MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Otwarcie zjeżdżalni w środę

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Piątek, 9 lipca 2010, 7:22
Aktualizacja: 17:12
Autor: Karolina
Fot. Karolina
Zjeżdżalnia grawitacyjna w Szklarskiej Porębie już działa. Dziś został dokonany pozytywny odbiór techniczny. Oficjalnie zostanie otwarta w nadchodzącą środę.

Teren, na którym znajduje się urządzenie cały czas jest upiększany. Pracownicy zajmują się przycinaniem trawy i sprzątaniem pozostałości po budowie. Na poszczególnych odcinkach zjeżdżalni dokonywane były ostatnie poprawki. Sprawdzane są wszystkie systemy bezpieczeństwa. Przed oficjalnym oddaniem urządzenia do użytku publicznego wszystko musi być dopięte na ostatni guzik – powiedział Piort Kaczmarski, prezes Zarządu Rodzinnego Parku Rozrywki Esplanada.

W początkowym założeniu rynna miała zostać otwarta już pod koniec czerwca tego roku. Przeszkodziła jednak pogoda. Padające deszcze były na tyle intensywne, że prace budowlane musiały być wstrzymane. Efektem jest dwutygodniowe opóźnienie. Ponad 700-metrowa zjeżdżalnia grawitacyjna nie jest najdłuższą w Polsce, ale za to najwyższą. Urządzenie będzie funkcjonowało przez cały rok. Padający śnieg czy duży mróz nie stanowi żadnej przeszkody. W skład rynny wchodzi 495-metrowy zjazd, bardzo atrakcyjny, bo sięgający w niektórych miejscach ponad 5 metrów wysokości, 220-metrowy podjazd oraz najwyżej położona w tej części Europy karuzela, czyli tzw. ślimak. – Z tego, co się orientowałem wyższa jest tylko w Nowosybirsku – podkreślał Kaczmarski. Od poziomu ulicy do najwyższego punktu wynosi 18 metrów.

Urządzenie zostało już kilka razy przetestowane. Niektórzy szczęśliwcy, mający okazję do przejechania po rynnie, chwalą się zdjęciami na znanym portalu społecznościowym. Okazuje się, że zjeżdżalnia jest tak cicha, iż nie przeszkadza ptakom gniazdującym na pobliskich drzewach. Zjazd pomiędzy nimi na pewno pozostawi niesamowite wrażenie. Maksymalna prędkość jaką będzie można osiągnąć to 40 km na godzinę. Dla nieco spokojniejszych użytkowników przydatne będą hamulce, które są tak skonstruowane, że zatrzymują wózek w razie zasłabnięcia jakiegoś pasażera. Kolejny system wyklucza możliwość wypadnięcia sanek z właściwego toru jazdy. Nie ma też możliwości cofania. Nad bezpieczeństwem i utrzymaniem odpowiedniej prędkości czuwa hamulec odśrodkowy.

Zjeżdżalnia grawitacyjna jest przeznaczona dla każdego. Z urządzenia będą mogli skorzystać również najmłodsi, oczywiście pod opieką dorosłych. W wózku spokojnie zmieszczą się dwie osoby. W parku zamontowano też dodatkowe oświetlenie, które pozwoli na funkcjonowanie rynny również po zmierzchu. Planowane godziny otwarcia to 10.00 – 22.00. Nie wiadomo jeszcze ile będą kosztowały bilety. Dodatkowo na terenie Esplanady uruchamiany jest letni ogródek zabaw i grill bar. Wśród atrakcji dla dzieci znajdzie się tzw. suchy basen, tor przeszkód oraz dmuchana ślizgawka.

Swoje wielkie otwarcie szykuje także Park Dinozaurów, gdzie od rana do wieczora trwają ostatnie prace remontowo-budowlane i porządkowe. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Dinopark ruszy tuż po 15 lipca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Jakie ma być nasze miasto za 20 lat...

