MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Pamięć miasta” wraca do… miasta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 6 listopada 2008, 8:46
Aktualizacja: 8:47
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zapisywany na fotografii obraz będący świadectwem bytu i obserwacji, jednocześnie dokumentujący historię i zamykający w kadrze rzeczywistość, której – bywa – że już nie ma. Lub w każdej chwili może nie być. Dziś otwarcie wystawy tego swoistego zapisu czasu: zdjęcia Jacka Jaśko z cyklu „Pamięć miasta” w Książnicy Karkonoskiej.

Miasto na zdjęciach subtelnych, będących doświadczeniem chwili, przedstawieniem momentów ulotnych, które – dzięki zarejestrowaniu ich na światłoczułym nośniku – nabywają swoistej nieśmiertelności. Takie są prace Jacka Jaśko, pomysłodawcy i jednego z realizatorów cyklu „Pamięć miasta”, który jest wspólnym projektem Domu Spotkań Kopaniec oraz portalu i tygodnika Jelonka.com, we współpracy z portalem „Biuletyn fotograficzny – Świat”.

– Dojrzeliśmy już do pamięci, również do nostalgii i swoich mitologii. Nasz czas z dystansem odkłada się w fotografiach, warstwa po warstwie. Na początku był obraz. Stąd ta pamięć. Nie mieszkam już w Jeleniej Górze. Bywam. Ale to także pamięć mojego miasta – pisze Jacek Jaśko o aurze otaczającej jego zdjęcia.

– Nasz projekt rozwija się w miarę możliwości – mówi Jacek. – Cel to pokazanie zdjęć Jeleniej Góry w przestrzeni miejskiej. Póki co była już jedna wystawa w Muzeum KPN w Sobieszowie. Widziało ją przez trzy miesiące 1550 osób. – W Książnicy Karkonoskiej zobaczymy też inne prace – zapowiada autor. Jednocześnie wystawie będą towarzyszyły prezentacje multimedialne: filmy w sali konferencyjnej i galerie dostępne na komputerach funkcjonujących w niedawno otwartym Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”.

Warto zobaczyć jego fotografie, robione w pewnym sensie z dystansu, ale pełne emocjonalnego zaangażowania i troski o przedstawiane miejsca pamięci.
Fotografie będzie można obejrzeć w Książnicy Karkonoskiej, która dziś o godz. 17 zaprasza na wernisaż wystawy „Pamięć miasta – notatki”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

VII Dolnośląski Kongres Samorządowy

Bilety do Term Cieplickich za pół ceny! (komunikat)

Komentarze (3) Dodaj komentarz

piipi 6-11-2008 22:48
~Pan Jasko ...jest *FAJNY,bo mozna jego prace rowniez na plocie zobaczyc.~Sliczne zdjecia wykonuje,bo jego glowka z FANTAZJA pracuje.~BRAVO !!.
~Sabath 6-11-2008 23:01
czy mi się wydaje że jelonka robi najwięcej wystaw zdjęciowych
~Sabath 7-11-2008 22:24
wszystkie pana wystawy mi się podobają Panie Jaśko

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Studium na początek

Wieczór wspomnień

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Pożegnali Słońce

Remiza jak nowa

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
114
Tak
63%
Nie
35%
Nie wiem
2%