MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Otwarte okna i zamknięte drzwi. Na fotografiach J. Peikert

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 18 października 2010, 18:22
Aktualizacja: Wtorek, 19 października 2010, 8:02
Autor: TEJO
Fot. TEJO
– To taka biżuteria dla każdego domu – tak o „bohaterach” swoich zdjęć powiedziała dziś Janina Peikert, która w Galerii Promocje Osiedlowego Domu Kultury otworzyła swoją jedenastą indywidualną wystawę.

– Spojrzyj w okno, nie otwieraj drzwi – oto tytuł tej ciekawej ekspozycji, na którą złożyły się zdjęcia mocno zróżnicowanych kulturowo detali architektonicznych z wielu zakątków świata. – Okno jest symbolem otwartości, miejscem, w które należy patrzeć i podziwiać świat, z kolei drzwi to symbol zamknięcia i naszego bezpieczeństwa – powiedziała Janina Peikert.

– To już jedenasta - w ciągu zaledwie trzech lat - indywidualna wystawa tej twórczyni – podkreśliła Stanisława Ciechanowska przedstawiając autorkę wystawy. Dodała, że Janina Peikert jest z wykształcenia fizykiem, ale o niezwykłej wrażliwości poetyckiej, skąd tytuły jej ekspozycji.

Autorka oprowadziła gości wernisażu po swojej wystawie omawiając niektóre ujęcia. Fotografie powstawały podczas licznych wycieczek Janiny Peikert w różne strony świata. Inspiracją do skoncentrowania się na okienno-drzwiowej tematyce były drzwi na jednej z amerykańskich misji. Na wystawie są też fotografie drzwi i okien z Meksyku oraz z Afryki – z oryginalnym zabezpieczeniem przeciwko… słoniom. Autorka uwieczniła też architektoniczne fragmenty z Frydlandu (Czechy) oraz Goerlitz (Niemcy). Jest też wybór zdjęć z regionu jeleniogórskiego.

Samej Jeleniej Góry zabrakło, bo – jak wyjaśniła autorka – w naszym mieście jest tak zabiegana, że nie ma czasu na fotografowanie. Może się mu poświęcić dopiero podczas wycieczek. Nieoczekiwanym gościem wernisażu był prezydent miasta Marek Obrębalski, który nieco się spóźnił. – Zmieściłem się jednak w kwadransie akademickim – zażartował. Ekspozycję oglądało sporo widzów, w tym słuchaczy Karkonoskiego Uniwersytetu III Wieku, którego Janina Peikert jest primatorką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jeleniogórski polonez

Pół wieku twórczości niezwykłego artysty

Wandalizm czy profanacja?

Komentarze (3) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 18-10-2010 21:31
~BRAVO ! ..dla kobiety,która potrafi z nami "rozmawiac" .. za pomocą fotografii ! ..z pozdrowieniami *piipi
~ 18-10-2010 23:35
Ciekawe fotografie jak ikony.
~była studentka 19-10-2010 6:57
Brawa dla Pani Janiny za pasję i zapał do życia. Pamiętam, jak bałyśmy się jej na podyplomówce - uczyła nas fizyki :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co w Kinie Lot?  

Ilustracje – Inspiracje

KOD pod sądem

Od dzisiaj dworzec tymczasowy

Większość za zmianą

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
580
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%