MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Paka Buziaka już pełnoletnia!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 5 października 2013, 8:57
Aktualizacja: 9:36
Autor: WK
Fot. Archiwum zespołu
Od 18 lat w Młodzieżowym Domu Kultury działa zespół „Paka Buziaka” pod opieką artystyczną Wiesława Kowalewskiego. To dobry moment na podsumowanie działalności zespołu i podejrzenie planów na kolejny rok.

Paka Buziaka działa w składzie wokalnym oraz instrumentalnym: Janina Bogdan (skrzypce), Joanna Kowalewska (klarnet), Emilia Kowalewska (obój), Natalia Kowzan (gitara) i Dagmara Witkowska (bas).

Ich ostatnie sukcesy na licznych festiwalach o zasięgu międzynarodowym to najlepsze przykłady wejścia w „dojrzałość artystyczną”. Jury Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych ”Folkowe Inspiracje” w Łodzi wręczyło zespołowi prestiżową nagrodę festiwalu „Brązową Łódkę”. Trzecie miejsce było dla zespołu inspiracją do dalszych festiwalowych poszukiwań. Na Międzynarodowym Festiwalu „Piosenki Naszych Sąsiadów” Paka Buziaka zdobyła II miejsce i odebrała „Srebrną Pompę”.

Największym jednak sukcesem było zdobycie I miejsca (i nagrody finansowej) na Międzynarodowym Przeglądzie „Folklor Świata”. Wcześniej były też nagrody na festiwalach ogólnopolskich: I miejsce i nagroda specjalna na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Lwowskiej w Krakowie, Grand Prix na festiwalu Piosenki Patriotycznej w Żarowie, Grand Prix Festiwalu Piosenki „Przebój z jajem” w Świdnicy, dwukrotna I nagroda na ogólnopolskim festiwalu „Eko- Song” w Legnicy, Grand Prix Przeglądu Piosenki Turystycznej w Świdnicy, I miejsce i nagroda publiczności na XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Turystycznej „Złoty Dreptak” w Zduńskiej Woli, Grand Prix Spotkań z Piosenką Lwowską i Kresowej w Jeleniej Górze. Ogromnym wyróżnieniem dla zespołu było zaproszenie prezydenta Federacji Kresowian do występu z własnym koncertem „Paki Buziaka ” do Auli Papieskiej na Jasnej Górze, gdzie wręczono zespołowi dyplom uznania.

Zespół występował w wielu miastach Polski - od Gdańska po wspomnianą Częstochowę. Miał też zaszczyt wystąpić w Domu Polonii Wiedeńskiej w Austrii oraz w Kościele Gwardyjskim w Wiedniu. Wystąpił też w telewizji regionalnej w Tarnopolu na Ukrainie oraz na koncercie dla tarnopolan. Zespół miło wspomina też występy w Norymberdze, zwłaszcza w słynnym Krakauer Haus.

W tym roku szkolnym Paka Buziaka ma bardzo ambitny plan będący podsumowaniem współpracy z kompozytorką Katarzyna Gaertner. Będzie to nagranie płyty z piosenkami Paki Buziaka, z oryginalnymi aranżacjami K. Gaertner i opracowaniem wokalnym Wiesława Kowalewskiego.

Warto też dodać, że Paka Buziaka od początku istnienia promuje nie tylko swoją placówkę - MDK, ale i Jelenią Górę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Trwa budowa punktu widokowego

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~obozedrogi 5-10-2013 13:17
Malwina nie Janina...
~fank 5-10-2013 14:48
Świetna robota p. Kowalewskiego! To jest przykład na to, że w Jeleniej sa jeszcze dobrzy ludzie, a dyrektorzy przychylni inicjatywom kulturowym. Kiedyś był jeszcze jeden fajny zespół (Minnie w Sobieszowie) ale z tego co wiem dyrektorce się nie podobał bo nie przynosił dochodu. Nie wszystko się robi dla pieniędzy, pasja liczy się przede wszystkim! Zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież.
~ewabik 5-10-2013 15:55
Czekam już na tą płytę jak nie wiem co i wciąż mi mało Waszych wystepów zwłaszcza w Jeleniej Górze. Panu Wiesiowi życzymy duzo nowych sił do dalszych zmagań i oby nam się... Wasza fanka ewa -mała czarna
~BRAWISSIMO 5-10-2013 20:32
A czy ktoś pomyślał o uznaniu talentu p. Kowalewskiego?. Mam na myśli nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania. TEN UZDOLNIONY nauczyciel, animator kultury spełnia wszystkie warunki, by taką nagrodę dostać Pan Kowalewski znacznie przekracza wymagające kryteria do wspomnianej nagrody. Na przestrzeni wielu, wielu lat nie ma nikogo kto sprostałby osiągnięciom tego oddanego wychowawcy- nauczyciela Apelujemy do dyrekcji MDK, DO wYDZIAŁU KULTURY i do wszystkich, którzy mogą coś w tej sprawie dokonać Trzeba szanować ludzi z pasją i zaangażowaniem Nagradzać za konkrety, a nie za jakieś drobne fakty. Tyle lat pięknych sukcesów B R A W O , B R A W O...
~Patryk M 5-10-2013 20:42
Zdolna Asia ;) Jesteś wielka
~mia 7-10-2013 15:54
supeeeer!!!
~ 11-10-2013 10:02
co do drugiego wpisu, to jest świetny zespół w Muflonie - nazywa się EMPIRIUS. Nie przynosi dochodu, ale wygrywa nagrody na przeglądach i festiwalach... proszę pana, w/g krytyków dwa razy lepszy - a może trzy...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

PSZOK tylko bez zaległości

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2202
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%