MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Pamiątki wojenne w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 7 lutego 2014, 8:05
Aktualizacja: Sobota, 8 lutego 2014, 7:58
Autor: Mea
Fot. Mea
Medale, odznaki wojskowe, wojenne fotografie, dziennik oraz inne pamiątki Wojciecha Stelmacha, żołnierza 5 Kresowej Dywizji Piechoty, zostały przekazane wczoraj (06.02.) Muzeum Karkonoskiemu. – Jednym z ważniejszych przedmiotów jest medal za walkę w bitwie o Monte Casino – podkreślał podpułkownik Edward Basałygo, prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

Córka Wojciecha Stelmacha Alicja Stelmach przekazała ok. 60 pamiątek po zmarłym ojcu, w tym 24 odznaki wojskowe i medale oraz 36 oryginalnych zdjęć z okresu II wojny światowej. – Są to odznaki 5 Kresowej Dywizji Piechoty, 8 Armii Brytyjskiej, czy też z warszawską Syrenką. Nosili je żołnierze 2 Korpusu Polskiego podczas walk we Włoszech. Zdjęcia wykonywane były w okresie Kampanii Włoskiej, czyli w 1943, 44 i 45 r.

Ciekawy jest też dyplom na papirusie od Papieża Piusa XII, który Wojciech Stelmach otrzymał 21 marca 1945 r. Wtedy delegacja 5 Kresowej Dywizji Piechoty była przyjęta przez ojca kościoła – mówił Edward Basałygo.
Wojciech Stelmach urodził się w 1900 r. w Kolbuszowej i tam też zmarł w 1957 r. Pochodził z rodziny chłopskiej, jego ojciec miał duże gospodarstwo rolne. Miał czworo rodzeństwa. Gdy wybuchła I wojna światowa został powołany do wojska i walczył na froncie włoskim. Wrócił do domu w 1918 r. Rok później w wieku 19 lat powołano go do Wojska Polskiego. W okresie międzywojennym był policjantem i pełnił służbę w Lidzie. Gdy wybuchła II wojna światowa i bolszewicy przekroczyli granicę, musiał ewakuować się w kierunku Wilna.

- Fenomenalny jest notatnik Wojciecha Stelmacha, w którym zawarta jest jego cała historia wojenna. Opowieść toczy się od momentu, gdy był policjantem w Lidzie, na terenie dzisiejszej Białorusi, przez agresję sowiecką 17 września 1939 r., internowanie, zesłanie na Syberię i powrót do Polski przez Włochy z 2 Korpusem Polskim – powiedział Stanisław Wilk, kierownik Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze.

- Zaskoczyła mnie skrupulatność z jaką był prowadzony dziennik oraz bezpośredniość wypowiedzi, bo jest tam zawarta prośba, by znalazca notatnika przekazał go rodzinie Wojciecha Stelmacha. Będziemy chcieli go opublikować – dodał.

Córka żołnierza Alicja Stelmach z Jeleniej Góry postanowiła pamiątki po ojcu podarować Muzeum Karkonoskiemu. – Chciałam je umieścić w godnym miejscu – powiedziała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Drastyczne billboardy

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~obiektywnie 7-02-2014 12:58
Ten medal to akurat nie jest żadne "łał" można nabyć za 200/300zł w zależności od numeru nadania, z legitymacją drożej. Najbardziej wartościowy jest notatnik i dobrze, że znalazł się w muzeum.
~ 7-02-2014 16:27
A niedawno pan (towarzysz?) Putin mówił, że 17 września '39 nie było żadnej radzieckiej agresji!
~ 8-02-2014 21:50
gdzie można się dowiedzieć o mojej rodzinie walczącej pod monte cassino

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Siódma ofiara śmiertelna w powiecie jeleniogórskim

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Czarnoborska telewizja

Paweł Wybierała w Zarządzie Województwa Dolnośląskiego

Promesa na samochód dla OSP Kaczorów

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
963
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%