MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Pałowanie przy przesłuchaniu?

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Sobota, 6 maja 2006, 0:00
Autor: Polskie Radio Wrocław
Zarzut wymuszania zeznań przy użyciu siły postawiono dwóm policjantom z
komisariatu w Karpaczu.

Skargę złożyło dwóch wcześniej karanych za kradzieże mężczyzn. Ich zdaniem policjaci podczas przesłuchania stosowali przemoc fizyczną. Dowodem w sprawie jest obdukcja lekarska.

Zarzuty i materiał dowodowy są bardzo poważne przyznaje prokurator Ewa Węglarowicz, która dodaje, że śledztwo trwa i pojawiają się nowe wątki.

Jeśli prokuratura udowodni funkcjonariuszom wymuszanie zeznań, to mogą oni
trawić do więzienia nawet na 10 lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spacer do Źródła Łaby

Zawyją syreny

Nie ma rady na wandali?

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~kurator 6-05-2006 9:03
Należy surowo ukarać tych policjantów. Nie za to, że bili tych złodziejaszków, ale za to, że chyba zbyt słabo lub za mało im wtłukli, bo to chyba jedyna kara dla takich obwiesi, gdyż znajac sądy - tam tam takie złodziejaszki zawsze mogą liczyć na pobłażanie i przychylność, w odróżnieniu od pokrzywdzonych przez nich.
~przemyslaw 6-05-2006 9:56
Bardzo dobrze zrobili policjanci, za molo im wtlukli! nie moze byc pobazania dla takich dziadow, skoro sad ich nie ukarze to chociaz na policji niech wp... dostana
~baff 6-05-2006 10:45
Nie wiadomo ,płakć czy śmiać się. Czasem trudno pojąć reguły gry. Chyba dalej pokutuje dawny stosunek do policji,czyli że oni są po innej stronie barykady.A przecież wszyscy jesteśmy świadkami niesamowitego wzrostu przestepczości. Watahy pijaczków,złodzieji,blokersów szaleją każdego dnia na naszych osiedlach i w miastach.Policja ma naprawdę masę roboty.A jest niedofinansowana brakuje środków technicznych.Stare nie pasujące do dzisiejszej pracy procedury dodatkowo paraliżują skuteczność. Myslę że my społeczeństwo jesteśmy im winni więcej wsparcia i uznania. Bo inaczej będzie coraz częściej tak jak wyżej. Że chodzi o przestępców to nie ważne.Ważne że policjant go zbił,biedaka który już wkrótce zachęcony tym zdarzeniem dodatkowo ukręci ,okradzanej ofierze ,łeb.
~Randal 6-05-2006 10:45
Powinni ich lać po piętach aby niczego nie było widać. Do czego to dochodzi żeby złodzeje skarżyli policję. Za komuny przynajmniej tak nie było i powinny wrócić te czasy. Więcej pokory, bo gówniarzeria i drobne złodziejaszki sobie za dużo pozwalają. Powinni ich lać ile wlezie. Zresztą osobiście uważam że niczego policjantom nie udowodnią. W końcu poszkodowani mogli sami siebie pobić przed obdukcją.
~Sasiad 6-05-2006 11:23
Mam znajomego ktory w czynie spolecznym chcialby zostac katem. Za swoja robote nie chce zadnej kasy, to dpiero gest, szkoda ze do tej pory nikt nie zainteresowal sie jego oferta. A gdyby wyciac w pien te najbardziej zniszczone drzewa to i las bylby ladniejszy. Pozdro
~_JJ_ 6-05-2006 16:22
Proponuję jak za dawnych czasów ręce ucinać złodziejom a wówczas nie będzie takich idiotycznych tematów.Brawo pały lac złodzieji i bandytów a i solić by się przydało :-)
~XaD 6-05-2006 18:34
Nie jesteśmy świadkami niesamowitego wzrostu przestępczości to po pierwsze, po drugie zgoda na to, aby Policja stosowała przy przesłuchaniu metody tego typu oznacza w praktyce zgodę na państwo policyjne, po trzecie ta informacja jest wyjątkowo lakoniczna i nie zawiera żadnych szczegółów, może np. było tak, że dzielni policjanci bili kogoś, kto był wcześniej karany za kradzież chcąc zmusić go do przyznania się do popełnienia kolejnej kradzieży z którą akurat nie miał nic wspólnego. Innymi słowy życzę swoim przedmówcom, żeby kiedyś, gdy np. będą przesłuchiwani, bo ktoś życzliwy fałszywie oskarży ich o przestępstwo przesłuchiwał ich policjant stosujący takie „nowatorskie” metody, a wtedy z pewnością zmienią swój punkt widzenia.
