MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Palmiarnia Schaffgotschów popada w ruinę

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 24 grudnia 2013, 7:14
Aktualizacja: Środa, 25 grudnia 2013, 9:17
Autor: Mea
Fot. Mea
– Dawna palmiarnia Schaffgotschów jest notorycznie demolowana i rozbierana przez złomiarzy – alarmuje Czytelnik. – Obecnie zabezpieczamy budynek, powiadomiliśmy też policję o tych incydentach – poinformowała Lucyna Januszewska, zastępca ds. ekonomicznych dyrektora Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.

W Cieplicach przy ul. Oskara Langego 14 jest zabytkowy budynek dawnej palmiarni Schaffgotschów. Niegdyś znajdował się tu również zakład Zakład Instalatorstwa Elektrycznego oraz mieszkania. Obiekt jest własnością Urzędu Miasta w Jeleniej Górze i ma zostać sprzedany. Przetarg zaplanowano na przełom lutego i marca.

- Miasto nie zrobiło nic, aby zabezpieczyć starą palmiarnię Schaffgotschów. W efekcie od trzech tygodni jest notorycznie plądrowana przez lokalnych złomiarzy. Proces dewastacji doprowadził ten niegdyś piękny obiekt do całkowitej ruiny. Zniszczone i skradzione zostało wszystko, co miało jakąkolwiek wartość. Liczne zgłoszenia mieszkańców, w tym również moje, do Straży Miejskiej nie przyniosły rezultatu. Gdy kilka dni temu zgłosiłem do Straży Miejskiej fakt grabieży i dewastacji, będąc jej naocznym świadkiem, usłyszałem od funkcjonariusza, że już wysyła patrol, ale to nic nie zmieni, ponieważ obiekt powinien być zabezpieczony i dozorowany. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić – napisał do redakcji Czytelnik.

Straż Miejska w Jeleniej Górze zna dobrze tę sprawę. – Otrzymaliśmy kilka zgłoszeń od mieszkańców o dewastacji tego obiektu, jednak strażnikom nie udało się złapać nikogo na gorącym uczynku. Złożyliśmy również dokumentację do Urzędu Miasta w Jeleniej Górze z informacją o powtarzającym się wandalizmie – poinformował Artur Wilimek, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

ZGKiM robi co może, by uchronić zabytkowy obiekt. – Najpierw budynek był chroniony przez firmę ochroniarską, jednak przy zgłoszeniu, że coś dzieje się w obiekcie, nim przyjechali ochroniarze, wandalom udawało się już uciec. Dlatego obecnie trwa zabezpieczanie byłej palmiarni Schaffgotschów. Zamurowywane są okna i wejścia. Mimo tego, wczoraj (23.12.) otrzymałam informację od pracowników, że ściana, która została wcześniej zabezpieczona, została już rozebrana przez wandali – mówiła Lucyna Januszewska.
- O włamaniach i kradzieżach została poinformowana policja. Będzie robiona wycena strat – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Oznakowanie poziome (prawie) odnowione  

