MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Pałac w Sobieszowie będzie edukował

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 22 września 2016, 8:02
Aktualizacja: Piątek, 23 września 2016, 8:32
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wybrano projekt na koncepcję przyrodniczą w zespole pałacowo–folwarcznym w Sobieszowie. – Jest to duże przedsięwzięcie, które w tym roku zaczyna się realizacją pierwszego etapu – powiedział Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Całkowity koszt inwestycji w Pałacu Schaffgotschów to ok. 40 milionów złotych.

Oprócz prac remontowych, konserwatorskich przygotowywane są dwie ekspozycje dedykowane społeczności lokalnej i turystom. Pierwsza z nich to ekspozycja przyrodniczo-historyczna, która będzie się mieścić na parterze Pałacu Schaffgotschów w Sobieszowie, a zwycięski projekt konkursowy będzie realizowany w tzw. wielkiej stajni.

- To przedsięwzięcie ma charakter edukacyjny, ale przede wszystkim poznawczy. Ma charakteryzować jak najwięcej zmysłów wśród odbierających, aby dostarczyć niezbędną informację o przyrodzie Karkonoszy, ale jednocześnie zachęcić do odwiedzenia tego w naturze – wyznał Andrzej Raj. Do konkursu zgłoszono 10 prac, z czego do decydującej fazy przeszło 5. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja firmy CosaNostra z Katowic.

Jak mówi dyrektor KPN, charakter prezentacji ma nawiązywać do idei przedstawionej w Centrum Kopernika, czyli zachęcać do udziału poprzez węch, dotyk, wzrok, słuch i zabawę. - Największy plus jest taki, że zwiedzający ma poczuć łączność ze światem przyrody i naszym głównym tematem jest woda, która rozpoczyna się od pierwszej sali – powiedział Stanisław Szombara, konsultant przyrodniczy konkursu. W tej sali woda ma drążyć skałę granitową Karkonoszy, następnie udaje się do sieci hydrograficznej, w której zwiedzający wrzuca kropelkę wody, która będzie z nim podążać przez wszystkie sale i odbierze ją dopiero jak przejdzie do ostatniej (Sen Nocy Leśnej) i tam zobaczy swoją kroplę wody w studni, z której będziemy wszyscy czerpać. - To takie przesłanie, że jak przyroda jest obok nas i wchodzimy z nią w interakcję, to zawsze coś zostawiamy. Nigdy nie jest tak, że nasza ingerencja pozostaje bez wpływu – tłumaczył Stanisław Szombara.

Pierwsza sala ma opowiadać o powstaniu Karkonoszy - procesach górotwórczych, zlodowaceniach, minerałach, skałach. Druga to wędrówka szlakiem przyrody, która przedstawi piętra klimatyczno-roślinne. W trzeciej sali zaplanowano „Spektakl pogody”, gdzie zwiedzający dowie się o najważniejszych aspektach związanych z klimatem, kształtowaniem się pogody. W czwartej sali będzie okazja sprawdzać różne rzeczy pod mikroskopem, skosztować wód z pobliskich uzdrowisk, zbudować górę, a w ostatniej sali nastąpi wyciszenie (Sen Nocy Leśnej), gdzie w półmroku każdy będzie mógł odpocząć i po tropach z fluoru dojść do schronisk zwierząt i podglądać ptaki. Będzie tam też studnia, w której kończy się opowieść.

Przebudowa pałacu podzielona jest na trzy etapy. Zakończenie prac planuje się na koniec 2020 roku, a łączny koszt to ok. 40 milionów złotych.

- Pierwszy etap już się rozpoczął. Obejmuje modernizację pałacu i przygotowanie tam ekspozycji, odbudowę jednej ze stodół, która uległa spaleniu w przeszłości plus zagospodarowanie parku wokół pałacu. Mamy nadzieję, że prace budowlane rozpoczną się na przełomie roku 2016/2017, a na początku 2018 roku powinniśmy je zakończyć – mówił Andrzej Raj.

Koszt pierwszego etapu to 16,5 miliona złotych i środki na to są już zagwarantowane. - Teraz czeka nas wybór wykonawcy i podpisanie umowy. Równocześnie trwają prace projektowe nad drugim etapem, które powinny zakończyć się w październiku – dodał dyrektor KPN. Równolegle trwają prace projektowe zwycięskiego projektu opisanego na wstępie artykułu – drugi etap ma się zakończyć na przełomie roku 2018/2019. Trzeci etap przewiduje remont dawnej bursy (domu zarządcy) i rewitalizację spichlerza.