~JPG 6-05-2006 19:59
XaD mam nadzieje że kiedyś męty społeczne Cię okradna albo pobiją,a wtedy przyjedzie Policja i powie, że nic nie mogą zrobic bo sprawcy się nie przyznaja a taki menel podejdzie wtedy do Ciebie i powie do następnego razu .ŻYCZE CI POWODZENIA W TAKIM ROZUMOWANIU !!!
~XaD 6-05-2006 21:51
JPG Twoja ignorancja w zakresie postępowania karnego wychodzi z każdego słowa Twojej wypowiedzi, polemika z takim tekstem jest bolesna, bo i tak wiem, że żaden argument do Ciebie nie trafi gdyż uważasz, że najlepszą metodą uzyskiwania dowodów jest bicie ludzi. Jeżeli Policja ma jak napisałeś sprawców to powinna uzyskiwać legalnie dowody ich winy, nie wiem skąd wziąłeś to dziecinne przekonanie, że niezbędne jest przyznanie się sprawcy, aby skazać go za przestępstwo, ale mam wrażenie, że cała Twoja wiedza w tym zakresie pochodzi kiepskich filmów i pogaduszek u cioci przy obiedzie. Wypowiadasz się w kwestiach, o których nie masz zielonego pojęcia, ale możesz być pewien, że żaden sąd nie skaże człowieka w oparciu o wymuszone biciem na komisariacie przyznanie do winy, tym bardziej że przed sądem taki oskarżony taki przyznanie wycofa i wtedy potrzebne są naprawdę rzetelne dowody, a jeśli ich nie ma to facet wychodzi na wolność, a my podatnicy płacimy mu odszkodowanie. Ja Ci życzę powodzenia w rozumowaniu tak w ogóle, bo jak na razie to kiepsko Ci idzie. A i jeszcze jedno nie musisz KRZYCZEĆ, Twoją wypowiedź widać (niestety) wyraźnie i bez tego.
~Karpaczanin 6-05-2006 22:19
Brawo policjanci, w tym zas...ym kraju na sądy nie można liczyć, chociaż mała namiastka kary tym obwiesiom się należała. Pani Węglarowicz niech się zajmie prawdziwymi bandytami!!!!!!!!!!!!!!!
~baff 6-05-2006 23:48
ad XaD- tak zgadzam się z tobą ,nie jestesmy swiadkami wzrostu przestepczości. Oczywiście ,opieramy sie na danych statystycznych które tak mają się do rzeczywistości jak nasze prawo do sprawiedliwości.
~XaD 7-05-2006 1:19
baff byłbym wdzięczny gdybyś podał konkretny przykład niesprawiedliwości naszego prawa karnego, bo jak rozumiem to miałeś na myśli w swoim porównaniu do statystki, idealnie byłoby gdybyś podał przykład cywilizowanego państwa europejskiego którym normy prawa karnego (i które) różnią się w istotny sposób od naszego. A tak poza tym negowanie metod statystycznych prowadzi do nikąd, podobnie jak opieranie się na subiektywnych odczuciach o wzroście przestępczości. Statystyka nie jest doskonała, ale jak na razie nikt nie wymyślił lepszej metody a...lizowania zjawisk tego typu jak przestępczość.
~JPG 7-05-2006 17:12
XaD-- widze że skończyłeś studia i myślisz że na wszystkim się znasz, tak Ci sie tylko zdaje.Pisząc poprzedni komętarz nie miałem na myśli tego aby przemoca wymuszać od kogoś by się przyznał do tego czego nie zrobił.Próbowałem nawiązać do tego,że Polskie prawo obecnie bardziej chroni przestepców niż zwykłych obywateli, a z Twojej wypowiedzi wynika że jest wręcz odwrotnie.Na marginesie moge dodać, że znam tych Policjantów i znam te męty które pomawiają Policjantów "bo tak to można tylko nazwać" i jest mało prawdopodobne aby polegało to na prawdzie.Ale w takiej sytuacji to Policjant musi udowodnić że tak nie było, a nie lump że został pobity.A pozatym to bez winy nie zostali zatrzymani---tylko że jak mówi przysłowie TONĄCY BRZYTWY SIĘ CHWYTA, i lepiej oskarżyć o coś Policjanta bo wtedy wszyscy się na tym skupią. Gwarantuje Ci że zmienisz zdanie jak kiedyś staniesz się ofiarą przęstępstwa.Ja sie przekonałe na własnej skórze.
