MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pamięci Tadeusza Różewicza w Książnicy

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 19 września 2017, 15:41
Aktualizacja: 15:43
Autor: KK
Fot. Organizatorzy
Jeleniogórska Książnica Karkonoska i Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu zapraszają 2 października godz. 12.00 do Galerii Małych Form (ul. Bankowa 27 w Jeleniej Górze) na dwa wydarzenia, związane z Tadeuszem Różewiczem.

Plakaty i afisze teatralne z domu Tadeusza Różewicza - wystawa 2.10-15.11:
Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Plakaty, gromadzone przez Tadeusza Różewicza, przekazane zostały Muzeum przez rodzinę po śmierci Poety. Plakaty powstałych w Polsce jak i zagranicą. Plakaty anonsują najwybitniejsze dramaty T. Różewicza, takie jak: Akt przerywany, Białe małżeństwo, Stara kobieta wysiaduje i inne wystawiane m.in. w: Teatrze na Woli w Warszawie, Wybrzeże w Gdańsku, Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, Theater De Brakkeground w Amsterdamie, Maxim Gorki Theater w Berlinie, Sibensko Kazaliste w Sibenice. Na wystawie można zobaczyć również plakaty z wystaw fotograficznych oraz z przeglądów filmowych prezentujących dorobek twórczy wybitnego poety i dramaturga. Wystawa czynna do 15 listopada.

Po wernisażu odbędzie się prelekcja Zbigniewa Kulika, dyrektora Muzeum Sportu i Turystyk w Karpaczu pt. Tadeusz Różewicz w Karkonoszach.
Tadeusz Różewicz przez wiele lat związany był z Karkonoszami. Początki przygody poety z Karpaczem, sięgają lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wtedy to jako gość miasta Karpacza przyjmowany był po raz pierwszy przez ówczesne władze miejskie. A miało to miejsce w czasie odwiedzin u Henryka Tomaszewskiego, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który tam mieszkał na stałe. Od tego czasu datuje się przyjaźń Poety ze Zbigniewem Kulikiem. Zgodnie z wolą Poety, Tadeusz Różewicz pochowany został na cmentarzu przy kościółku Wang w Karpaczu.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Udany Piknik Strzelecki

Requiem Verdiego na zakończenie

Studium na początek

Jubileusze małżeńskie

Wypadek przy baniakach  

Góral na morzach i oceanach w ODK

O rozpadających się górach

Motocykliści dla Niepodległej

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
831
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%