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~jeleń 9-07-2010 10:11
a w Jeleniej kiedy zostanie zbudowana taka zjeżdżalnia ?????
~Radny 9-07-2010 10:52
A co ? Markety ci nie wystarczą ? w Jeleniej Dziurze?
~~bezradny~ 9-07-2010 13:10
W tej Szklarskiej to wszystko jest otwierane w wielkiej tajemnicy tak jak kolej izerska do Koreniowa .Elita przyjechała urządziła sobie piknik na koszt podatników najedli się popili i odjechali w swoje strony a pociągi kursują tylko do Jakuszyc .Ale jeszcze zostaje do otwarcia Park Dino jakoś nikt z niczym nie może zdążyć na czas.Mam pytanko w związku z tą zjeżdżlalnią ,,czy będą w zime nocne jazdy ;)))
~n i c o 9-07-2010 13:23
Jak zwykle większość zdjeć to żenada !!! Zacznijcie się bardziej starać. Tak samo jest z wypadkami, które chcecie pokazać - np. z 8 zdjęć na siedmiu jest karetka z kilku ujęć :)
~do nico 9-07-2010 14:19
foograf jelonki nie mial VIP wejściówki na teren inwestycji więc pstrykał zza płotu foteczki :) heheh
~jeleń 9-07-2010 15:24
Radny - no jakoś mi nie wystarczą te markiety !!! Mnie to się marzy żeby w naszej Dziurze Jeleniej zbudować taką właśnie zjeżdżalnię; takie coś na wzór Tropical Island; takie coś na wzór poznańskiej Malty co by można było jeździć na nartach cały rok; no i może jakieś pole golfowe - tyle dookoła łączek; no i można by pomyśleć o takim "morzu" coś na wzór tego które robią Niemcy przy Goerlitz no nie zapominając o tym że przydałyby się jakieś nowe fabryki, zakłady pracy .................... ale, d
~Do bezradneg 9-07-2010 16:00
Powinieneś podpisywać się "malkontent". Tylko na tyle cię stać. Chyba sam niewiele w życiu zrobiłeś a wytykasz tylko innym. Zrealizować inwestycję u nas w terminie udaje się nielicznym. Takie życie, jak sam coś spróbujesz wybudować to się przekonasz. Nim to zrobisz to spróbuj poszukać w internecie informacji o planowanych terminach uruchomienia oraz o faktycznych terminach dla następujących inwestycji z regionu: Kolej Gondolowa w Świeradowie Hotel Gołębiewski w Karpaczu Aquapark w Cieplicac
~cdr 9-07-2010 16:08
"Okazuje się, że zjeżdżalnia jest tak cicha, iż nie przeszkadza ptakom gniazdującym na pobliskich drzewach." - może zjeżdżalnia tak, ale pewnie wrzaski rozbawionej gawiedzi już nie zostały przetestowane.
~ ..cdr ! 9-07-2010 17:53
..masz rację ! ..tam mieszkają zwierzęta ! ~Podejrzewam,ze te wrzaski mogą równiez wystraszyc Bernardyna ! .. moze nareszcie ten piesek ugryzie swojego własciciela ! ..od fotografii
~życiowy 9-07-2010 19:40
Jak czytam niektóre posty, to mi się wydaje, że na oddziałach zamkniętych w ramach terapii otworzyli sale komputerowe z dostępem do neta.
~z gor my syn 10-07-2010 0:33
Smigalem ta zjezdzalnia , i coz szalu nie ma ale jest niezle taka popierducha . Ale dla dzieciakow bedzie niezla frajda , niektorzy seniorzy moze tez popuszcza w portki i o to chodzi w tej zabawie.
~ 10-07-2010 18:48
Teraz czas na komisje przetargowa i glownego negocjatora ze strony gminy,szalu nie bedzie,ale coz za promocja dla hitu lata 2009. Pozdrawiam
~olo 10-07-2010 19:41
Wyjazd z lasu na spiralę nad ulicą jest piękny, hamulce raz używasz - na końcu. Piękne !! Doskonały pomysł !! Brawa dla Prezesa !!
~Franek 12-07-2010 20:07
ciekawe czy Chuck Noris przyjedzie
~dz...... 13-07-2010 13:56
fajne są panie kasjerki:p

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Porównaj ceny z Jelonką.com

Czytelniczka: drogo i brudno

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%