Porównaj ceny z Jelonką.com

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~jarek200 24-12-2013 8:28
firma ochroniarska, czy straż miejska. Byłem świadkiem jak to służby porządkowe przyjeżdżają i nie zastają wandali ... no w sumie to nie zastali ich przy palmiarnii, tylko po drugiej stronie "rzeczki" ... gówniarze śmiało puszczali "wiązanki" do strażników a ci stali wpatrzeni w nich jak mój piesek we mnie gdy go opieprzam. Po kilku godzinach jak pojawił się patrol policjii to w końcu zareagowali tak jak powinni... przejechali się nie tylko po terenie palmiarnii ale również po parkingu, pobliskich uliczkach i wtedy rzeczywiście było już za późno ... ciekawi mnie tylko kiedy kamienie zamiast w szyby palmiarnii polecą w szyby mojego samochodu ...
~*** 24-12-2013 8:51
miasto wyrzuciło ludzi z tych mieszkań..a teraz nawet nie zada sobie trudu żeby ten budynek zabezpieczyń...
~ 24-12-2013 9:01
A w takim pośpiechu i na chama wyrzucałeś z tego budynku ludzi panie prezydencie Zawiła, ludzie remontowali ten budynek za własne pieniądze, a ty ich wywaliłeś na siłę do jakiś obskurnych ruder, bo tak był wam potrzebny ten budynek, i teraz co? po co to było Panie Zawiła pytam???
~Frustrat 24-12-2013 9:30
I pewnie zamiast to wyremontować i jakoś zaadoptować, przeznaczycie na rozbiórkę. Co za miasto, co za kraj...
~z Cieplic 24-12-2013 10:55
To piękny obiekt (nie tylko budynek, ale i stary mur okalający, drzewostan wokół nieruchomości). Żal patrzeć jak niszczeje! Codziennie widzę ten smutny obrazek. Obawiam się, że budynek zostanie całkiem rozebrany. Nikt nie zastanawia się nad wartością historyczną tego miejsca. Zwłaszcza ..., które urządziły tam sobie "plac zabaw".
~agonia 24-12-2013 11:02
a przepraszam czy czynsz został podniesiony tej palmiarni
~ahahahahahah 24-12-2013 11:57
DAWAC TU KOLEJNA BIEDRONKE ALBO GALERIE !!! BIEDRONKOWO-GALERIOWA GÓRA WITA !!! :D
~Do wyżej 24-12-2013 12:08
Masz racje dokładnie tak jest w naszym mieście tak się dba o dziedzictwo. Jeżeli jest dobry teren to zaraz sprzeda go prezydenciak pod kolejny geszeft.... Szkoda nerwów na to z...łe miasto i hieny nim rządzące.
~*** 24-12-2013 12:13
Ludzi na chama i w pośpiechu "kochany" prezydencie wyrzucałes...wcześniej czynsz miasto podwyższało, ludzie remonty porobili, powymieniali okna. Żadne prośby, błagania nie pomogły - i na to był tobie potrzebny ten budynek????? Dodam iż zaimek osobowy celowo jest napisany z małej litery, gdyż szacunku do ciebie nie mam prezydencie!! żal...
~C uj 24-12-2013 12:56
Oto pomysł na Jelenią Górę właśnie. Doprowadzić do ruiny, za bezcen sprzedać! Wesołych Świąt P.P Prezydenci, szanowna Rado, Pani Poseł .. . Podążasz Waść skrótem na śmietnik historii.
~Bezrobotny 24-12-2013 13:01
Jak by to był kościelny zabytek,to by się znalazły pieniądze.
~: 24-12-2013 13:17
Natomiast na multymedialne freski znalazły się pieniądze...
~lx 24-12-2013 13:20
Czegoś tu nie rozumiem. Czy winny jest Prezydent, że budynek jest dewastowany, czy złodzieje, że to robią. Bo wydaje mi się, że co po niektórzy utracili kontakt z rzeczywistością. Nie patrzą na to kto dokonuje przestępstwa, tylko zrzucają winę na podmioty czy osoby, których możliwości skutecznego działania są niewielkie. To co? Prezydent przy każdym pustostanie ma postawić strażnika na 24 godziny bo mamy patologiczne społeczeństwo? A później będzie i tak gadanie, że wydaje pieniądze, żeby ktoś nic nie robił tylko siedział i się gapił w sufit. Malkontentom nikt nigdy nie dogodzi.
~ 24-12-2013 13:28
spychem do rzeki i po kłopocie
~Gogus 24-12-2013 13:50
