Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 12062
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Otwarto tunel pod „Kolorową” i ul. Parkową w Karpaczu

Wtorek, 18 grudnia 2012, 14:11
Aktualizacja: Sobota, 22 grudnia 2012, 9:50
Autor: mea
Karpacz: Otwarto tunel pod „Kolorową” i ul. Parkową w Karpaczu
Fot. Henryk Piotr Garbat, Wojciech Cyganek
Zakończono przebudowę ul. Parkowej oraz budowę stumetrowego tunelu pod stokiem narciarskim, a dzisiaj o godz. 12.00 nastąpiło ich oficjalne otwarcie. – Inwestycja kosztowała ok. 18,5 mln zł i trwała ok. 20 miesięcy. Jest to jedyny w Polsce tunel wybudowany w łuku pod stokiem narciarskim innowacyjną metodą odkrywkową i pierwszy w Europie, który ma nietypowe rozwiązanie technologiczne, czyli stalową konstrukcję działającą na zasadzie rozporu – podkreślił Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza.

Budowa samego tunelu kosztowała ok. 11 mln zł. Jest on wykonany z ok. 840 elementów stalowych, które łączy ok. 18 tys. śrub. Ulica Parkowa stała się teraz obwodnicą centrum Karpacza, gdzie zostanie zamknięty odcinek ul. Konstytucji 3 Maja od domu wczasowego Bachus i starego kościoła do Perły Karkonoszy. Zmieni się organizacja ruchu. – W centrum Karpacza powstanie deptak, akurat przed okresem świątecznym, dzięki czemu turyści, którzy tłumnie wkrótce do nas przyjadą będą mogli bezpiecznie przechadzać się po Karpaczu – powiedział Ryszard Rzepczyński.

Planowana jest rozbudowa ścieżek spacerowych, by można było pieszo dostać się do różnych zabytków oraz miejsc związanych bezpośrednio z turystyką. - Jest to jedyne miasto mające w swoim centrum stok narciarski, który latem wykorzystuje się jako tor saneczkowy – dodał wiceburmistrz.

Nie wszyscy mieszkańcy Karpacza cieszą się z budowy obwodnicy. - Chciałabym zwrócić uwagę na koszt społeczny tej inwestycji. Mieszkam przy przebudowanej ul. Parkowej, dla mnie i części mieszkańców tej ulicy inwestycja jest koszmarem. Budowa tunelu nie rozwiąże problemu komunikacji w Karpaczu, a jedynie przesunie go w inny rejon miasta. Skorzystają turyści i właściciele lokali zlokalizowanych przy przyszłym deptaku. Korzyść jednak okupiona jest dużym kosztem mieszkańców – zaznacza mieszkanka.

Budowa tunelu i przebudowa ul. Parkowej, jak twierdzi kobieta, przez cały czas trwania utrudniała jej życie. - Przerwy w dostawie mediów, awarie, problemy z dojazdem, zniszczenia naszych posesji były i są na porządku dziennym. Obiecywano nam, że po przebudowie ulicy będzie lepiej, bo będziemy mieć nowe instalacje, nową nawierzchnię, łatwiejszy dojazd. Tymczasem wjazd na posesję jest teraz bardzo utrudniony, obawiam się, że w zimie będzie niemożliwy. Montaż bramy na nowym wjeździe też nie będzie łatwy, ani tani – martwi się mieszkanka ul. Parkowej.

- Przebudowaliśmy 4 km różnych sieci m.in. wodociągowej, telekomunikacyjnej, elektrycznej, gazowej. Według planu wybudowano chodniki i podjazdy do domów przy ul. Parkowej – wyjaśnił Ryszard Rzepczyński.

Problemem są też osoby przechodzące przez podwórko kobiety. - Zniszczono już ogrodzenie, zieleń i meble, obrażano nas i nam grożono. Jakby tego było mało, zostało uszkodzone też moje auto, co zgłosiłam na policję – dodała mieszkanka ul. Parkowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
960
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group