- Jeśli nie będzie przeszkód organizacyjnych, bo myślę, że z finansami damy sobie radę, to powinniśmy w tych terminach się zmieścić – dodał Andrzej Raj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Zatrzymano nielegalny transport starych opon

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Technikum ogrodnicze 22-09-2016 9:20
Przykro patrzeć jak budynki i teren popadł w ruinę. 1996-2001 Technikum Ogrodnicze wychowawca Teresa Wojtasik ehh fajnie było, zwłaszcza w internacie ;) Kiedy rozebrali salę gimnastyczną i łącznik ?
~czesio 22-09-2016 9:32
Kolejne miliony w błoto, czyli w KPN.
~Bolo 22-09-2016 10:29
"Oprócz prac remontowych, konserwatorskich przygotowywane są dwie ekspozycje dedykowane społeczności...". O matko i córko - co za pop...na nowomowa! Już qrfa nie może być przeznaczone społeczności - musi być teraz dedykowane. Co za chore czasy.
~BC 22-09-2016 10:40
Ten pałac wyedukował bardo dużo młodzieży i to z całej okolicy-nie ma się czego wstydzić- dobrze że bedzie dalej służył społeczności-żal tylko ze od razu po przeniesieniu siedziby szkoły nie podjeto prac i musi straszyć tym stanem.
~troll 22-09-2016 10:47
W tej szkole uczyli kiedyś tacy wspaniali nauczyciele jak: p. Stefan Szpakowski, p.Jan Rajzer. p.Michajluk, p.Świetlik. p.Józef Namysłowski, p.Maria Kondratiuk, p.Helena Florczykowska. ,p.Barbara Golec i p.dyrektor Zofia Misiewicz. Pozdrowienia dla pań i panów oraz dla tych , których nie wymieniłem.
~olo2580 22-09-2016 11:41
40 baniek na remont takiej budy? budowa gołębiewskiego w karpaczu kosztowała ok. 600 milionów czyli 15 razy więcej więc albo gołębiewski buduje tak tanio albo kpn remontuje bardzo drogo
~xxx 22-09-2016 12:13
Aż żal patrzeć w jakim stanie jest "nasza szkółka". Niesamowite wspomnienia.
rymcycymcy 22-09-2016 14:40
Tam była szkoła ...mówili na nich KORNIKI ! :) ...albo oborniki ...już dokładnie nie pamiętam ! :)
~ 24-01-2018 17:58
do: rymcycymcy (14:40)
Korniki (byłe Technikum Leśne)było trochę niżej: -)
~ 22-09-2016 17:32
komu ta szkoła tam przeszkadzała?
~Gustaw 22-09-2016 20:33
KPN wyremontuje, odnowi i za wstęp będzie oczywiście pobierał opłaty. W Sobieszowie nie ma aktualnie terenów gdzie można zorganizować imprezę dla mieszkańców, może plac wewnętrzny będzie udostępniony dla mieszkańców plac zabaw, mini park, ławki. Teren idealnie się do tego nadaje. Ogrodzony zabudową, bezpieczny … pożyjemy zobaczymy. Oby nie stało się tak jak z terenem na Zachełmiu po przyłączeniu do KPN … nowa zmiana zakazała już wjazdu dla rowerzystów …
~do Gustaw 22-09-2016 21:03
Gdzie? Kiedy? Nie ma zakazu wjazdu dla rowerzystów od Zachełmia. Można jeździć po wszystkich drogach na przejętym przez KPN terenie. Chyba że coś się zmieniło :-(. Ostatnio na ich stronie w przepisach było że można.
~... 22-09-2016 22:21
Najlepiej wiedzą wszystko ci co w sumie nic nie wiedzą, bo nie czytają , bo nie słuchają. Za to najwięcej komentują. W artykule jest wszystko dokładnie opisane, niestety nie które osoby mają trudności z czytanie ze zrozumieniem :(
~do Gustaw 22-09-2016 23:17
Co ty wypisujesz człowieku?! W Sobieszowie jest teren na imprezy i już od 3 lat jest wykorzystywany na festyny i nie tylko , to Centrum Sportowe pod Chojnikiem popularnie "podlasek". Placów zabaw dla dzieci jest 4 . Na ul. Tetmajera - nowo powstały, przy ul. Dembowskiego zwany "małpi gaj", przy Szkole Podstawowej Nr 15 i na " Jordanie". Wystarczy też uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przez KPN dla mieszkańców, aby uzyskać wszelkich informacji na temat tej inwestycji.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
22
Tak
45%
Nie
50%
Nie wiem
5%