MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pacjenci skarżą lekarzy

Wiadomości: Dolny Śląsk
Sobota, 14 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 lutego 2006, 18:01
Autor: PAP
Pacjenci coraz częściej skarżą lekarzy za błędy w sztuce / RMF
Rośnie liczba skarg na lekarzy. Pacjenci domagają się od dolnośląskich szpitali i przychodni już 10 mln zł odszkodowania za błędy medyków.

Jak pisze "Słowo Polskie.Gazeta Wrocławska", już ponad tysiąc pacjentów złożyło w tym roku skargę na błąd popełniony przez lekarza. Ludzie coraz częściej zarzucają medykom brak profesjonalizmu i lekceważący stosunek do chorego. Do sądów trafiają dziesiątki spraw, ale zazwyczaj kończą się one na niczym.

W ostatnich dwóch latach tylko jedna dolnośląska sprawa karna przeciwko szpitalowi zakończyła się prawomocnym wyrokiem. Jolanta Gucwa z Czarnego Boru pod Wałbrzychem, której synowi zaszyto w brzuchu chustę chirurgiczną, dostała 41 850 zł. Rodzina chłopca domagała się 100 tys. zł.

"Ze szpitalami bardzo trudno wygrać. Trzeba być silnym i cierpliwym. Należy jednak walczyć do końca. Nam się udało i - co najważniejsze - nasz syn żyje" - mówi Jolanta Gucwa.

W dolnośląskich sądach toczy się kilkadziesiąt spraw założonych przez pacjentów przeciwko szpitalom. Zapadło już kilka wyroków, ale nie są jeszcze prawomocne. Dla zarażonego żółtaczką w jednym z wrocławskich szpitali zasądzono 50 tys. zł i 300 zł comiesięcznej renty. Dla dziecka zarażonego tym wirusem sąd przyznał 55 tys. zł i ustalił odpowiedzialność kliniki za ewentualne tego następstwa. W innej sprawie za błąd lekarza pogotowia pacjentowi sąd przyznał 52 tys. zł odszkodowania. W każdym z tych procesów ludzie domagali się dużo większych kwot.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ostre cięcia w oświacie?

Remont ulicy Drzymały – jaka decyzja?

VII Kongres Samorządowy  

Wreszcie dobra droga

Wypadek przy baniakach  

Niebezpieczne wyzwania

Cieplice pod selfie

Chwile wzruszenia podczas Złotych Godów  

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
449
Tak
61%
Nie
36%
Nie wiem
3%