Panie Zawiła chmury sie zbierają nad Panem.
~ 24-12-2013 14:05
lx- budynek popada w ruinę i jest rozkradany gdyż prezydent praktycznie siłą i bezprawnie wyrzucił z niego mieszkańców. Wróć na ziemię i czytaj ze zrozumieniem.
~po prostu ja 24-12-2013 14:41
Jestem za biedronką czy czymś tak bym miała blisko :D A nikt nie wie kim są wandale, oj biedna Sm i Policja po jaką chusteczkę jest monitoring na parkingu, niemalże na wprost wspomnianej palmiarni. Jak i parking jak i opuszczone budynku są źródłem uciech dla grupki nudzących się dzieciaków oraz uczniów pobliskiego ośrodka. A może komuś zależy na obniżeniu ceny jak ma to pójść w przetargu, przy remoncie czy nie daj Bóg rozbiórce połowa roboty odwalona? Szczęście, że w końcu kupiono budynek po zieleni miejskiej i go zabezpieczono.
~Xrely 24-12-2013 17:43
ciekaw jestem czy te zamurowane okna coś dadzą bo jak zaprawa nie związała to i taki materiał się przyda złodziejowi,no i te płyty OSB full zabezpieczenie
~wściekły. 24-12-2013 18:10
Teraz zostanie sprzedany tak jak pałacyk na Grabowskiego za 100 tys.To jest taka taktyka Zawiły.Najpierw doprowadzenie do ruiny.Następnie sprzedaż za darmo.
~FORD 24-12-2013 21:57
do 13-20 jak byś pomyślał to byś wiedział że Prezydent ZAWIŁA jest wszystkiemu winien. Bo on nie jest od pilnowania tylko od rozliczania wszystkich nierobów na stołkach. A widzimy tylko jak pan Pr. trzyma razem z komendantem S.M. Jak by nie trzymał to nareszcie dobrał by mu się do tyłka.Prezydent na bruk razem z kumplem S.M.
~ 25-12-2013 11:03
Skoro jest to niewątpliwie obiekt zabytkowy, który winien stanowić perełke tej dziury w jaka przekształca J.W.P Prezio te nieszczęsna Jelenia - to zapytywuje co na to J.W.P. Wojciech Kopałczyński...!!??? Ano nić!!! Ma to wszystko w 4 literach - bo jak wynika z zapisu ONEJ Jelonki na temat chryi o wzgórza Dziwiszowskie to jest głównym autorem tego dziwolągu, i szkaradzieństwa jakie chce nam Prezio Zawiły zafundowa jako wizytówke Jeleniej Góry. Tereny handlowo - magazynowych wielkopowierzchniowych obiektów... A przecież identyczne rozwiązanie zaprojektowano m.in. na terenie Ogrodów Dzałkowych i gruntów prywatnych m.in. Trzcińskiego i innych osón. Teraz tam ( na tych gruntach prywatnych) maja być tereny usług sportowych. Skutki tej tfu - rczej działalnosci w ciagu dalszym tego czasu)
~też z jelene 25-12-2013 11:14
(cd.Palmiarni) Efekt - rolnikom w związku z obniżeniem wartości gruntów spowodowanej uchwaleniem nowego planu( planów) miasto wypłaci odszkodowanie w wysokości różnicy pomiędzy wartocią rynkową poprzednich gruntów jako terenów usług komercyjnych ( ww. przeniesione na wzgórza pawilony) około 220 zł/m2 a wartościa po nadaniu tym gruntom ( terenom zielonym ) po 2 zł/m2. I to podzie z naszej ( podatnkiów miejskich) kieszeni, poprzez kiszeń ( w której zostanie nieco moniaków) nabywcy Palmiarni. Przecież ja można łatwio przywrócić do jej stanu hiostorycznego jako Palmiarnia i rosliny egzotyczne.. tym bardziej, że tyuż obok przebiegają linie cepłownicze No ale Pan Wojciech Kopałczyński ( czy zbieżność danych przpadkowa) woli zająć się Karpaczem, a nie stanu bruździć...
~tez z jelen 25-12-2013 11:25
I ostanie uwagi: 1) Wbrew wywodom planisty - jego rola to nie tylko ślepe wykonawstwo "zamiarów" zleceniodawców, ale i przedstawienie im skutków prawnych i finansowych ich realizacji , w tym moliwosci zaskarżenia dzikich pomysłów. Ra rola przestrzegania prawa obwarowana jest skutkami odpowiedzialności zawodowej; 2) obszar przekształcanych z usług komercyjnych na grunty ussług sportowych wynosi kilka tysięcym m2...
