MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Pakt Ribbentrop – Mołotow – 23 sierpnia 1939

Wiadomości: Europa
Sobota, 23 sierpnia 2014, 15:38
Aktualizacja: Niedziela, 24 sierpnia 2014, 11:26
Autor: MT
Fot. admin
Pakt został podpisany przez ministrów spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRR – Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława Mołotowa, którzy w imieniu swoich przywódców: Adolfa Hitlera i Józefa Stalina dokonali podziału Europy Środkowej i Wschodniej. Traktat był logicznym następstwem wcześniejszego układu o gospodarczej i militarnej współpracy zawartej w 1922 roku między Rosją a Niemcami, zwanym układem w Rapallo. Artykuł i filmik użytkownika Youtube: Pathe1939.

Pakt miał olbrzymie znaczenie dla obu przywódców. Hitlerowi zabezpieczał front wschodni w planowanej przez niego wojnie i atak na Polskę. Stalin zaś powiększał w ten sposób strefę wpływów komunizmu.

Według pamiętników dyplomaty amerykańskiego Charlesa Bohlena i ujawnionej korespondencji dyplomatycznej ambasady USA z sekretarzem stanu Cordellem Hullem, treść traktatu była znana rządowi Stanów Zjedoczonych już 25 sierpnia 1939, dzięki przekazaniu jej Bohlenowi przez niemieckiego wojskowego i dyplomatę Hansa von Herwatha.

Zgodnie z Paktem:
- kraje bałtyckie (Estonia, Łotwa) i Finlandia staną się strefą wpływów i przyszłym terytorium ZSRR, a północna granica Litwy (z Łotwą) stanowić ma granicę pomiędzy strefami interesów Niemiec i ZSRR (zobacz: okupacja krajów bałtyckich)
- Na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone wzdłuż linii rzek: Narwi, Wisły i Sanu
- strona radziecka podkreśla swoje zainteresowanie Besarabią, ze strony niemieckiej stwierdza się zupełne niezainteresowanie odnośnie tego terytorium.

Już w trakcie trwania II wojny światowej, 28 września 1939, kiedy doszło do spotkania nacierających z zachodu Niemców z nacierającą ze wschodu Armią Czerwoną, a los Polski był w tej kampanii przesądzony, doszło do doprecyzowania postanowień niemiecko-sowieckich. Podpisano w Moskwie niemiecko-radziecki traktat o granicach i przyjaźni, zwany drugim układem Ribbentrop-Mołotow.

Dokonano wówczas następujących modyfikacji: ZSRR zgodził się na odstąpienie Niemcom wschodniej części Mazowsza i Lubelszczyzny w zamian za zgodę Niemiec na oddanie Litwy do sowieckiej strefy wpływów. Wkrótce (10 października) Wileńszczyzna została przekazana Litwie w zamian za zgodę na stacjonowanie garnizonów radzieckich na jej terytorium. Podobne układy wymuszono 29 września i 5 października w Estonii i na Łotwie...

Dodam jeszcze, że Finlandia, niestety, odmówiła wejścia dobrowolnego do radzieckiej strefy wpływów i z klasą pokazała jak walczy i umiera fiński żołnierz. Francja i Anglia znały ustalenia Paktu, łącznie z tajnym protokołem, ale nie chciały nas poinformować, nawet w podziękowaniu za przekazanie tajemnicy Enigmy dokładnie miesiąc wcześniej. Poza tym wspomnę, że dzisiejsza granica wschodnia Polski leży nie na "linii Curzona", ale bliżej jej do granicy Ribbentrop - Molotow, z korektami w zakresie Wilna, Lwowa, Grodna.

Miej świadomość – Marek Tkacz, wydawca Jelonki.com.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jak działa rasizm?  

Czy LGBT to ideologia?  

Dlaczego rewolucja zjada własne dzieci?  

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~s. 23-08-2014 19:22
Nikt nie chce mieć za granicą silnego sąsiada. Rosja i Prusy od dawien dawna robiły w Polsce krecią robotę, zakończoną rozbiorami. Dzisiaj jest tylko ta różnica, że robią to w "białych rękawiczkach".
~ 23-08-2014 22:12
DOLNOŚLĄZAK. Był to konkretny pakt /a w szczególności tajny protokół, który stanowił załącznik do umowy podstawowej/, zawarty między III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Obydwie, umawiające się strony, dotrzymały konsekwentnie zobowiązań, które pakt na nie nakładał. Postanowienia paktu strony realizować zaczęły - bez uchybień - w ciągu 25 dni od momentu jego podpisania. Natomiast umowy, podpisane - w tamtym czasie - między Polską Francję i Wielką Brytanię, okazały świstkiem papieru. Dziś, obserwując niektórych speców międzynarodowych, odnoszę wrażenie że są historycznymi a...lfabetami.
~mamałyga 23-08-2014 22:41
Rocznica, a Merkel z wizytą w Kijowie, blady strach padł na Polskę. PIS konsekwentnie nakręca spirale strachu, nie całkiem jestem pewna czy to dobrze Polsce służy.
~ 24-08-2014 22:19
a co ma pis do paktu? wtedy pisu nie bylo, sorry ale zupełnie nie wiem o co ci chodzi
~ 25-08-2014 9:33
Eksterminacji narodu i rozbioru Polski dziś większej dokonują wewnętrzni z...ze w mundurkach polskich

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Debaty telewizyjne nie mają sensu?  

Cieplickie place

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Państwo ZNISZCZYŁO wolny rynek i nie ma jak ODBUDOWAĆ gospodarki  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
604
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%