MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Owocna współpraca „Mechanika” z Niemcami

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 11 kwietnia 2018, 15:08
Aktualizacja: 15:24
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Jak już informowaliśmy, siedmiu uczniów Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” (czterech z technikum i trzech ze szkoły zawodowej) wyjechało na staż zagraniczny do Niemiec. Wczoraj (10.04) młodzież podzieliła się wrażeniami z pobytu w Zwickau i Lipsku.

Opiekunka uczniów podkreśla, że młodzi ludzie byli bardzo punktualni i wszystkie zadania wykonywali celująco, czego efektem jest propozycja pracy po skończeniu szkoły i podszlifowaniu języka dla trzech chłopaków, a dla dwóch prace sezonowe na wakacje - powiedziała Marzena Traczuk, nauczycielka języka niemieckiego, koordynatorka projektu, która liczy, że młodzież skorzysta z tej propozycji. Dzięki przychylności przedsiębiorców (Ligęzy i Kuleja), w stażu uczestniczyli uczniowie „zawodówki”, którzy opuszczając 8 dni praktyk mogli skorzystać z tego projektu.

Młodzież chwali pobyt w Niemczech. Uczniowie mogli się wiele nauczyć, ale też wnosząc coś od siebie. - Było całkiem inaczej, niż w polskich warsztatach. Pracowaliśmy przy nowych samochodach. Mogliśmy podszkolić się z języka branżowego – opowiadał Tomasz Piłat, który szkoli się w języku niemieckim, aby po szkole skorzystać z propozycji pracy w salonie Audi.

Wkrótce ruszy kolejny projekt w ramach międzynarodowej współpracy. Klasy budowlane mają wyruszyć do Bautzen. - ZST „Mechanik” od lat aktywnie uczestniczy w różnego rodzaju projektach, w tym stażach i praktykach zagranicznych, co jest zasługą poprzedniej pani dyrektor Wandy Kozyry – powiedział Piotr Iwaniec, aktualny dyrektor szkoły. - Nie stoimy w miejscu, wchodzimy w nowe cykle staży. Jesteśmy dumni z naszych uczniów – wyznał zarządzający placówką przy ul. Obrońców Pokoju w Jeleniej Górze.

- Kształcimy dualnie – w porozumieniu z partnerami z Polski i zagranicy uczniowie są mobilizowani finansowo, bo wykonują tam ciężką pracę. Kształcimy z pracodawcami – to kompleks kształcenia zawodowego z prawdziwego zdarzenia na miarę potrzeb rynku lokalnego i zagranicznego – stwierdził P. Iwaniec.

Ogłoszenia

Czytaj również

Działka nad zabytek?

Drastyczne billboardy

Spotkali się z Beatą Kempą

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Pi 11-04-2018 16:35
Kiedyś jeszcze - jak były warsztaty w Cieplicach - kształcili praktycznie - teraz trochę z tym gorzej.
~ 11-04-2018 17:08
Teraz nas kształcą teoretycznie i praktycznie w Polsce i za granicą :-)
~ciężko 12-04-2018 11:00
Ciężko patrzeć na tego uśmiechniętego pajaca. Strach lodówkę otworzyć. Naczytał się chłopina o kształtowaniu wizerunku i szczerzy kły gdzie się da.
~AdamZ 12-04-2018 21:54
kiedys byly setki godzin dodatkowych niemieckiego zawodowego przez 3-4 lata, taki projekt z UE, To były fajne czasu, co prawda weekendy i popoludnia, ale gratis, ciekawie i pomocnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wakacje czas zacząć!

Maturalny maraton wystartował

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Laptopy dla uczniów z gminy Podgórzyn

Nadbrzeżna gotowa

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%