~ 25-12-2013 11:27
Skoro jest to niewątpliwie obiekt zabytkowy, który winien stanowić perełke tej dziury w jaka przekształca J.W.P Prezio te nieszczęsna Jelenia - to zapytywuje co na to J.W.P. Wojciech Kopałczyński...!!??? Ano nić!!! Ma to wszystko w 4 literach - bo jak wynika z zapisu ONEJ Jelonki na temat chryi o wzgórza Dziwiszowskie to jest głównym autorem tego dziwolągu, i szkaradzieństwa jakie chce nam Prezio Zawiły zafundowa jako wizytówke Jeleniej Góry. Tereny handlowo - magazynowych wielkopowierzchniowych obiektów... A przecież identyczne rozwiązanie zaprojektowano m.in. na terenie Ogrodów Dzałkowych i gruntów prywatnych m.in. Trzcińskiego i innych osón. Teraz tam ( na tych gruntach prywatnych) maja być tereny usług sportowych. Skutki tej tfu - rczej działalnosci w ciagu dalszym tego czasu)
~tez z jeleni 25-12-2013 11:47
3) Istotnie cuda świąteczne - bo pomyliłem Pana Korpala z Panem Kopałczyńskiim Szefem Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków ,i nie autorem planu Wzgórz Dziwiszowskich - za co przepraszam, ale nadal pozostaje nie wyjaśnione Jego stanowisko w odniesieniu do Palmiarni - naprawdę oryginalnego ( co widać na zdjęciach) rozwiązania tego budynku i całego przyległego kompleksu folwarcznego byłego Państwowego Gospodarstwa Ogrodniczego w Cieplicach.No i cała sprawa skupiła sie na Pani Lucynie J., za to, że nie pilnowała( nie osobiście, ale na zasadzie zlecenia na okres do zbycia nieruchomosci - co może potrwać, o ile przetarg nie jest już ustalony na konkretnego nabywce -nawet kilka lat...Ale skoro na zapalenie płuc eksmitowano
~Abcd 26-12-2013 6:21
24-12-2013 13:20 | ~lx |: Tak, Zawiła jest winien. Gdyby nie wywalił ludzi z tego budynku, to by nie niszczał, nie był dewastowany. Krótko i na temat...
~pik 26-12-2013 7:29
teraz miasto zrobi generalny remont - pozniej ktos od zydkow przyjdzie po swoja wlasnosc - i bedzie zadosc uczynienie
~ 26-12-2013 23:00
A niech popada, dawno deszczu nie było, przyroda potrzebuje deszczu.
~Tomcio 1 27-12-2013 11:40
A gdzie podziewa się nasz stróż II kategorii. Wszechradny i dyrektor targowiska na ul Różyckiego? Czy zgodnie z zatrudnieniem nie powinien stróżować?
~Gapcio 27-12-2013 18:40
Tomcio 1, czy chodzi o dyrektora ZGL-u Krzysztofa Kroczaka? Radnego wszystkich radnych? Inaczej zaradnego?
~jgc 28-12-2013 20:51
Możecie się śmiać, ale mogę się założyć o jedną moją pensję, że ten wszystkiemu winny prezydent wygra kolejne wybory sprawdzonym już przez PO sposobem - bo nie będzie na kogo głosować, bo alternatywą oszołomstwo, bo już lepiej ten co go znamy, bo w końcu nie taki zły. Jelonka.com powinna mu zapłacić bo rozkręca ten pan komentarze.
~ 3-01-2014 9:23
Ludzie od wielu lat chcieli wykupić w te mieszkania. Inwestowali, robili remonty swoich mieszkań za grube pieniądze, ogrzewanie nowe okna,łazienki w mieszkaniach,naprawy dachu. Od lat administracja olewała mieszkańców, a gdy w końcu zrobili naprawdę duże remonty wyrzucili ich, dali obskurne mieszkania zastępcze. Tam musieli zostawić swoje mieszkania, pani od odbioru pilnowała aby nic nie mogli ze sobą zabrać tzn. całe wyposażenie mieszkania drzwi okna podłogi, kafle w łazienkach zlewozmywaki kabiny prysznicowe to wszystko zostało w pięknym stanie. i po co??? łza się woku kręci. Nam mieszkało się tam dobrze, dbaliśmy i o podwórko i o nasze mieszkania :(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Skalne ławki pod Szrenicą

Znowu auto na chodniku

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
134
Tak
41%
Nie
51%
Nie wiem
7%