdzielnia mieszkaniowa, która jest właścicielem budynku, czy zarządca budynku? Gdzie to jest napisane, że Lenard, albo zarząd ogrodu ma pilnować naszych altan?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Wkrótce karkonoski

Bezpieczniej nad Kaczawą

Ile dostaną sołectwa?

Budowa łącznika rozpoczęta

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
953
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%