~XaD 7-05-2006 18:38
JPG owszem skończyłem studia (jakiś czas temu) nie znam się na wszystkim, ale akurat na tej dziedzinie troszkę tak. Cytuję Twoją wypowiedź „ …przyjedzie Policja i powie, że nic nie mogą zrobić, bo sprawcy się nie przyznają…” Jednoznacznie wynika z niej, że Policja nic nie może zrobić jak sprawcy się nie przyznają (absolutna nieprawda), a biorąc pod uwagę temat naszej dyskusji, należy tolerować sytuację, w której policjant wymusi przyznanie się biciem. Ludzie zrozumcie jedno, policjant stosujący takie metody niczym się nie różni od jak to napisałeś „męta” którego przesłuch...je. Stwierdzenia typu „…Polskie prawo obecnie bardziej chroni przestępców niż zwykłych obywateli.” są demagogiczne i gołosłowne, podaj jeden konkretny przykład na dowód słuszności tej tezy. Możemy oczywiście dyskutować o stosowaniu tego prawa i akurat pod adresem Policji można by w tym aspekcie wiele krytycznych słów powiedzieć. Na koniec jeszcze jedno, to że ktoś został zatrzymany przez Policję nie oznacza, że na pewno jest winny, a już na pewno nie daje żadnemu policjantowi, nawet najszlachetniejszemu prawa do bicia zatrzymanego. Jeśli zaś chodzi o tych policjantów niczego nie muszą udowadniać, to im musi zostać udowodniona wina.
~baff 7-05-2006 21:53
ad XaD - nie bedę cytował spraw o morderstwo,gdzie udowodniono zwyrodnialcowi dokonannie przestepstwa a nastepnie ukarano go wyrokiem po prostu smiesznie niskim.Tłumacząc to daniem mu szansy. Ja powiem Tobie tak dla mnie to gó..o nie prawo gdy sprawiedliwość stoi po stronie pieniędzy. I wszystko na ten temat. A Ty masz prawo wierzyć w ideały .
~JPG 7-05-2006 22:42
XaD-- niechce mi się już Tobie nic udowadniać,widać nie znasz prawdziwego życia,trzymasz się tego co piszą w książkach.Jak napisał baff masz prawo wierzyć w ideały.
~XaD 8-05-2006 0:11
JPG & Buff cały problem w tym, że nic nie udowodniliście, uparcie powtarzacie hasełka rodem z tabloidów i przemówień p. Ziobro, baff zacytuj takie sprawy (o ile znasz dobrze wszystkie okoliczności), bo inaczej Twoje twierdzenia to gołosłowie, to nie jest kwestia wiary w ideały, to kwestia pewnych zasad, policjant musi różnić się od przestępcy inaczej wymiar sprawiedliwości zamienia się w lincz. JPG nie chce Ci się nic udowadniać, bo nie masz żadnych argumentów poza własnym rozżaleniem z jakieś sprawy, do którego masz oczywiście być może uzasadnione prawo, ale Twoje odczucia mogą być (i zapewne są) subiektywne. Nie wiem, dlaczego twierdzisz, że nie znam życia, nic o mnie nie wiesz, więc po co tego typu stwierdzenia. Podsumowując, nie przesądzam czy ci policjanci są czy nie są winni, to zadanie dla sądu, który najprawdopodobniej zajmie się tą sprawą, pozostanę natomiast przy swoim twierdzeniu, że Policja ma w określonych sytuacjach prawo do użycia siły i z tego prawa powinna korzystać, ale na pewno taką sytuacją nie jest przesłuchanie podejrzanego, kimkolwiek by on był, bo może się zdarzyć każdemu nas taka rola (jest coś takiego jak przestępstwa nieumyślne, np. spowodowanie wypadku drogowego), a wtedy na pewno nikt z Was nie chciałby być „zachęcanym” do przyznania się i składania wyjaśnień się za pomocą bicia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Samowola budowlana w KPN–ie wciąż straszy  

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Śmierć na żwirowni

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
773
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%